سوالات رایج در مورد سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری

سوالات رایج در مورد سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری

Frequently Asked Questions about Express Entry Immigration System

261 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۵/۳۱ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۴/۰۱ در ۷:۲۹ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

اگر به مهاجرت از ایران فکر کرده باید، احتمالاً تاکنون اسم اکسپرس انتری (Express Entry) به گوشتان خورده است. در ادامه به توضیح و بررسی کامل سوالات رایج در مورد سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری خواهیم پرداخت.

اکسپرس انتری (Express Entry) چیست؟

یکی از سوالات رایج در مورد سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری این است که اصلاً چیست؟ اکسپرس انتری برخلاف تصور برخی افراد، برنامه‌ای مهاجرتی نیست؛ بلکه یک سیستم مدیریتی به‌صورت الکترونیک برای مهاجرت به کانادا است. این سیستم به‌نوعی فرآیند برنامه‌های مهاجرت اقتصادی به کشور کانادا را تسهیل می‌نماید. برخی از روش‌های مهاجرت اقتصادی به شرح زیر هستند:

  • Federal Skilled Worker
  • Federal Skilled Trades
  • Canadian Experience Class
  • بخشی از برنامه Provincial Nominee

استان‌ها اجازه دارند برای جبران و پوشش دهی کمبود نیروی کار در بخش محلی، از این سیستم مدیریتی به انتخاب مهاجرین بپردازند.

فرآیند کلی درخواست مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری

روند انجام کار به‌گونه‌ای است که داوطلبان درخواست خود برای مهاجرت به کانادا را ارسال می‌نمایند. اگر حداقل دریکی از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی ذکرشده در بالا، واجد شرایط بودند، به بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری وارد می‌شوند.

سیستم اکسپرس انتری علاوه بر کانادا در کشورهایی چون استرالیا و نیوزلند نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. این سیستم مدیریتی موفق شد سیستم مهاجرت کانادا را از وضعیت عرضه محور که هرکس زودتر آمده، زودتر خدمات می‌گیرد، به وضعیت تقاضامحور یعنی سیستم دعوت‌نامه‌ای تغییر دهد.

۱. تشکیل پرونده اولیه

برای این کار ابتدا باید در سایت اداره مهاجرت یک حساب کاربری برای خود بسازید. اگر فرآیند تشکیل پرونده را توسط مشاور یا وکیل مهاجرت انجام می‌دهید نیازی به ساختن حساب کاربری توسط خودتان نمی‌باشد.

۲. دریافت فایل نامبر

بعد از ثبت کردن اطلاعات خود در سایت اداره مهاجرت، سیستم مشخصات شمارا بررسی می‌کند و صرف‌نظر از اینکه پرونده متقاضی قبول یا رد شود، فایل نامبر شما صادر می‌شود. قبل از انجام درخواست، حتماً مطمئن شوید که شرایط مهاجرت با سیستم اکسپرس انتری رادارید.

۳. ورود به جمع متقاضیان

بعد از قبول شدن پرونده، سیستم اداره مهاجرت به متقاضی امتیاز می‌دهد که تحت عنوان CRS از آن یاد می‌شود که در پایین توضیح داده‌شده است.

۴. تهیه و ارسال مدارک متقاضی

پس از تائید متقاضی توسط اداره مهاجرت برای دریافت دعوت‌نامه، مدارکی جهت تکمیل پرونده از شما خواسته می‌شود که باید تهیه و ترجمه کنید. برای این کار ۹۰ روزبه شما فرصت می‌دهند.

سیستم اکسپرس انتری که چگونه کار می‌کند؟

یکی از سوالات رایج در مورد سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری این است، همین سوال است. این سیستم به‌صورت است که افراد از داخل بانک اطلاعاتی توسط دولت استانی، دولت فدرال و کارفرمایان کانادایی انتخاب‌شده و برایشان دعوت‌نامه (ITA) ارسال می‌گردد تا فرد بتواند تحت شرایط هریک از گروه‌های ذکرشده به کانادا مهاجرت کند. بدین‌صورت مهاجرانی که دارای مهارت هستند و احتمال موفقیت آن‌ها بالاست، به‌سرعت شناسایی می‌شوند.

faq express entry 1 - سوالات رایج در مورد سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری

چرا از اصطلاح اکسپرس انتری استفاده می‌کنیم؟

این سیستم مدیریتی از ابتدای سال ۲۰۱۵ فعالیت خود را آغاز نمود. در پاسخ به یکی از سوالات رایج در مورد سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری، باید بگوییم سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) قصد دارد تمامی درخواست‌های مهاجرتی را حداکثر ۶ ماه از زمان ارسالشان پاسخ بدهد. به همین علت از اصطلاح اکسپرس انتری که به معنی ورود سریع است، استفاده کرده‌اند. به این روش مهاجرت فوری به کانادا نیز گفته می شود.

