مهاجرت کاری

ساخت رزومه کاری برای کارفرمایان کانادایی

how-to-write-resume-for-canadian-employers

اگر تصمیم مهاجرت به کانادا  و کار در کانادا را دارید، باید ابتدا روش‌های متعدد آن را به‌دقت بررسی نمایید. چه برای مهاجرت تحصیلی و چه برای مهاجرت کاری باید رزومه استاندارد و دقیقی ارائه کنید تا نظر مسئولان ارائه‌کننده ویزا را در کشور مقصد به خود جلب کنید.

رزومه معرفی‌نامه شماست؛ به‌طوری‌که با آن مشخصات فردی، تحصیلی و شغلی خود را اثبات می‌کنید. نحوه ساخت رزومه کاری و نوشتن رزومه کاری برای کارفرمایان کانادایی تأثیر به سزایی در موفقیت در پروسه دریافت پیشنهاد شغلی و ویزای کاری کانادا خواهد داشت؛ در ادامه به راهکارهایی مؤثر برای پردازش یک رزومه کاری استاندارد خواهیم پرداخت.

رزومه کاری چیست؟

رزومه، شرحی کامل از اطلاعات فردی، تحصیلی و شغلی افراد است. هدف از نگارش رزومه، جلب‌توجه کارفرمای کانادایی و دریافت وقت مصاحبه خواهد بود؛ به‌شرط آن‌که مطابق با استانداردهای کانادا باشد.

رزومه کاری تنها ابزاری است که در اختیار کارفرمای کانادایی برای شناسایی شما قرار دارد؛ به عبارتی ارزیابی توانایی و شایستگی‌های شما را برای کارفرما ممکن می‌سازد. رزومه کاری کلید موفقیت در کسب موقعیت شغلی و استخدام سریع در کانادا است.

how-to-write-resume-for-canadian-employers_1

لحن نوشتن، اطلاعات فردی، تحصیلی و شغلی که در رزومه به آن اشاره می‌کنید، همگی باید با استانداردهای کانادایی انطباق داشته باشد؛ هر چه این انطباق بیش‌تر باشد شانس شما برای ورود به مسیر مهاجرت کاری در کانادا افزایش خواهد یافت. رزومه کاری باید نمایش منحصربه‌فرد از توانایی‌ها و دستاوردهای شما باشد؛ برای مثال بهتر است به‌جای شرح کیفی موفقیت‌ها و دستاوردهای شغلی، از شرح کمی آن صحبت کنید؛ استفاده از نمودار و اعداد و رقم در رزومه کاری برای اثبات تأثیر مثبت شما در پیشرفت شرکت یا محیط کاری قبلی، برای کارفرمای کانادایی بسیار جذاب خواهد بود. نحوه نوشتن رزومه کاری برای کارفرمایان کانادایی و توجه به این ظرافت‌ها و راهکارها است که مسیر مهاجرت کاری به کانادا را برای شما هموار می‌سازد. یک رزومه کاری استاندارد شامل بخش‌های زیر است.

 • اطلاعات تماس
 • مشخصات فردی
 • سوابق تحصیلی
 • سوابق کاری

فعالیت‌های انسان دوستانه و مهارت‌های تجربی و فنی هم در صورت وجود، می‌تواند در بالا بردن ارزش رزومه کاری شما و جلب‌توجه کارفرمای کانادایی مؤثر باشد. مهم‌ترین بخش در میان موارد ذکرشده سابقه کاری و حرفه‌ای در موقعیت شغلی مرتبط است؛ چراکه کارفرما بیش از هر چیز به دنبال شایستگی و مهارت شغلی است.

تفاوت رزومه کاری با کاورلتر را می دانید؟

کاورلتر اولین مدرکی است که توسط کارفرمای کانادایی ارزیابی می‌شود؛ این مدرک شرح مختصری از شخصیت، دلایل و اهداف سفر، سوابق تحصیلی و کاری افراد است که قبل از رزومه کاری ارزیابی می‌شود؛ درواقع کاورلتر توضیح کوتاهی است که کارفرما را ترغیب کنید تا رزومه کاری شما را مطالعه کند؛

اما شاید این نام رزومه کاری باشد که بیش‌تر از هر چیز در روند اخذ ویزا و مهاجرت به گوش شما خورده است. رزومه کاری دربردارنده اطلاعات جامع و کامل، از مشخصات فردی گرفته تا سوابق شغلی و حرفه‌ای می‌باشد که باید بر مبنای استانداردهای استخدامی در کانادا باشد.

