مقالات

شرایط اجاره مسکن در اروپا

Housing rental conditions in Europe

یکی از نیازهای اساسی مهاجرت تأمین نیازهای اولیه به‌خصوص مسکن است. مهاجرت به اروپا با توجه به فرصت‌های شغلی ایده آلی که در اختیار افراد قرار می‌دهد، با چالش‌هایی مانند مسکن نیز روبه‌رو است؛ به‌خصوص این‌که در برخی از کشورها در سال‌های اولیه نمی‌توان به‌سرعت صاحب‌خانه شد؛ به دلیل قوانین مهاجرتی خاص، هزینه‌های بالا و البته مالیات‌های سنگین. درنتیجه افراد باید در ابتدای مسیر شرایط اجاره مسکن در اروپا را که بیش‌ترین تناسب را با وضعیت آن‌ها دارد بررسی کنند.

مزایای اجاره مسکن در اروپا

بسیاری از مهاجران در سال‌های اولیه زندگی، تصمیم به اجاره مسکن در اروپا می‌گیرند. برای این تصمیم دلایل متعددی وجود دارد؛ اول‌ازهمه هزینه بالای مسکن در اروپا است که مسلماً تأمین چنین سرمایه‌ای برای عده معدودی امکان‌پذیر است. دومین دلیل مربوط به وجود برخی قوانین مهاجرتی خاص است؛ برای مثال در کشور سوئد، در صورت خرید ملک توسط مهاجران، چندین سال طول می‌کشد تا آن‌ها رسماً صاحب ملک شوند. شرایط اجاره مسکن در اروپا تناسب زیادی به شرایط و مشخصات مهاجران دارد؛ ازجمله مزایای مهم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صرفه‌جویی در هزینه‌ها (به‌خصوص در سال‌های اولیه)
  • امکانات مسکن اجاره‌شده (بسیاری از آپارتمان‌ها در اروپا مبله و دارای امکاناتی از قبیل تلویزیون هستند.)
  • تخفیف به اجاره‌نشین‌ها در صورت اقامت بلندمدت
Housing-rental-conditions-in-Europe_1

اجاره مسکن در اروپا

معایب اجاره‌نشینی در اروپا

اجاره مسکن در اروپا اگرچه تنها راه برای مهاجران در روزهای اولیه مهاجرت است؛ اما بااین‌حال دارای مشکلات و معایبی نیز هست. در اروپا برای اجاره مسکن باید شخصاً اقدام کرده و با صاحب‌خانه قرار بگذارید؛ توافق‌های اولیه و تحویل کلید هم به همین صورت؛ لذا کارها به‌سرعت انجام نمی‌شود؛ البته با ارائه وکالت به وکیل مهاجرت معتبر، این روند برای مهاجران انجام می پذیرد.

بسیاری از آپارتمان‌ها در اروپا بسیار قدیمی هستند؛ به‌طوری‌که برخی بیش از 100 سال قدمت دارند. درنتیجه به‌تبع مشکلاتی نظیر لوله‌کشی خراب، سیم‌کشی برق، وای فای، زیاد بودن پله‌های و … گریبان گیر اجاره‌نشین‌هاست.

در پروسه اجاره مسکن در اروپا همواره افراد سودجویی هستند که با دریافت هزینه‌های گزاف، مورد مناسبی پیشنهاد نمی‌کنند؛ لذا باید از طریق شرکت‌های معتبر اجاره مسکن در اروپا به این منظور یاری جست.

نکات مهم در مورد اجاره مسکن در اروپا

مهم‌ترین نکته، انتخاب آژانس یا موسسه معتبر اجاره ملک در کشور اروپایی‌ مدنظر است. آژانس‌های اجاره مسکن معتبری در سراسر اروپا وجود دارد که افراد می‌توانند به مراجعه به آن‌ها در کشور مقصد، قیمت‌ها را در مناطق مختلف ارزیابی کنند. صرف‌نظر از هزینه، آپارتمانی که قصد اجاره آن را دارید باید ازنظر فاکتورهای متعددی بررسی نمایید. موقعیت یا محله مسکن، در دسترس بودن وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس یا مترو، امکانات اضافی آپارتمان مانند ماشین لباسشویی، تلویزیون، وای فای و… ازجمله مواردی هستند که باید قبل از اجاره به آن‌ها توجه شود.

توصیه مهم در خصوص اجاره مسکن در اروپا این است که افراد آپارتمان را قبل از هرگونه اقدامی از نزدیک بررسی کرده و در زمان عقد قرارداد یا قولنامه حتماً در کشور مدنظر حضور داشته باشند. به‌این‌ترتیب می‌توانند خانه‌ای مناسب و ارزان‌تر یافته و با اطلاع کامل از مشخصات مسکن مانند هزینه شارژ، امکانات آن و … مشکلی در آینده نداشته باشند.

در غیر این صورت، اگر افراد از اجاره ملک پشیمان شوند، حق کمیسیون به آن‌ها بازگردانده نخواهد شد؛ این حق کمیسیون در اروپا به‌قدری بالا هست که به میزان یک ماه اجاره آن آپارتمان باشد. درزمینهٔ اجاره مسکن در اروپا اگر تسلط کافی بر زبان کشور مقصد ندارید، از فردی آشنا و آگاه کمک بخواهید و حتماً قراردادی را امضا و تائید کنید که از بندبند آن اطلاع دارید.

هم‌چنین در زمان پرداخت مبلغ ودیعه، دریافت یک رسید از صاحب‌خانه ضروری است. در این رسید باید قرارداد، نام فرد دریافت‌کننده وجه، مشخصات دقیق مسکن، میزان ودیعه و البته اجاره‌بها نگاشته شده باشد.

ایرانیانی که قصد مهاجرت و به دنبال آن اجاره مسکن در اروپا را دارند، با توجه به شرایط حال حاضر و قوانین سخت مهاجرتی، از یک وکیل مهاجرت مجرب و آگاه به قوانین روز اروپا کمک بگیرند. وکیل مهاجرت ضمن پیگیری پرونده مهاجرتی افراد، با تأمین ملک و نیازهای اولیه متقاضی در ابتدای مسیر، از دغدغه‌های وی به‌طور مؤثری می‌کاهد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر با مشاوران ما در مؤسسه مهاجرتی ویزانیو تماس بگیرید.

Housing-rental-conditions-in-Europe_2

هزینه اجاره مسکن در کشورهای اروپایی

هزینه اجاره مسکن در اروپا

هزینه اجاره ملک در اروپا بسته به کشور انتخابی، شهر مدنظر، مرکز شهر یا حاشیه شهر، محله، متراژ، امکانات و … متغیر است. افراد باید با در نظر گرفتن شرایط خود و درآمد شغلی ماهیانه، پس از تأمین هزینه‌های اولیه زندگی مانند خوردوخوراک، متناسب‌ترین انتخاب را داشته باشند.

در بسیاری از کشورهای اروپایی قوانین مدون و محکمی برای حمایت از حقوق اجاره‌نشین‌ها تدوین و اجرایی شده است؛ به‌طوری‌که در آلمان بسیاری از شهروندان ترجیح می‌دهند خانه اجاره کنند تا بخرند. در ادامه به بررسی هزینه اجاره‌بها در برخی کشورهای مهم اروپایی خواهیم پرداخت.

نام کشور

آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر

آپارتمان یک‌خوابه در حاشیه شهر

آلمان

675 یورو

455 یورو

اسپانیا

540 یورو

400 یورو

انگلیس

720 یورو

570 یورو

فرانسه

11200 یورو

8200 یورو

هلند

675 تا 1500 یورو

500 تا 1100

ترکیه

1300 لیر

820 لیر

شرایط اجاره مسکن در آلمان، یکی از بهترین کشورهای اروپا

آلمان به‌عنوان یکی از قطب‌های صنعتی و اقتصادی اروپا مقصد بسیاری از مهاجران کاری از سراسر جهان بوده و هست. این کشور به دلیل برخورداری از سیستم و امکانات نوین آموزشی در نزد دانشجویان بین‌المللی نیز طرفداران زیادی دارد.

اجاره مسکن در اروپا مهم‌ترین دغدغه برای مهاجران خارجی خصوصاً در سال‌های اولیه است. جهت اجاره آپارتمان در آلمان می‌توان از روش‌های مختلفی مانند سایت‌های مسکن یا روزنامه‌های محلی اقدام کرد. روزنامه‌های محلی از بهترین راه‌ها برای اجاره آپارتمان در آلمان است؛ چراکه هزینه‌های کمتری برای افراد دارا می‌باشد.

یکی از الزامات اخذ ویزا در کشورهای اروپایی مانند آلمان، داشتن مسکن است که مدارک آن به هنگام اخذ ویزا به مسئولان مربوطه ارائه شود. در آلمان اجاره مسکن برخلاف ایران در میان شهروندان بسیار معمول است. میزان اجاره‌بها در این کشور تحت نظارت و کنترل دقیق قانون است که به‌طور کامل از اجاره‌نشینی حمایت می‌نماید. از سوی دیگر حمایت‌های قانونی مانند معافیت‌های مالیاتی از صاحب‌خانه‌ها، حمایت می‌کند.

سؤالات متداول

میانگین هزینه خرید ملک در آلمان چگونه است؟

هزینه خرید ملک در آلمان بسته به شهر، مرکز یا حاشیه شهر، امکانات و … متفاوت است. به‌طورکلی هزینه خرید ملک در آلمان به‌طور میانگین و به ازای یک مترمربع حدود 4000 یورو در مرکز شهر و حدود 2500 یورو در حاشیه شهر می‌باشد.

آیا خرید ملک در اروپا سبب دریافت اقامت دائم می‌شود؟

در بسیاری از کشورهای اروپایی قانونی تحت عنوان اخذ اقامت دائم با خرید ملک وجود ندارد. بااین‌حال در برخی کشورها نظر پرتغال و قبرس اروپایی هم چنان می‌توان با خرید ملک، اقامت دائم آن‌ها را به دست آورد. حداقل سرمایه برای خرید ملک به این منظور در پرتغال حدود 500.000 دلار و در قبرس حدود 2 میلیون یورو می‌باشد.

مدارک لازم برای اجاره ملک در آلمان چقدر است؟

اجاره مسکن در اروپا بنا به شرایط و هزینه ایده آل آن راه‌حل متناسبی است. اجاره ملک در آلمان نیز برای مهاجران کاری از این قاعده مستثنا نیست. سه فیش حقوقی (در صورت اشتغال به کار)، کارت شناسایی به همراه کپی، ضامن، گواهی از صاحب‌خانه قبلی و دلیل تعویض خانه به همراه فرم Wohnberechtigungsschein از اداره مالیات، مسکن و کار از مدارک لازم به جهت اجاره مسکن در آلمان می‌باشد.

آیا ویزای تحصیلی منجر به اخذ اقامت دائم اروپا خواهد شد؟

نکته مهم در خصوص ویزای تحصیلی علی‌رغم پرورش استعداد در بهترین مؤسسات آموزشی دنیا، این است که به‌تنهایی منجر به اخذ اقامت دائم نخواهد شد. دانشجویان می‌بایست پس از فارغ‌التحصیلی بنا به رشته و تخصص خود، از کارفرمای خارجی جاب آفر گرفته و ویزای کاری دریافت کنند؛ به‌این‌ترتیب می‌توانند پس از چند سال زندگی و کار نهایتاً به اقامت دائم دست یابند. در بسیاری از کشورهای اروپایی مانند آلمان، پس از فارغ‌التحصیلی فرصت 18 ماهه به افراد داده می‌شود تا در این کشور به دنبال کار بگردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.