مشاغل پردرآمد کانادا

سیستم امتیازدهی اکسپرس انتری

سیستم داخلی دولت کانادا به داوطلبان مهاجرت به این کشور بر اساس فاکتورهایی چون سن، مهارت‌های زبان و سطح تحصیلات امتیازدهی می‌کند. این سیستم مهاجرتی به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در جهت تصمیم‌گیری بهتر در مورد انتخاب داوطلبان و اعطای اقامت موقت کمک می‌کند.

در این سیستم مهاجرتی، داوطلبان می‌توانند با داشتن مهارت‌های مختلف تا ۶۰۰ امتیاز کسب نمایند. برای امتیازات اضافی مانند تجربه تحصیل در این کشور، دریافت پیشنهاد شغلی (Job Offer) و کاندیداهای استانی نیز می‌توان حدود ۶۰۰ امتیاز دیگر در نظر گرفت.

سوالات رایج در مورد سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری و ثبت اطلاعات

در بررسی برخی سوالات رایج در مورد سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری می‌توان گفت:

  • درصورتی‌که دولت فدرال داوطلبی را از بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری انتخاب نماید، متقاضی دیگر نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی ندارند.
  • وقتی قرعه‌کشی انجام شود، تعداد افراد مشخصی برای ارسال دعوت‌نامه انتخاب می‌شوند و کسی از قبل نمی‌داند چه زمانی قرعه‌کشی انجام خواهد شد.
  • سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری یک فرآیند کاملاً الکترونیکی است.
  • در حال حاضر برای گزینش مهاجر در یک جایگاه شغلی خاص محدودیتی در تعداد پذیرش از طرف دولت کانادا وضع نشده است.
  • لازم به ذکر است داوطلبی که ازنظر سطح تحصیلات، مهارت زبان، تجربه کاری و… امتیاز بیشتری دارد، دارای شانس بیشتری می‌باشد.

نحوه ورود اطلاعات در این سیستم چگونه است؟

یکی از سوالات رایج در مورد سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری در مورد نحوه ورود اطلاعات در این سیستم است. وضعیت اطلاعات ارائه‌شده بر اساس مهارت‌ها و ویژگی‌های فرد در سیستم بررسی می‌گردد.

داوطلبان مهاجرت می‌توانند با ایجاد یک حساب کاربری اکسپرس انتری، اطلاعاتی را در خصوص مهارت‌ها، سابقه کار، مهارت‌های مربوط به زبان، میزان تحصیلات و سایر اطلاعات فردی خود در جهت اعلام علاقه‌مندی به مهاجرت به کانادا به‌صورت رایگان ثبت نمایند.

محدودیتی در خصوص تعداد افرادی که اطلاعاتشان وارد بانک اطلاعاتی Express Entry می‌شود وجود ندارد. همچنین داوطلبان می‌توانند اطلاعات حساب کاربری خود را تغییر داده و بروز رسانی نمایند. اگر اطلاعات شخصی که توسط داوطلب ارائه‌شده اشتباه باشد، بنا به میزان جدیت موضوع، فرد به دلیل دادن اطلاعات اشتباه و غلط، جریمه خواهد شد. در مواردی ممکن است حتی تا پنج سال اجازه ورود مجدد به سیستم مهاجرتی به فرد داده نشود.

از همین رو ورود اطلاعات صحیح و درست از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. پیشنهاد می‌شود افرادی که در شناسایی و ارزیابی مهارت‌ها و ویژگی‌های خود اطمینان کامل ندارند، از یک وکیل مهاجرت مشورت بگیرند.

سیستم رتبه بندی (Comprehensive Ranking System) CRS چیست؟

داوطلبانی که در سیستم اکسپرس انتری پروفایل ایجاد کرده‌اند، در این سیستم بر اساس تحصیلات، سن، سطح تحصیلات و دانش زبانی امتیازبندی می‌شوند. افرادی که در این سیستم رتبه بالایی به دست آورند، شانس بیشتری برای دریافت دعوت‌نامه از طرف دولت خواهند داشت.

داشتن پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی شانس دریافت دعوت‌نامه را بالا می‌برد؛ زیرا در این سیستم ۶۰۰ امتیاز از ۱۲۰۰ امتیاز کلی، مربوط به امتیازات فردی است و ۶۰۰ امتیاز دیگر مربوط به دریافت پیشنهاد شغلی. (چگونه جاب آفر بگیریم؟)

آیا امکان به همراه بردن حیوان خانگی به کانادا وجود دارد؟

اگر سگ یا گربه شما واکسن‌های مربوطه را زده باشد، می‌توانند همراه شما به کشور موردنظر بیایند. برای این منظور باید فرم‌های تکمیل شده مخصوصی را به موسسه خدمات مرزی کانادا تحویل دهید. دیگر حیوانات ممکن است اجازه ورود نداشته باشند. قبل از سفر می‌بایست هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

مشاغل موردنیاز هلند در سال 2020

نقش بانک شغل کانادا در سیستم اکسپرس انتری

یک موتور جستجوی آنلاین برای مشاغل نیازمند نیروی کار در کانادا وجود دارد که به آن بانک شغل کانادا می‌گویند. با ثبت‌نام کاربران در این سایت می‌توانند متناسب باتجربه، مهارت و دانش خود شغلی را برای خود جستجو نمایند و از همان طریق با کارفرما خود ارتباط برقرار نمایند.

درصورتی‌که داوطلبی برای یک شغل درخواست دهد، کارفرما برای بررسی وضعیت وی جلسه مصاحبه‌ای ترتیب می‌دهد. درصورتی‌که داوطلب را برای جایگاه شغلی موردنظر مناسب ببیند و اجازه استخدام نیروی کار خارجی را داشته باشد، می‌تواند به داوطلب پیشنهاد شغلی دهد. پیشنهاد شغلی با امتیازدهی بر اساس سیستم رتبه‌بندی می‌تواند شانس داوطلب برای دریافت دعوت‌نامه از طریق اکسپرس انتری را افزایش دهد.

Invitation to Apply به چه معناست؟

برای هر داوطلبی که از میان بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری انتخاب شود، از طرف اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا دعوت‌نامه ارسال خواهد شد. فرد دریافت‌کننده دعوت‌نامه دارای حداقل الزامات موردنظر اداره مهاجرت می‌باشد و حداقل امتیاز مطلوب در سیستم رتبه‌بندی را به دست آورده‌اند.

آیا داوطلبی که برای مهاجرت از طریق اکسپرس انتری اقدام می‌نماید، نیاز به دریافت پیشنهاد کاری (Job offer) دارد؟

در بررسی این سوال پرتکرار، باید پاسخ دهیم که خیر؛ نیازی به این کار نمی‌باشد. ولی داشتن پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای کانادا تأثیر بسیار زیادی در کسب امتیاز در این سیستم مهاجرتی دارد.

داشتن یک پیشنهاد کاری معتبر از سوی کارفرمای کانادایی می‌تواند تا حدود زیادی شانس بیشتری برای فرد متقاضی فراهم آورد. افراد متقاضی مهاجرت که از طریق سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری اقدام کرده و اطلاعات آن‌ها در پایگاه اطلاعاتی قرار دارند، می‌توانند با ثبت‌نام و جستجو در موتور جستجوی آنلاین نسبت به پیدا کردن کارفرمای کانادایی اقدام نمایند و شانس خود برای قبولی این سیستم افزایش دهند.

پس از دریافت دعوت‌نامه، متقاضی برای ثبت درخواست خود چقدر زمان دارد؟

از زمانی که فرد متقاضی از طرف اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا دعوت‌نامه دریافت نماید، به مدت ۶۰ روز زمان برای ثبت درخواست و ارسال مدارک موردنیاز به‌صورت الکترونیکی دارد. پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی و مدت‌زمان محدود ارائه درخواست، مدارک موردنیاز را پیش از دریافت دعوت‌نامه آماده نمایید.

درصورتی‌که در بازه زمانی ۶۰ روز ثبت درخواست و اداره مدارک انجام نشود، دعوت‌نامه از اعتبار ساقط‌شده و می‌سوزد. در این حالت می‌بایست مجدداً اطلاعات را وارد سیستم نمایند.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *