مقالات

آزمون گوته چیست؟

آزمون گوته چیست و چه کاربردی دارد؟ اگر با ازمون گوته آشنایی ندارید، توصیه می کنیم کمی وقت بگذارید و این مطلب مفید ویزا نیو را بخوانید. در این مطلب مفصل بیان کرده ایم که آزمون گوته چیست، چه اشخاصی به آزمون گوته نیاز دارند و این آزمون چه کاربردی دارد.

آزمون گوته چیست؟

این نوع آزمون مانند تست داف، از انواع آزمون گوته آلمان است که مورد نیاز برای افرادی است که تصمیم دارند در دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهند یا قصد زندگی و کار در آلمان را دارند. آزمون گوته در واقع گواهینامه همان سطح B1 به‌عنوان ششمین سطح از مرجع مشترک سطوح زبان در اروپا می‌باشد.

افرادی که در آلمان زندگی می‌کنند، می‌توانند با شرکت در این آزمون، دانش و مهارت زبانی خود را به مؤسسات آلمانی اثبات کنند. درواقع افرادی که دارای سطح زبان آلمانی B1 هستند می‌توانند راجع به مسائل تخصصی درزمینه تحصیلی و کاری خود با اتباع آلمانی بدون مشکل تبادل‌نظر  کنند.

علاوه بر کشور آلمان، متقاضیان تحصیل در کشورهای سوئیس، اتریش و لیختن‌اشتاین نیز می‌بایست در آزمون گوته شرکت کنند. همان‌طور که آزمون آیلتس در کشورهای انگلیسی‌زبان نشان‌دهنده مهارت افراد خارجی بر زبان انگلیسی است، این آزمون در کشورهای آلمانی‌زبان برای سنجش مهارت برگزار می‌شود.

این آزمون بین‌المللی در سطح‌های مختلف A1 تا C2 برگزار می‌شود و شرکت در آن برای تمامی افراد آزاد است. این آزمون که در داخل ایران نیز توسط موسسه گوته آلمان و همچنین سفارت این کشور برگزار می‌گردد.

صرف‌نظر از این‌که متقاضیان آموزش زبان آلمانی در کجا آموزش‌دیده‌اند، درنهایت می‌بایست با مراجعه به سفارت آلمان در این آزمون شرکت کنند. این افراد می‌توانند بسته به ایالت موردنظر، شهر، رشته و یا موقعیت شغلی در سطوح مختلف آزمون شركت نمایند.

[typed string0=”یکی از مدارک موردقبول برای دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و سفارت آلمان، مدرک آزمون گوته است که بر اساس آن میزان مهارت با زبان دیگر سنجیده خواهد شد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

 

تحصیل در آلمان

کشور آلمان که در مرکز اروپا واقع‌شده است، هفتمین کشور بزرگ این قاره است. این کشور ازنظر میزان جذب دانشجویان خارجی یکی از قدرت‌های منطقه محسوب می‌شود. افرادی که قصد تحصیل در این کشور را داشته باشند، قبل از ورود به دانشگاه می‌بایست در دوره‌های مشخصی شرکت نمایند تا میزان تسلط آن‌ها بر زبان آلمانی بر اساس معیارهای موردنظر دانشگاه‌ها سنجیده شود.

اگر قصد مهاجرت از طریق تحصیل رادارید، ممکن است اسم آزمون گوته به گوشتان خورده باشد. این آزمون که آزمون سنجش تسلط افراد بر زبان آلمانی است، توسط موسسه گوته در سطوح مختلف در سرتاسر جهان برگزار می‌شود و بر اساس میزان مهارت افراد، نمره و مدرک داده می‌شود. این موسسه یک سازمان غیرانتفاعی است که هدف خود را گسترش فرهنگ و زبان آلمانی در خارج از مرزهای آلمان می‌داند.

 

آزمون تست داف

آزمون تست داف و آزمون تست اس از دیگر آزمون‌های سنجش زبان آلمانی است. آزمون تست داف نیز توسط موسسه گوته برگزار خواهد شد. شرکت در این آزمون نیاز به سطح بالای دانش زبان آلمانی داشته و شامل سطوح مختلف سطوح B2 و C1 می‌شود. مدارک این آزمون‌ها در تمامی دانشگاه‌ها و برای تمامی رشته‌های دانشگاهی آلمانی‌زبان موردقبول است.

