مقالات

معایب زندگی در سوئیس

معایب زندگی در سوئیس

بریم دوباره سراغ کشور ساعت‌ها و با کلاسی و لاکچری بازی و این حرفا. ولی خب ببین آدم باید خاکی باشه. می‌خوام بگم این سوئیس هم تهه خوشبختی و سعادت نیست. سوئيس هم معایبی داره و الان می‌خوام از معایب زندگی در سوئيس بگم براتون.

شاید با خودتون بگید این کشور که از جنوب با ایتالیا، ازغرب با فرانسه از شمال به آلمان و اتریش می‌رسه و باهاشون همسایه است آیا معایبی هم دارد؟ خب باید تا انتهای این مقاله پیش برید و به کنجکاویی که براتون پیش اومده جواب بدین. کمربندا رو سفت ببندید و آماده باشید که می‌ریم وسط بدبختی‌های سوئيسی و می‌خوایم از معایب زندگی در سوئیس بدونیم.

معایب زندگی در سوئيس مهاجران را دو دل می‌کند

[typed string0=”مطمئناً تجربه‌های جدید زیادی از زندگی در سوئیس خواهید داشت و همه آنها به‌اندازه شکلات سوئیسی شیرین نخواهند بود” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

در اینجا نگاهی به جنبه‌های منفی زندگی شما می‌اندازیم. و از معایب زندگی در سوئیس می‌گوییم.

به سوئیس کشور همیشه میانه و بی‌طرف هم می‌گویند (البته نه مثل ایران چون هر بار میون هر جنگ جهانی ما گفتیم بی‌طرفیم بقیه باور نکردن سر راهشون یه حمله‌ایم به ما کردنو پای ماروهم کشیدن وسط! خیر ندیده‌ها) سوئیس دارای سابقه‌ی طولانی بی‌طرفی در مناسبات جهانی است،

به‌طوری‌که این کشور از سال 1815 تاکنون وارد هیچ جنگی نشده است!

سوئيس را بشناسیم

سلت‌ها اولین ساکنان سوئیس بودند. تیره‌ای از این قوم که هلوتیا (Helvetia) نام دارند پیش از تسلط جمهوری روم بر سوئیس، در کوهستان‌های ژورا و آلپ ساکن شدند و آنجا را هلوتیا نامیدند.

هلوتیا در سال ۵۸ پیش از میلاد به تصرف ژولیوس سزار دیکتاتور روم درآمد. در قرن پنجم میلادی ژرمن‌ها به این سرزمین وارد و در ساحل غربی رود آر ساکن شدند. ژرمن‌ها و اقوام بورگون (Burgun) و فرانک جامعه‌ای مستقل تشکیل دادند. آن‌ها در سال ۶۳۹ میلادی دولتی را بنیان گذاشتند که بعدها فرانسه نامیده شد.

 در سدهی نهم بین سوابیا (Swabia) و بورگوندی‌ها (Burgundians) تقسیم و در سال ۱۰۳۳ تحت نظارت امپراتوری مقدس روم وحدت پیدا کردند. حکومت منطقه در قرن سیزدهم بین کنت‌ها و خاندان هابسبورگ و حکمرانان محلی تقسیم شد. در سال ۱۲۹۱ سه منطقهٔ آوری (Uri) و شویتس (Schwyz) و اونتروالدن (Unterwalden) اتحادیه‌ای تشکیل دادند که اساس کنفدراسیون سوئیس قرار گرفت.

سوئیس به‌طور کلی به سه منطقه جغرافیایی تقسیم می‌شود:

  • کوه‌های آلپ سوئیس
  • ناحیه میتلاند یا فلات سوئیس
  • کوه‌های ژورا در ناحیه شمال‌غربی و حوالی مرز فرانسه

(دهه شصتی نیستم اما یاد کارتون بچه‌های کوه آلپ و تمام بدبختی‌هاشون افتادم! حالا هی برید سوئيس)

با وجود رشته‌کوه‌های آلپ در آستانه شما، به‌راحتی می‌توانید قله‌های زندگی در سوئیس را تصور کنید. اما، هر جنبه مثبت یک جنبه منفی نیز دارد و این ملت آلپ کوچک هیچ تفاوتی با هم ندارند. از این راهنما برای کشف فراز و نشیب‌هایی که ممکن است با آنها برخورد کنید، استفاده کنید.

