مقالات

آیلتس یا تافل (IELTS یا TOEFL)؟ کدامیک برای مهاجرت بهتر است؟

یکی از موارد ضروری برای مهاجرت به هر کشوری یادگیری زبان آن کشور است چرا که فرد برای گذراندن تمامی امور زندگی به برقراری ارتباط با مردم نیاز دارد، این ضرورت به‌خصوص برای افرادی که با هدف کار و تحصیل وارد کشورهای خارجی می‌شوند بیشتر می‌گردد تا جایی که یکی از مدارک مهم برای صدور ویزای تحصیلی و ویزای کاری، مدرک زبان می‌باشد.

با توجه به دلایلی که ذکر کردیم یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی که به دنبال مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان هستند دانستن این نکته است که مدرک آیلتس یا تافل چه تفاوتی در روند اخذ اقامت ایجاد می‌کنند و اخذ کدام بهتر است؟ با ما همراه باشید.

کدام آزمون را انتخاب کنیم؟

در پاسخ به اینکه آیلتس یا تافل برای مهاجرت بهتر است، باید بگوییم به شرایط متقاضی و همچنین دانشگاه موردنظر بستگی دارد. ممکن است دانشگاه موردنظر مشخص کند که چه آزمونی نیاز دارد. هر دو آزمون آیلتس و تافل آزمون‌های دشوار و دقیق و معتبری هستند که در تمامی نقاط دنیا موردقبول می‌باشند و انتخاب آن بسته به هدف متقاضی دارد.

امروزه بیشتر دانشگاه‌ها هر دو آزمون را برای اپلای در نظر می‌گیرند تا دانشجویان دارای هر مدرک بتوانند بر اساس معیارهای جداگانه درخواست دهند. در ادامه با پاسخ به چند سؤال ساده می‌توانید به این نتیجه برسید که کدام آزمون بیشتر به شرایط شما می‌خورد.

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت چیست؟

همانطور که اشاره کردیم یکی از شرایط مهم یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین است. مدارک زبان معیاری برای سنجش مهارت‌های خواندن، نوشتن، گوش کردن و حرف زدن در سطوح بین‌المللی می‌باشد.

اینکه فرد برای اخذ اقامت کاری و تحصیلی به چه مدرک زبان و چه نمره‌ای نیاز دارد تا اندازه‌ای به معیارهای دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته و یا محل کار مورد نظر دارد، بااین‌حال معیارهای کلی نیز برای تعیین این موضوع که آیلتس یا تافل را انتخاب کند، در نظر گرفته شده است.

برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش شرط داشتن آیلتس 6 به بالا و برخی دیگر تافل با نمره 85 به بالا را درخواست می‌نمایند. برای کار در برخی شرکت‌ها و برای برخی تخصص‌ها ممکن است داشتن مدرک زبان و تسلط بالا برای صحبت کردن موردنیاز نباشد و یا بالعکس.

[typed string0=”برای موفقیت شما و گرفتن پذیرش کاری و تحصیلی، تفاوتی بین مدارک آیلتس و تافل وجود ندارد تنها مسئله این است که اخذ نمره خوب در تافل TOEFL IBT از آیلتس  IELTS دشوارتر است و در معادل‌سازی نمره آیلتس IELTS موفقیت شما را بالاتر می‌برد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

ازلحاظ ساختار آزمون، تفاوت بین تافل و آیلتس نزدیک به صفر است. اما در هر بخش تفاوت‌هایی باهم دارند. آزمون تافل معمولاً حدود 4 ساعت طول می‌کشد، درحالی‌که آیلتس معمولاً حدود 2 ساعت و 45 دقیقه طول می‌کشد.

هیچ برتری بین این دو آزمون وجود ندارد ابتدا باید هدفتان را مشخص کنید. اگر هدف از خواندن زبان، مهاجرت باشد؛ گرفتن مدرک آیلتس گزینه بهتری می‌باشد و درصورتی‌که تمایل به تحصیل در خارج از کشور رادارید باید به شرایط درج‌شده پذیرش دانشجو آن دانشگاه توجه داشته باشید. درحالی‌که IELTS بیشتر آزمون دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان است، تافل بیشتر در دانشگاه‌های آمریکا پذیرفته‌شده است.

