مقالات

شرایط اخذ ویزای توریستی

ویزای توریستی از آن دسته روادیدی است که بسیار پرطرفدار بوده و در عین حال سختی کمتری برای سفر به کشورهای مدنظر را دارا می باشد. درواقع از ویزای توریستی و گردشگری برای اقامت های کوتاه مدت در کشورهای مختلف استفاده می شود. نکته مهم در خصوص دریافت ویزاهای توریستی و گردشگری مدت زمان اعتبار آن و همچنین نوع درخواست برای ویزای توریستی است. بسیاری از متقاضیان برای کارهای انجام کارهای خود که نیازی به اقامت طولانی مدت ندارند مانند: گردش و تفریح، بازدید، بستن قرارداد، بیزنس و… از ویزاهای کوتاه مدت توریستی استفاده می کنند. در این بخش از ویزانیو شرایط اخذ ویزای توریستی را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید:

مقاله ویزای توریستی بدون شینگن را اینجا بخوانید:

شرایط اخذ ویزای توریستی

برای اینکه بتوانید ویزای توریستی خود را دریافت کنید باید یکسری از شرایط را دارا باشید، زیرا برخی کشورها شرایط و ملزومات متفاوتی را خواستار شده اند. قوانین بین الملل در برخی کشورها متفاوت بوده، از همین رو باید ابتدا وارد سایت رسمی آن ها شده و تمامی شرایط و قوانین را مطالعه بفرمایید. درکل به اجازه مشروط و کوتاه مدت به طور قانونی برای اتباع خارجی را ویزای توریستی می نامند. اما برای دریافت این ویزا باید مدارک لازم را مهیا کرده و موارد مهمی را رعایت کنید که در ادامه توضیح خواهیم داد.

[typed string0=”اگر آشنایی با اخذ ویزا ندارید و یا دفعه اول می باشد بهتر است تا از طریق آژانس های مهاجرتی و یا مؤسسه های مهاجرتی برای دریافت ویزاها اقدام کنید.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

ویزای توریستی

اتباع خارجی با دریافت ویزای توریستی می توانند مدت محدودی را در کشوری دیگر سپری کنند، حال این اقامت می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد، اماگردش و تفریح از شایع ترین آن است. برخی از افراد به دلیل سهولت اخذ ویزای توریستی و گردشگری از آن به عنوان شرکت در همایش ها و جشنواره ها، بازدید و گردشگری، تجارت، بازدید از اقوام، درمانی و… استفاده می کنند. همانطور که قبلاً اشاره شد با دریافت این ویزا شما می توانید برای یکبار و به مدت محدود در کشوری دیگر اقامت داشته باشید. با سه روش که در زیر گفته خواهد شد می توانید نسبت به دریافت ویزای توریستی و گردشگری اقدام کنید:

    • مراجعه حضوری یا مراجعه به سفارت
    • ویزای آنلاین online visa
    • ویزا در بدو ورود visa on arrival

ویزای ویزیتوری یا توریستی

مراحل صدور ویزای توریستی

همانطور که در بالا اشاره شد برای دریافت ویزا می توانید به چند روش اقدام کنید که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد:

1* مراجعه حضوری یا مراجعه به سفارت

مرسوم ترین روشی که برای اخذ ویزای توریستی و گردشگری موجود می باشد مراجعه حضوری به سفارت است. در این روش شما باید درخواست خود را به صورت تلفنی، اینترنتی یا حضوری به اداره کنسولگری ارائه بدهید. در ادامه یک وقت برای شما تعیین می شود که در آن جلسه باید نسبت به تحویل مدارک، پرداخت هزینه برای صدور ویزا و.. اقدام کنید. برای اخذ ویزای توریستی شینگن باید اطلاعات کامل بیومتریک خود اعم از انگشت نگاری و تصویربرداری را ارائه دهید.

2* ویزای آنلاین online visa

این روش درخواست جدید بوده و به شکل نوینی ارائه می شود که برای تسهیل در وقت و سهولت در روند صدور ویزا پایه گذاری شده است. با استفاده از این روش دیگر نیازی به مراجعه حضوری متقاضیان نبوده و به راحتی می توانند ثبت نام و درخواست خود را از طریق سایت های سفارت ها به ثبت برسانند. همچنین پرداخت های هزینه از دیگر مزایایی است که این روش در خود جای داده است.

3* ویزا در بدو ورود visa on arrival

نوع آخر که می توانید برای دریافت ویزای خود اقدام کنید visa on arrival است، به این صورت که شما هیچ نیازی به ثبت نام اینترنتی و یا مراجعه حضوری به سفارت خانه ندارید و تنها می توانید با ورود به کشور مقصد با پرداخت هزینه مقدر شده مهر ویزای خود را در گذرنامه دریافت کنید. البته برخی از کشورها به مدارک تکمیلی نیاز دارند.

درباره ویزای توریستی

البته میدانید که ویزاها انواع مختلفی دارد و بعد از ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و ویزای کار از بیشترین درخواست ها برخوردار هستند. اگر آشنایی با اخذ ویزا ندارید و یا دفعه اول می باشد بهتر است تا از طریق آژانس های مهاجرتی و یا مؤسسه های مهاجرتی برای دریافت ویزاها اقدام کنید. باید بدانید که ویزا از طریق سازمان های بین الملل و یا دولت کشور مقصد برای متقاضیان به عنوان یک سند هویتی یا مسافرتی صادر می شود. اخذ ویزای گردشگری به منظور تسهیل در اهداف افراد و کشورها یا برقراری ارتباط بین الملل ابداع شده است. البته ویزا ها به صورت تمبر در گذرنامه شما عزیزان ثبت می شود و تنها اجازه داری به کشور تعیین شده سفر کنید و مجاز به یک بار استفاده می باشد.

