IELTS or TOEFL 1 - آیلتس یا تافل (IELTS یا TOEFL)؟ کدامیک برای مهاجرت بهتر است؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از موارد ضروری برای مهاجرت به هر کشوری یادگیری زبان آن کشور است چرا که فرد برای گذراندن تمامی امور زندگی به برقراری ارتباط با مردم نیاز دارد، این ضرورت به‌خصوص برای افرادی که با هدف کار و تحصیل وارد کشورهای خارجی می‌شوند بیشتر می‌گردد تا جایی که یکی از مدارک مهم برای صدور ویزای تحصیلی و ویزای کاری، مدرک زبان می‌باشد. با توجه به دلایلی که ذکر کردیم یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی که به دنبال مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان هستند دانستن این نکته است که مدرک آیلتس یا تافل چه تفاوتی در روند اخذ اقامت ایجاد می‌کنند و اخذ کدام بهتر است؟ با ما همراه باشید.

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت چیست؟

همانطور که اشاره کردیم یکی از شرایط مهم یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین است. مدارک زبان معیاری برای سنجش مهارت‌های خواندن، نوشتن، گوش کردن و حرف زدن در سطوح بین‌المللی می‌باشد. اینکه فرد برای اخذ اقامت کاری و تحصیلی به چه مدرک زبان و چه نمره‌ای نیاز دارد تا اندازه‌ای به معیارهای دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته و یا محل کار مورد نظر دارد، بااین‌حال معیارهای کلی نیز برای تعیین این موضوع در نظر گرفته شده است.

برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش شرط داشتن آیلتس 6 به بالا و برخی دیگر تافل با نمره 85 به بالا را درخواست می‌نمایند. برای کار در برخی شرکت‌ها و برای برخی تخصص‌ها ممکن است داشتن مدرک زبان و تسلط بالا برای صحبت کردن موردنیاز نباشد و یا بالعکس.

آیلتس یا تافل

در مورد این موضوع همه چیز به میزان توانایی فرد و مهارت‌های او بستگی دارد. آزمون‌های آیلتس و تافل مهم‌ترین آزمون‌هایی هستند که برای سنجش زبان انگلیسی در سطح بین‌المللی برگزار می‌گردند. از آنجا که این آزمون‌ها برای مشخص کردن سطح مهارت فرد برگزار می‌گردند، مسئله‌ای به‌عنوان قبولی و یا مردودی در آنها وجود ندارد و نمره‌ای که ارائه می‌گردد صرفاً سطح فرد را مشخص می‌نماید.

هر دوی این آزمون‌ها از چهار بخش Listening, Reading, Writing و Speaking تشکیل شده‌اند. مهم‌ترین تفاوت در نحوه برگزاری این دو آزمون این است که آزمون آیلتس بر روی کاغذ انجام شده و برای سنجش مهارت Speaking نیز فرد باید در مصاحبه شرکت نماید اما آزمون آیلتس تماماً توسط کامپیوتر انجام می‌شود و برای سنجش مهارت صحبت کردن نیز صدای فرد ضبط می‌گردد. مدت زمان برگزاری آزمون تافل نیز بسیار بیشتر از آزمون آیلتس است.

تعداد انتخاب‌هایی که آزمون آیلتس و تافل می‌دهند تقریباً با هم برابر است و نمی‌توان گفت که کدام‌یک برای مهاجرت بهتر است. در ادامه به مهارت‌هایی که بر اساس نحوه برگزاری هر آزمون به آنها احتیاج است می‌پردازیم تا افراد برای انتخاب آزمون تصمیم‌گیری نمایند.

IELTS or TOEFL - آیلتس یا تافل (IELTS یا TOEFL)؟ کدامیک برای مهاجرت بهتر است؟

شرایط فردی مناسب برای شرکت در آزمون تافل

مهارت های فردی خود را با دقت بسنجید و اگر به این نتیجه رسیدید که شرایط زیر را دارید در آزمون شرکت نمایید.

– توانایی کار با کامپیوتر و انواع ویندوزها

– توانایی نت‌برداری هنگام گوش دادن

– سرعت تایپ بالا

– تمایل به صحبت با کامپیوتر به‌جای انسان

– توانایی تمرکز در مدت زمان طولانی

– توانایی تست‌زنی

– تسلط بر لهجه آمریکایی

شرایط فردی مناسب برای شرکت در آزمون آیلتس

– تمایل به پاسخگویی به سؤالات مختلف در مدت زمان کم

– تمایل به شرکت در آزمون‌های کتبی به‌جای کامپیوتر

– توانایی درک انواع لهجه‌ها

– مهارت پایین در تست‌زنی

– تمایل به صحبت با انسان به جای کامپیوتر

اعتبار مدارک آیلتس و تافل چقدر است؟

اعتبار مدرک هر دو آزمون نهایتاً تا دو سال است.

هزینه شرکت در آزمون آیلتس و تافل چقدر است؟

هزینه‌های شرکت در این دو آزمون دائماً در حال تغییر بوده و هر سال بیشتر می‌شوند.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *