lottery - لاتاری گرین کارت آمریکا چیست؟
زمان مطالعه: 6 دقیقه

گرین کارت که توسط خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات‌متحده (USCIS) صادر می‌شود، به شما اجازه می‌دهد تا به‌صورت دائمی در ایالات‌متحده زندگی و کارکنید. راه‌های مختلفی برای دریافت گرین کارت و اقامت دائم آمریکا ازجمله خانواده، اشتغال، پناهندگی یا سایر روش‌های غیرقانونی وجود دارد و در برخی موارد تعداد زیادی از افراد به دلیل واجد شرایط نبودن، موفق به دریافت اقامت نمی‌شوند.

لاتاری گرین کارت آمریکا که به‌اختصار لاتاری شناخته می‌شود برنامه ایست برای حفظ تنوع نژادی در ایالات‌متحده آمریکا. در برنامه قرعه‌کشی ویزای تنوع نژادی آمریکا، هرساله 55000 ویزا به‌صورت تصادفی از طریق قرعه‌کشی بین متقاضیان مهاجرت به آمریکا توزیع می‌شود. این قرعه‌کشی در سال 1990 در قانون ملیت و مهاجرت آمریکا درج شد و پس از آن هرساله سهمیه 55000 ویزای مهاجرتی را به خود اختصاص داد. البته 5000 ویزا از این 55000 ویزای مهاجرتی لاتاری جهت مصارف دیگر رزرو می‌شود و 50000 هزار ویزای باقی‌مانده به نسبتی که در ادامه این مقاله توضیح خواهیم داد بین کشورها تقسیم می‌شود.

تعریف لاتاری یا همان بخت‌آزمایی

تعریف بخت‌آزمایی در یک جمله خلاصه می‌شود: عددهای موردنظر و دلخواهتان را انتخاب می‌کنید و منتظر می‌مانید تا برنده شوید! در واقع بخت آزمایی ها انواع مختلفی دارند، اما پایه و اساس همه آنها انتخاب برندگان برحسب تصادف است و قرعه‌کشی رندوم انجام می‌گردد. لاتاری آمریکا یک قرعه‌کشی هدفمند است که جایزه آن اجازه اقامت کشور امریکا می‌باشد.

جکپات به چه معنا است؟

در این قرعه‌کشی‌ها که معمولاً به‌صورت هفتگی انجام می‌گیرد، برنده باید تمامی ارقام بلیت بخت‌آزمایی مطابق اعداد بیرون آمده از قرعه‌کشی را داشته باشد تا اصطلاحاً برنده جکپات یا همان مبلغ کل که آن را جایزه بزرگ لاتاری هم می‌نامند شود. مبلغ جکپات در هر لاتاری متفاوت است و پیش از قرعه اعلام می‌شود.

نحوه تقسیم‌بندی ویزای لاتاری بین کشورها

اگر بپرسید که به چه نسبت ویزای لاتاری بین متقاضیان و کشورها تقسیم می‌شود باید بگوییم هر کشور حداکثر 7% از کل سهمیه را می‌تواند دریافت کند و البته عموماً هیچ کشوری به این حدنصاب نمی‌رسد. ایران یکی از کشورهایی است که تقریباً بیش از 6% از این ویزا را دریافت می‌کند یعنی بیش از 3000 ویزای لاتاری در سال برای ایرانیان صادر می‌شود. البته بعد از ریاست جمهوری ترامپ این عدد کاهش داشته اما هنوز برترین روش مهاجرتی به حساب می آید.

 

احتمال و شانس برنده شدن در لاتاری چقدر است؟

شانس برنده شدن در قرعه‌کشی‌هایی که به‌صورت رندوم انجام می‌شوند به تعداد بلیت خریداری شده توسط شرکت‌کننده، دیگر افراد شرکت‌کننده در قرعه‌کشی و تعداد اعداد انتخابی در هر لاتاری بستگی دارد. برنده شدن در لاتاری نیز به همین صورت است.

بزرگ‌ترین لاتاری های معتبر دنیا

پاوربال، مگا میلیونز، سوپر میلیونز، آل گوردو، سوپر انالوتو، یورو میلیونز، یورو جکپات تنها چند نمونه از لاتاری‌های معروف و معتبر دنیا هستند که هرکدام دنیایی از شانس را با خود به همراه می‌آورند و طرفداران زیادی در دنیادارند

لاتاری آمریکا چیست؟

لاتاری آمریکا یک نوع بخت آزمایی است که دولت آمریکا هر سال برگزار می‌نماید و به 55000 نفر از برندگان آن که از سرتاسر دنیا هستند، گرین کارت رایگان اعطا می‌کند. گرین کارت آمریکا یک مجوز برای اقامت دائم این کشور است که به موجب آن به فرد اجازه داده می‌شود در آمریکا اقامت داشته و در آن به کار و زندگی بپردازد. فردی که در قرعه‌کشی برنده می‌شود می‌تواند به همراه خانواده خود در آمریکا زندگی نماید. دارندگان گرین کارت از خدمات بهداشتی، تحصیلی و به‌طورکلی مزایای شهروندی امریکا برخوردار هستند و می‌توانند بدون داشتن ویزا به این کشور رفت و آمد نمایند.