مراحل و ثبت‌نام در آزمون

افرادی که تمايل به شركت در این آزمون رادارند، می‌توانند با چک کردن سایت موسسه گوته آلمان از زمان برگزاری آزمون‌ها مطلع شده و در آن‌ها ثبت‌نام نمایند. زمان ثبت‌نام هر آزمون از چندين هفته قبل از برگزارى امتحان اطلاع داده می‌شود. به همراه داشتن مدرک شناسایی در روز آزمون الزامی است.

ثبت‌نام در آزمون گوته به‌صورت اینترنتی و از طریق وب‌سایت موسسه گوته انجام می‌شود و روال برگزاری آن به دو صورت است. اولین حالت اینکه هر چهار مرحله آزمون در یک روز انجام ‌شود و در حالت دوم، متقاضی هر مرحله را در یک روز به پایان برساند.

با توجه به تعداد زیاد متقاضیان شرکت در این آزمون، پیشنهاد می‌شود افرادی که تابه‌حال در این آزمون شرکت نکرده‌اند و یا در قبلاً در آن مردود شده‌اند، تمامی مراحل را در یک روز انجام دهند.

سطح آزمون گوته

آزمون گوته یک آزمون سنجش سطح زبان آلمانی است که توسط موسسه گوته و سفارت آلمان برگزار می‌شود. این آزمون دارای سطح‌های مبتدی تا پیشرفته است. ابتدایی‌ترین سطح A1 و بالاترین سطحC2  است. مدرک این آزمون فارغ از سطح آن، دارای اعتبار مادام‌العمر بوده و منقضی نمی‌شود. در ادامه به بررسی سطوح مختلف زبان آلمانی خواهیم پرداخت.

سطح A1

پایین‌ترین سطح آزمون A1 است. در این سطح فرد می‌تواند بر جملات ابتدایی و کلمات روزمره مسلط باشد. افرادی که قصد پیوستن به خانواده رادارند، می‌توانند با گذراندن دو ترم آلمانی این نمره را اخذ نمایند.

سطح A2

فردی که در سطح A2 قرار دارد، تسلط بر دایره کلمات وسیع‌تری دارد، می‌تواند ارتباط بهتری با اطرافیان برقرار کند و در موقعیت‌های ساده توانایی بیان نظرات و درخواست‌های خود را دارد. این نمره با گذراندن چهار ترم آلمانی قابل اخذ است.

سطح B1

گفت‌و‌گو در مورد تمام مسائل روزمره، درک نکات اصلی صحبت‌ها و صحبت در مورد بیشتر مواردی که در آلمان با آن روبرو خواهد شد، از مهارت‌هایی است که فرد با داشتن سطح B1 به دست می‌آورد. این سطح از زبان آلمانی موردقبول برای ورود به آلمان است و شانس قبولی درخواست ویزا را بالا می‌برد. این نمره پس از ٦ ترم خواندن آلمانی قابل اخذ است.

سطح B2

فردی که دارای سطح B2 است به‌راحتی می‌تواند متون تخصصی را درک نماید و در مورد مسائل تخصصی رشته تحصیلی خود بحث و گفت‌وگو کند. بسیاری از دانشگاه‌های آلمانی که هزینه تحصیل آن‌ها رایگان است، شرط ورود را داشتن سطح B2 قرار داده‌اند. این نمره پس از گذراندن 11 ترم آلمانی قابل اخذ است.

سطح C1

سطح C1 از مراحل پیشرفته این آزمون است. فرد دارای این سطح بدون تمرکز می‌تواند آلمانی را به‌صورت سلیس و بدون مکث صحبت کند. این سطح برای پزشکان و یک سری رشته‌های تخصصی در مقاطع بالا موردنیاز است. این سطح پس از 15 ترم خواندن زبان آلمانی قابل اخذ است.

سطح C

فرد دارای سطح C2 بدون هیچ‌گونه مشکلی و همانند یک فرد آلمانی‌تبار می‌تواند صحبت کند. این فرد می‌تواند اطلاعات متعددی را از منابع مختلف جمع‌آوری کرده و خلاصه‌ درک شده‌ای ازآنچه می‌خواهد را بنویسد. این سطح پس از 20 ترم خواندن زبان آلمانی قابل اخذ بوده و بیشتر برای اساتید زبان آلمانی مناسب است.

بخش‌های مختلف آزمون

آزمون گوته همانند تمامی آزمون‌های تعیین سطح و ارزیابی بین‌المللی دارای بخش‌های متعددی است که متقاضی می‌بایست در هر بخش حداقل نمره قابل‌قبول را اخذ نماید. این بخش‌ها به شرح زیر هستند.

 • بخش درک مطلب یا لزن (lesen)
 • بخش شنیداری یا هوقن(Hören)
 • بخش نوشتاری یا شریبن (Schreiben)
 • بخش صحبت کردن یا اشپرشن (Sprechen)

هزینه شرکت در آزمون گوته چقدر است؟

هزینه هر سطح از آزمون گوته با دیگر سطوح آن تفاوت دارد ولی در سرتاسر دنیا با هزینه‌ای یکسان برگزار می‌شود. با افزایش سطح آزمون، هزینه شرکت در آن نیز افزایش خواهد یافت. این هزینه‌ها به شرح زیر هستند:

 • سطح A1 : مبلغ آزمون 105 یورو
 • سطح : A2  مبلغ آزمون 125 یورو
 • سطح : B1 مبلغ آزمون 210 یورو
 • سطح  B2:  مبلغ آزمون 240 یورو
 • سطح : C1 مبلغ آزمون 270 یورو
 • سطح C2 : مبلغ آزمون 295 یورو

این آزمون به‌صورت ماهانه در مراکز مجاز برگزار می‌گردد و زمان برگزاری آن ازنظر زمانی، انتهای هرماه شمسی خواهد بود. آزمون گوته در داخل ایران در موسسه گوته (DSIT) و سفارت آلمان برگزار می‌شود.

 

سؤالات متداول ازمون گوته

نمونه سؤالات آزمون گوته را از چه منابعی می‌توان به دست آورید؟

ناشران آلمانی بر اساس سطوح اعلام‌شده از سمت کادر رفرنس مشترک اروپا برای آزمون، کتب و نمونه سؤالات آزمون را تألیف می‌کنند. همچنین نمونه سؤالات آزمون‌های گذشته از طریق سایت گوته قابل‌دسترس هستند.

مدت‌زمان اعتبار مدرک این آزمون چقدر است؟

درصورتی‌که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمانی‌زبان را داشته باشید، مدت‌زمان اعتبار مدرک زبان گوته دوساله است؛ ولی اگر برای اخذ اقامت از یک کشور آلمانی‌زبان نسبت به اخذ آن اقدام کرده‌اید، اعتباری مادام‌العمر دارد.

آیا آزمون گوته در ایران نیز برگزار می‌شود؟

به دلیل وجود مزیت تحصیل رایگان در کشور آلمان، سالانه حدود 30.000 ایرانی در این آزمون شرکت می‌کنند و ایران نیز جزو لیست پنج کشور اول جهان ازنظر تعدد برگزاری آزمون گوته است.

نحوه نمره دهی در آزمون چگونه است؟

برای قبولی در این آزمون می‌بایست به بیش از 60 درصد سؤالات پاسخ صحیح داده و در تک‌تک بخش‌ها نیز نمره قابل‌قبول اخذشده باشد. در صورت عدم قبولی در یک بخش، امکان آزمون مجدد در همان بخش برای متقاضی وجود دارد.

با انواع دیگر آزمون‌های آلمانی آشنا شوید:

آزمون تست اس

آزمون تست داف

آزمون Telc

1 دیدگاه در “آزمون گوته چیست؟

 1. خرید کتاب آلمانی گفت:

  توضیحات عالی و تکمیلی بود نسبت به سایت های دیگر ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.