مقالات

5 محل جالب برای یافتن ارتباطات کاری

یافتن ارتباطات کاری

کانادا کشوری است که با تحقق بخشیدن به آرزوهای افراد توانسته طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کند. تمامی استانداردهای یک زندگی با کیفیت در این کشور تعریف شده و زیر سایه حقوق بشر، محیط امنی برای رشد و پیشرفت شغلی افراد فراهم شده است. پیشرفت شغلی صرفاً با یافتی شغل و مهاجرت کاری به یک کشور خارجی میسر نمی‌شود؛ بلکه نیازمند گسترش دایره ارتباطی و بالا رفتن از پله‌های موفقیت است. 5 محل جالب برای یافتن ارتباطات کاری در کشورهای خارجی جهت پیشرفت شغلی موضوعی است که سعی داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

تأثیر یافتن ارتباطات کاری در رشد و پیشرفت شغلی

آنچه موفقیت را در مسیر سرنوشت‌ساز مهاجرت تضمین خواهد کرد، دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی است؛ اما جاب آفر تنها شروع ماجراست؛ زیرا این بزرگ کردن دایره دوستان و آشنایان و ارتباطات کاری گسترده در محیط‌های مختلف است که علاوه بر ماندگار کردن افراد در بازار کار کشورهای خارجی، رشد و پیشرفت آن‌ها را قطعی خواهد کرد.

نکته کلیدی برای دستیابی به این هدف حضور در اجتماعات مختلف است. درست است که محیط‌های کاری فضای رقابتی دارد و هر فرد در تلاش است تا با کنار زدن رقبا به جایگاه بهتر و بالاتری دست پیدا کند، اما بااین‌حال با یافتن ارتباطات کاری گسترده در محیط‌های متعدد می‌توان رقابت را به نحو دیگری معنا کرد. گاهی حتی یک جمله از فردی باتجربه می‌تواند آینده شغلی شما را متحول کند. در ادامه 5 محل جالب برای یافتن ارتباطات کاری در کشورهای خارجی را به شما معرفی خواهیم کرد.

[typed string0=”یکی از اهداف اصلی افراد از تصمیم به مهاجرت کاری، صرف‌نظر از یافتن شغل و درآمدزایی، پیشرفت شغلی و دستیابی به یک جایگاه ایده آل در رشته تخصصی خود می‌باشد. همین پیشرفت شغلی است که با بالا بردن درآمد، یک زندگی استاندارد و با کیفیت را به ارمغان می‌آورد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

دانشگاه، یکی از راه‌های یافتن ارتباطات کاری

دانشگاه علاوه بر تحصیل که اولین گام برای رقم زدن آینده‌ای درخشان است، محیطی برای جهت دادن به مسیر کاری نیز هست. در بسیاری از کشورهای خارجی تسهیلات فراوانی برای کمک به تحصیل شهروندان و اتباع خارجی در نظر گرفته شده است که یکی از آن‌ها امکان کار در حین تحصیل است. فرض کنید کسی که با اخذ ویزای تحصیلی به کانادا مهاجرت کرده، می‌تواند برای پوشش هزینه تحصیل و زندگی خود در این کشور مشغول به کار نیمه‌وقت شود؛ به‌این‌ترتیب علاوه بر تحصیل در یک رشته تخصصی، می‌تواند تجربه کار در کانادا را هم به دست آورد.

از سوی دیگر تحصیل و کار برای دانشجویان و ارتباط آن‌ها با استادان دانشگاه و کارفرمایان مختلف، می‌تواند کمک شایانی به گسترش دایره دوستان و آشنایان و البته یافتن ارتباطات کاری شود؛ برای مثال ضمن آشنایی با یکی از استادان دانشگاه می‌توان در مورد آینده شغلی و به عبارتی راه و چاه کار در یک کشور خارجی اطلاعات خوب و سودمندی به دست آورد. هم‌چنین در محیط دانشگاه‌ها احتمالاً کارفرمایانی حضور داشته باشند که به دنبال استعدادهای برتر و درواقع نیروی کار تازه‌نفس هستند.

مراسم‌های مختلف

افراد موفق و مستعد از هر موقعیتی برای یافتن ارتباطات کاری و کسب اطلاعات و تجربه سایر افراد استفاده می‌کنند؛ حتی در مهمانی و عروسی. اگرچه بسیاری سعی می‌کنند تا در طول یک مهمانی خوش بگذرانند و حداقل چندساعتی به کار فکر نکنند اما یکی از راه‌های انتقال تجربیات همین فرصت‌هاست. مثلاً در طول مهمانی با افراد غریبه ارتباط برقرار کرده و نظر آن‌ها را در مورد یک شغل ایده آل یا تجربه موفقیت و شکست آن‌ها در کار جویا شوید.

کلاب یا کافی‌شاپ

کلاب ها یا کافی‌شاپ‌های مختلف، محیط‌های بسیار خوبی برای یافتن ارتباطات کاری است. در این محیط‌ها معمولاً افراد هم‌فکر و هم سلیقه در کنار هم جمع شده و علایق و اهداف خود را باهم به اشتراک می‌گذارند. در محیط کلاب ها و کافی‌شاپ‌ها می‌توان دوستان زیادی پیدا کرد که می‌توانند تجربیات و اطلاعات خوب شغلی و راه‌های پیشرفت آن را به‌خصوص در یک کشور خارجی در اختیار شما قرار دهند.

باشگاه‌های ورزشی

یکی از 5 محل جالب برای یافتن ارتباطات کاری باشگاه‌های ورزشی است. حضور در باشگاه‌های ورزشی می‌تواند نقش خیلی مهمی در یافتن ارتباطات کاری و دوستان خوب داشته باشد و برای پیشرفت شغلی به شما کمک کند. مهاجرت به کشوری دیگر با فرهنگ کاملاً ناآشنا، دشوار است و آنچه در این مسیر کمک می‌کند تعامل گسترده با شهروندان می‌باشد؛ به‌این‌ترتیب نه‌تنها راحت‌تر با شرایط وفق پیدا می‌کنید، بلکه رمز و راز موفقیت و پیشرفت شغلی را بهتر درک خواهید کرد.

کلاس‌های مختلف، راهی برای تقویت رزومه

مهم‌ترین راز پیشرفت و موفقیت افراد در تمامی عرصه‌ها یادگیری پیوسته مهارت‌های جدید است. برای مثال یکی از شروط مهم برای اخذ ویزای کاری کانادا مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی است. اگر تسلط خوبی در زبان انگلیسی دارید به سراغ زبان فرانسوی بروید.

این کلاس‌ها معمولاً محیط کوچکی داشته و همین امر سبب بزرگ کردن دایره ارتباط با همکلاسی‌ها می‌شود. از سوی دیگر همکلاسی‌های شما در این کلاس‌ها انگیزه‌ها و اهداف مشابهی دارند. اگرچه کلاس‌های دیگری مانند رقص، آشپزی، یوگا و … هم در یافتن ارتباطات کاری به شما کمک می‌کند؛ اما کلاس‌های زبان و سایر مهارت‌های مرتبط با حرفه تخصصی شما، کمک می‌کند تا علاوه بر یافتن ارتباطات کاری رزومه قوی‌تر و جامع‌تری تدوین نمایید.

یافتن ارتباطات کاری

یافتن ارتباطات کاری در کشور کانادا

یافتن ارتباطات کاری با کارفرمایان و شهروندان کانادایی می‌تواند علاوه بر بالا بردن شانس جهت کاریابی، به پیشرفت شغلی در آینده کمک شایانی کند. مهاجرت به کشوری مانند کانادا با یافتن جاب آفر، تنها شروع مسیر است. کافی است پس از مهاجرت و تثبیت موقعیت زندگی و کار خود، با بزرگ کردن دایره ارتباطی خود ضمن حضور در اجتماعات مختلف پله‌های رشد و ترقی را به‌سرعت طی کنید.

برای مثال پس از ورود به کانادا می‌توانید با مراجعه به سایت Young Canadian شبکه ارتباطی خود را بزرگ کنید؛ به‌علاوه می‌توانید فرصت‌های شغلی پیدا کنید که در منابع رسمی وجود ندارند. ازجمله مهم‌ترین راه‌هایی که ارتباط شما به‌عنوان یک مهاجر را در کشور کانادا گسترش می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • جهت تقویت رزومه کاری و افزایش تجارب شغلی خود، در کانادا داوطلبانه کار کنید.
  • شرکت در Bringing Programs یا برنامه‌های مشارکتی که متناسب با شغل و حرفه شما باشد.
  • مشارکت در کلاس‌ها یا برنامه‌های کارآموزی مختلف
  • می‌توانید از مربی کار در کانادا کمک بگیرید تا نسبت به مقررات و به عبارتی رمز و راز کار در این کشور آگاهی پیدا کنید.

ازآنجایی‌که غالباً ایرانیان به زبان انگلیسی تسلط دارند، یکی از مواردی که به پیشرفت شغلی آن‌ها به‌خصوص در برخی شهرهای کانادا کمک می‌کند، زبان فرانسوی است. از سوی دیگر ممکن است شغل تخصصی افراد در شهرهایی موقعیت خوبی داشته باشد که شهروندان آن بیش‌تر به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند؛ مانند شهرهای ایالت کبک. شرکت در کلاس و فراگیری زبان دوم علاوه بر یافتن ارتباطات کاری با تقویت رزومه کاری افراد، پیشرفت شغلی آن‌ها را در کشوری مانند کانادا تضمین می‌کند.

سؤالات متداول

قراردادهای کاری در کانادا چگونه است؟

همان‌طور که می‌دانید مؤثرترین راه برای اخذ ویزای کاری کانادا و اقامت این کشور پرطرفدار، جاب آفر است. پس از اخذ موقعیت شغلی و انجام توافقات میان کارگذار و کارفرما، نهایتاً قرارداد کاری تنظیم و منعقد می‌شود. این قرارداد در کانادا اعتبار یک یا سه‌ساله دارد. اعتبار ویزای کاری در کانادا هم‌ بسته به مدت‌زمان قرارداد تعیین می‌شود.

work permit چیست؟

work permit همان اجازه کار بوده که شایستگی افراد را برای کار در کشور خارجی مشخص می‌کند؛ برای مثال work permit در کانادا یک نامه تأییدیه است که پس از اثبات تأثیر مثبت متقاضی بر بازار کار، مدارک تحصیلی و شغلی از سوی اداره مهاجرت کانادا صادر می‌گردد. اتباع خارجی با کسب work permit می‌توانند در موقعیت شغلی پیشنهادشده در کانادا مشغول شوند و با یافتن ارتباطات کاری پیشرفت کنند.

آیا همه مشاغل در کانادا نیاز به اخذ ویزای کار دارند؟

خبرنگاران، داور مسابقات ورزشی، مربیان و ورزشکاران، هنرمندان، مجریان همایش‌های بین‌المللی، دانشجویان پزشکی، بازدیدکنندگان وضعیت کسب‌وکار، خدمه نظامی، نمایندگان سیاسی خارجی، خدمه حمل‌ونقل بین‌المللی و بازرسان بین‌المللی حوادث هوایی نیاز به اخذ ویزای کاری کانادا ندارند؛ البته این افراد باید اثبات کنند اقامتشان در کانادا موقتی است.

برای دریافت جاب آفر باید چه مدارکی به کارفرما ارائه کنیم؟

پس از یافتن شغل مدنظر، باید مدارکی را برای کارفرما ارسال کنید تا اثبات کنید صلاحیت لازم برای اخذ آن موقعیت شغلی را دارید. Cover Letter که شما را مختصر و خلاصه به کارفرما معرفی می‌کند و رزومه کاری یا Curriculum Vitae که تمام تخصص و مهارت‌های شما را به‌طور جامع و کامل توضیح می‌دهد. شرط اصلی دریافت ویزای جاب آفر در هر کشور کاور و رزومه شغلی است که دقیقاً بر مبنای استانداردهای آن کشور تدوین شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.