مقالات

سیستم آموزشی در آلمان

آموزش در آلمان

آموزش در آلمان

و اما آموزش در آلمان. اگه دنبال این هدفین گمونم یه خبر خوب براتون دارم و اونم اینه که 46 تا از  1029 دانشگاه‌ کشور آلمان، در سال 2020 در رتبه بندی جهانی جزء برترین دانشگاهها بودند و 12 دانشگاه آلمان همیشه جزء 200 دانشگاه برتر جهانه خلاصه که حسابی در زمینه‌ی علم و دانشو اینها حرف برای زدن داره. در ادامه با سیستم آموزشی آلمان بیشتر آشنا می‌شیم.

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید بهتر است در ابتدا تحصیلات و آموزش در آلمان را از ریشه بررسی کنیم.

 

آموزش در آلمان در درجه اول به عهده ایالت‌های جداگانه آلمان (Länder) است و دولت فدرال نقش جزئی را ایفا می‌کند. آموزش اختیاری مهد کودک برای همه کودکان بین یک تا شش سال ارائه می‌شود و پس از آن حضور در مدرسه اجباری است. به طور کلی، آلمان یکی از بهترین کشورهای OECD (سازمان توسعه و همکاری اقتصادی) در زمینه خواندن، سواد، ریاضیات و علوم است و میانگین دانش آموزان در آزمون ارزیابی 515  PISA  است، و این بالاتر از میانگین امتیاز 497OECD  است.

کیفیت بالای آموزش در آلمان

برای والدین نگران هم باید عرض کنم که آموزش در آلمان روبه پیشرفت است و هر ساله حتی در ایام کرونا برای دانش‌آموزان اتفاقات علمی آموزشی تحسین برانگیزی رخ می‌دهد.

تحصیل و آموزش در آلمان

آلمان سعی در سرکوب سیستم رقابتی دارد و دانش آموزان ترس کمتری از شکست حس می‌کنند و سطح بالایی از اعتماد به نفس و شادی عمومی در مقایسه با دیگر کشورهای OECD مانند کره جنوبی در وجودشان شکل می‌گیرد. علاوه بر این، آلمان دارای یکی از بزرگترین درصد دانش آموزان برتر، در زمینه خواندن در میان دانش آموزان دارای مزایای اجتماعی و اقتصادی است و در بین 76 کشور OECD رتبه سوم را دارد. این امر باعث می شود آلمان دارای یکی از تحصیلکرده‌ترین نیروهای کار در بین کشورهای OECD باشد.

سیستم تحصیلی آلمان

سیستم آموزشی  آلمان در سراسر این کشور متفاوت است زیرا هر ایالت (سرزمین) سیاست‌های آموزشی خود را تعیین می کند. با این حال، اکثر کودکان ابتدا از 4 تا 6 سالگی در Grundschule (مدرسه ابتدایی یا ابتدایی) به تحصیل می پردازند. تحصیلات متوسطه آلمان به دو قسمت پایین و فوقانی تقسیم می شود. منظور از آموزش متوسطه در آلمان آموزش عمومی به افراد است و آنها را برای ورود به تحصیلات متوسطه آماده میکند. آلمان در مقاطع متوسطه دارای برنامه های متنوع حرفه ای است. آموزش متوسطه آلمان شامل پنج نوع مدرسه است. این سالن ورزشی برای آماده سازی دانش آموزان برای تحصیلات عالی طراحی شده است و با امتحان نهایی Abitur ، پس از کلاس 13 به پایان میرسد.

هزینه آموزش در آلمان

تحصیل کالج در آلمان رایگان است. در سال 2014، دولت تصمیمی مبنی بر لغو هزینه‌های بین المللی در کلیه کالج‌های دولتی تصویب کرد. اگرچه در برخی ایالت‌های تشکیل دهنده آلمان، شهریه‌های بین المللی دوباره معرفی می‌شود اما هزینه تحصیل در آلمان بسیار کمتر از جاهای دیگر است.

استاندارد آموزش در آلمان

استانداردهای آموزشی آلمان نسبتاً بالاست. در واقع، دقیقاً به این دلیل که سیستم مدرسه آلمان بسیار خوب ساختار یافته و دقیق است، بسیاری از دانش آموزان موفق را در جهان پرورش داده است. در یک مطالعه OECD/PISA در سال 2015 ، آلمان در ریاضیات و علوم 16 ، و در خواندن، 11 شد.

تحصیلات و آموزش در المان

 

سیستم آموزشی آلمان بر اساس قوانین و مقررات قانون اساسی “Grundgesetz” عمل می‌کند. وزارتخانه های آموزش، امور فرهنگی و علوم فدرال مرجع اصلی تدوین خط مشی‌های آموزش، علوم و هنر و تصویب قوانین و مقررات اداری مرتبط

مقاطع تحصیلی در آلمان

 • آموزش دوران کودکی
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش متوسطه
 • آموزش دانشگاهی
 • ادامه تحصیل

بهترین دوره‌ها برای تحصیل در آلمان

دوره های برتر در آلمان:

 1.  مهندسی
 2. مهندسی علوم کامپیوتر
 3. مهندسی شیمی
 4. مهندسی عمران
 5. مهندسی برق
 6. مهندسی مکانیک

بهترین رشته ها برای تحصیل در آلمان

 1. مهندسی صنایع
 2. مهندسی ریاضیات و علوم کامپیوتر
 3. علوم طبیعی
 4. تجارت و اقتصاد
 5. معماری

بورس تحصیلی آلمان

سیستم آموزشی در آلمان

معیار ارزشیابی دانشگاه‌ها‌

دانشگاه ها بر اساس شش شاخص ارزیابی می شوند:

 • شهرت دانشگاهی و کارفرما
 • نسبت استاد/دانشجو
 • استناد به هر دانشکده (اندازه گیری خروجی تحقیق)
 • نسبت هیئت علمی بین المللی
 • و نسبت بین المللی دانشجو

پس وقتی می‌گویند رنک و امتیاز دانشگاهی بالاست یعنی از 6 مورد بالا انتیازات خوبی به دست آورده.

ده دانشگاه برتر آلمان

# رتبه در آلمان رتبه‌ی جهانی نام دانشگاه
1 1 50 دانشگاه فنی مونیخ
2 2 63 لودویگ-ماکسیمیلیانس-دانشگاه مونیخ
3 3 64 دانشگاه هایدلبرگ
4 4 117 دانشگاه هومبولت برلین
5 5 130 دانشگاه آزاد برلین
6 6 131 KIT ، موسسه فناوری کارلسروهه
7 7 145 Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
8 8 148 دانشگاه فنی برلین
9 9 173 دانشگاه فنی درسدن
10 10 175 دانشگاه ابرهارد کارلس توبینگن

بهترین شغل در آلمان

ده شغل متداول در آلمان:

 1. توسعه دهنده و برنامه نویس نرم افزار
 2. مهندس الکترونیک  برقکار
 3. کارمند و پرستار بهداشتی
 4. مشاور فناوری اطلاعات  تحلیلگر فناوری اطلاعات
 5. اقتصاددان  مدیر تجارت
 6. مدیر حساب، مشاور مشتری
 7. دستیار تولید
 8. نماینده فروش، دستیار فروش

روند پذیرش دانشجوی خارجی در آلمان

مدارکی که معمولاً به آنها نیاز دارید عبارتند از:

 • یک فرم درخواست به درستی تکمیل شده
 • کپی گواهی شده از دیپلم دبیرستان
 • گواهینامه های معتبر علمی معتبر
 • مرور اجمالی واحدها و نمرات شما
 • کپی گذرنامه و عکس گذرنامه
 • اثبات مهارت زبان

نظر شما درباره‌ی تحصیلات در آلمان چیست؟  اصلا بهتره بپرسم دوس دارید تحصیل در این دانشگاه‌ها و این فضای علمی رو تجربه کنید؟ دوست دارید در این کشور زندگی کنید؟ اگر دوست دارید پس مقالات دیگه‌ی مارو از دست ندین و برامون بنویسید که از یه دانشگاه چه انتظاراتی دارید؟ دوس دارید دانشگاهتون چجوری باشه؟

 

 

سوالات متداول

مهندسی عمران کارشناسی ارشد هستم آیا برای تحصیل رایگان در آلمان نیاز به یادگیری زبان آلمانی دارم؟

شما می توانید مقطع دکتری را در هر دانشگاه دولتی در آلمان که می‌خواهید به صورت رایگان بخوانید، اما در میان سایر شرایط، باید از دانش آلمانی و انگلیسی قوی برخوردار باشید.

شرایط تحصیل در کشور آلمان چگونه است ؟

در ابتدا مدرک تحصیلی شما باید مورد تایید دانشگاه مورد نظر باشد و پس از آن اقدام به اخذ پذیرش نمایید. هر دانشگاهی در کشور آلمان شرایط خود را برای پذیرش دانشجویان دارد. برای تحصیل در دانشگاه های آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی دارید.

هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

بسته به شهری که برای زندگی انتخاب می‌کنید، هزینه‌های رندگی متفاوت است، اما بیشترین هزینه مربوط به اجاره آپارتمان در آلمان است

کدام شهر آلمان برای زندگی مناسب است؟

هر کدام از شهرهای آلمان مزایای خاص خود را دارند، شهر فرانکفورت دارای بالاترین تعداد مهاجر است.

شرایط اقتصادی برای زندگی در آلمان چگونه است؟

اقتصاد آلمان دارای نیروی کار مجربی بوده و موجودی سرمایه در آن بسیار بالا است. سطح پایین فساد و سطح بالای نوآوری در این کشور باعث شده است که آلمان بی اندازه برای سرمایه گذاری و کار مناسب باشد و از مابقی کشورهای اروپایی شرایط بسیار بهتری را داشته باشد

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.