هزینه‌های بالا از معایب زندگی در سوئیس است

احتمالاً از قابل‌توجه‌ترین معایب زندگی در سوئیس همین هزینه بالای زندگی است. سوئیس از نظر کیفیت زندگی به دلیل نمره ناخوشایند پایین برای مقرون‌به‌صرفه بودن (0.4) از نظر کیفیت زندگی در رتبه پنجم قرار گرفت. در واقع، محبوب‌ترین شهرهای سوئیس برای مهاجران، زوریخ و ژنو، از گران‌ترین شهرهای جهان هستند.

نرخ بدهکاری بالا

بدهی ساکنان سوئیس بیشتر از میانگین OECD است و این روند بدتر می‌شود.

معایب زندگی در سوئيس

شاخص OECD Better Life همچنین شکاف قابل‌توجهی بین ثروتمندترین و فقیرترین ساکنان سوئیس پیدا کرد.

فاصله‌ی طبقات اجتماعی بین مردم سوئیس بالاست و درآمد 50٪ از جامعه 45٪ بالاتر از دیگران است.

نرخ بیمه بالا

از دیگر معایب زندگی در سوئیس اینه که سوئیسی‌ها مردم ریسک‌پذیری نیستند و به همین دلیل به بیمه‌های زیادی احتیاج دارند. آنها بیش از میانگین اروپایی برای بیمه هزینه می‌کنند. صورت‌حساب بیمه درمانی شما در سوئیس به‌تنهایی می‌تواند مقدار زیادی از بودجه شما را از بین ببرد.

نرخ مواد غذای بالا

هزینة دیگری که ممکن است طعم تلخی در دهان شما بگذارد، مواد غذایی است. داده‌های Eurostat نشان می‌دهد که سوئیس گران‌ترین غذا و نوشیدنی‌های غیرالکلی را در بین 37 کشور دیگر دارد.

فرهنگ محکم و رسمی و خشک

درحالی‌که سازماندهی و عمل‌گرایی فرهنگ سوئیسی برای بسیاری از مردم آسان است، اما عادت دادن به‌سختی زندگی در سوئیس برای مهاجران سخت‌تر است. مردم سوئیس بسیار مؤدب و محجوب هستند. به‌عنوان‌مثال، در محل کار، باید از نام خانوادگی و Sie/Vous/Lei ​​رسمی استفاده کنید تا زمانی که به طور خاص توسط همکاران یا شرکای تجاری خود برای استفاده از نام کوچک آنها دعوت شده باشید. (اه، اه چقدر نچسب)

 همچنین شرکت‌ها به طور معمول سلسله‌مراتبی هستند و تنها بالاترین مقامات تصمیمات نهایی را می‌گیرند.

چنین محدودیتی در روابط شخصی نیز وجود دارد. در یک نظرسنجی اخیر از مهاجران ساکن سوئیس، 62 درصد از آنها پیداکردن دوستان سوئیسی را دشوار می‌دانند (در مقایسه با 36 درصد در سطح جهانی). این به این دلیل است که اکثر مردم سوئیس به حلقه ثابت دوستان نزدیک خود پایبند هستند.

آنها همچنین به حریم خصوصی احترام می‌گذارند، بنابراین ممکن است مدت زیادی منتظر بمانند تا از یکی از همکاران خود برای ملاقات خارج از محل کار دعوت کنند. برای مهاجری که به یک جامعه خارج از کشور عادت دارد، این می‌تواند یک شوک فرهنگی باشد. یک نکته برای زندگی در خارج از کشور این است که برای دوستی با همه زمینه‌های مختلف باز باشید. (خلاصه که اگر اهل رفیق‌بازی و گردش و دوستان زیاد و … هستید دوروبر سوئیس نرید. یا رفیقا و خانوادتونم بردارید ببرید با خودتون. اونجا تنها می‌مونید)

نماهای سنتی

فرهنگ سوئیس به طرز شگفت انگیزی دیر تغییر می‌کند.

