مقالات

زبان آلمانی برای مهاجرین

زبان آلمانی یکی از پرکاربردترین زبان‌ها در کشورهای اروپایی بوده و همچنین زبان مادری بسیاری از این کشورها محسوب می‌گردد، به‌طوری که 16 درصد از کشورهای اروپایی به زبان آلمانی صحبت می‌نمایند. مردم کشور آلمان، اتریش و لیختن اشتاین، سوئیس و لوکزامبورگ، استان بول زانو بوزن در شمال ایتالیا، بخش‌های شرقی بلژیک، جوامع شرق اروپا و همچنین شمال و جنوب امریکا به زبان آلمانی صحبت می‌نمایند. تمامی موارد ذکر شده موجب گشته است که یادگیری زبان آلمانی و داشتن مدرک در این خصوص از اهمیت بسزایی برای متقاضیان مهاجرت به کشورهای آلمانی زبان برخوردار باشد. در این مطلب به بررسی زبان آلمانی برای مهاجرین می‎پردازیم.

لزوم یادگیری زبان آلمانی برای متقاضیان مهاجرت به این کشور

به‌نوعی می‌توان گفت زبان آلمانی برای مهاجرین و آموختن آن، شاه‌کلید زندگی در آلمان است. برای داشتن زندگی رضایت‌بخش در آلمان، هیچ‌چیز از یادگیری زبان آلمانی مهم‌تر نیست. با آموختن این زبان می‌توانید با مشکلات روبرو شده و با مردم ارتباط برقرار نمایید.

یکی از شرایط اقامت در کشور آلمان به‌خصوص برای افرادی که قصد کار و تحصیل در این کشور را دارند داشتن مدرک زبان آلمانی می‌باشد. در بسیاری از ارگان‌ها و مؤسسات بین‌المللی کشور آلمان به زبان آلمانی صحبت می‌شود و فرد برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا باید حداقل مدرک B2 زبان آلمانی را داشته باشند.

آیا یادگیری زبان آلمانی خیلی سخت است؟

زبان‌های انگلیسی و هلندی نزدیک‌ترین زبان‌ها به زبان آلمانی هستند. زبان انگلیسی با کلمات طولانی و پیچ در پیچ و همین‌طور تلفظ‌های خاص برای بسیاری از افراد سخت به نظر می‌رسد اما کسانی که به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند راحت‌تر می‌توانند زبان آلمانی را یاد بگیرند زیرا شباهت‌های بسیاری بین لغات این دو زبان وجود دارد.

در مؤسسات مختلف آموزش این زبان در دوره‌های عادی، فشرده و فوق فشرده برای متقاضیان برگزار می‌گردد و به‌طور معمول افراد با گذراندن یک دوره 6 هفته‌ای می‌توانند مدرک A1 که برای پیوستن از طریق ازدواج لازم است را یاد بگیرند و همچنین با گذراندن یک دوره 24 هفته‌ای آمادگی لازم برای کسب مدرک B2 را خواهند داشت. آموختن زبان آلمانی برای مهاجرین شرایط را تا حدود بسیاری بهبود خواهد بخشید.

[typed string0=”زبان آلمانی زبانی از خانواده زبان‌های هندو-اروپایی و عضوی از شاخه زبان‌های ژرمنی غربی در کنار هلندی، انگلیسی و آفریکانس است که بیشتر در اروپای مرکزی تکلم می‌شود. ” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

سطوح زبان آلمانی چگونه است؟

سطوح زبان آلمانی از مبتدی تا پیشرفته با حروف A، B و C مشخص می‌شوند و هر کدام از این دوره‌ها نیز به دو دوره با متد آموزشی مختلف تقسیم‌بندی می‌گردند.

سطح A

سطح A که دوره مقدماتی زبان آلمانی برای مهاجرین است، دارای سطوح A1 و A2 می‌باشد. پس از اتمام این سطوح، متقاضی می‌تواند جملات ابتدایی و روزمره را برای برطرف کردن نیازهای عمومی خود استفاده کند. فرد می‌تواند در موقعیت‌های عادی و غیر پیچیده مفهوم و منظور خود را به‌راحتی بیان کند.

سطح B

سطح B که دوره میانی و متوسط زبان آلمانی برای مهاجرین است، دارای سطوح B1 و B2 می‌باشد. پس از اتمام این دوره فرد می‌تواند در مورد اکثر مواردی که ممکن است در سفر به آلمان با آن‌ها روبرو شود، صحبت کند. توانایی این را دارد که بدون آمادگی از قبل در بحث و گفتگو با سایر افراد شرکت کرده و به‌راحتی مفاهیم را درک نماید.

سطح C

سطح C که دوره پیشرفته زبان آلمانی برای مهاجرین است، دارای سطوح C1 و C2 می‌باشد. پس از اتمام این دوره متقاضی توانایی خواندن و درک متن‌های طولانی با کلمات سطح بالا را دارد. درواقع توانایی و مهارت فرد در زبان آلمانی در این سطح به‌قدری بالا می‌رود که می‌تواند بدون هیچ‌گونه اشکالی هرچه را که می‌شنود درک کرده و هرچه را می‌خواهد می‌تواند به زبان آورد. همچنین فرد می‌تواند در مورد موضوعی که به گردآوری مطلب از منابع مختلف پرداخته، به‌صورت پیوسته توضیحات و دلایل ارائه دهد.

مدرک زبان آلمانی مورد نیاز برای روش‌های مختلف مهاجرت

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره نمودیم یکی از شرایط مهاجرت به آلمان داشتن مدرک زبان این کشور می‌باشد اما سطح تسلط بر این زبان برای روش‌های مختلف یکسان نیست. برای مثال فرد متقاضی برای اقامت در کشور آلمان باید دارای مدرک زبان حداقل سطح A1 باشد، با داشتن مدرک زبان A1 فرد به‌طور مقدماتی به زبان آلمانی آشنایی دارد.

برای مهاجرت از سایر روش‌ها مانند مهاجرت کاری و تحصیلی فرد باید دانش زبان در سطح B2 را فرا گرفته باشد، با قبولی در این آزمون فرد قادر به تکلم و نگارش به زبان آلمانی در سطح خوبی خواهد بود. در صورتیکه به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت می‎کنید، مقاله زبان انگلیسی برای مهاجرین می‎تواند برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.