مقالات

آزمون آیمت چیست؟

آزمون آیمت چیست؟

کشور ایتالیا ازنظر سهولت برای پذیرش دانشجویان برای تحصیل، سومین کشور دنیا و نخستین کشور در اروپا است. دانشگاه‌های ایتالیا دارای شاخص علمی بالایی در سطح جهان هستند. در سال 2018، بیش از 30 دانشگاه در کشور ایتالیا در رتبه زیر 900 دانشگاه برتر در سطح جهانی قرار گرفته‌اند.

ایتالیا دارای سیستم آموزش خصوصی و دولتی است. کیفیت مدارس دولتی در مقایسه با مدارس خصوصی نیز ازنظر “نتایج آموزشی و بازار کار” بالاتر است. متقاضیان می‌توانند به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی به تحصیل بپردازند. در این مقاله به بررسی اینکه آزمون آیمت چیست؟ و شرایط و قوانین آن خواهیم پرداخت.

ایتالیا

ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا کشوری واقع در اروپای جنوبی است و پایتخت آن شهر تاریخی رم است. واحد پول این کشور یورو (€) بوده و زبان رسمی آن ایتالیایی است. آب‌وهوای ایتالیا معتدل فصلی است و آب‌وهوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان‌های داخلی تفاوت زیادی دارد.

ایتالیا تعدادی از سبک‌های معماری ازجمله کلاسیک رومی، رنسانس، باروک و نئوکلاسیک را ایجاد کرده است. این کشور محل استقرار برخی از مشهورترین سازه‌های جهان از جمله کولوسئوم و برج پیزا است.

[aparat id=’pehM5′]

برترین دانشگاه‌های ایتالیا

 • لا ساپینزا در رم با رتبه جهانی 203
 • دانشگاه پادوا در شهرستان پادوا با رتبه جهانی 234
 • دانشگاه میلان با رتبه جهانی 302
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین با رتبه جهانی 348
 • دانشگاه پیزا و دانشگاه ترنتو به‌طور مشترک با رتبه جهانی 389

مدرک زبان برای تحصیل در ایتالیا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

برای متقاضیانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد به زبان بین‌المللی تحصیل کنند، داشتن مدرک کارشناسی و ریزنمرات ترجمه‌شده به زبان انگلیسی و همین‌طور کسب نمره حداقل ۶ در آزمون زبان آیلتس الزامی است.

در حالت معمول طول دوره‌ی دکتری ۳ و نیم الی ۴ سال است. در این مقطع نیز مانند مقطع کارشناسی ارشد درس‌ها به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس می‌شود. در مقطع دکتری ارائه‌ی مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات تمام مقاطع و کسب نمره‌ی حداقل ۶ و نیم در امتحان آیلتس ضروری است.

آزمون آیمت چیست؟

آزمون آیمت که به اختصار IMAT نوشته می‌شود، مخفف عبارت International Medical Admissions Test است. این آزمون صددقیقه‌ای، ۶۰ سؤالی و تستی ویژه متقاضیانی است که قصد دریافت پذیرش تحصیلی در گرایش‌های پزشکی و دندانپزشکی، جراحی و رشته‌های مرتبط با آن‌ها را دارند. این آزمون هرساله تحت نظارت وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا با همکاری سازمان Admissions Testing Service به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی برگزار می‌گردد.

آزمون آیمت چیست؟

دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا

دانشگاه های ایتالیایی زیر از‌جمله دانشگاه هایی هستند که به دانشجویانی که از طریق آزمون بین‌المللی آیمت نمره قبولی را کسب نموده‌اند، در زمینه‌های گروه پزشکی جهت تحصیل، پذیرش می‌دهند. لازم به ذکر است که این دانشگاه‌ها دوره پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

 1. دانشگاه باری (۸ دانشجوی بین‌المللی)
 2. دانشگاه ناپولی “لوئیجی ونویتلی” (۵۲ دانشجوی بین‌المللی)
 3. دانشگاه پاویا (۴۰ دانشجوی بین‌المللی)
 4. دانشگاه تورین (۳۱ دانشجوی بین‌المللی)
 5. دانشگاه ملی بولونیا (۱۰ دانشجوی بین‌المللی)
 6. دانشگاه تورورگاتا (۱۰ دانشجوی بین المللی)
 7. دانشگاه ناپل فدریکو (۱۰ دانشجوی بین‌المللی)
 8. دانشگاه ملی میلان (۱۶ دانشجوی بین‌المللی)
 9. دانشگاه پادوا (۹ دانشجوی بین‌المللی)
 10. دانشگاه ساپینزا رم (۱۰ دانشجوی بین‌المللی)