معایب زندگی در سوئیس

مطمئناً خیلی‌ها عاشق روستاهای عجیب‌وغریب سوئیس هستند روستاهایی که به شما احساس عقب‌نشینی در زمان را می‌دهند. اما خیلی‌ها هم این فضاها را فقط برای آخر هفته‌هایشان دوست دارند و برای زندگی شهرها و مکان‌های جدیدتر را ترجیح می‌دهند پس در انتخاب محل زندگی خود از این عیب سوئیس هم غافل نشوید.

قوانین تبعیض‌آمیز از معایب زندگی در سوئیس

مبارزه برای برابری و حقوق زنان در سوئیس یک نبرد سخت و طولانی بوده است. خبر خوب این است که این جنبش در سال‌های اخیر سرعت گرفته است. زنان سوئیسی در انتخابات 2019  چهل درصد کرسی‌های پارلمان را به دست آوردند.

سوئیس همچنین در گزارش جهانی شکاف جنسیتی 2020 در رده هجدهم قرار گرفت. با وجود این پیشرفت‌ها، حقوق نابرابر همچنان مشکلی در سوئیس باقی می‌ماند، زیرا زنان در حال حاضر 19 درصد کمتر از مردان درآمد دارند. بااین‌حال، بر اساس قانون برابری جنسیتی فدرال سوئیس در سال 2020 ، در صورت تشخیص گناه تبعیض در حقوق بر اساس جنسیت، شرکت‌ها مجبور به پرداخت تفاوت مزد خواهند شد.

زبان در سوئیس

معضل زبان همیشه از اصلی‌ترین موانع و معایب زندگی در سوئیس است. سوئیسی‌ها به یک زبان و به یک گویش صحبت نمی‌کنند و این مهاجران را با دشواری روبه‌رو می‌کند و یک چالش جدی در پیش‌رو دارند

شغل و کار در سوئیس

درحالی‌که سوئیس تا چند سال گذشته مقصد برتر و مناسبی برای مهاجرت‌های شغلی و بر اساس فعالیت‌های شغل محور بود، به نظر می‌رسد که امروزه برخی از جذابیت‌های خود را در زمینه کاری ازدست‌داده باشد. در حقیقت مسئله کار در سوئیس برای مهاجران و حتی افراد محلی به شرایطی چالشی تبدیل شده است. برخی از آمارها در زمینه کار در کشور سوئیس شرایط را برای افراد کمی سخت نشان می‌دهند.

در حقیقت از بین صددرصد، نوزده درصد این‌گونه مشکلی را گزارش نموده‌اند. در زمینه تعادل زندگی و امنیت شغلی میزان نارضایتی بیست و یک درصد اعلام شده است و حدود بیست و شش درصد از افرادی که در سوئیس مشغول به کار هستند، می‌گویند که از چشم‌انداز شغلی خود در کشور سوئیس ناراضی هستند.

خب؟ نظرتون راجع به سوئيس چیه؟ زندگی در سوئيس به تحمل این مشکلات و معایب میارزه؟ برامون نظرتونو بنویسید. می‌خونیم .

 

سوالات متداول

آیا خرید ملک در ژنو یا زوریخ راحت است؟

در این باره باید پاسخ منفی داد. چرا که در زوریخ و ژنو شرایط خرید مسکن بسیار سخت‌گیرانه می‌باشد.

آیا شرایط کاری و رضایت شغلی در سوئیس مناسب است؟

در این کشور حدود یک‌پنجم از مردم ابراز نارضایتی از شغل خود و ساعات کاری را داشتند.

آیا میزان آینده‌نگری شغلی مردم در سوئیس مناسب است؟

حدود بیست و شش درصد از افرادی که در سوئیس مشغول به کار هستند از چشم‌انداز شغلی خود ناراضی هستند.

آیا زبان در سوئیس می‌تواند به‌عنوان مشکلی بزرگ محسوب شود؟

بله به دلیل این که در این کشور چندین زبان رسمی وجود دارد افرادی که به‌عنوان مهاجر وارد این کشور می‌شوند در این زمینه با سختی‌ها و چالش‌های مواجه می‌شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.