مقالات

چون و چرایِ مهاجرت از ایران

با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی ایران در این اواخر، افراد بسیاری به فکر مهاجرت به سایر کشورها افتاده‌اند، نوسانات بازار ارز و طلا، افزایش تورم و وقوع حوادث طبیعی باعث شده است که این کشور از شرایط مطلوبی برای زندگی برخوردار نباشد. بنابراین همان‌طور که گفتیم آمار متقاضیان مهاجرت از ایران روز به روز در حال افزایش است؛ اما آیا این افراد با زندگی در کشورهای دیگر به آرامش و آسایش مورد نظرشان دست خواهند یافت؟ با ما همراه باشید.

دلایل مردم برای مهاجرت از ایران

رهایی از رنج و رسیدن به لذت از دلایل اصلی حرکت انسان‌ها هستند. معمولاً رهایی از دشواری و شرایط سخت از قوی‌ترین انگیزه‌ها برای انسان هستند. در کنار رهایی از سختی‌ها در نظر داشتن آسایش و راحتی، امکانات رفاهی خوب و شرایط مطلوب کاری می‌تواند انگیزه را برای رفتن دو برابر کند.

با کمی گشت و گذار در فضاهای مجازی و یا معاشرت با مردم در طی شبانه روز متوجه خواهید شد که اکثراً از شرایط زندگی در ایران ناراضی هستند و اگر از آنها بپرسید نظرشان راجع به مهاجرت چیست؟ اکثراً پاسخ می‌دهند که حداقل یک‌بار در زندگی به این امر فک کرده و به دنبال راهی برای خروج از کشور بوده‌اند. در واقع خیلی از مردم اگر شرایط مالی و یا اجتماعی مورد نیاز برای مهاجرت را داشتند برای تحقق آن اقدام می‌نمودند.

شاید بتوان یکی از مهم‌ترین دلایل این امر را در کاهش امید مردم برای ساخت زندگی ایدئال در کشور خودشان جستجو کرد، زیرا امید برای هر انسانی از آب و هوا برای زندگی ضروری‌تر است، بدون امید انسان صرفاً موجودی است که راه می‌رود بدون اینکه انگیزه و حسی برای زندگی داشته باشد.

دلیل دیگر مردمی که تصمیم به مهاجرت می‌گیرند می‌تواند کاهش لذت زندگی باشد، این روزها با توجه به کاهش توان اقتصادی مردم ایران و افزایش دغدغه‌ها برای گذران زندگی، دسترسی به تفریحات و لذت‌های زندگی سخت‌تر و برای برخی اقشار غیرممکن شده است. از آنجا که حتی قوی‌ترین آدم‌ها هم بدون لذت بردن از زندگی ممکن است دچار افسردگی و دل‌مردگی شوند، طبیعی است که مردم به دنبال راهی برای خروج از شرایط فعلی باشند.

رویای رسیدن به خوشبختی در کشورهای اروپایی

تعداد افرادی که رویای مهاجرت از ایران را در سر می‌پرورانند روز به روز بیشتر می‌شود و تقریباً همه افراد به این موضوع فکر می‌کنند؛ اما آیا تضمینی برای دستیابی به خوشبختی و موفقیت در کشورهای خارجی وجود دارد؟ آیا افراد صرفاً با خروج از وطن به زندگی دلخواهشان دست خواهند یافت؟ چه مشکلات و محدودیت‌هایی بر سر راه این افراد وجود دارد؟

برخی از افراد به‌محض اینکه از زندگی در ایران خسته می‌شوند به فکر مهاجرت می‌افتند و گاهاً تصمیم می‌گیرند به هر قیمتی و به هر شکلی که شد از کشور خارج شوند. این افراد معمولاً در کشور جدید نیز موفق نخواهند شد، حتی فرد ممکن است برای همیشه امکان بازگشت به کشور خودش را از دست بدهد یا برای همیشه برچسب پناهندگی را با خود همراه کند. در این نوع مهاجرت‌ها رویاها برای همیشه می‌میرند و فرد تمامی امکانات خود را از دست می‌دهد.

متأسفانه بسیاری از افراد این جنبه‌های مهاجرت را اصلاً در نظر نمی‌گیرند و بدون فکر کردن به مشکلات مهاجرت و یا مشکلات زندگی در سایر کشورها، دست به اقدام برای خروج از کشور می‌زنند. غافل از اینکه بدون انجام بررسی، داشتن برنامه‌ریزی منسجم و صحیح و دقت به جوانب مختلف زندگی بعد از مهاجرت، چیزی جز شکست در انتظار افراد نخواهد بود.

