مقالات

آموزش در فنلاند

آموزش در فنلاند

سلام علیکم😃😙 این مطالب از اون مطلباس که برای اهل علم و دانش و اینهاست و خیلی خیلی به درد خانواده‌هایی می‌خوره که با بچه مدرسه‌ایشون می‌خوان مهاجرت کنن و هی به این فکر می‌کنن که وای چیکار کنیم؟ چیکار نکنیم؟ وای بچه از درساش نمونه؟ وای اونور مدرسه‌اش بد نباشه و…

بیاید که براتون کلی مطلب از سیستم آموزش در فنلاند آماده کردم و می‌خوام باهاش آشناتون کنم.

سیستم آموزش در فنلاند

سیستم آموزش در فنلاند شامل آموزش پایه نه‌ساله (مدرسه جامع) که اجباری است، آموزش متوسطه که با آموزش متوسطه عمومی است و یا با آموزش‌وپرورش حرفه‌ای همراه است و خصوصی و بعد از آن هم آموزش عالی که مربوط به دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی کاربردی است.

ده سیستم آموزشی برتر جهان

(در اینجا 8 کشور برتر با بهترین سیستم آموزش عالی رو براتون اوردم)

 1. سیستم آموزش در ایالات متحده آمریکا
 2. سیستم آموزش در سوئیس 
 3. سیستم آموزش در دانمارک 
 4. سیستم آموزش در انگلستان 
 5. سیستم آموزش در سوئد
 6. سیستم آموزش در فنلاند
 7. سیستم آموزش در هلند
 8. سیستم آموزش در سنگاپور

همونطور که می‌بینید سیستم آموزش فنلاند, کشور ششمه و هر روز هم داره پیشرفت می‌کنه و به رتبه‌های بالاتر میاد

چرا سیستم آموزشی فنلاند روبه‌رشد است؟

در فنلاند راز تدریس موفق کشف شده است. آنها با تأکید بر اصول بنیادی و مسائل مربوط به زندگی و معنای دقیقی از پرورش، فنلاند را به بهترین سیستم آموزشی در جهان رسانده‌اند.

آموزش در فنلاند

در فنلاند به دانش‌آموزان زمان و محدوده‌ای داده می‌شود تا بهترین شوند و پایه و اساس تجارب و آموخته‌های خود را با سرعت دلخواه خود بسازند.

معایب سیستم آموزشی فنلاند

از بیرون بی‌نقص است اما، با دقت در عمق و بطن ماجرای سیستم آموزش در فنلاند که پیش می‌رویم با نواقصی هرچند اندک روبه‌رو می‌شویم (ببین به نسبت سیستم آموزشی ایران واقعاً بسیار اندکه نواقصش) بسیاری ادعا کردند که این اصلاحات مربوط به خودمختاری مدارس و آموزش تحت هدایت دانش‌آموزان مشکلاتی را به بار میاورد.

آنها به عدم پاسخگویی متمرکز و ویژگی‌های سیستم مانند زمان شروع دیرهنگام، عدم انجام تکالیف، عدم ارزیابی آزمون و فرهنگ تجلیل از حرفه معلمی اشاره کردند. (الان که نواقصشو فهمیدم دلم می‌خواد برم از تصمیم کبرا دوباره شروع کنم و فنلاند باشم. اینا نواقصه آخه؟ این ینی مدرسه بهشته برای دانش آموز.)

متود دانش‌آموز محور موفق بوده؟

66 درصد از دانشجویان فنلاند به کالج می‌روند که بالاترین میزان در اتحادیه اروپا است. هم چنین ۹3درصد دانش‌آموزان از دبیرستان‌های دانشگاهی یا حرفه‌ای فارغ‌التحصیل می‌شوند. اینها برخی از دستاوردهای بسیار کشور در زمینه آموزش است. یعنی آموزش‌ها بی‌جواب نمانده و دانش‌آموز نه‌تنها از درس زده نشده بلکه با علاقه به درس‌خواندن ادامه می‌دهد.

ساعات تدریس در مدارس فنلاند

مدل اصلی در K-12 این است که ۴۵ دقیقه آموزش – یادگیری و سپس ۱۵ دقیقه استراحت داشته باشید. دانش‌آموزان کلاس اول و دوم روزانه چهار ساعت به مدرسه می‌روند و از آن زمان ۷۵ دقیقه استراحت دارند. (در این رابطه غر زدن خاصی ندارم چون مثل خودمونن دیگه)

تحصیل در فنلاند رایگان است؟

بله. آموزش در فنلاند رایگان است! درحالی‌که تحصیل در اکثر کشورها مستلزم واگذاری شهریه غالباً سنگین است، فنلاند به نحوی موفق شده است که تحصیلات دانشگاهی را به طور کامل از دولت تأمین کند حتی برای دانشجویان بین‌المللی! (هم‌وطن بپر کارای اپلایت رو بکن که دیره)

فنلاند کشور خوشحال و شاد و خندان

نام کشور فنلاند آن بالا بالاهای لیست کشورهای شاد است. که قطعا بی‌ربط با نظام و سیستم آموزشی صحیحش نیست.

 سیستم رفاهی فنلاند، آموزش رایگان باکیفیت بالا، مراقبت‌های بهداشتی رایگان، سیستم آموزشی به‌دوراز تنبیه و تحقیر و رقابت آفرینی، برابری جنسیتی، طبیعت پاک، درجه بالایی از آزادی شخصی و جامعه‌ای که از عملکرد خوبی برخوردار است، عوامل کلیدی هستند که منجر به خوشبختی فنلاندی‌ها می‌شوند. (ما هیچ ما نگاه!)

فنلاند مکان مناسبی برای زندگی

فنلاند به‌عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. در سال ۲۰۱۷ گزارش مجمع جهانی اقتصاد، زندگی در فنلاند را به‌عنوان امن‌ترین مکان در سطح جهان رتبه‌بندی کرد.

زبان فنلاند در مدارس

زبان انگلیسی توسط اکثر فنلاندی‌ها صحبت می‌شود. آمارهای رسمی در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که حداقل ۷۰ درصد از مردم فنلاند می‌توانند انگلیسی صحبت کنند و در مدارس نیز به این زبان تدریس می‌شود.

 

[typed string0=”فنلاند جزو شادترین کشورهای جهان است و همچنین به داشتن بهترین سیستم آموزشی جهان و تمیزترین هوا مشهور است.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

 

دانشگاه‌های فنلاند

فنلاند یکی از پرطرف‌دارترین مقاصد برای دانشجویان بین‌المللی است و حالا بخوانیم از دانشگاه‌های فنلاند.

 1. دانشگاه هلسینکی: قدیمی‌ترین دانشگاه فنلاند است که در سال ۱۶۴۰ تأسیس شد. این دانشگاه از سال ۱۸۲۹ در پایتخت فنلاند واقع شده است، اما قبل از آن به‌عنوان آکادمی سلطنتی تورکو و شناخته‌می‌شد و در قدیمی‌ترین محل سکونت کشور، تورکو قرار داشت. امروزه دانشگاه هلسینکی با رتبه 102 مشترک جهان، بالاترین رتبه مؤسسه فنلاند است.این دانشگاه علاوه بر اینکه قدیمی‌ترین و بالاترین رتبه است، بزرگ‌ترین مؤسسه آموزش عالی فنلاند است و بیش از ۳۲۰۰۰ دانشجو در آن ثبت‌نام کرده‌اند. این دانشگاه دارای ۱۱ دانشکده و ۱۱ مؤسسه تحقیقاتی است و دارای مدرکی است که به زبان‌های فنلاندی، سوئدی و انگلیسی تدریس می‌شود.
 2. دانشگاه آلتو: در پایتخت واقع شده است، دومین مؤسسه دارای بالاترین رتبه فنلاند است که در حال حاضر در رتبه ۱۳۷ مشترک جهان قرار دارد. این دانشگاه در سال ۲۰۱۰ از طریق ادغام سه مؤسسه موجود، یعنی دانشگاه صنعتی هلسینکی، دانشکده اقتصاد هلسینکی و دانشگاه هنر و طراحی هلسینکی تأسیس شد. هدف دولت فنلاند ایجاد دانشگاه جدید بود که الگویی از نوآوری و نمادی از آموزش باکیفیت بالا باشد. امروزه حدود 12100 دانشجو در اینجا ثبت‌نام کرده‌اند.