ساختار آزمون آیمت

حداکثر مدت‌زمان آزمون آیمت ۱۰۰ دقیقه می‌باشد و از 4 بخش تشکیل‌شده است. تعداد سؤالات این آزمون 60 عدد می‌باشد و تمامی سؤالات آن به‌صورت پنج گزینه‌ای خواهد بود. بخش اول شامل 22 سؤال تستى در زمینه‌ی دانش عمومى و استدلال می‌باشد. بخش‌های بعدی شامل 38 سؤال تستى در زمینه‌های زیست‌شناسی، شيمى، فيزيك و رياضى است.

بخش اول: General Knowledge (دو سؤال) / Logical Reasoning (بیست سؤال)

بخش دوم: Biology (هجده سوال)

بخش سوم: Chemistry (دوازده سؤال)

بخش چهارم: Physics and Mathematics (هشت سؤال)

[typed string0=”تحصيل در رشته‌های گروه پزشكى به زبان انگليسى در ايتاليا يكى از بهترين و ارزان‌ترین گزینه‌های موجود است. دانشگاه‌های دولتى ايتاليا شهریه‌ای بين 600 تا 3800 يورو در سال دارند كه با توجه به درآمد خانواده دانشجو تعيين مي‌گردد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

نحوه امتیازدهی

نحوه امتیازدهی به پاسخ‌ها در آزمون آیمت، به این صورت است که متقاضیان به ازاى هر پاسخ صحيح 1.5 نمره مثبت و به ازاى هر پاسخ غلط 0.4 نمره منفى دريافت می‌کنند و سؤالات بدون پاسخ بدون امتیاز باقی می‌مانند. در صورت قبولی در این آزمون متقاضیان می‌توانند وارد سیستم آموزشی ایتالیا شوند و از تمامی مزایای تحصیل در ایتالیا بهره‌مند شوند.

قوانین آزمون

 • متقاضیان می‌بایست تنها یک‌قلم سیاه و یک بطری آب که شفاف باشد همراه داشته باشند و بطری‌های پلاستیکی آب باید روی میز قرار بگیرند. قبل از ورود به جلسه، تلفن همراه و ساعت هوشمند می‌بایست خاموش شده و در محلی که مراقب امتحان مقرر کرده، قرار داده شود.
 • در زمانی که پایان وقت آزمون اعلام می‌شود، بلافاصله باید نوشتن را متوقف کنید. بدون سروصدا منتظر مانده تا مراقب آزمون پس از پایان امتحان اجازه ترک جلسه را به شما بدهد.
 • همراه داشتن تصویری از شناسنامه، کارت ملی و یا گذرنامه در روز آزمون الزامی می‌باشد.
 • لازم است تا قبل از پایان آزمون، پاسخ‌های خود را به پاسخنامه مشخص‌شده منتقل نمایید.
 • در صورت نیاز امکان ترک جلسه آزمون به‌طور موقت و برای یک بار وجود دارد؛ اما نمی‌توانید تا پایان آزمون، جلسه را کاملاً ترک نمایید.

جزئیات آزمون آیمت

بخش اول آزمون بین‌المللی آیمت ایتالیا در گروه پزشکی شامل تجزیه و تحلیل متن ها و نمودارها به صورت منطقی می باشد که دقت در جزییات مطرح شده بسیار مورد اهمیت است. این بخش در مجموع شامل ۳۰ سوال خواهد بود. در این قسمت دانش عمومی در خصوص سیاست های اتحادیه اروپا و تاریخ نیز مطرح می شود که بین نسخه ایتالیایی و انگلیسی آزمون تفاوت های بسیاری خواهد داشت.

در بخش دوم آزمون آیمت جزییات دانش علمی فرد سنجیده می شود. در این بخش از ۴ موضوع مختلف سوالاتی در نظر گرفته شده که تعداد آن‌ها نابرابر خواهند بود. دو موضوع اول که زیست شناسی و شیمی هستند، زمان بیشتری نیاز داشته و بیشتر سوالات علمی را به خود اختصاص می‌دهند.