بنا به گفته آژانس مهاجرتی فرارو، در اکتبر گذشته ۳۱۷۰ ایرانی در اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی داده‌اند که این در بیش از دو سال گذشته، بالاترین رقم بوده است.

متقاضی مهاجرت قبل از هر چیز باید واقع‌بین باشد، شناخت صحیحی از احساسات و روحیات خود داشته باشد و دارای اراده محکم و توانایی زیاد برای تحمل مشکلات باشد. چراکه:

خسته شدن از زندگی در ایران

برخی افراد به دلایل مختلفی چون عدم تحمل شرایط کنونی، اعمال تحریم‌ها از طرف کشورهای متعددی چون آمریکا، مطلوب نبودن اوضاع بازار کار، عدم پیشرفت در عین تلاش مکرر، گرانی، تورم، جنگ و بسیاری موارد دیگر تصمیم به مهاجرت می‌گیرند یا پناهنده می‌شوند.

آن دسته از متقاضیان مهاجرت که وضعیت مالی مطلوبی دارند، می‌توانند به‌راحتی مهاجرت کنند ولی مابقی افراد که از پس هزینه‌ها برنیایند ممکن است به هر راهی دست بزنند تا بتوانند از ایران خارج شوند. افرادی که به هر دلیلی تصمیم به رفتن می‌گیرند و شرایط را برای عدم موفقیت خود مقصر می‌دانند، معمولاً در مهاجرت به کشوری دیگر نیز موفق نخواهند شد.

هر کشوری مشکلات مربوط به خود را دارد

افراد در هرکجای این کره خاکی همواره با چالش‌ها و مسائلی روبه‌رو هستند، درواقع لازمه داشتن احساس به خوشبختی و موفقیت در زندگی، داشتن توانایی برای حل مسائل و مشکلات، داشتن روابط اجتماعی خوب، تنظیم اهداف مشخص و داشتن برنامه‌ریزی منظم، توانایی تصمیم‌گیری صحیح و بررسی مسائل می‌باشد. بدون داشتن این ویژگی‌ها در کشور جدید نیز فرد همان مشکلات قبلی را به‌نوعی تجربه خواهد کرد.

مهاجرت امری پیچیده است

از آنجا که هر کشوری قوانین مخصوص به خود را برای پذیرش مهاجرین داد و با توجه به پیچیدگی‌ها و تغییرات دائمی این قوانین، مهاجرت به داشتن تخصص و تجربه نیاز دارد. علاوه بر این شرایط هر فرد نیز به پیچیدگی‌های این امر اضافه کرده است.

اما اگر مهاجرت با انجام بررسی‌های دقیق و حساب‌شده و همچنین بهره‌گیری از کمک فردی متخصص انجام گردد، فرد می‌تواند یک زندگی زویایی برای خود و خانواده‌اش بسازد.

مهاجرت موفق و یا موفقیت در کشور هدف

مهاجرت در گام اول باید یک راه مطمئن برای رسیدن به موفقیت باشد. به این منظور لازم است افراد با در نظر گرفتن معیارهای خود به این نتیجه برسند که آیا مهاجرت آنها را به روی‌هایشان نزدیک‌تر خواهد نمود یا خیر. چراکه خود مهاجرت سختی‌های زیادی دارد و فرد برای موفقیت در کشور جدید باید راه پر پیچ و خم و گاهاً طولانی را طی نماید. حال سوال اینجاست چگونه یک مهاجرت موفق داشته باشیم؟

مهاجرت از ایران؛ خوب یا بد

ارزش‌گذاری مهاجرت بر اساس خوب یا بد به هیچ عنوان صحیح نمی‌باشد، زیرا این امر کاملاً به شرایط فرد و اقداماتی که در زمینه مهاجرت انجام می‌دهد، بستگی دارد. مهاجرت ممکن است برای برخی از افراد مسیری به‌سوی آینده‌ای بهتر و روشن‌تر بوده و برعکس برای برخی دیگر به معنی رفتن به سمت نابودی باشد.

بنابراین هر فرد باید خودش جواب این سؤال را پیدا کند و از خودش بپرسد که آیا مهاجرت مرا به رویاهایم نزدیک‌تر می‌کند و آیا کشور جدید بستر مناسبی برای ساخت زندگی دلخواه من خواهد داشت یا خیر. هرچقدر فرد با تحقیق و بررسی بیشتر و بر اساس شیوه‌های عقلی اقدام به این مهم نباید، در این راه موفق‌تر خواهد بود.

درنهایت اگر فرد به این نتیجه رسید که مهاجرت می‌تواند بدون رساندن آسیب جدی به خود و خانواده‌اش، اهداف سطح بالا را محقق نماید، می‌تواند اقدام به برنامه‌ریزی در این جهت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.