مقایسه لاتاری با سایر روش های مهاجرتی

لاتاری گرین کارت آمریکا برترین و ارزان ترین و سریعتری روش مهاجرتی در تمام دنیا است. مدت زمان کلی پروسه از شروع ثبت تقاضا تا دریافت گرین کارت کمتر از دو سال است. هزینه های اداری لاتاری تا رسیدن به گرین کارت کمتر از 600 دلار برای هر نفر است.

lottery 1 - لاتاری گرین کارت آمریکا چیست؟

جزو معدود روش‌های دریافت اقامت است که از ابتدا به دریافت کارت اقامت دائم ختم می‌شود. فرد برنده می‌تواند فرزندان زیر 21 سال و همسرش را نیز با ویزای مهاجرتی و دریافت گرین کارت به خاک آمریکا برساند. شما در هیچ روش مهاجرتی برای هیچ کشوری شرایطی چنین آسان نمی‌توانید بیابید. مثلاً در کانادا برای دریافت PR یا اقامت دائم می‌توانید یک کسب‌وکار 400 هزار دلاری را بخرید و ویزای کار بگیرید، پس از آن اگر بعد از دو سال این کسب‌وکار موفق بود تبدیل به PR یا مقیم دائم خواهید شد؛ اما در لاتاری گرین کارت، برنده لاتاری از ابتدای ورودش یک مقیم قانونی ایالات‌متحده هست.

شرط شرکت در لاتاری (الزامات ثبت‌نام لاتاری)

برای شرکت در لاتاری گرین کارت کافی است حداقل شرایط زیر را احراز کنید. متولد یکی از کشورهای مجاز برای ثبت‌نام باشید. برخی کشورها به دلیل مهاجرت بالایی که قبلاً به ایالات‌متحده داشته‌اند مانند چین و بریتانیا، مجاز برای شرکت در این برنامه نیستند. البته همیشه استثناهایی هست مثلاً اگر متولد چین هستید اما پدر یا مادرتان متولد یکی از کشورهای مجاز باشند می‌توانید از سهمیه ایشان استفاده کنید.

حداقل تحصیلات دیپلم دانشگاهی دبیرستان داشته باشید. دیپلم دبیرستان در آمریکا 12 ساله است و با دیپلم‌های نظام جدید 11 ساله ایران منافات دارد. درواقع در ایران پیش‌دانشگاهی معادل دیپلم دبیرستان در آمریکا است. لازم به ذکر است که تحصیلات فنی حرفه‌ای، موردقبول نیست مگر اینکه به‌واسطه حضور در دانشگاه و تحصیلات دانشگاهی بتوانید حداقل شرایط را احراز کنید.

شرط جایگزین تحصیل: در صورتی که مدرک زیر دیپلم دارید، می‌توانید در این برنامه شرکت کنید؛ اما باید دو سال سابقه کار در پنج سال گذشته را نشان دهید از مشاغل خاصی که در سایت اداره کار ایالات‌متحده امتیاز خاصی را احراز می‌کنند.

زمان و سایت ثبت‌نام لاتاری آمریکا به چه صورتی است؟

 زمان ثبت‌نام برای لاتاری آمریکا معمولاً از اواسط یا اوایل ماه مهر تا اوایل یا اواسط ماه آبان در سایت رسمی کنتاکی کونسولار امریکا انجام می‌گردد و هیچ سایت دیگری دارای اعتبار نمی‌باشد و هر شخصی باید از طریق این سایت ثبت‌نام کند. این وب‌سایت به زبان انگلیسی بوده و فقط یک ماه از سال برای ثبت‌نام باز است. در ثبت‌نام لاتاری آمریکا، فرم‌ها باید مطابق قوانین اداره مهاجرت و ملیت آمریکا تکمیل شوند.

لازم به ذکر است که ثبت‌نام در برنامه لاتاری امریکا کاملاً رایگان می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام لاتاری گرین کارت آمریکا

در هنگام ثبت‌نام لاتاری شما هیچ مدرکی ارائه نمی‌کنید، فقط اظهار می‌کنید، ارائه مدارک مربوط به بعد از برنده شدن در لاتاری است که باید در حضور افسر کنسولی سفارت قبل از سوگند یاد کردن مدارکتان را ارائه کنید.

Lottery - لاتاری گرین کارت آمریکا چیست؟

افزایش شانس در لاتاری گرین کارت آمریکا

هر شخصی حق یک ثبت‌نام در قرعه‌کشی لاتاری گرین کارت آمریکا را برای هرسال دارد. تنها راه افزایش شانس ثبت‌نام مجدد است اما در صورت ثبت‌نام مجدد یک شخص، شانس کاملاً از بین می‌رود. پس توصیه می‌کنیم به‌هیچ‌وجه بیش از یک ثبت‌نام در هرسال انجام ندهید؛ یعنی هیچ راهی برای افزایش شانس وجود ندارد. البته متأهلین به دلیل اینکه هر شخص یک ثبت‌نام لاتاری می‌کنند و با ثبت‌نام لاتاری، یک شانس برای کل خانواده ساخته می‌شود، شانس دو برابر دارند.

شهروندان چه کشورهایی مجاز به ثبت‌نام در لاتاری هستند؟

لیست کشورهای غیرمجاز برای ثبت‌نام در قرعه‌کشی هرساله در هنگام ثبت‌نام لاتاری مشخص خواهد شد؛ به‌جز کشورهای اعلام‌شده، اتباع سایر کشورها اجازه شرکت در مسابقه را خواهند داشت.

شرایط فعلی لاتاری و حکم ممنوعیت سفر ترامپ

پس از روی کار آمدن ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حکم ممنوعیت صدور ویزا برای ایرانیان را صادر کرد، از زمان اعلام اولین حکم ممنوعیت تا سومین حکم ممنوعیت بسیاری از ایرانیان موفق به اخذ ویزا شده اند. قطعا پس از صدور این حکم، مسیر برای دریافت ویزا سخت تر شده اما هنوز امکان دریافت این ویزا وجود دارد. در صورتی که تمایل به شرکت در این برنامه قرعه‌کشی ویزای تنوع نژادی آمریکا داشتید، موسسه حامی مهاجر می‌تواند حامی و راهنمای شما در این مسیر باشد.

[تعداد: 3    میانگین: 4.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *