ویزای کاری

شرایط مهاجرت پزشکان به نروژ

مهاجرت پزشکان به نروژ

مهاجرت پزشک به نروژ

مهاجرت پزشک به نروژ یکی از موارد مورد تقاضا در کشور نروژ است که شاید یکی از راه‌های مناسب برای مهاجرت کاری به نروژ باشد. اما برای این نوع مهاجرت باید با شرایط مهاجرت از این طریق آشنایی پیدا کنید و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

شرایط ویزای فعالیت پزشک در نروژ

پزشکان متقاضی برای مهاجرت و فعالیت در نروژ نیازمند شرایطی هستند که در ادامه این شرایط را با یکدیگر بررسی میکنیم.

 • مدارک تحصیلی لازم برای مهاجرت پزشک به نروژ

دانستن شرایط و تهیه مدارک مناسب یکی از مهمترین مراحل مهاجرت پزشک به نروژ می باشد که تهیه مدارک و تنظیم صحیح آن می‌تواند در موفقیت پرونده آن‌ها نقش بسزایی داشته باشد. یکی از الزامات اصلی برای معادل‌سازی مدرک و تایید مدرک پزشکی در نروژ این است که متقاضی باید تحصیلات خود را به پایان رسانده باشد و از تمکن‌مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در طول دوره معادل سازی مدرک برخوردار باشد. لازم به ذکر است داشتن مدارک هویتی معتبر، مدارک تحصیلی، سابقه کار، تمکن مالی، تاییدیه اداره بهداشت و … الزامی است و تمامی این مدارک باید ترجمه شده باشند. این مدارک از مهم‌ترین مدارکی هستند که متقاضی باید به سفارت نروژ تحویل دهد.

 •  معادل سازی مدرک برای مهاجرت پزشکان به نروژ

متقاضی می تواند پس از تهیه مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشک به نروژ وارد پروسه معادل‌سازی مدرک شده و پس از گذراندن آن به عنوان پزشک در نروژ مشغول به کار شود. حال سوال این است که مراحل معادل سازی مدرک در نروژ برای مهاجرت پزشکان به نروژ چگونه است؟

دولت برای مهاجرت پزشکان به نروژ ویزای 2 ساله در نظر گرفته است که در صورت تایید و ارزیابی مدارک پزشکی توسط وزارت بهداشت و درمان نروژ به پزشک اعطا می شود و این روند در دو مرحله انجام می شود.

قدم بعدی گذراندن دوره زبان نروژی است که می توان آن را در دانشگاه‌های مختلف این کشور فرا گرفت و حداقل تا سطح B2 نروژی را فرا گرفت.

پس از آن فرد باید در یک سری دوره هایی شرکت کند که در آن به قوانین/ مقررات نظام پزشکی در نروژ، جامعه پزشکی نروژ و اصول پزشکی و درمانی در این کشور تکیه کند و سپس او باید تست‌های مربوطه را بگذراند. پس از گذراندن این مراحل، مدرک تحصیلی متقاضی معادل می‌شود و اجازه کار در نروژ را دریافت می‌کند.

مهاجرت پزشکان به نروژ

میزان درآمد پزشکان خارجی در نروژ

اگرچه نروژ کشوری گران‌تر از بسیاری از کشورهای اروپایی است، اما باید در نظر داشت که میزان درآمد نیروی کار به‌ویژه پزشکان در این کشور بسیار مطلوب و بالاست.

البته لازم به ذکر است که درآمد پزشکان در نروژ مانند بسیاری از کشورها با توجه به تخصص فرد متفاوت است و نمی‌توان مبلغ مشخصی را برای پزشکان در نظر گرفت اما طبق آمار سایت‌های معتبر در این کشور، حقوق پزشکان از 112.000 یورو در سال شروع می شود و برخی از پزشکان حقوقی معادل 215000 یورو دریافت می کنند که مبلغ زیادی برای داشتن یک زندگی مرفه در اروپا است. البته طبق این آمار میانگین درآمد پزشکان در نروژ حدود 160 هزار یورو است.

هزینه های زندگی در نروژ

اگرچه هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف متفاوت است و سبک زندگی افراد تاثیر زیادی بر هزینه های زندگی افراد دارد، اما میانگین هزینه زندگی در نروژ می‌تواند بین 1200 تا 1500 یورو باشد. البته این میزان بیشتر از سایر کشورهای اروپایی به نظر می رسد اما باید توجه داشت که سطح درآمد در این کشور نیز در سطح بالاتری قرار دارد.

مزایا و معایب مهاجرت پزشکان به نروژ

اگر بخواهیم به مهم‌ترین شرایط ارزیابی مدارک پزشکی در نروژ (معادل مدرک) اشاره کنیم، می‌توان به موارد زیر به عنوان برخی از مهم‌ترین دلایل انتخاب این کشور به عنوان مقصد مهاجرت پزشکان به نروژ اشاره کرد.

 • آموزش زبان نروژی با هزینه بسیار کم
 • امکان کار پاره‌وقت برای نفر اصلی
 • امکان دریافت ویزای همراه به صورت همزمان
 • امکان تحصیل رایگان برای کودکان
 • امکان اخذ اقامت دائم بعد از 5 سال
 • نیاز فوری به نیروی کار و شانس بالا برای یافتن شغل
 • امکان کار تمام وقت برای همراهان بالای 18 سال
 • اخذ اقامت و تابعیت نروژ برای پزشکان

مهاجرت پزشکان به نروژ

نروژ مانند بسیاری از کشورهای اروپایی پس از ورود افراد به این کشور و شروع به کار، امکان دریافت مجوز اقامت را برای مهاجران فراهم کرده است که به عنوان اجازه اقامت کاری شناخته می شود. این اجازه اقامت تا زمانی که فرد شاغل است و مالیات به دولت پرداخت می کند قابل تمدید است و پس از 5 سال از پرداخت بیمه و مالیات، فرد و اعضای خانواده اش می توانند اجازه اقامت دائم دریافت کنند. بنابراین کار در نروژ به عنوان یک پزشک می تواند آغاز و شروع برای دریافت مجوز اقامت دائم باشد. پس از دریافت اجازه اقامت، فرد می تواند برای شهروندی نروژ اقدام کند.

ابهامات پزشکان مهاجر به نروژ

در این میان ممکن است ابهامات و سوالاتی برای پزشکان متقاضی جهت مهاجرت به نروژ وجود داشته باشد که در ادامه به آن میپردازیم.

 • آیا نروژ پزشک خارجی می‌پذیرد؟

برای شروع کار خود به عنوان یک پزشک در نروژ، مدرک پزشکی شما باید توسط اداره بهداشت نروژ به رسمیت شناخته شود و باید ویزای کار برای مهاجران خوداشتغال داشته باشید. نکته جالب این است که نروژ از مهاجرت پزشک استقبال می کند زیرا کمبود متخصصان پزشکی در سراسر کشور وجود دارد.

 • چگونه در نروژ پزشک خارجی شوم؟

ثبت نام پزشکی، جمع آوری اسناد و مدارک، قبولی در آزمون زبان نروژی، قبولی در آزمون مهارت پزشکی یک دوره آموزشی در مورد خدمات بهداشتی نروژی را تکمیل کنید، دوره ای را در مورد استفاده ایمن از داروها تکمیل کنید، برای مجوز پزشکی آنلاین اقدام کنید.

 • آیا MBBS در نروژ رایگان است؟

برای پذیرش MBBS در نروژ نیازی به هیچ گونه آزمون ورودی، کمک مالی و هزینه سرمایه‌گذاری نیست.

 • آیا یادگیری زبان نروژی سخت است؟

مانند زبان سوئدی و بسیاری دیگر از زبان‌های اسکاندیناوی، نروژی یکی از ساده‌ترین زبان‌ها برای انگلیسی زبان ها برای یادگیری است. مانند سوئدی و هلندی، سخنرانان آن اغلب به زبان انگلیسی مسلط هستند و ممکن است گاهی اوقات بتوان آن را تمرین کرد.

 • جراحان در نروژ چند ساعت کار می‌کنند؟

در نروژ، جراحان و پزشکان داخلی ساعات کاری مشابهی داشتند، به طور متوسط 9 ساعت در روز و 19 تا 20 ساعت در نوبت در ماه. با این حال، گنجاندن تخصص به عنوان متغیر طبقه بندی در مدل لجستیک ما (جدول 2) تفاوت معنی داری ایجاد نکرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.