ساخت رزومه کاری مطابق با استانداردهای کانادا

استخدام سریع در کانادا شاید در نگاه اول دشوار به نظر برسد اما با تمرکز بر نگارش درست و استاندارد یک رزومه کاری منحصربه‌فرد، به‌راحتی امکان‌پذیر است. نیاز بازار کار کانادا به افراد توانمند اصلی‌ترین گواه برای این مسئله خواهد بود. نحوه نوشتن رزومه کاری برای کارفرمایان کانادایی مطابق با استانداردهای روز کانادا به شرح زیر است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به سایت امور مهاجران کانادا مراجعه کنید.

بخش اطلاعات تماس در رزومه کاری

مطابق با رزومه کاری استاندارد در کانادا، در بخش اطلاعات تماس درباره مسائلی مانند نام و مشخصات، تاریخ تولد، وضعیت تأهل و اطلاعاتی از این قبیل چیزی ننویسید. این بخش همان‌طور که از نام آن مشخص است، باید محتوی اطلاعات تماس شما باشد؛ اطلاعاتی به‌غیراز این، تأثیری در روند استخدام شما در کانادا نخواهد داشت. بخش اطلاعات تماس در رزومه کاری باید شامل موارد زیر باشد.

 • آدرس و شماره تماس کانادایی
 • آدرس ایمیل رسمی و حرفه‌ای
 • آدرس پروفایل در لینکدین

درباره من

بخش درباره من در رزومه کاری باید نشان‌دهنده اهداف شغلی شما باشد؛ درواقع این بخش چکیده تمامی اطلاعاتی است که در رزومه کاری شما ذکر می‌شود. بخش درباره من در قالب 4 الی 5 خط تمامی استعدادهای شغلی، مهارت‌های فنی، مسئولیت‌پذیری و هر آنچه رزومه شما را از بقیه رزومه‌ها متمایز می‌کند دربرمی گیرد.

سعی کنید در این بخش با بیانی واضح و صادقانه، به تعداد سال‌هایی که کار کرده‌اید اشاره‌کرده و توانایی و تجاربی که در این مدت کسب کرده این را ذکر کنید. بخش درباره من به‌جای یک متن طولانی و عمومی باید تصویری از اهداف و نقاط ضعف و قوت شما در موقعیت شغلی مدنظر باشد؛ جملاتی مانند توانایی حل مشکلات فنی شرکت، شناسایی راه‌های کاهش هزینه، توانمندی در آموزش نیروهای جوان و … می‌تواند رزومه شما را در نزد کارفرمای کانادایی متمایز کند.

نگارش سوابق شغلی در رزومه کاری

در این بخش باید به تجارب و دستاوردها در تمامی مشاغلی که در گذشته مسئولیت آن را داشته‌اید، اشاره‌کنید؛ به این منظور بهتر است از لیست نشانه‌دار برای بیان واضح‌تر استفاده کنید. در بخش سابقه کاری نیازی نیست که وظایف شغلی خود را شرح دهید زیرا کارفرمایان خود از آن اطلاع کامل دارند. لازم است بدانید آنچه برای کارفرمایان اهمیت دارد رشد و شکوفایی شرکت و افزایش درآمدزایی آن می‌باشد؛ لذا در این بخش سعی کنید تا نشان دهید استخدام شما می‌تواند موفقیت زیادی برای شرکت در آینده همراه داشته باشد.

نحوه نوشتن رزومه کاری برای کارفرمایان کانادایی و توجه به این ظرافت‌ها و راهکارها است که مسیر مهاجرت کاری به کانادا را برای شما هموار می‌سازد.
 

راه‌کارهای مؤثر در ساخت یک رزومه کاری موفق

راه میانبر و تضمین‌شده برای کنار زدن رقبا و موفقیت در مسیر مهاجرت کاری به کانادا نگارش یک رزومه کاری استاندارد و عالی است. نحوه نوشتن رزومه کاری برای کارفرمایان کانادایی به‌تنهایی می‌تواند بخش عمده‌ای از راه سرنوشت‌ساز شما برای کار در کانادا را هموار سازد. راه‌کارهای مؤثر در نگارش یک رزومه کاری موفق به شرح زیر می‌باشد.

 • رزومه کاری خود را جذاب کنید.
 • استفاده از قالب‌های آماده رزومه
 • از جملات و پاراگراف‌های طولانی استفاده نکنید.
 • از جملات رایج در کانادا در رزومه کاری خود استفاده کنید.
 • از فونت‌هایی با اندازه زیر 10 استفاده نکنید.
 • از نوشتن رزومه عمومی خودداری کنید.
 • علایق و سرگرمی‌های خود را در رزومه کاری ننویسید.
 • در ابتدا ای بالای متن رزومه خود عبارت resume یا cv را ننویسید.
 • مهارت‌های اضافی مانند مهارت در زبان خارجی خاص یا اپلیکیشنی خاص را در رزومه کاری خود ذکر کنید.
 • در پایان رزومه امضا خود را درج نکنید.
 • در رزومه خود به توصیه‌نامه‌های شغلی اشاره نکنید.

سؤالات متداول

یک رزومه کاری استاندارد در کانادا بهتر است کم‌تر از 2 صفحه داشته باشد. در صورت نداشتن سابقه کاری زیاد و البته محدود بودن سوابق و تجارب شغلی، می‌توانید رزومه انگلیسی خود را در یک صفحه درج کنید؛ اما اگر سوابق کاری شما طولانی و مثلاً بیش‌تر از 10 سال باشد این امکان را دارید که رزومه خود را در 3 صفحه ذکر کنید.

بخش اطلاعات تماس در رزومه کاری شما، باید محتوی یک آدرس ایمیل رسمی و حرفه‌ای باشد. یک ایمیل درست و استاندارد باید شامل نام و نام خانوادگی یا نام کامل و مخفف نام خانوادگی باشد؛ لذا از درج آدرس ایمیل فانتزی که در آن از اعداد و رقم زیاد استفاده‌شده؛ در رزومه کاری خودداری کنید؛ البته می‌توانید از اعدادی مانند تاریخ تولد در آدرس ایمیل خود استفاده نمایید.

به‌منظور استخدام در مشاغل پروژه محور، ارائه روشن و واضح از پروژه‌هایی که انجام داده‌اید بسیار کلیدی و مهم است؛ لازم به ذکر است که نیازی نیست تمام پروژه‌هایی که در گذشته انجام داده‌اید در رزومه کاری خود بیان کنید؛ در عوض سعی کنید تمرکز خود را روی پروژه اساسی و مهم که نقطه عطفی در سابقه کاری شما است و صلاحیت شما را در بالاترین سطح نشان می‌دهند، بگذارید.

توصیه‌نامه‌های شغلی که افراد از کارفرمای سابق خود دریافت کرده، نقش مهمی در جلب نظر کارفرمای کانادایی دارد؛ اما بهتر است در رزومه کاری به آن اشاره نشود. پیشنهاد می‌شود تمام رضایت‌نامه‌ها و توصیه‌نامه‌هایی که در گذشته دریافت کرده‌اید، آماده کرده و در زمان مصاحبه شغلی به کارفرما یا شرکت ارائه کنید.

نوشته های مشابه

5 دیدگاه در “ساخت رزومه کاری برای کارفرمایان کانادایی

 1. شهناز جعفری گفت:

  ممنون بابت مقاله مفیدتون. برای کانادا باید رزومه به زبان فرانسوی تهیه کنیم؟

  1. سلام. خیر نیازی نیست
   رزومه فارسی یا انگلیسی ارسال بفرمایید

 2. امید راد گفت:

  با سلام.ممنون از مقاله و ارائه مطالب مفیدتون.آیا شما در تهیه رزومه قوی کاری هم فعالیت میکنید؟؟

  1. مدیریت گفت:

   خواهش میکنم. برای مشتریان قراردادی توسط همکاران و سایر شرکت های کمک هایی انجام میدهیم.

 3. سلام و ادب/ جهت تهیه رزومه به فرمت کانادایی به یک متخصص این کار نیاز دارم. بنده یک skilled and experienced trucks driver از تبریز/ارسباران هستم . و جهت گرفتن جاب آفر از شرکتهای حمل و نقل و کمپانی های کامیونداری و پیمانکاران رانندگان کامیون هستم./
  ممنون میشم بنده را راهنمایی کنید و اساتید و شرکتهای متخصص اینکار با بنده تماس بگیرند.
  با سپاس فراوان/قرشی زاده از ارسباران
  تلفن تماس و واتس اپ بنده : 00989148022950

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.