how to get europe residency - چگونه اقامت اروپا بگیریم؟
How to get a European stay?
زمان مطالعه: 7 دقیقه

مهاجرت از ایران و اخذ اقامت اروپا به دلیل ارائه امکانات رفاهی، فرهنگی و علمی که به شهروندان خود، این روزها بازار پررونقی دارد. در ادامه به بررسی و تحلیل اینکه چگونه اقامت اروپا بگیریم و اینکه شرایط اخذ آن چگونه است، خواهیم پرداخت.

اقامت اروپا

متقاضیان بسیاری باهدف دریافت اقامت اروپا و بهره‌مندی از شرایط و حقوق بهتر دست به مهاجرت می‌زنند. هنگامی‌که صحبت از مهاجرت و اروپا می‌شود، اولین کشورهایی که به ذهن می‌رسند انگلیس، آلمان و فرانسه هستند.

با توجه به تقاضای زیادی که برای این کشورها وجود دارد، شرایط مهاجرتی کمی مشکل و زمان‌بر است. درصورتی‌که روش مهاجرتی و کشور موردنظر به‌درستی و متناسب با شرایط متقاضی انتخاب شود، مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت کار سختی نخواهد بود.

اتحادیه اروپا از 27 کشور تشکیل‌شده است. این قاره از 514 میلیون نفر جمعیت تشکیل‌شده و مساحتی در حدود 4.5 میلیون کیلومترمربع دارد. سیاست و قوانین حاکم بر تمامی کشورهای این قاره به‌صورت سراسری اعمال می‌شود. واحد پول رایج در کشورهای اتحادیه اروپا، یورو است.

مراحل اخذ پاسپورت اروپا

دریافت پاسپورت اروپا از دو طریق امکان‌پذیر است.

پرداخت مالی جهت خرید پاسپورت

با سرمایه‌گذاری، واریز وجه به‌حساب دولت، خرید اوراق قرضه و یا خرید ملک در برخی کشورها می‌توان در کمتر از شش ماه پاسپورت آن کشورها را دریافت کرد. نمونه‌ای از خرید پاسپورت به شرح زیر است:

 • پاسپورت آندورا
 • پاسپورت اکوادور
 • پاسپورت دومینیکا
 • پاسپورت گرانادا
 • پاسپورت آنتیگوآ و باربودا
 • پاسپورت سنت لوسیا

دریافت پاسپورت بعد از 8 الی 10 سال

برای دریافت پاسپورت از این روش فرد می‌بایست با مهاجرت از روش‌های متفاوتی که وجود دارد، ابتدا اقامت موقت بگیرد. اقامت موقت بسته به شرایط و قوانین کشور موردنظر، می‌بایست تا پنج سال تمدید شود. پس از پنج سال می‌توان کارت اقامت دائم را دریافت کرد.

باگذشت حدود سه الی پنج سال از دریافت کارت اقامت دائم، به‌شرط عدم ارتکاب جرم، عدم‌تخطی در قوانین و آشنایی با زبان آن کشور، متقاضی می‌تواند نسبت به دریافت پاسپورت آن کشور اقدام نماید.

چگونه اقامت اروپا بگیریم

مهاجرت به کشورهای اروپایی و اخذ اقامت، از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. برخی از روش‌های معمول عبارت‌اند از:

 • سرمایه‌گذاری
 • تمکن مالی
 • ثبت شرکت
 • خرید ملک
 • خرید بیزینس
 • ازدواج
 • خرید اوراق قرضه
 • خرید پاسپورت
 • تحصیلی
 • کاری

روش سرمایه‌گذاری

اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های مهاجرتی است که مبلغ آن در کشورهای مختلف، متفاوت است. در این روش، متقاضی با سرمایه‌گذاری مبلغی باارزش حداقل 30.000 یورو درزمینهٔ خرید ملک، واریز به‌حساب صندوق دولت و خرید اوراق بهادار کارت اقامت یک‌ساله برای خود فرد و خانواده‌اش دریافت می‌نماید.

مبلغ سرمایه‌گذاری شده تا پنج سال قابل‌دسترس نبوده و سودی به آن تعلق نمی‌گیرد؛ ولی پس از پنج سال می‌تواند به سرمایه دسترسی داشته باشد. سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک می‌تواند با مبلغی بین 350.000 الی 600.000 یورو انجام شود و نیازی به سکونت فرد در محل نیست.

مزایای اقامت سرمایه‌گذاری

 • معافیت مالیاتی
 • عدم وجود محدودیت سنی
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • تردد بدون محدودیت میان کشور‌های شینگن
این نکات را قبل از مهاجرت در نظر داشته باشید

روش تمکن مالی

در بررسی اینکه چگونه اقامت اروپا بگیریم مهاجرت از طریق تمکن مالی گزینه‌ای مطلوب برای افراد با موقعیت مالی خوب است. در این روش متقاضی می‌بایست با ارائه مدارک و اسناد اثبات کند حداقل 150.000 یورو در داخل ایران سرمایه دارد.

داشتن حداقل 50.000 یورو پول نقد در بانک و درآمد ماهانه حداقل 3.000 یورو در ماه از الزامات این روش است. مبلغ سرمایه‌گذاری در کشورهای مختلف ممکن است متفاوت است. در این روش مهاجرتی، متقاضی اجازه کار ندارد.

عدم وجود محدودیت سنی، معافیت مالیاتی، امکان استفاده از امکانات عمومی و عدم نیاز به داشتن مدرک زبان از مزایای این روش هستند. سوئد و فرانسه از کشورهایی هستند که متقاضی زیادی برای مهاجرت از این طریق دارند.

روش ثبت شرکت

یکی از روش‌های پرطرفدار مهاجرتی که منجر به اخذ اقامت اروپا می‌شود، روش ثبت شرکت است. با ثبت شرکت در منطقه شینگن، متقاضی می‌تواند برای خود و اعضای خانواده در فاصله زمانی کوتاهی، مجوز اقامت اروپا با اجازه کار و تحصیل را دریافت نماید.

مقدار سرمایه موردنیاز برای انجام کار در کشورهای مختلف، متفاوت است. به‌طور متوسط این مبلغ می‌تواند بین 100 هزار تا یک‌میلیون دلار باشد. ثبت شرکت در کشورهای اروپایی نیازمند داشتن سابقه مدیریت کسب‌وکار، داشتن طرح توجیهی یا بیزینس پلن قوی (جهت اثبات سودآوری شرکت موردنظر) و پرداخت مالیات سالانه است.

هدف از ثبت شرکت در کشورهای خارجی، راه‌اندازی کسب‌و‌کار بوده و یکی از سریع‌ترین و بدون ریسک‌ترین روش‌های اخذ اقامت است که پس از ثبت، برای فرد کارت اقامت یک یا دوساله صادر می‌شود.

مزایای ثبت شرکت در اروپا

اخذ اقامت اروپا از طریق ثبت شرکت مزیت‌های متعددی را برای متقاضی فراهم خواهد آورد. این مزایای به شرح زیر هستند:

 • مالکیت 100 درصدی شرکت ثبت‌شده
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • عدم وجود محدودیت سنی
 • دریافت امکانات رفاهی بدن وجود محدودیت
 • امکان انجام فعالیت‌های اقتصادی آزاد
 • داشتن اجازه کار
 • دریافت اجازه اقامت برای اعضای خانواده

امکان تمدید مجوز اقامت وجود دارد؟

اقامت موقت اخذشده از این روش، تا 5 سال می‌بایست تمدید شود که پس‌ازآن فرد بتواند برای دریافت اقامت دائم خود درخواست دهد. درخواست تمدید اقامت موقت نیازمند داشتن شرایطی است:

 • فعال بودن شرکت و صورتحساب پرداخت مالیات
 • حضور سالانه متقاضی در حوزه شینگن بیشتر از شش ماه در سال
 • عدم ارتکاب جرم

how to get europe residency 1 - چگونه اقامت اروپا بگیریم؟

روش ازدواج

انتخاب روش مهاجرتی در اینکه چگونه اقامت اروپا بگیریم و سرعت اخذ آن بسیار مهم است. بسیاری از کشورهای اروپایی در مقابل ازدواج رسمی فردی مهاجر با یک فردی اروپایی اصیل و یا تبعه اروپا (دارنده پاسپورت اروپایی) اقامت دائم اعطا خواهند کرد.

قوانین ازدواج در کشورها متفاوت است ولی ارائه مدارک ثبت‌شده رسمی ازدواج، مدارک تمکن مالی همسر برای اداره زندگی و مدارکی دال بر تداوم زندگی تا حداقل 2 الی 3 سال برای اخذ اقامت الزامی است.

روش تحصیلی

قوی بودن سیستم آموزشی و بالا بودن سطح علمی دانشگاه‌ها در کشورهای اروپایی باعث شده جوانان بسیاری باهدف ادامه تحصیل، به اروپا مهاجرت کنند.

ارائه امکانات رفاهی متعدد و تحصیل رایگان به دانشجویان در کشورهایی چون نروژ و آلمان، مهاجرت تحصیلی را به یکی از پرطرفدارترین روش‌های مهاجرتی تبدیل کرده است. با دریافت ویزای تحصیلی، متقاضی می‌تواند تا پایان دوره تحصیل خود در کشور موردنظر اقامت داشته باشد.

وب‌سایت‌های جستجوی کار در کانادا

با توجه به اینکه دانشجویان در هفته اجازه 20 ساعت کار در هفته دارند، می‌توانند در دوران تحصیل خود سابقه کاری و رزومه مطلوبی گردآوری کرده و پس از فارغ‌التحصیلی، با پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب، مشغول به کار شوند.

پس از اتمام دوره تحصیل، دانشجو می‌تواند ویزای کاری جاب سیکر (ویزای جستجوی کار) دریافت کرده و در فرصتی شش‌ماهه به دنبال کار بگردد. با پیدا کردن کار و عقد قرارداد، می‌تواند ویزای کاری و مجوز اقامت یک‌ساله دریافت کند. پس از چند بار تمدید کارت اقامت یک‌ساله، فرد می‌تواند برای دریافت اقامت اروپا به‌صورت دائم درخواست دهد.

روش کاری

شاید در پاسخ به این سؤال که چگونه اقامت اروپا بگیریم بتوان گفت بهترین و مطمئن‌ترین روش مهاجرتی، روش کاری است. در این روش فرد می‌تواند از سه طریق اسکیل ورکر (مهارت و تخصص امتیازبندی شده)، جاب سیکر (جستجوی کار) و جاب آفر (داشتن پیشنهاد شغلی) به کشورهای اروپایی وارد شود.

کشورهای اروپایی درازای مهارت و تخصص افراد، به آن‌ها موقعیت شغلی و کارت اقامت موقت اعطا می‌کنند. کشورهایی چون آلمان، کانادا، سوئد، انگلیس و… متقاضیان بسیاری برای مهاجرت کاری دارند. تکمیل فرم ویزا، اصل شناسنامه و گذرنامه معتبر، داشتن سابقه کاری، مدرک دانشگاهی و گواهی‌نامه، گواهی عدم سوءپیشینه، سابقه بیمه و مدرک زبان ازجمله مدارک موردنیاز برای مهاجرت کاری هستند.

سؤالات متداول

بهترین روش برای اخذ اقامت اروپا چیست؟

از بهترین روش‌هایی که می‌توان از طریق آن‌ها موفق به اخذ اقامت اروپا شد، می‌توان به روش سرمایه‌گذاری، روش کاری، روش ازدواج و روش تحصیلی به‌شرط تبدیل ویزا به ویزای کاری پس از فارغ‌التحصیلی اشاره کرد. روش کاری، سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت نسبت به سایر روش‌ها ارجحیت بیشتری دارند.

اخذ اقامت کدام کشورها راحت‌تر است؟

برخی کشورهای اروپایی شرایط آسان‌تری برای پذیرش مهاجر و اخذ اقامت اروپا دارند. اسلواکی، اتریش، مجارستان، لهستان، اسلوونی، لتونی، لیتوانی، دانمارک، استونی، بلغارستان، ایتالیا، نروژ و اوکراین ازاین‌دست کشورها هستند.

سریع‌ترین روش اخذ اقامت اروپا چیست؟

روش مهاجرتی می‌بایست بسته به شرایط متقاضی انتخاب شود؛ ولی به‌طورکلی می‌توان گفت سریع‌ترین روش مهاجرت و اخذ اقامت اروپا سرمایه‌گذاری است. این روش می‌تواند از طریق مختلفی چون خرید ملک و ثبت شرکت انجام شود.

راحت‌ترین روش مهاجرتی به اروپا چیست؟

راحتی یک روش درواقع با توجه به میزان هزینه و میزان ریسک انجام کار سنجیده می‌شود. البته سرعت پروسه مهاجرت نیز در این سنجش مؤثر است. بسته به وضعیت مالی و شرایط متقاضی، راحت‌ترین روش مهاجرتی می‌تواند روش کاری، تحصیلی، خرید ملک، ثبت شرکت و خرید فرانچایز در اروپا و کانادا باشد.

[تعداد: 4    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *