مقالات

اقامت اروپا از طریق تولد فرزند

اقامت اروپا از طریق تولد فرزند

با توجه به قوانین مهاجرتی حال حاضر در کشورهای اروپایی، راه‌های متعددی به‌منظور اخذ اقامت این کشورها وجود دارد. یکی از شناخته‌شده‌ترین راه‌ها، تولد فرزند می‌باشد که می‌توان از طریق دو سیستم خون و خاک برای آن‌ها و به دنبال آن برای پدر و مادر تابعیت گرفت. در ادامه به بررسی شرایط و چگونگی اخذ اقامت اروپا از طریق تولد فرزند می‌پردازیم.

شرایط اخذ اقامت اروپا از طریق تولد فرزند

زندگی در کشورهای اروپایی و برخورداری از امکانات و خدمات برتر آن‌ها شاید خواسته خیلی از افراد باشد؛ مخصوصاً پدر و مادرانی که همواره نگران آینده فرزندان خود هستند.

درنتیجه بسیاری از آن‌ها تصمیم می‌گیرند که پیش از تولد فرزند، با مهاجرت به کشور اروپایی مدنظر، نسبت به اخذ اقامت اروپا از طریق تولد فرزند خود اقدام نمایند.

به‌طورکلی تمام کشورهای دنیا دو سیستم اصلی را به‌منظور ارائه تابعیت به فرزندان تازه متولدشده در نظر می‌گیرند که به شرح زیر هستند:

سیستم خون

در این سیستم، تابعیت به افرادی تعلق می‌گیرد که پدر یا مادر آن‌ها تبعه یا شهروند آن کشور باشند. در حال حاضر بسیاری از کشورهای اروپایی از این سیستم پیروی می‌کنند. در واقع اخذ اقامت اروپا از طریق تولد بر اساس این سیستم بسیار راحت‌تر است.

سیستم خاک

در این سیستم تابعیت افراد با توجه به محل تولد در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی اگر فردی در خاک یک کشور متولد شود، حتی اگر پدر و مادر وی شهروند آن کشور نباشند، موفق به دریافت اقامت خواهند شد. لازم به ذکر است که امروزه اقامت اروپا از طریق تولد فرزند بر اساس سیستم خاک دارای شرایط خاصی می‌باشد که به شرح زیر است.

 • اگر کودکی از پدر و مادر نامشخص در یک کشور اروپایی متولد شود، طبق قانون تابعیت از طریق خاک، شهروند رسمی این کشور محسوب خواهد شد.
 • کودکی که از پدر و مادر بدون تابعیت در یک کشور اروپایی متولد شود، می‌تواند اقامت و تابعیت رسمی آن کشور را دریافت کند.
 • اگر پدر و مادر به مدت هشت سال اقامت یک کشور اروپایی را داشته باشند، فرزند تازه متولدشده آن‌ها نیز می‌تواند اقامت و تابعیت آن کشور را اخذ نماید.
 • پدر و مادری که در یک کشور اروپایی متولدشده باشند، فرزند تازه متولدشده آن‌ها نیز تابعیت آن کشور را دریافت می‌کند.
[typed string0=”در حال حاضر به دلیل تغییر قوانین، اخذ اقامت اروپا از طریق تولد فرزند بر اساس سیستم خاک بسیار دشوار بوده و دارای شرایط خاصی است؛ لذا بهترین و راحت‌ترین راه اخذ اقامت برای فرزند، از طریق سیستم خون است.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

کسب اقامت در کشورهای اروپایی

اخذ اقامت اروپا از طریق تولد فرزند طبق اصل خاک دارای شرایط خاصی است. درواقع کودکانی که از پدر یا مادر تبعه اروپا متولد می‌شوند می‌توانند به‌راحتی حق تابعیت اخذ کنند.

درصورتی‌که کودک از پدر و مادر خارجی در یک کشور اروپایی متولد شود، آن کشور وضعیت اقامت والدین را بررسی می‌کند. در چنین شرایطی یکی از والدین باید دارای اقامت دائم آن کشور باشد تا به فرزند تابعیت اعطا شود. در اینجا نمونه‌هایی از کشورهای اروپایی را در این خصوص بررسی می‌کنیم.

لوکزامبورگ

افرادی که از پدر و مادر خارجی در خاک لوکزامبورگ متولد می‌شوند به‌منظوراخذ اقامت باید به مدت 5 سال در این کشور زندگی کنند و همچنین یکی از والدین باید به مدت 1 سال قبل از تولد فرزند در این کشور زندگی کرده باشد.

ایتالیا

افرادی که در خاک این کشور متولد می‌شوند، در سن 18 سالگی می‌توانند برای اخذ اقامت اقدام کنند به شرطی که از زمان تولد در ایتالیا زندگی کرده باشند.

فرانسه

افرادی که در این کشور متولد می‌شوند، در سن 18 سالگی شهروند این کشور محسوب می‌شوند، البته به شرطی که از سن 11 سالگی به مدت 5 سال در فرانسه زندگی کرده باشند.

اقامت هلند

کشور هلند با دارا بودن امکانات رفاهی متعدد، امکانات تحصیلی و … موردتوجه بسیاری از مهاجران قرار دارد. از سال 2019، هم‌زمان با تغییرات قوانین مهاجرتی هلند، دریافت اقامت و تابعیت فرزند فقط از طریق سیستم خون انجام می‌پذیرد؛ یعنی اگر فردی در خاک کشور هلند نیز متولد شود تابعیت این کشور را دریافت نخواهد کرد.

بر اساس تغییر قوانین تولد در هلند، فردی که دارای یکی از شروط زیر باشد، می‌تواند اقامت و تابعیت این کشور را دریافت کند. با دارا بودن این شرایط حتی اگر کودک خارج از کشور نیز متولد شود، شهروند رسمی هلند به‌حساب می‌آید.

 • مادر کودک تازه متولدشده تبعه و شهروند هلند باشد.
 • پدر کودک تازه متولدشده تابعیت هلند را داشته باشد.
 • در هنگام تولد کودک، پدر و مادر اقامت دائم کشور هلند را داشته باشند و در ضمن در این کشور متولدشده باشند. همچنین در روز تولد، بایستی پدربزرگ و مادربزرگ نیز اقامت دائم هلند را داشته باشند.
 • در صورت عدم ازدواج مادر خارجی و پدر شهروند هلند، بایستی پدر تا قبل از 7 سالگی رابطه خود را با فرزند تائید کند تا به‌طور رسمی تابعیت به فرزند اعطا شود.

همین‌طور که پیش‌تر اشاره شد، اخذ اقامت و تابعیت هلند از طریق تولد فرزند فقط از طریق سیستم خونی امکان‌پذیر است؛ لذا درصورتی‌که پدر و مادر دارای اقامت موقت در این کشور باشند و در طی این مدت‌زمان فرزندشان متولد شود، حق تابعیت به فرزند اعطا نخواهد شد.

اقامت آلمان

آلمان نیز مانند سایر کشورهای اروپایی، اصل خون را به‌منظور ارائه تابعیت به کودک تازه متولدشده در این کشور مدنظر دارد که دارای شرایط زیر است.

 • مادر کودک شهروند کشور آلمان باشد.
 • پدر کودک تازه متولدشده تابعیت آلمان را دارا باشد.
 • کودکی که از مادر خارجی و پدر تبعه آلمانی، چه در خاک آلمان و چه در کشور دیگر متولدشده باشد، رابطه خونی‌اش با پدر تا قبل از هفت سالگی تائید گردد.

البته کشور آلمان در شرایطی خاص از طریق سیستم خاک هم به کودکان تازه متولدشده تابعیت اعطا خواهد کرد.

 • اگر کودک از پدر و مادری ناشناس در خاک کشور آلمان متولد شود.
 • اگر از پدر و مادری بدون تابعیت و اقامت دائم در این کشور متولد شود، موفق به کسب حق شهروندی خواهند شد البته درصورتی‌که فرزند به مدت 8 سال در آلمان زندگی کرده باشد.

در این شرایط پدر و مادر می‌توانند با دریافت تابعت برای فرزند تازه متولدشده، اقامت دائم کشور آلمان را کسب کنند.

اقامت اروپا از طریق تولد فرزند

اقامت سوئد

کشور سوئد به‌عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا، دارای مزایای بسیاری برای مهاجران می‌باشد که مهم‌ترین آن امکان مسافرت، تحصیل و کار در سایر کشورهای عضو این اتحادیه است.

اعطای حق شهروندی به کودک تازه متولدشده براساس قانون ملی کشور سوئد تعیین می‌شود. طبق این قانون، حق شهروندی سوئد به کودکان تازه متولدشده در این کشور تنها از طریق سیستم خونی امکان‌پذیر است که دارای شرایط زیر است.

 • پدر یا مادر تبعه سوئد باشند.
 • اگر پدر تبعه سوئد و مادر خارجی باشد؛ حتی اگر فرزند در خارج از خاک سوئد متولد شود تابعیت سوئد را دریافت خواهد کرد.

 البته اگر پدر و مادر خارجی طی روند مهاجرت به کشور سوئد اقامت دائم دریافت کرده باشند می‌توانند طی مراحلی تابعیت این کشور را برای فرزند تازه متولدشده خود دریافت کنند.

اخذ اقامت سایر کشورهای جهان

به گزارش برخی وب‌سایت‌‌های معتبر مهاجرتی به‌جز کشورهای اروپایی، کشورهای دیگری در سرتاسر جهان وجود دارند که از طریق تولد فرزند می‌توان اقامت دائم دریافت کرد.

بولیوی، آنتیگوا و باربودا، آرژانتین، برزیل، کانادا کاستاریکا، شیلی، کوبا، اکوادور، دومینیکا، فیجی، گرانادا، جامیئیکا، گواتمالا، ال سالوادور، جامائیکا، مکزیک، نیجریه، نیکاراگوئه، اروگوئه، ونزوئلا، سنت لوسیا، پرو، پاراگوئه، پاناما، تانزانیا و پاکستان برخی از این کشورها هستند.

سؤالات متداول

شرایط اخذ اقامت از طریق تولد در بریتانیا چگونه است؟

حق شهروندی بریتانیا در صورتی به کودکان متولدشده در این کشور اعطا می‌گردد که یکی از والدین حداقل دارای اقامت دائم این کشور باشند.

آیا به‌منظور اخذ شهروندی نوزاد در آلمان باید والدین اقامت دائم این کشور را دارا باشند؟

بله، به‌منظور دریافت حق تابعیت، حداقل یکی از والدین بایستی اقامت دائم داشته باشد یا به مدت 8 سال در کشور آلمان زندگی کرده باشد.

آیا همه کشورهای اروپایی از طریق تولد فرزند، اقامت می‌دهند؟

با توجه به تغییرات مداوم قوانین مهاجرت در کشورهای اروپایی، برخی از کشورها این قانون را ندارند؛ برای مثال کشور ایرلند از سال 2004 قانون اعطای اقامت از طریق تولد را لغو کرده است.

کدام کشور جهان از طریق تولد فرزند راحت‌تر اقامت می‌دهد؟

از بین کشورهای جهان، کانادا بر اساس این قانون راحت تر اقامت می‌دهد؛ لذا بسیاری از افراد این کشور را به‌منظور تولد فرزندشان انتخاب می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.