تعداد سوالات ریاضی و فیزیک کمتر است و بر اساس تحلیل های منطقی می توان به آن ها پاسخ مناسب داد. کمترین تعداد سوالات در این آزمون سوالات فیزیک با  تعداد 6 عدد است که معمولاً متقاضیان در پایان آزمون به آن می‌پردازند.

تقسیم بندی علمی سوالات آزمون

تأثیر درس زیست‌شناسی در این آزمون بسیار بالا بوده و اغلب سؤالات درزمینه بیوشیمی و ژنتیک می‌باشند. قسمت ریاضیات که بخش کوچکی از سؤالات را به خود اختصاص داده معمولاً ترکیب متعادلی از هندسه، آمار، معادلات و مثلثات همراه با جزییات آن‌ها می‌باشد. قسمت مربوط به درس فیزیک دارای مفاهیمی همچون مکانیک و ترمودینامیک می‌باشد.

نحوه ثبت نام آزمون آیمت

دانشجویان بین المللی برای ثبت نام آزمون آیمت معمولا در ماه جولای برای پیش ثبت نام اقدام می نمایند. متقاضیان می‌توانند برای ثبت نام آزمون آیمت و اطلاع از زمان و تاریخ برگزاری آزمون، به وب‌سایت universitaly مراجعه کنند. همچنین ارائه پاسپورت در زمان ثبت نام آنلاین ضروری می‌باشد.

مراکز برگزاری آزمون و اعلام نتایج

آزمون آیمت در حدود 20 کشور دنیا برگزار می‌شود. متقاضیان ایرانی می‌توانند برای شرکت در این آزمون به کشورهای همسایه مانند امارات یا قطر مراجعه کنند. این آزمون به صورت هماهنگ و در ساعت مقرر در تمام کشورهای دنیا برگزار می شود. رتبه شرکت‌کنندگان، در سایت وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا (MIUR) منتشر می‌شود. لازم به ذکر می‌باشد که نمره مجموع سؤالات همراه نمرات هر بخش اعلام می‌شود.

دانشگاه‌هایی که با شرکت در آزمون آیمت دانشجو می‌پذیرند

دانشگاه‌های ایتالیایی مانند باری، میلان، پاویا، ساپینزا روم، تورورگاتا روم، دانشگاه دوم ناپل از طریق برگزاری آزمون آیمت در رشته‌های پزشکی دانشجو می‌پذیرند.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد این آزمون به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی است و متقاضیان می‌توانند در شهرهای بزرگ دنیا مانند نیویورک، دبی و بارسلونا در این آزمون بین‌المللی شرکت کنند.

افراد با توجه به تابعیتی که دارند و همچنین دانشگاهی که مدنظر دارند، نیازمند اخذ امتیاز خاصی در آزمون آیمت می‌باشند؛ برای مثال رقابت بین متقاضیان در دانشگاه‌های باری و تورورگاتا روم نسبت به سایر دانشگاه‌های ایتالیا کمتر است.

سوالات متداول

تاریخ برگزاری آزمون آیمت چه زمانی می‌باشد؟

زمان برگزاری آزمون آیمت ایتالیا در ماه سپتامبر می‌باشد و جزئیات اطلاعات آن اغلب در ماه می منتشر می‌گردد. لازم به ذکر است که این آزمون یک‌بار در سال برگزار می‌گردد.

هزینه ثبت‌نام آزمون آیمت چه قدر است؟

متقاضیان، باید 120 یورو یا 164 دلار آمریکا برای شرکت در آزمون پرداخت کنند که این میزان می‌تواند بسته به زمان و مکان آزمون متغیر باشد.

چه افرادی واجد شرایط شرکت در آزمون آیمت هستند؟

دانش‌آموزانی که دیپلم بین‌المللی را دریافت نموده واجد شرایط شرکت در آزمون بین‌المللی آیمت ایتالیا خواهند بود. این افراد درصورتی‌که دوره 12 ساله تحصیلی را گذرانده باشند، می‌توانند دیپلم بین‌المللی دریافت نموده و درصورتی‌که دوره 11 ساله گذرانده باشند احتیاج به یک سال تحصیلات دانشگاهی نیز دارند.

برای شرکت در آزمون آیمت داشتن مدرک زبان الزامی است؟

برای شرکت در آزمون آیمت تسلط به زبان انگلیسی موردنیاز است اما نیازی به مدرک نیست. هرچند در صورت قبولی برای تحصیل در رشته‌های گروه پزشکی و دندانپزشکی می‌بایست مدرک زبان ارائه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.