مهاجرت, مهاجرت کاری

مهاجرت کاری فوتبالیست

مهاجرت کاری فوتبالیست

در این مقاله قصد داریم به مهاجرت کاری فوتبالیست ها و حضور فوتبالیست‌های خارجی (لژیونر) در لیگ‌ها و حتی تیم‌های ملی بپردازیم. فوتبال حرفه‌ای در اتحادیه اروپا به شکل قدرتمندی لنگر انداخته است و با ورود به عرصه تجاری و صادر کردن این مفهوم به سایر قاره‌ها امروز مهاجرت کاری فوتبالیست ها به یک مقوله روزمره و ساده تبدیل شده است.

بدون احتساب تیم‌های ملی، تعداد اتباع خارجی در میان فوتبالیست‌ها فقط در سال ۲۰۱۸ به رشد ۶۲۷ نفری رسیده است. این آمار و ارقام نشان می‌دهد مهاجرت کاری فوتبالیست یک فرایند کاملاً تثبیت‌شده است(مانند سایر مهاجرت‌های ورزشی وحتی خیلی قوی تر از باقی ورزش‌ها). مهاجران بیش از ۲۰ درصد از بازیکنان شاغل در لیگ‌های مختلف جهان را تشکیل می‌دهند. از این میان آمریکای جنوبی و آفریقا با چیزی نزدیک به ۱۵ درصد بیشترین مشارکت را داشته‌اند.

آماری که درزمینهٔ مهاجرت کاری فوتبالیست‌ ها وجود دارد معمولاً بر پایه مفهوم خاصی تعریف می‌شود. این مفهوم دال بر مهاجرت بازیکنان خارجی به درخواست کارفرما می‌باشد. در نتیجه بازیکنانی که در یک کشور دیگر بزرگ شده‌اند، تمارین فوتبال خود را ازآنجا آغاز کرده و حتی در تیم ملی آن کشور بازی می‌کنند در این مقوله جای نمی‌گیرند. البته همان‌طور که در متن اشاره کردیم معمولاً آمار به این صورت حساب می‌شود، نه همیشه. ممکن است شما آماری را مطالعه کنید که پایبند به این مفهوم نباشد.

 شاید برایتان جالب باشد بدانید مهاجرت کاری فوتبالیست های نوجوان به دلیل کاری و طبق این مفهوم به درخواست کارفرما، در جهت حمایت از کودکان و نوجوانان، نقض قانون محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر مشاده کرده‌ایم چندین باشگاه به خاطر زیر پا گذاشتن این قانون مورد مجازات فیفا قرارگرفته‌اند. قانون‌ها و متدها در مورد مهاجرت کاری فوتبالیست ها بسیار است. لذا حتی اگر جایی مطالعه نمودید، ملاکی وجود دارد که فقط بازیکنان شرکت‌کننده در لیست ۱۸ نفره، فوتبالیست مهاجر به‌حساب می‌آیند تعجب نکنید.

مهاجرت کاری فوتبالیست | معرفی 20 کشور فعال در این زمینه

فعال‌ترین کشور‌ها در مهاجرت کاری فوتبالیست ها (صادرکننده )

برزیل با اختلاف صدر جدول درزمینهٔ صادرات فوتبالیست به سایر کشور‌ها را به خود اختصاص داده است. درمجموع بیش از۱۳۳۰ بازیکن برزگ شده در برزیل در لیگ‌های سایر کشور‌ها شاغل هستند. بر طبق آمار حدود ۸۵ کشور میزبان بازیکنان برزیلی هستند و این می‌تواند نقش پررنگ برزیلی‌ها در مهاجرت کاری فوتبالیست‌ها را نشان بدهد.

فرانسه و آرژانتین هم رتبه‌های بعدی این رده‌بندی را به خود اختصاص داده‌اند. بیش از یک‌چهارم فوتبالیست‌های مهاجر در جهان را مردم این سه کشور تشکیل می‌دهند. البته بسیاری از این بازیکنان فرانسوی خود اصلیتی آفریقایی دارند که به این کشور مهاجرت کرده‌اند.

در سایر قاره‌ها هم نیجریه از آفریقا، ایالت متحده آمریکا از آمریکای شمالی، ژاپن از آسیا و استرالیا از قاره استرالیا و اقیانوسیه پرچم‌داری صادرات بازیکنان فوتبال به سایر کشورها را به عهده گرفته‌اند.

اگر بخواهیم تعداد بازیکنان مهاجر نسبت به جمعیت ساکنین در کشورها را ملاک قرار بدهیم، ایسلند در جایگاه اول قرار می‌گیرند. به ازای هر ۵۴۵۸ نفر ساکن در این جزیره ۱ فوتبالیست وجود دارد که در خارج از مرزهای ایسلند، توپ می‌زند و به مبحث مهاجرت کاری فوتبالیست ها دامن می‌زند. مونته‌نگرو و اروگوئه رتبه‌های بعدی را در این لیست به خود اختصاص می‌دهند.

در بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در این زمینه بیشترین تغییرات متعلق به کشور‌های اسپانیا، کلمبیا، روسیه و کرواسی بوده است. مهاجرت کاری فوتبالیست ها در تمام این کشورهایی که نام بردیم رشد صعودی داشته است.

طبق آمار منتشرشده در سال قبل، ۱۰ کشور نام‌برده شده در ذیل بیشترین سهم در صادرات فوتبالیست را دارند:

 • اروگوئه (۲۲۸ بازیکن )
 • نیجریه (۲۹۲ بازیکن)
 • کرواسی (۳۲۳ بازیکن)
 • آلمان (۳۳۵ بازیکن )
 • اسپانیا (۳۶۲ بازیکن )
 • انگلیس (۴۵۱ بازیکن )
 • صربستان (۴۶۰ بازیکن )
 • آرژانتین (۷۵۳ بازیکن )
 • فرانسه ( ۷۸۱ بازیکن )
 • برزیل (۱۳۳۰ بازیکن )

فعال‌ترین کشور‌ها در مهاجرت کاری فوتبالیست ها (صادرکننده )

مهاجرت کاری فوتبالیست ها بیشتر به چه کشور‌هایی انجام می‌شود ( مقصد )

انگلیس و ایتالیا قوی‌ترین واردکنندگان فوتبالیست در جهان به شمار می‌روند. جایگاه سوم به یک کشور غیراروپایی تعلق دارد، چه باورتان بشود، چه نشود ایالت متحده آمریکا رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. البته با توجه به وسعت این کشور و تعداد ایالت‌ها و شهر‌هایش شاید خیلی هم عجیب نباشد، حتی باوجود اینکه فوتبال ورزش اول آمریکا به‌حساب نمی‌آید. دومین کشور غیراروپایی در این رده‌بندی مکزیک است که یازدهمین کشور در بین میزبانان مهاجرت کاری فوتبالیست در جهان به‌حساب می‌آید.

کشورهای آمریکای جنوبی کمترین مشارکت در پذیرش بازیکنان خارجی را دارند. به‌طوری‌که برای مثل لیگ B  و C برزیل حتی یک بازیکن غیر برزیلی را هم در خود نمی‌بینند، گرچند لیگ‌های رده دو و سه در کشور‌های دیگر هم آن‌چنان میزبان مهاجرت کاری فوتبالیست‌ ها نیستند.

شبکه‌های سنتی نقل‌وانتقال فوتبالیست‌ها

پر‌رفت‌و‌آمد‌ترین مسیر‌ مهاجرت کاری فوتبالیست‌ ها با ۲۶۱ بازیکن، از مبدأ برزیل به مقصد پرتغال است. مهاجرت آرژانتینی‌ها به شیلی هم دومین محور شلوغ است که ۱۱۶ بازیکن در این لیست به چشم می‌خورند. دو کانال نقل‌وانتقال بزرگ‌ هم از انگلستان شروع می‌شود که بازیکنان بسیاری را درگیر می‌کند. اولین مورد آن با ۱۱۳ بازیکن به اسکاتلند و دومی با ۹۲ بازیکن به ولز ختم می‌شود.

برزیلی‌ها مهم‌ترین نیروهای جهانی در بازار کاری فوتبال هستند. گرچند مهم‌ترین مقصد آن‌ها پرتغال است ولی در بسیاری دیگر از کشور‌های اروپایی ( ایتالیا، اسپانیا، اوکراین، ترکیه و یونان و … )، کشورهای آسیایی ( ژاپن، عربستان، هنگ کنگ، کره، تایلند و …)و کشورهای قاره آمریکا ( بیشتر ایالات متحده آمریکا و مکزیک ) هم می‌توانیم بازیکنان برزیلی زیادی را پیدا کنیم. برای رصد بهتر خطوط مهاجرت کاری فوتبالیست‌ ها آمار و نمودار‌های خوبی موجود می‌باشد که می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید.

طبق آمار منتظر شده در سال قبل، ۱۰ کشور نام‌برده شده در ذیل بیشترین واردات فوتبالیست  به کشور خود را دارند:

 • یونان (۳۰۴ بازیکن)
 • فرانسه (۳۳۰ بازیکن)
 • بلژیک (۳۳۳ بازیکن)
 • آلمان (۳۷۹ بازیکن)
 • ترکیه (۴۵۵ بازیکن)
 • پرتغال (۵۰۸ بازیکن)
 • اسپانیا (۵۱۶ بازیکن)
 • آمریکا (۵۷۵ بازیکن)
 • ایتالیا (۳۶۳ بازیکن)
 • انگلیس (۷۲۸ بازیکن)

مهاجرت کاری فوتبالیست ها بیشتر به چه کشور‌هایی انجام می‌شود ( مقصد )

نتیجه‌گیری

تحرک و مهاجرت کاری فوتبالیست ها در طول سال‌ها به‌صورت پیوسته افزایش یافته است. به‌خصوص با برداشته شدن قانون محدودیت نقل‌وانتقال بازیکن توسط فیفا این آمار به‌طور افسار گریخته‌ای افزایش یافته است. این تغییر موجب نابودی بسیاری از تیم‌ها و از بین رفتن بالانس بازی‌های باشگاهی شده است. گرچند فیفا تلاش کرده با وضع کردن قوانینی نظیر فیرپلی مالی نگذارد فوتبال کاملاً به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شود اما در این قضیه خیلی موفق ظاهر نشده است.

از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ شاهد رشد ۵ درصدی مهاجرت کاری فوتبالیست ها در جهان بوده‌ایم. حدود یک‌پنجم بازیکنان شاغل در لیگ‌های مختلف جهان را مهاجران تشکیل می‌دهند، این عدد در اروپا به ۲۶ درصد می‌رسد. طی سال‌های اخیر اسپانیایی‌ها در صادرات بازیکن، رشد بسیار زیادی داشته‌اند. ولی بعید است روزی بتوانند جایگاه برزیل را در این زمینه غصب کنند چراکه این کشور علاوه بر تعداد فوتبالیست های خارج از کشور، نرخ رشد صادرات فوتبالیستش هم در جهان حرف اول را می‌زند.

انگلیسی‌ها و ایتالیایی‌ها هم بزرگ‌ترین واردکننده‌های فوتبالیست‌ هستند. باشگاه‌های حرفه‌ای این دو کشور به ترتیب ۷۲۸ و۶۳۶ فوتبالیست از خارج از کشور استخدام می‌کنند.

سخن پایانی

با جمع‌بندی مطالب بالا، می‌توانیم بگوییم مهاجرت کاری فوتبالیست ها به‌قدری رایج شده است که اگر در این ورزش حرفه‌ای فعالیت می‌کنید، اصلا نباید بازی کردن در یک کشور دیگر را دور از ذهن ببینید. کارشناسان ویزانیو مفتخرند که در زمینه‌های مختلف مهاجرتی شما دوستان را یاری کنند.

سؤالات متداول

برزیل هم بزرگ‌ترین کشور صادر‌کننده فوتبالیست در حال حاضر است و هم بیشترین نرخ رشد سالانه صادرات فوتبالیست به اقصا نقاط جهان را در اختیار دارد.

انگلستان و بعدازآن ایتالیا بیشترین بازیکنان خارجی را در باشگاه‌های خود استخدام کرده‌اند.

بزرگ‌ترین خط نقل‌وانتقال فوتبالیست‌ها از کشور برزیل به سمت پرتغال می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.