آیلتس یا تافل

در مورد این موضوع همه چیز به میزان توانایی فرد و مهارت‌های او بستگی دارد. آزمون‌های آیلتس و تافل مهم‌ترین آزمون‌هایی هستند که برای سنجش زبان انگلیسی در سطح بین‌المللی برگزار می‌گردند. از آنجا که این آزمون‌ها برای مشخص کردن سطح مهارت فرد برگزار می‌گردند، مسئله‌ای به‌عنوان قبولی و یا مردودی در آنها وجود ندارد و نمره‌ای که ارائه می‌گردد صرفاً سطح فرد را مشخص می‌نماید.

آیلتس یا تافل فرقی نمی‌کند؛ هر دوی این آزمون‌ها از چهار بخش Listening, Reading, Writing و Speaking تشکیل شده‌اند. مهم‌ترین تفاوت در نحوه برگزاری این دو آزمون این است که آزمون آیلتس بر روی کاغذ انجام شده و برای سنجش مهارت Speaking نیز فرد باید در مصاحبه شرکت نماید اما آزمون آیلتس تماماً توسط کامپیوتر انجام می‌شود و برای سنجش مهارت صحبت کردن نیز صدای فرد ضبط می‌گردد. مدت زمان برگزاری آزمون تافل نیز بسیار بیشتر از آزمون آیلتس است.

تعداد انتخاب‌هایی که آزمون آیلتس و تافل می‌دهند تقریباً با هم برابر است و نمی‌توان گفت که کدام‌یک برای مهاجرت بهتر است. در ادامه به مهارت‌هایی که بر اساس نحوه برگزاری هر آزمون به آنها احتیاج است می‌پردازیم تا افراد برای انتخاب آزمون تصمیم‌گیری نمایند.

شرایط فردی مناسب برای شرکت در آزمون تافل

مهارت های فردی خود را با دقت بسنجید و اگر به این نتیجه رسیدید که شرایط زیر را دارید در آزمون شرکت نمایید.

– توانایی کار با کامپیوتر و انواع ویندوزها

– توانایی نت‌برداری هنگام گوش دادن

– سرعت تایپ بالا

– تمایل به صحبت با کامپیوتر به‌جای انسان

– توانایی تمرکز در مدت زمان طولانی

– توانایی تست‌زنی

– تسلط بر لهجه آمریکایی

شرایط فردی مناسب برای شرکت در آزمون آیلتس

– تمایل به پاسخگویی به سؤالات مختلف در مدت زمان کم

– تمایل به شرکت در آزمون‌های کتبی به‌جای کامپیوتر

– توانایی درک انواع لهجه‌ها

– مهارت پایین در تست‌زنی

– تمایل به صحبت با انسان به جای کامپیوتر

اعتبار مدارک آیلتس و تافل چقدر است؟

اعتبار مدرک هر دو آزمون آیلتس یا تافل نهایتاً تا دو سال است.

هزینه شرکت در آزمون آیلتس و تافل چقدر است؟

هزینه‌های شرکت در این دو آزمون آیلتس یا تافل دائماً در حال تغییر بوده و هر سال بیشتر می‌شوند.

2 دیدگاه در “آیلتس یا تافل (IELTS یا TOEFL)؟ کدامیک برای مهاجرت بهتر است؟

  1. آیسان گفت:

    سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم 3 آمار هستم و سطح زبانم خوب هست .مدرک زبانم از کانون زبان هست و بیشتر امریکن خوندم اما باتوجه به اینکه ترم 3 هستم تایم کافی هم برای مطالعه تافل و هم برای ایلتس دارم. نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم. پاسخم به سوال هایی که در بالا مطرح کردین برای همش بله بود و واقعا گیر کردم. میدونم بستگی داره به کدوم کشور بخوام مهاجرت کنم اما میخوام اونی رو بخونم که جهان شمول تر باشه و دستم برای انتخاب کشور و دانشگاه رو باز تر بذاره. نظر بیشترم روی کانادا هست و طی چندین تحقیقی که کردم کانادا رشته ی آمار رو خیلی خوب میگیره. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

    1. مدیریت گفت:

      مدارک زبان تافل و ایلتس در سراسر جهان معتبر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.