مقالات

آزمون GRE چیست؟

آزمون جی آر ای چیست؟

آزمون‌های بسیاری برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های خارج از کشور وجود دارد که هرکدام از ارزش بالایی برخوردار هستند. با توجه به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید و پیش‌نیازی که دانشگاه موردنظر دارد، آزمون‌ها انتخاب می‌شوند. در ادامه به بررسی اینکه آزمون جی آر ای چیست؟ و همچنین ارائه اطلاعاتی کامل و جامع درباره این تست خواهیم پرداخت.

نحوه نمره دهی، روش‌های برنامه‌ریزی و منابع امتحانی از مواردی هستند که اطلاع از آن به شما در قبولی این امتحان کمک می‌کند و راحت‌تر می‌توانید پذیرش دانشگاه مقصد را بدست آورید.

آزمون GRE چیست؟

آزمون جی آر ای (Graduate Record Examination) آزمونی است با هدف سنجش توانایی تحصیلی افرادی که قصد تحصیل در مراکز علمی معتبر سراسر دنیا را دارند، برگزار می‌شود. آزمون جی آر ای برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا و دانشگاه‌های انگلیسی زبان در سایر کشورها در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و بالاتر را دارند، مناسب است.

[aparat id=’Tb0le’]

این آزمون پر طرفدار در زمینه سنجش منطق و توانایی‌های تحلیلی برگزار می‌شود و به دارنده مدرک آزمون کمک شایانی در پذیرش دانشگاه کرده و اعتبار وی را بالا می‌برد. این آزمون به دو شیوه مختلف با نام‌های “GRE General” و “GRE Subject” برگزار می‌شود.

این دو نوع از آزمون، در نحوه برگزاری و محتوای مورد سنجش با یکدیگر متفاوت هستند. آزمون GRE تقریباً 3 ساعت و 45 دقیقه طول می‌کشد. موسسه برگزاری آزمون جی آر ای ETS می‌باشد. در ادامه هر دو روش را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آزمون جی آر ای General

آزمون جی آر ای جنرال به دو روش کاغذی و کامپیوتری برگزار می‌شود. در روش کامپیوتری مهارت‌های متقاضی در سه بخش مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بخش نگارش تحلیلی (Analytical Writing)، لغت و درک مطلب زبانی (verbal) و بخش استدلال ریاضی که در ادامه هرکدام را به‌اختصار توضیح می‌دهیم.

بخش نگارش تحلیلی

این بخش شامل دو مرحله می‌باشد. در بخش اول چند موضوع داده می‌شود و متقاضی باید یک موضوع را انتخاب کند. همچنین 45 دقیقه زمان دارد متن خود را آماده کند. تحلیل دقیق موضوع، گرامر نسبتاً پیچیده، تعداد لغات و .. در این بخش بر روی نمره متقاضی تأثیر بسزایی دارد. بنابراین فرد باید حداکثر توانایی خود را در این امر به کار گیرد تا بتواند نمره‌ی لازم را کسب نماید.

در بخش دوم نیز داوطلب باید متنی را که به‌ظاهر منطقی و معقول است را به‌دقت بخواند و سپس با یافتن اشکال‌های موجود در آن، اقدام به اصلاح متن نماید. مدت‌زمان این بخش 30 دقیقه است.

[typed string0=”از نکات مثبت و مزایای آزمون جی آر ای برای متقاضیان این آزمون این است که شما می‌توانید بدون محدودیت در این آزمون شرکت کنید و با توجه به نمره‌ی مدنظر خود جهت گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های بین‌المللی اقدام به ارسال نمره‌نمایید.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

بخش لغت و درک مطلب

در این بخش از آزمون جی آر ای، توانایی‌های تحلیل زبانی فرد مورد سنجش قرار می‌گیرد. شرکت‌کنندگان لازم است 40 سؤال را که متشکل از دو مجموعه 20 تایی 5 گزینه‌ای است را در مدت‌زمان سی دقیقه پاسخ دهند. نمره این بخش بین 130 تا 170 متغیر است و لازم به ذکر است که نمره منفی ندارد.

بخش استدلال ریاضی

در بخش استدلال ریاضی که یکی از ساده‌ترین بخش‌های آزمون جی آر ای است، شرکت‌کنندگان لازم است به چهل سؤال متشکل از دو مجموعه‌ی ۲۰ سؤالی در مدت‌زمان ۷۰ دقیقه پاسخ دهند. نمره‌ی این بخش هم دقیقاً مشابه بخش دانش لغت سنجیده می‌شود به‌طوری‌که متقاضیان می‌توانند در این بخش هم بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره کسب نمایید.

آزمون جی آر ای به روش Subject

در روش جی آر ای سابجکت میزان دانش زبانی متقاضی در مورد مفاهیم و موضوعات آکادمیک مورد سنجش قرار می‌گیرد. نمره‌ی این آزمون از ۲۰۰ تا ۹۹۰ متغیر است. تفاوت عمده آزمون جی آر ای سابجکت با روش جنرال شیوه برگزاری آن است. به این صورت که به‌صورت کاغذی برگزار می‌شود و به همین دلیل فقط در برخی از مراکز این آزمون قابلیت برگزاری دارد.

رشته‌های GRE Subject

همان‌گونه که قبل‌تر اشاره کردیم، این آزمون برای برخی از رشته‌های آکادمیک در نظر گرفته‌شده است که در ادامه با برخی از این رشته‌ها آشنا می‌شوید. لازم به ذکر است که بیوشیمی، زیست‌شناسی سلولی و مولکولی در سال 2016 به این آزمون اضافه شدند اما در حال حاضر شامل این آزمون نمی‌شوند.

