مقالات

آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس (IELTS) از معروف‌ترین آزمون‌های ارزیابی مهارت زبان انگلیسی است که سالیانه در حدود 2 میلیون نفر در آن شرکت می‌کنند. افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور رادارند، متقاضیان جستجوی کار در اروپا و کانادا و همچنین افرادی که قصد مهاجرت و زندگی در کشوری دیگر رادارند، از طرفداران شرکت در این آزمون هستند. در ادامه به بررسی اینکه آزمون آیلتس چیست؟ و بخش‌های مختلف تشکیل‌دهنده آن خواهیم پرداخت.

آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس Ielts (International English Language Testing System) یک سیستم آزمون زبان انگلیسی بین‌المللی است. آیلتس به فارسی به معنی سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است. معمولاً برای سنجش تسلط بر  زبان انگلیسی افرادی که قصد زندگی یا کار در کشوری دیگر رادارند، از آیلتس استفاده می‌کنند.

در این آزمون چهار مهارت شنیداری، نوشتاری، مکالمه و خواندن افراد موردبررسی قرار خواهد گرفت و هر مهارت نمره‌ای بین 1 تا 9 می‌تواند به خود اختصاص دهد. مدت‌زمان برگزاری آزمون نیز حدود سه ساعت است.

آیلتس با همکاری کنسولگری انگلیس، دانشگاه کمبریج و سازمان IDP استرالیا در بیش از 140 کشور دنیا و 490 مرکز امتحانی معتبر برگزار می‌گردد. در روز امتحان، داوطلبان ابتدا به سؤالات بخش  Listeningپاسخ می‌دهند، پس‌ازآن به سؤالات Reading و در آخر بخش Writing را پاسخ می‌دهند. آزمون بخش Speaking در عصر روز امتحان برگزارشده و به مدت 5 روز به طول خواهد انجامید.

نمره نهایی آزمون درواقع معدل چهار نمره اخذشده در بخش‌های متفاوت است. در کارنامه آیلتس به‌جز نمره کلی درج‌شده، نمرات هر بخش نیز ذکر می‌شود. دانشگاه‌های مختلف برای پذیرش حداقل نمره‌ای را در نظر می‌گیرند که معمولاً این حداقل نمره معادل 6.5 یا 7 است.

[aparat id=’9S1F2′]

انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس دارای دو نوع آکادمیک (Academic) و جنرال (General Training) است که با توجه به هدفی که متقاضی دارد، در یکی از آن‌ها شرکت می‌کند و نوع آزمون در زمان ثبت‌نام می‌بایست تعیین شود.

  • آیلتس آکادمیک مختص افرادی است که به‌قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالای دانشگاهی و اشتغال به کار به زبان انگلیسی، در آزمون شرکت می‌کنند.
  • آیلتس جنرال مخصوص افرادی است که باهدف زندگی و یا تحصیل در مقاطع پایین در کشورهای خارجی در آزمون شرکت می‌کنند تا به‌راحتی بتوانند رد کشور مقصد زندگی کنند.

در هر دو آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک، چهار مهارت موردبررسی قرار می‌گیرد؛ با این تفاوت که در دو بخش اول یعنی Listening و Speaking سؤالات مشابهی را دریافت می‌کنند ولی سؤالات در بخش‌های Writing و Reading متفاوت خواهند بود.

[typed string0=”آزمون آیلتس از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین‌المللی جهت تعیین سطح زبان انگلیسی متقاضیان شرکت در آزمون استفاده می‌کند و توانایی‌های مربوطه را می‌سنجد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

بخش‌های آزمون آیلتس

آزمون آیلتس دارای چهار بخش متفاوت است که سه بخش آن به صورت پشت سرهم و بدون وقفه برگزار می‌شوند. بخش نهایی که Speaking است، در انتهای روز، یک هفته قبل و یا یک هفته بعد انجام‌ می‌شود. در ادامه به بررسی بخش‌های مختلف این آزمون می‌پردازیم.

بخش شنیداری (Listening)

تعداد سؤالات این بخش 40 عدد است. برای پاسخگویی به سؤالات 30 دقیقه و برای ورود آن‌ها به پاسخنامه 10 دقیقه زمان‌دارید. متقاضی باید به چهار فایل صوتی که فقط یک‌بار قابل پخش هستند، در حین پخش، پاسخ دهد. املای صحیحی کلمات مهم است.

در بخش شنیداری فرد باید توانایی درک مطلب و دنبال کردن یک بحث را داشته باشد. سؤالات چهارگزینه‌ای، تکمیل فرم، خلاصه درک مطلب، پاسخ کوتاه به سؤالات و تکمیل جملات ازجمله انواع پرسش‌هایی هستند که در این بخش متقاضیان به آن‌ها پاسخ دهند. فایل‌های صوتی به ترتیب شامل مکالمه‌های روزمره میان دو نفر، صحبت‌های یک نفر در مورد مسائل اجتماعی، مکالمات در مورد موضوعات اجتماعی میان چند نفر و صحبت‌های یک نفر در مورد موضوعی علمی می‌باشند.
نمره نهایی این بخش‌بر اساس فرمولی خاص محاسبه می‌گردد؛ به‌طوری‌که برای اخذ نمره 6، متقاضی حداقل باید به 24 سؤال پاسخ صحیح دهید و برای اخذ نمره 7، پاسخ به 31 سؤال صحیح الزامی است.

بخش مکالمه (Speaking)

این قسمت از آزمون آیلتس دارای سه بخش است و بین 11 الی 14 دقیقه طول می‌کشد. مهارت‌هایی چون توانایی مکالمه برای چند دقیقه، توانایی اظهارنظر، توجیه و تبادل اطلاعات در مورد مسائل روزمره با سازمان‌دهی کلی در این بخش به چالش کشیده می‌شوند.

در بخش اول، متقاضی می‌بایست در حد 4 الی 5 دقیقه پس از ارائه کارت شناسایی، خود را معرفی کرده و در مورد موضوعات عمومی مانند تحصیل، کار، خانواده، موسیقی، ورزش و… صحبت کرده و به حدوداً 12-10 سؤالی که مصاحبه‌کننده از وی در موارد ذکرشده می‌پرسد، پاسخ دهد.

در دومین بخش فرد می‌بایست بتواند حدود 3 دقیقه در مورد موضوعات موردنظر مصاحبه‌کننده صحبت کرده و اگر سؤالاتی از وی پرسیده شد، به آن‌ها پاسخ دهد.

در سومین قسمت، مصاحبه‌کننده در مورد بخش قبل سؤالات بیشتر و پیچیده‌تری خواهد پرسید. پاسخ‌های داوطلب نیز به نسبت باید خلاقانه‌تر و طولانی‌تر باشند. این پرسش و پاسخ بین 4 الی 5 دقیقه طول می‌کشد. نمره دهی در بخش مکالمه بر اساس چهار مورد انجام می‌شود.

  • شفافیت و انسجام
  • دایره واژگان
  • تلفظ
  • دقت در رعایت اصول گرامری

بخش خواندن  (Reading)

در این بخش داوطلبان باید در مدت زمان 60 دقیقه به 40 سوال در سه بخش پاسخ دهند. هر بخش به طور میانگین بین 2150 الی 2750 کلمه دارد و سوالات چند گزینه‌ای، جور کردنی، صحیح و غلط، تکمیل جدول و پاسخ کوتاه از جمله انواع سوالاتی هستند که باید به آنها پاسخ داده شود.

درک مطلب کلی، درک جزئیات، درک هدف و نظر متن موردنظر و دنبال کردن مفهوم مبحث از مهارت‌هایی هستند که در این بخش مورد بررسی قرار میگیرند. گرامر جملات و املای کلمات حائز اهمیت هستند و در صورت داشتن اشتباه از نمره شما در این بخش کم خواهد شد. اساس نمره دادن در بخش جنرال و آکادمیک کمی متفاوت است. به طوری که برای کسب نمره موردنظر در آیلتس جنرال تعداد سوالاتی که به آنها پاسخ صحیح داده شده، باید بیشتر باشد.

بخش نوشتاری (WRITING)

در بخش نوشتار، متقاضی 60 دقیقه فرصت دارد تا دو متن به ترتیب شامل حداقل 150 کلمه و حداقل 250 کلمه بنویسد. بسته به اینکه آزمونی که در حال امتحان دادن هستید، آکادمیک است یا جنرال، موضوع این نوشته‌ها متفاوت است. دومین متن از متن اول از درجه اهمیتی بالاتری برخوردار است.

توانایی افراد در نوشتن ازنظر دایره لغات، گرامر، مفهوم، توانایی توصیف و توضیح یک موضوع، توانایی توجیه، مهارت مقایسه تفاوت‌ها، ارزیابی مسائل، ایده پردازی و به چالش کشیدن نظرات در این بخش موردسنجش قرار می‌گیرد. تصحیح کنندگان آزمون آیلتس در بخش نوشتار، بر اساس چهار مورد کلی سنجیده می‌شود.

  • رساندن مفهوم
  • پیوستگی جملات و مفهوم آن‌ها
  • دایره واژگان
  • دقت در اصول گرامر

در این بخش املای صحیح کلمات، علامت‌گذاری‌ها و گرامر از اهمیت بالایی برخوردار است.

اعلام نتایج

نتایج آزمون آیلتس پس از حدود دو هفته اعلام می‌شود. برخی مراکز نتیجه را از طریق ایمیل و پیامک به اطلاع متقاضی می‌رسانند، برخی مراکز، نتایج را به‌صورت آنلاین و بر روی سایت قرار داده و سپس پست می‌کنند و برخی مراکز نیز فقط در صورت مراجعه حضوری نتیجه را به فرد اعلام می‌کنند. درنهایت نتیجه آزمون بر روی وب‌سایت بین‌المللی IELTS Essentials نمایش داده خواهد شد.

آزمون ماک ایلتس چیست؟

معنی لغوی ماک (MOCK) تقلید است. در واقع آزمون ماک آیلتس است که شباهت بسیاری به خود آزمون دارد. این آزمون با سؤالات استانداردی که دارد، شامل چهار بخش Listening، Reading، Writing و Speaking می‌باشد که به صورت حضوری برگزار می‌شود.

پاسخ‌های آزمون ماک توسط فردی که به جزئیات آزمون آیلتس و مهارت‌های آن مسلط است، بررسی و نمره‌دهی می‌شود. مدت زمان آزمون 3 ساعت است. ئاین آزمون آزمایشی برای افرادی که قصد دارند در آزمون آیلتس شرکت کنند، بسیار مناسب است؛ زیرا از این طریق افراد می‌توانند خود را به چالش کشیده و از نقطه‌ضعف‌های خود آگاه شوند. آزمون ماک مشابه آزمون آیلتس است و تقریباً با همان شرایط برگزار می‌گردد ولی با هزینه‌ای بسیار کمتر.

سؤالات متداول

شرکت مجدد در آزمون چگونه است؟

درصورتی‌که متقاضی موفق به اخذ نمره موردنظر در آزمون آیلتس نشود، بدون هیچ‌گونه محدودیتی می‌تواند مجدداً در آزمون شرکت کند. تنها مسئله در این مورد افزایش آمادگی شرکت در آزمون است.

مراکز برگزاری آزمون آیلتس کجا هستند؟

آزمون آیلتس در مراکز معتبری که در سرتاسر جهان وجود دارد، برگزار می‌شود. در حال حاضر شاید بیش از 500 مرکز معتبر برای برگزاری آزمون در کشورهای مختلف وجود داشته باشد. برای اطلاع از مرکز آزمون معتبر شهر و کشور خود می‌توانید به وب‌سایت رسمی آزمون Ielts مراجعه نمایید.

هزینه و اعتبار شرکت در آزمون چقدر است؟

هزینه شرکت در آیلتس از سمت مرکز برگزاری آزمون تعیین می‌گردد و برای کشورهای مختلف، متفاوت است؛ معمولاً این هزینه حدود 230 دلار آمریکا است. اعتبار مدرک آزمون آیلتس نیز 2 سال پس از صدور کارنامه است.

زمان برگزاری آزمون چگونه است؟

این آزمون چهار بار در ماه و در روزهای شنبه و پنج‌شنبه در بیش از 140 کشور جهان برگزار می‌شود. زمان و مراکز برگزاری آزمون در ایران را می‌توانید از طریق وب‌سایت‌های معتبر سازمان سنجش و همچنین وب‌سایت رسمی آیلتس پیگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.