مقالات

مردم کانادا چگونه‌اند؟

کانادا

 تو این مقاله می خوام دستتونو بگیرم ببرم وسط کانادا تو دل جمعیت میون مردم کانادایی. می خوام باهاشون معاشرت کنیم و بهتر بشناسیمشون. همسایه‌های خوب زندگی شمارو هم زیباتر می‌کنن پس از مردم و اطرافیانی که می‌خواید کنارشون زندگی کنید اصلاً غافل نشید. باید بدونید مردم کانادا چجورین

کانادا شبیه آمریکاست؟

بسیاری از آمریکایی‌ها تمایل دارند همسایگان شمالی خود یعنی کانادا را صرفاً نوعی ایالات متحده دوم فرض کنند، در اصل 51 استان ایالات متحده است که مردم در آن هاکی زیادی تماشا می‌کنند و مراقبت‌های بهداشتی خوبی دارند. کانادایی ها را از خودشان نمی‌دانند اما با این تصورند که آنها هم یک زندگی شبیه خودشان دارند و خلق‌وخو و رفتارشان یکی است.

خب بله، کانادا هاکی و بهداشت عمومی خوبی دارد، اما در واقع یک کشور خارجی با آداب‌ورسوم و ویژگی‌های خاص خود است. وقتی برای اولین‌بار به آنجا می‌روید، همه چیز تقریباً شبیه ایالات متحده به نظر می‌رسد.

در نهایت، زبان و لهجه بیشتر یکسان است (به جز در کبک)، فروشگاه‌های مشابهی در دو طرف مرز وجود دارد و پروتکل‌های اجتماعی عمومی مشابه هستند. اما پس از آن شما شروع به کشف چیزهای کوچکی می‌کنید که در اینجاوآنجا متفاوت‌اند. تفاوت‌های هرچند کوچک به کانادا و مردمش هویت منحصربه‌فرد، خاص، و البته متمایز از ایالات متحده می‌دهد.

مردم کانادا را بهتر بشناسیم

مردم کانادا دوستداشتنی و خون گرمند. آنها از جمعیت استقبال می‌کنند.

مردم کانادا

به نظر من، یکی از بهترین اتفاقات بعد از سفر این است که بتوانید در یک جامعه جدید غرق شوید و بتوانید درباره جهان و اطرافیان خود بیشتر بدانید. اما خب نمی‌شود با سفری چندروزه به این شناخت و حل شدن در فرهنگی جدید رسید و مشت هم همیشه نمونة خروار نیست. پس اگر به کشور دیگری نقل‌مکان می‌کنید به هر دلیلی، این شانس را دارید که واقعاً دست‌به‌کار شوید و به یک ماجراجویی جدید دعوت شوید. این فرصت شناخت مردم و سرزمینی تازه نصیب هرکسی نمی‌شود و اتفاق واقعاً جذابی است. پس شناختن مردم کشور جدید را قبل از رفتنتان شروع کنید و دقیقاً با خواندن همین مقاله تا انتها

کانادا را این چیزها معروف کرده

اسم کانادا و مردم کانادا انگار وصل شده است به:

شربت افرای کانادایی| هاکی‌روی‌یخ|خرس‌ها| پوتین|پیاده‌روی و کمپینگ|CURLING حلقه زنی| TIM HORTONS و TIMBITS قهوه‌های معروف و همیشگی و پیراشکی سوراخ‌دار| مناظر باورنکردنی|حیات‌وحش محلی|گوزن‌ها| احساسات دوستانه خالص و اروپایی| ادب

شربت افرا

هفتاد و پنج درصد از شربت افرای جهان از کبک تهیه می‌شود. ممکن است خیلی از کشورها شربت افرا را فقط برای خوردن وافل و پن کیک خوشمزه بدانند و استفاده کنند، اما مردم کانادا با افرا زندگی می‌گذرانند. در کانادا افرا تجارت بزرگی است. تولیدکنندگان شربت افرا از کبک برای کنترل بازار افرا، و ذخیره استراتژیک، آن را در نقاط مختلف کبک نگهداری می‌کند. حتی آتلانتیک این ذخیره شیرین و چسبناک را با ذخایر نفت ایالات متحده مقایسه می‌کند.

 شاید باورتان نشود اگر بگویم در سال 2012 ، ذخیره افرا هدف یک سرقت بزرگ قرار گرفت. سارقان بیش از سی میلیون دلار(!) شربت از یکی از انبارهای ذخیره دزدیدند. (لابد خیلی کیک و اینا داشتن J  ) پس افرا را فقط یک شربت یا شهد شیرین همانند عسل ندانید، افرا بین مردم کانادا ارزش بالایی دارد (ناموسیه براشون)

بازی و ورزشهای زمستانی

[typed string0=”مردم کانادا یک مَثل معروف دارند، آن‌هم این است اگر نمی‌توانی بر چیزی غلبه کنی در آن حل شو” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

زمستان‌های سرد و سخت کانادا واقعاً قابل غلبه نیستند! اما از تهدیدها فرصت ساختند و انواع تفریحات زمستانه را پدید آوردند. هاکی‌روی‌یخ یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها و تفریحات کانادایی‌هاست. اسکی روی برف‌های انبوه. سورتمه‌سواری و … پس خودتان را برای تجربه‌ای نو و تازه از زمستان مهیا کنید. قرار است تجربیات و خاطرات جذابی را در دفتر زندگی‌تان ثبت کنید.

پوتین POUTINE غذای محبوب مردم کانادا

بله توی تیتر نوشتم غذای محبوب ولی خب، این‌طور نیست.

کانادا

پوتین غذای محبوب نیست بلکه سبک زندگی است. از هر چیزی حیاتی‌تر و از هر خوراکی جلوتر. کانادایی‌ها به خوردن پنیر فراوان و استفادة کیلو، کیلو از پودر پنیر معتاد و معروف‌اند (فکر کنم یه رگ کانادایی دارم!) و پوتین سیب‌زمینی آغشته به کره و چندین مدل پنیر و گوشت و البته کشک پنیر  است!  که ترکیبشان بسیار موردعلاقة آنهاست حتی آنها معتقدند که باید کشک پنیری را روی سیب‌زمینی‌سرخ‌کرده و آب‌میوه بخورید.

 (قیافة پوتین که شبیه سیب و پنیر خودمونه نه؟ اگه از این غذا خوردین برامون بنویسید از مزه ش من که خیلی کنجکاوم.. اصلا قیافشم خواستنیه)

ادب

مردم کانادا به طرز عجیبی خوب و مؤدب‌اند! تعارف‌های زیاد. سلام و احوالپرسی‌های طولانی. کمک‌کردن به هم نوع. عذرخواهی‌های بدون رودربایستی همه‌وهمه خصوصیات بارز آنهاست که در مناطق مختلف معروف است. آنها حتی وقتی مقصر نباشند نیز عذرخواهی می‌کنند تا آرامش محیط و روابط دوستانه حفظ شود.

قهوه و دونات TIM HORTONS AND THEIR TIMBITS

تیم هورتونز یک زنجیره قهوه و دونات است که در کانادا بسیار محبوب است. رستوران های فست فود را می توانید تقریباً در هر بلوک، در سینماها، ایستگاه‌های اتوبوس و تقریباً در هرجای دیگر که بشود دستگاه قهوه‌ساز و دونات را قرارداد می‌بینید، برخی از مشهورترین اقلام آنها “Timbits”، معروف به سوراخ‌های پیراشکی است که همراه همیشگی زندگی کانادایی‌هاست.

فرهنگ‌های رایج کانادایی

داشتن اطلاعات در این زمینه به شما کمک می‌کند تا درک عمیق‌تری از مردم کانادا داشته باشید و شما را در غرق شدن در فرهنگشان راهنمایی می‌کنند باهم بیشتر با فرهنگ غالب مردم کانادا آشنا می‌شویم:

برابری خواهی

در کانادا روستاییان و شهریان، کارگران و کارمندان و … تقریباً از یک امکانات بهداشتی و اجتماعی استفاده می‌کنند و آنها خواهان برابری هستند و برای همین مهاجران در کانادا احساس راحتی می‌کنند. مردم این کشور دوست دارند در کنار هم زندگی شاد و سالمی را داشته باشند.

غیررسمی بودن

روابط دوستانه و دورهمی‌های بدون کت شلوار و کروات و خنده‌های بلند و دور از معاشرت‌های پر تجمل زندگی را دوست‌داشتنی‌تر می‌کند. این‌طور نیست؟ مردم کانادا به شما که حتی شاید یک غریبه باشید هم لبخند می‌زنند و گرم احوالپرسی می‌کنند.

نظم و فضا

مردم کانادا صمیمی و راحت و دور از تجمل هستند اما منظم و مسئولیت‌پذیر. آنها اغلب کارمندان و کارکنان بسیار خوبی هستند و آمریکایی‌ها آرزو دارند در هر اداره و سازمانی حداقل چند کارمند کانادایی وجود داشته باشد. (والا با این حساب الان منم آرزو کردم چنتاشون بیان اداره‌های ایران هی سیستم قطع نشه )

وقت شناسی

اگر با یکی از مردم کانادا قرار دارید، بسیار دقیق و سروقت باشید. تاخیر بیشتر از 15 دقیقه در کانادا توهین محسوب می‌شود و طرف مقابل ممکن است دیگر هیچ‌وقت حاضر به دیدن یا قرار ملاقات گذاشتن با شما نشود (از این نظر قربون ایران خودمون. والا این سوسول بازیا چیه؟ ادم باید 2 ساعت دیر بره بگه ترافیک بود حتی وقتی ترافیک نبوده)

گردش و کلبه

در تعطیلات مخصوصاً روز خانواده و تعطیلات سال نو هر کانادایی در کنار دوستان و خانواده‌اش باید به دل طبیعت (حتی برفی) برود.

برف کانادا

حتی شده کلبه‌های شمالی را اجاره کند و دور از شهر و تجارت و کار و هرچه که به آنچه مربوط است استراحت کند. (کلاً رگ شمال روی انگار جهانیه! کانادایی‌هاهم تا تقی به توقی میخوره میرن شمال!) فرهنگ کلبه و زندگی در کلبه‌های قدیمی و سنتی و درختی و محلی، بخشی اساسی از آثار ملی است!

چندفرهنگی

کانادا مدت‌هاست که از افراد مختلف از فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف استقبال می‌کند. مردم کانادا بسیار به فرهنگ‌های مختلف احترام می‌گذارند. تنها در تورنتو، بیش از ۱۴۰ زبان صحبت می‌شود و تقریباً ۵۰ درصد از جمعیت کانادا خارج از کانادا متولد شده‌اند. کانادایی‌ها که به دلیل نگرش گرم خود مشهور هستند و همین مسئله باعث آرامش هرچه بیشتر مهاجران می‌شود

فرهنگ اصلی کانادا

در وسیع‌ترین مفهوم، فرهنگ کانادا آمیزه‌ای از تأثیرات بریتانیایی، فرانسوی و آمریکایی است که همه آنها در هر جنبه‌ای از زندگی فرهنگی، از فیلمسازی و نوشتن گرفته تا آشپزی و ورزش، آمیخته شده و گاهی با هم رقابت می‌کنند و این بر زیبایی‌های این کشور پهناور تأثیر گذاشته است.

کانادا شمال بزرگ سفید

این نام مستعار کاناداست. اگرچه مشخص نیست چه کسی این اسم را برای کانادا انتخاب کرد و به کار برده، اما این نام مستعار برای دهه‌های زیادی مورداستفاده قرار گرفته است. مفهوم کلی این نام این است که کانادا “عالی” است. سفید است و برفی، بزرگ است و پهناور و شمال آمریکاست و بهترین منطقه. (آدم یاد نام‌گذاری شرکت‌های ایرانی میافته! اپل اگر ایرانی بود می‌شد برادران سیب دوست سیب پرور نوین گستر ایران زمین! بجز برادر کوچیکه که دکتر شده)

تکه کلام مردم کانادایی

اِه؟ یا eh این اصطلاح کلاسیک کانادایی است که در مکالمات روزمره استفاده می‌شود. این کلمه را می‌توان برای پایان‌دادن به یک سؤال، گفتن سلام به کسی از راه دور، برای نشان‌دادن تعجب همان‌طور که در حال شوخی هستید، یا برای جلب‌توجه فردی استفاده کرد. شاید مثل کلماتی که خودمان داریم: آهان|درسته| چی؟| عه؟| خب| یا حتی «خا»گفتن شمالیهامون.

این فقط بخش خیلی‌خیلی کوچکی از فرهنگ جذاب و دوست‌داشتنی کانادایی‌هاست. مردمی که به دوستی و روابط اجتماعی بالا در دنیا معروف‌اند. پیشنهاد می‌کنم سریال چگونه با مادرت آشنا شدم و زندگی شخصیت رابین رو با دقت بیشتری ببینید تا کانادایی‌ها رو بهتر بشناسید. 

 

سوالات متداول

ارزان ترین استان کانادا برای زندگی کدام است؟

شهر شربوک در استان کبک،مونکتون در استان نیوبرزانویک،ثاندر بی ،سنت کاترینز ؛ کیچنر، لاندن در استان انتاریو، ابوتسفورد دراستان برریتیش کلمبیا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید
Instagram
سایدبار
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
question