 • زیست‌شناسی
 • ادبیات انگلیسی
 • ریاضیات
 • شیمی
 • روانشناسی
 • فیزیک

منابع آزمون GRE

یکی از سوالاتی که برای متقاضیان شرکت در آزمون جی آر ای وجود دارد و معمولا در جواب به این سوال گزینه‌های متفاوتی را دریافت می‌کنند مربوط به منابع مطالعاتی این آزمون است، سعی شده در ادامه به لیستی از کتب مورد نیاز شما جهت مطالعه به عنوان منابع آزمون GRE اشاره شود.

 • The Official Guide to the GRE Revised General Test
 • Essential Words for the GRE
 • GRE Analytical Writing: Solutions to the Real Essay Topics
 • Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions
 • GRE Math Prep Course
 • 5 Lb. Book of GRE Practice Problems
 • GRE Prep by Magoosh
 • Manhattan GMAT Set of 8 Strategy Guides, Fourth Edition
 • Algebra GRE Strategy Guide
 • GRE Geometry
 • 500 GRE Math Flash Cards
 • GRE Number Properties
 • Manhattan GRE Set of 8 Strategy Guides, 2nd Edition
 • GRE Quantitative Comparisons & Data Interpretation

آزمون جی آر ای

پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا با مدرک GRE

متقاضیانی که هدفشان از کسب مدرک GRE گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های کشور آمریکای شمالی است باید بدانند که دانشگاه‌هایی که با استناد به این نمره برای جذب دانشجو اقدام می‌کنند معمولاً دو راه را برای پذیرش دانشجو مدنظر قرار می‌دهند:

1- برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو یا استناد به نمره آزمون جی آر ای، یک نمره حداقلی را در نظر گرفته و با توجه به این نمره، درخواست شما را تائید یا رد می‌کنند. برای مثال: ممکن است دانشگاه موردنظر در بخش شرایط پذیرش این شرط را آورده باشد که شما می‌بایست در بخش رایتتینگ حداقل نمره 3.5 را کسب کرده باشید و یا باید میانگین مجموع نمرات شما از بین 150 تا 180 باشد.

در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود تا وقتی‌که نمره موردنظر را کسب نکرده‌اید اقدام به ارسال درخواست خود نکنید. قبل از ارسال نیز حتماً اطلاعات کاملی را درباره شرایط پذیرش آن دانشگاه بدست آورید.

2- دسته دوم دانشگاه‌هایی هستند که برای پذیرش در آنها شرط نمره‌ی حداقلی وجود ندارد و شما می‌توانید با هر نمره‌ای درخواست خود را ارسال نمایید ولی مسلماً افرادی که مدرک GRE با نمره بالاتری کسب کرده باشند در این بخش در اولویت پذیرش قرار خواهند گرفت.

نحوه‌ی برگزاری GRE در ایران

آزمون جی آر ای سه مرتبه در سال، توسط سازمان سنجش ایران برگزار می‌شود. نکته قبل توجه این است که این آزمون تنها به‌صورت کتبی برگزارشده و خبری از سؤالات اینترنتی در آن نخواهد بود؛ 100 سؤال 5 گزینه‌ای که برخلاف آزمون GRE General، دارای نمره منفی نیز می‌باشند. این آزمون معمولاً برای متقاضیان دانشگاه‌های بسیار مطرح که رقابتی سنگین برای ورود به آنها وجود دارد توصیه می‌شود.

نحوه‌ی ثبت‌نام آزمون جی آر ای در ایران

در حال حاضر هزینه ثبت‌نام آزمون GRE در ایران 24 میلیون و ششصد هزار ریال است. نحوه ثبت‌نام آزمون به این صورت است که داوطلبان پس از مراجعه به سایت ets.sanjesh.org و تکمیل اطلاعات شخصی شامل مشخصات فردی، انتخاب نوع آزمون، تاریخ آزمون، مرکز مجری آزمون و شماره حساب بانکی خود، پیامکی شامل کد پیگیری و هزینه آزمون دریافت می‌کنند.

داوطلبان سپس به سایت بانک هدایت می‌شوند و با واردکردن کد پیگیری، هزینه آزمون را به‌حساب مرکز مجری آزمون واریز می‌کنند.

سوالات متداول

آزمون GRE در ایران کجا برگزار می‌شود؟

فهرست مراکز مجاز برگزاری آزمون صرفاً از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود. این آزمون در حال حاضر توسط دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان و برخی مراکز خصوصی برگزار می‌شود که لیست مراکز مورد تائید را میتوانید از سازمان سنجش بگیرید.

بخش اول نگارش تحلیلی آزمون جی آر ای چند نمره دارد؟

متقاضی در این قسمت از رایتینگ نیازمند توجه و دقت بالا است چراکه این بخش از آزمون تافل و آیلتس دشوارتر است، 6 نمره دارد. در این بخش، نمره 4 امتیاز بالایی محسوب می‌شود و قابل قبول است.

برای چند دانشگاه می توان به صورت رایگان نتایج آزمون GRE را ارسال کرد؟

شما می توانید به صورت رایگان در سایت ETS درخواست ارسال نتایج آزمون برای 4 دانشگاه یا مرکز را بدهید. برای بیش از این 4 مرکز، به‌ازای هر درخواست، مبلغی از شما دریافت خواهد شد.

هر چند وقت یک‌بار می توان در آزمون GRE شرکت کرد؟

هر 21 روز یک بار می توانید در آزمون GRE شرکت کنید و در طی یک دوره 365 روزه تنها می توانید 5 بار در آزمون GRE ثبت نام داشته باشید حتی اگر آزمون های قبلی را کنسل کرده باشید.

1 دیدگاه در “آزمون GRE چیست؟

 1. مصطفی گفت:

  خیلی از مطالب مفیدتون استفاده کردم ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.