مقالات

چگونه به آمریکا مهاجرت کنیم؟

چگونه به آمریکا مهاجرت کنیم

ایالات‌متحده آمریکا مدت‌زمانی طولانی است که جزو قدرتمندترین و محبوب‌ترین کشورهای دنیا بوده و هست. افراد زیادی به دلایل متعددی چون امکانات رفاهی شهروندی، وجود فرصت‌های نامحدود و شرایط مطلوب زندگی، خواهان مهاجرت به این کشور هستند. به همین دلیل اینکه چگونه به آمریکا مهاجرت کنیم؟ تا بتوانیم به نتیجه موردنظر برسیم، دارای اهمیتی ویژه است.

وجود فرصت‌ها، موقعیت‌های شغلی و تحصیلی فراوان در این کشور  همچنین فراهم بودن بستر استقبال از ایده‌های جدید و نو، باعث شده که آمریکا به سرزمین فرصت‌ها مشهور شود. در ادامه به بررسی چگونگی و دلایل مهاجرت به این کشور خواهیم پرداخت.

چرا مهاجرت به آمریکا خواهان بسیاری دارد؟

آمریکا کشوری است که بر مبنای ایده‌های ترقی‌خواهانه و توسعه‌طلبانه اروپاییان تأسیس گردیده است و به‌سرعت رشد کرد؛ تا آنجا که می‌توان گفت در عصر حاضر، پیشرفته‌ترین و قدرتمندترین کشور دنیا محسوب می‌گردد. این کشور همواره از ایده‌های نو، افراد بااستعداد و نخبه استقبال می‌کند به‌علاوه فرصت‌های بسیاری را برای سایر افراد در نظر می‌گیرد.

این مسئله باعث می‌شود تمامی افرادی امکان پیشرفت و ساخت آینده خود را داشته باشند. ولی اگر فردی سخت‌کوش هستید این کشور برای شما مقصد بسیار مناسبی است. بنابراین مهم است در مورد اینکه چگونه به آمریکا مهاجرت کنیم؟ اطلاعات کافی داشته باشید.

چگونه به آمریکا مهاجرت کنیم؟

مزایای زندگی در آمریکا

یکی از اصلی‌ترین دلایل مهاجرت به آمریکا، بهره‌مندی از مزایا و شرایطی است که مهاجرین می‌توانند در این کشور به دست آورند. برخی از این مزایا به شرح زیر هستند:

 • وجود سیستم آموزشی مناسب، داشتن برترین و عالی‌ترین دانشگاه‌ها در سطح رنکینگ جهانی
 • بها دادن به خلاقیت فردی و سخت‌کوشی
 • حمایت افراد مستعد برای کسب موفقیت
 • وجود بیش از 5.000 دانشگاه و مرکز آموزش عالی برای تمامی رشته‌ها
 • وجود مراکز معتبر علمی و پژوهشی در تمامی زمینه‌ها و جذب بهترین محققان دنیا برای امر پژوهش
 • وجود فرصت‌های اقتصادی و افزایش دستمزدها که باعث کاهش قیمت برای مصرف‌کنندگان میشود.
 • وجود بهترین بیمارستان‌ها در سطح جهانی و تولید انواع داروهای بسیار مفید برای انواع بیماری‌ها
 • وجود فرصت‌های مناسب برای مخترعان
 • داشتن آزادی بیان، وجود حق اعتراض و انتقاد برای شهروندان این کشور

چگونه به آمریکا مهاجرت کنیم

آمریکا سرزمینی بسیار وسیع در میانه آمریکای شمالی است و بیش از پنجاه ایالت دارد. ازآنجاکه این کشور به‌صورت فدرال اداره می‌شود، برخی قوانین از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است.

مهاجرت به آمریکا و اخذ گرین کارت این کشور یکی از اهداف بزرگ مهاجرتی برای بسیاری از افراد بشمار می‌رود. مهاجرت به آمریکا دارای شرایط و روش‌های خاصی است که در ادامه آن‌ها را موردبررسی قرار می‌دهیم.

از طریق تحصیل چگونه به آمریکا مهاجرت کنیم

همان‌گونه که قبلاً ذکر شد، کشور آمریکا به دلیل داشتن دانشگاه‌هایی با رتبه‌بندی جهانی و سطح علمی بالا همیشه موردتوجه متقاضیان قرارگرفته است. امکان پذیرش در سه مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس و دکتری در این کشور وجود دارد و برای این امر، داشتن مدرک زبان الزامی است.

دانشجویان اجازه دارند به‌صورت نیمه‌وقت بین ده تا بیست ساعت در هفته در کنار تحصیل به کار نیمه‌وقت بپردازند تا بخشی از هزینه‌های خود را پوشش دهند. در ادامه به چند مورد از برترین دانشگاه‌های ایالات‌متحده اشاره‌شده است:

چگونه به آمریکا مهاجرت کنیم

مهاجرت به آمریکا از طریق کار

همان‌گونه که قبلاً ذکر کردیم افراد بسیاری به دلیل اقتصاد قوی و وجود فرصت‌های شغلی بسیار خواهان مهاجرت به آمریکا از طریق کاری هستند. ویزای کاری آمریکا نیروی کار ماهر و متخصص یا H1B می‌باشد.

همچنین متقاضی کسب این ویزا باید توسط یک کارفرمای آمریکایی جاب آفر داشته باشد. یک کارفرما در آمریکا باید اسپانسر شده و شخص متقاضی را به‌عنوان نیروی کار برای استخدام بخواهد. برای این منظور باید برای شخص متقاضی دعوت‌نامه کاری ارسال نماید.

مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج

یکی از راه‌هایی که می‌تواند منجر به اخذ اقامت آمریکا شود، مهاجرت از طریق ازدواج است. شخصی که می‌خواهد اقامت یک کشور را از طریق ازدواج کسب کند باید فرم‌های مربوطه را تکمیل نماید و مدارک موردنیاز را به دولت تحویل دهد.

اگر شخص دوم گرین کارت امریکا را داشته باشد روند پروسه بین سه تا چهار سال زمان می‌برد و اگر پاسپورت امریکا را داشته باشد روند پروسه حدوداً یک‌ساله است و خیلی سریع انجام می‌شود.

مهاجرت به امریکا از طریق تولد

مطابق قواعد حقوق بین‌الملل، اعطای تابعیت آمریکا بر اساس سیستم خاک می‌باشد. سیستم خاک به این معنا می‌باشد که افراد در هر کشوری که متولد می‌شوند تابعیت همان کشور را اخذ می‌کنند.

بدون اینکه تابعیت پدر و مادر کودک متولدشده در نظر گرفته شود. زمانی که کودک به سن 21 سال برسد، والدین او واجد شرایط دریافت گرین کارت آمریکا خواهند بود.

گرین کارت چیست؟

کسانی که می خواهند جواب سوال چگونه به آمریکا مهاجرت کنیم را بیابند ابتدا باید با گرین کارت آمریکا آشنا شوند. گرین کارت درواقع اجازه اقامت دائم، کار، تحصیل، زندگی، استفاده از خدماتی از قبیل خدمات بهداشتی و مسافرت به آمریکا بدون استفاده از سایر مزیت‌های شهروندی آمریکا، نظیر حق رأی می‌باشد.

دارندگان گرین کارت امریکا می‌توانند بدون ویزا در این کشور رفت‌و‌آمد کنند. ازجمله تفاوت های اخذ گرین کارت با تابعیت آمریکا این است که گرین کارت آمریکا دارای انقضا است در حالی که شهروندی، تاریخ انقضا ندارد.

[typed string0=”ایالات‌متحده بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا را دارد و صنعتی‌ترین کشور جهان است. تولید ناخالص داخلی (GDP) ایالات‌متحده در سال 2016 میلادی بیش از یک‌پنجم تولید ناخالص کل دنیا را تشکیل می‌دهد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

از طریق سرمایه‌گذاری EB5 چگونه به آمریکا مهاجرت کنیم

ازجمله راه هایی که منجر به جواب سوال چگونه به آمریکا مهاجرت کنیم و اخذ گرین کارت آمریکا می‌شود، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است. ویزای سرمایه‌گذاری آمریکا EB5 نیز نامیده می‌شود. ازجمله مزایای این ویزا عدم نیاز به مدرک زبان است. انواع ویزاهای سرمایه‌گذاری آمریکا عبارت‌اند از:

 • ویزای سرمایه‌گذاری منطقه‌ای با 500 هزار دلار آمریکا EB5
 • ویزای سرمایه‌گذاری مستقیم با 500 هزار دلار آمریکا EB5 مستقیم
 • ویزای سرمایه‌گذاری (کاری) EB2

متقاضی لازم است که دست‌کم یک‌میلیون دلار آمریکا در مورد دلخواه خود و یا پانصد هزار دلار آمریکا دریکی از مواردی که دولت مشخص کرده است، سرمایه‌گذاری نماید.

همچنین ویزای دیگری تحت عنوان EB2 وجود دارد که این فرصت را به متقاضی می‌دهد که وارد آمریکا شده و ظرف دو سال بتواند کسب‌وکار موردنظر خود را به راه اندازد. در صورت موفقیت، ویزای او قابل تمدید و نهایتاً قابل‌تغییر به اقامت دائم (دریافت گرین کارت) خواهد بود.

علیرغم وجود روش‌های متنوعی که برای مهاجرت به این کشور وجود دارد، بر اساس ممنوعیت اعلام‌شده از طرف دونالد ترامپ، خدماتی درزمینه مهاجرت به ایالات‌متحده آمریکا به ایرانیان ارائه نمی‌گردد.

سؤالات متداول

چه تعداد از مهاجران ایرانی در ایالات‌متحده زندگی می‌کنند؟

بر اساس گزارش‌های موجود، تعداد ایرانیان ساکن در آمریکا بین 1 میلیون الی 1.5 میلیون نفر تخمین زده‌شده‌اند. بیشترین تراکم جمعیتی در لس‌آنجلس و پس‌ازآن کالیفرنیا، نیویورک و واشنگتن قرار دارند.

ممنوعیت سفر دونالد ترامپ چیست؟

بر اساس دستورالعمل 13769 که باهدف حمایت از دولت و مردم این کشور ایجادشده، ایرانیان و مسلمانان برای ورود به این کشور با ممنوعیت مواجه خواهند بود؛ مگر برای افرادی که از قبل از اعلام این دستورالعمل گرین کارت داشته‌اند.

آیا کنسولگری آمریکا در ایران وجود دارد؟

به دلیل قطع روابط دیپلماتیک میان دو کشور ایران و ایالات‌متحده آمریکا پس‌ از انقلاب، در اواخر سال 1979 کنسولگری این کشور تعطیل شد و همچنین نیز بسته می‌باشد.

از طریق لاتاری چگونه می‌توان به آمریکا مهاجرت نمود؟

یکی از روش‌های جالب مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت، از طریق لاتاری است. دولت امریکا هرساله از طریق برگزاری قرعه‌کشی به 55.000 نفر در سراسر دنیا کارت اقامت رایگان اعطا می‌کند. ثبت‌نام از طریق وب‌سایت رسمی لاتاری کاملاً رایگان و برای افراد دارای شرایط حداقل دیپلم، 2 سال سابقه کار در 5 سال گذشته امکان‌پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.