شرایط کلی دریافت ویزای توریستی و گردشگری

این موضوع را به خاطر داشته باشید حتی با داشتن ویزای معتبر مأمور یا افسر مهاجرت می تواند مانع ورود شما شود. اخذ ویزا برای هر فرد باید به صورت جداگانه اقدام شود و هر متقاضی تنها دارندۀ ویزای مختص به خود می باشد. افرادی که دارای فرزندان زیر سن قانونی و 18 سال می باشند باید والدین آنها برای دریافت ویزا اقدام کنند و هیچگونه ویزای دسته جمعی و یا خانوادگی، گروهی وجود ندارد. نهایت مدت زمانی که با اخذ ویزای توریستی و گردشگری می توانید بهره مند شوید 90 روز بوده و بیش از آن نیازمند تقاضای دوباره می باشد.

دریافت ویزای توریستی

ویزای شینگن توریستی

ک نوع ویزای دیگر برای اروپا وجود دارد که به آن ویزای شینگن می گویند. ویزای شینگن در اروپا به شما اجازه ورود به هرکدام از 26 کشور عضو توافقنامه شینگن را می دهد. به این ترتیب زمانی که ویزای شینگن به طور مثال فرانسه را دریافت می کنید تا زمان اتمام ویزای خود میتوانید وارد کشورهای آلمان، اتریش، بلژیک، ایتالیا و… شوید. البته مدتی است که کشور انگلیس از توافقنامه شینگن کنار کشیده و برای سفر به این کشور باید ویزای مربوط به کشور انگلیس را دریافت کنید. ویزای شینگن انواع مختلفی دارد که آن ها را معرفی خواهیم کرد:

نوع A – transit

زمانیکه شما نیازمند بیش از یک توقف در کشور خارجی باشید به شما ویزای ترانزیت تعلق می گیرد و تنها می توانید در فرودگاه تا پرواز بعدی را اقامت داشته باشید.

نوع B – transit

با این ویزا می توانید تنها در صورت سفرهای زمینی به مدت 5 روز فرودگاه را ترک کرده و در کشور مقصد سپری کنید.

نوع C- Tourist / short term

با دریافت ویزای توریستی شما اجازه اقامت تا 90 روز را دارید و بعد از اتمام این زمان می توانید برای اقامت دوباره هر 3 ماه این کار را تکرار کنید.

نوع D – long time

اخذ ویزای نوع D مخصوص دانشجویان، بازرگانان، تاجران و افرادی است که نیازمند اقامت به مدت یک سال در کشور مقصد هستند.

نوع DC – Combined visa

دریافت این نوع ویزا مزایای بسیاری اعم از برخورداری از شرایط ویزای توریستی و همچنین اقامت بلند مدت است.

مقاله ویزای توریستی بدون تمکن مالی را اینجا بخوانید:

[typed string0=”زمانی که ویزای شینگن به طور مثال فرانسه را دریافت می کنید تا زمان اتمام ویزای خود میتوانید وارد کشورهای آلمان، اتریش، بلژیک، ایتالیا و… شوید.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

نکته

این نکته را یادآور می شویم که حتی با در دست داشتن گذرنامه معتبر و اخذ ویزای معتبر افسر مهاجرت مهم ترین شخصی است که می تواند به شما اجازه ورود بدهد و یا مانع شما شود. ابتدا سؤالاتی مبنی بر هدف شما از سفر به این کشور را خواهد پرسید و اگر اطمینان پیدا کند که با ورود شما خطری کشور را مقصد را تهدید نمی کند گذرنامه شما را مهر کرده و مجوز را دریافت می کنید.

نحوه درخواست ویزای توریستی

برای درخواست ویزای توریستی و گردشگری ابتدا باید از کشور محل اقامت خود که قانونی در آن زندگی می کنید اقدام کنید و بهتر است تا 3 ماه قبل سفر این روادید را انجام دهید. این درخواست به 3 شکل زیر می باشد:

انجام درخواست ویزا به ‌صورت آنلاین
پرداخت هزینه درخواست ویزا
ارسال گذرنامه و اسناد مربوط به خود برای پردازش

زمانیکه شما درخواست خود را ارائه می دهید اطلاعات کاملی در ارتباط با روند کار برای شما ارسال می شود و بعد از تأیید صحت مدارک ویزای توریستی در گذرنامه شما ثبت می شود.

سؤالات متداول

با دریافت ویزای توریستی شینگن به چند کشور می توانیم سفر کنیم؟

ویزای شینگن در اروپا به شما اجازه ورود به هرکدام از 26 کشور عضو توافقنامه شینگن را می دهد.

ویزای توریستی را به چند روش می توان دریافت کرد؟

به سه روش: مراجعه حضوری یا مراجعه به سفارت، ویزای آنلاین، ویزا در بدو ورود می توانید اقدام کنید.

مدت اعتبار ویزای توریستی چقدر است؟

نهایت مدت زمانی که با اخذ ویزای توریستی و گردشگری می توانید بهره مند شوید 90 روز بوده و بیش از آن نیازمند تقاضای دوباره می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.