مقالات

بهترین و راحت ترین راه اقامت آلمان

راحت ترین راه اقامت آلمان

از بین روش های مهاجرت و اخذ اقامت آلمان، راحت ترین راه  اقامت آلمان کدام است؟ در این مطلب چند روش که جزو راخت ترین روش های مهاجرت به آلمان هستند را بررسی کرده ایم. تا انتهای این مطلب با ویزانیو همراه باشید. 

دلیل سوم عضویت آلمان در اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است؛ این کشورها با تدوین برنامه‌های مشترک، امکان سفر، تحصیل و کار را برای افراد دارای اقامت فراهم کرده‌اند؛ یعنی افراد با کسب اقامت آلمان می‌توانند به کشورهای اروپایی دیگر بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند.

راحت ترین راه اقامت آلمان

1- مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

تحصیل در آلمان به علت سیستم آموزشی رایگان، سطح علمی پیشرفته، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و وجود موقعیت‌های شغلی فراوان پس از تحصیل موجب شده که در سال‌های اخیر کانون توجه دانشجویان بین‌المللی قرار بگیرد.

مسئله‌ای که باید در مهاجرت تحصیلی به هر کشوری در نظر داشته باشید، این است که ویزای تحصیلی، اقامت دائم شما را تضمین نخواهد کرد؛ مگر این‌که پس از فارغ‌التحصیلی با جستجوی شغل مناسب، ویزای کاری دریافت کرده و در کشور مقصد اقامت دائم دریافت کنید.

نکته مثبت در مهاجرت تحصیلی به آلمان این است که فارغ‌التحصیلان در دانشگاه‌های این کشور، 18 ماه فرصت خواهد داشت تا موقعیت شغلی مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند.

می‌توان گفت با توجه به موقعیت شغلی گسترده در این کشور، به‌احتمال‌ زیاد در این مسیر موفق خواهند شد؛ بااین‌حال اگر موفق نشدند مجبور به ترک خاک کشور آلمان می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه می‌توانید به سایت سفارت آلمان در تهران مراجعه فرمایید.

راحت ترین راه اقامت آلمان

2- مهاجرت کاری به کشور آلمان

بی‌شک راحت ترین راه اقامت آلمان از طریق کار است؛ زیرا نرخ بیکاری در آلمان پایین بوده و بازار کار آن تشنه نیروی کار متخصص و ماهر است. درصورتی‌که شرایط لازم برای اخذ ویزای کاری را دارید، با احتمال بالا در این پروسه موفق خواهید شد؛ البته فراموش نکنید که باید مدرک زبان آلمانی سطح B2 را داشته باشید. برای مهاجرت کاری به آلمان، دو روش کلی وجود دارد.

 

جاب آفر یا دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای آلمانی

پیشنهاد شغلی یا جاب آفر با استناد به قوانینی که اخذ آن را برای اتباع همه کشورها ساده‌تر کرده، راحت ترین راه اقامت آلمان است. در این روش متقاضیان واجد شرایط و جویای شغل با ارسال مدارک لازم، از کارفرمای آلمانی دعوت‌نامه کاری دریافت خواهند کرد.

نکته قابل‌توجه در این روش این است که با توجه به قوانین مهاجرتی 2020 اولویتی برای استخدام نیروی کار خارجی، چه اروپایی و چه غیراروپایی وجود ندارد؛ این درحالی است که در سال‌های اخیر، کارفرما به شرطی می‌توانست نیروی کار خارجی استخدام کند که برای آن موقعیت شهروند آلمانی یا اروپایی واجد شرایط وجود نداشته باشد.

 

جاب سیکر یا جستجوی شغل در آلمان

در روش جاب سیکر، متقاضی با اطمینان از تخصص و توانایی خود، ویزای 6 ماهه برای جستجوی شغل مناسب و مرتبط با مدرک تحصیلی خود دریافت می‌کند. طبق قوانین مهاجرتی سال 2020، متقاضیانی که دست‌کم دو سال تحصیلات تخصصی داشته و مدرک آن مورد تائید آلمان باشد، به‌راحتی می‌توانند ویزای کاری آلمان را دریافت کنند.

[typed string0=”راحت ترین راه اقامت آلمان در شرایط کنونی اخذ ویزای کاری این کشور است. اقتصاد قوی و نرخ پایین بیکاری در این کشور، گواه محکمی برای موفقیت در این مسیر خواهد بود.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]
 

3- مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری

بر مبنای شاخصه‌های اقتصادی ایده آل در آلمان، ثبات پولی و قوانین محکم بانکی، مسلماً سرمایه‌گذاری در این کشور ثمربخش خواهد بود. در حال حاضر تنها راه سرمایه‌گذاری در آلمان که اقامت و تابعیت این کشور را به همراه می‌آورد، ثبت شرکت است؛

به این منظور سرمایه‌گذار خارجی با دارا بودن حداقل سرمایه 25.000 یورویی و ارائه مدارکی به اتاق بازرگانی کشور، باید سودآوری اقتصادی طرح خود را اثبات کند؛ برای کسب این تأییدیه پیچیدگی‌های بسیاری وجود دارد، به‌ طوری‌ که از میان طرح‌ های متعدد، تنها تعداد انگشت‌ شماری مورد قبول واقع می‌شوند.

درنتیجه سرمایه‌ گذاران بهتر است کشور دیگری مانند اتریش را که قوانینی ساده‌تری داشته و با همین سرمایه، اقامت و تابعیت را به همراه دارد، انتخاب کنند.

 

4- مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج یا تولد

راحت ترین راه اقامت آلمان و البته حساس‌ترین آن، ازدواج با فردی است که اقامت آلمان را به صورت دائم یا شهروندی دارا می‌باشد؛ البته با توجه به سو استفاده‌های بسیار، قوانین سخت‌گیرانه‌ای در این باب تدوین شده است؛ مثلاً باید با ارائه مدارکی واقعی بودن ازدواج خود را اثبات کنند؛ هم‌چنین این افراد می‌توانند پس از سه سال زندگی مشترک با شهروند آلمانی درخواست تابعیت ارائه کند.

در مورد مسئله اخذ اقامت آلمان از طریق تولد هم باید گفت، این کشور فقط از قانون خون پیروی می‌کند؛ یعنی نوزادانی که والدین یا یکی از آن‌ها شهروند آلمانی باشد، به‌محض تولد در هر کشوری می‌توانند تابعیت المان را دریافت کنند.

 

سؤالات متداول

راحت ترین راه اقامت آلمان کدام است؟

با استناد به مطالب ذکرشده در این مقاله، می‌توان گفت راحت ترین راه اقامت آلمان در شرایط کنونی اخذ ویزای کاری این کشور است. اقتصاد قوی و نرخ پایین بیکاری در این کشور، گواه محکمی برای موفقیت در این مسیر خواهد بود.

هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

در پروسه مهاجرت آنچه اهمیت به سزایی دارد، هزینه زندگی در کشور مقصد است. در آلمان به نسبت سایر کشورهای اروپایی، هزینه‌های زندگی مطلوب‌تر است. گران‌ترین شهر آلمان دوسلدورف و ارزان‌ترین شهر آن لایپزیک است که به ترتیب هزینه زندگی در آن‌ها 2600 و 1900 یورو می‌باشد. نکته مهم این است که در آلمان تناسب و عدالت بسیاری میان درآمد شغلی و هزینه‌های معمول زندگی وجود دارد.

آیا در روند مهاجرت به آلمان؛ یاری‌گرفتن از وکیل مهاجرت الزامی است؟

مهاجرت به آلمان با کسب آگاهی از قوانین روز این کشور، بدون یاری‌گرفتن از وکیل امکان‌پذیر است؛ بااین‌حال با توجه به سخت‌تر شدن قوانین مهاجرتی و تغییر مداوم آن بهره‌گیری از علم و تجربه وکیل بین‌المللی می‌تواند از نگرانی شما بکاهد و هم‌چنین به انجام امور سرعت ببخشد.

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت آلمان چگونه است؟

اخذ اقامت آلمان تقریباً از هر راهی که باشد، زمان‌بر و طولانی است؛ برای مثال در مهاجرت کاری به آلمان، افراد می‌توانند پس از گذشت 5 سال کار و زندگی و البته رعایت قوانین، اقامت دائم و پس از گذشت 3 سال تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت کنند. افراد تنها از طریق ازدواج با یک تبعه آلمانی می‌توانند پس از 3 سال زندگی در این کشور، موفق به اخذ تابعیت شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.