آموزش در فنلاند و تحصیل در فنلاند

 1. دانشگاه تورکو: دومین دانشگاه بزرگ فنلاند، دانشگاه تورکو است که بیش از 20000دانشجو در آن تحصیل‌کرده‌اند. این دانشگاه با رتبه 276 در جهان، پردیس اصلی خود را در تورکو، در جنوب غربی فنلاند دارد، اما دارای دانشکده‌هایی در Rauma ، Pori و Salo است. دانشگاه تورکو در سال 1920 و پس از اهدای بیش از 22000 شهروند تأسیس شد. این دانشگاه تأکید زیادی بر همکاری بین‌المللی دارد و چندین برنامه کارشناسی ارشد و دکتری را با مشارکت دانشگاه‌های کشورهای دیگر ارائه می‌دهد.
 2. دانشگاه Jyväskylä: در سال 1934 تأسیس شد و از اولین دانشکده آموزش معلمان فنلاندی زبان سرچشمه گرفت که در سال 1863 تأسیس شد. این دانشگاه که در رتبه 357 جهان قرار دارد، حدود 15000 دانشجو را در شش دانشکده آموزش می‌دهد. این دانشگاه میراث تربیت‌معلم خود را حفظ کرده و به‌عنوان دانشگاه پیشرو در برنامه آموزشی کشور شناخته می‌شود. این همچنین در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS با موضوع 2017 نشان‌داده‌شده است که دانشگاه Jyväskylä را در بین 100 دانشگاه برتر جهان در زمینه آموزش‌وپرورش قرار می‌دهد.
 3. دانشگاه فنلاند شرقی: هفتمین دانشگاه بالاترین رتبه فنلاند، در حال حاضر دارای رتبه 451-460 در جهان است. این دانشگاه در سال 2010 از طریق ادغام دانشگاه Joensuu و دانشگاه Kuopio تأسیس شد. امروزه بیش از 15000 دانشجو در یکی از چهار دانشکده دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشگاه فنلاند شرقی با شهرت خوبی در زمینه تحقیقات، دارای شبکه گسترده‌ای از شرکای خارجی است و اغلب در پروژه‌های بین‌المللی شرکت می‌کند. پردیس‌های اصلی دانشگاه در شهرهای Joensuu و Kuopio هستند، برخی از امکانات نیز در Savonlinna- همه در جنوب شرقی کشور، در منطقه‌ای که قبلاً به‌عنوان فنلاند شرقی شناخته می‌شد، قرار دارند.

همان‌طور که می‌بینید فنلاند بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان را دارد و شما انتخاب‌های زیادی دارید.

رسیدیم به بخشی که شما باید برامون بنویسید. بنویسید نظرتون چیه؟ دوست دارید خودتو یا فرزندانتون تو فنلاند آموزش ببینید؟ اصلا چقدر آموزش خوب و کیفیت بالای سیستم آموزشی براتون مهمه؟

 

سؤالات متداول

مسیرهای مهاجرت به فنلاند چیست؟

فنلاند نیز مانند سایر کشورها از 6 روش اصلی امکان مهاجرت دارد. ازدواج با تبعه فنلاندی، داشتن پدر و مادر فنلاندی و مهاجرت از طریق تولد، پناهنده شدن به فنلاند، سرمایه‌گذاری، مهاجرت تحصیلی و مهاجرت از طریق کار، مسیرهای اصلی برای رسیدن به فنلاند می‌باشد.

آیا کشور فنلاند برای زندگی مناسب است؟

فنلاند با داشتن شرایط ایده آلی برای زندگی مانند، دانشگاه‌ها و سیستم آموزشی قوی، رفاه و امنیت بالا، داشتن نرخ بیکاری کم، بالا بودن در آمد و حقوق، تمام پارامترهای یک کشور مناسب برای مهاجرت را دارد. ازاین‌رو افراد زیادی برای زندگی، فنلاند را انتخاب می‌کنند.

کیفیت زندگی مردم فنلاند چگونه است؟

فنلاند یکی از کشورهایی است که هرساله در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.