مقالات

مهاجرت در شرایط کرونا

چند ماهی می‌شود که ویروس کرونا در جهان شیوع پیدا کرده و هرروز قربانی می‌گیرد. این بیماری و شیوع گسترده آن در کشورهای جهان، سبب مشکلات فراوانی شده که شرایط اقتصادی و اجتماعی افراد را با تهدید بزرگ و جبران‌ناپذیری مواجه کرده است. ویروس کرونا هم‌چنین به سد بزرگی در مسیر سرنوشت‌ساز افرادی مبدل شده که تصمیم به مهاجرت داشته‌اند. مهاجرت در شرایط کرونا با وجود محدودیت‌های فراوان به‌ویژه بسته شدن مرز کشورها، در حال حاضر دشوار شده است که در درجه اول نیازمند صبر و اطلاع از قوانین روز است.

مهاجرت در شرایط کرونا

با توجه به همه‌گیر شدن بیماری کرونا در سطح جهان، می‌توان گفت تقریباً تمام کشورهای جهان از این واقعه بزرگ متأثر شده‌اند. علاوه بر سلامت جامعه، این اقتصاد کشورها بود که کاملاً متزلزل شد؛ برای مثال با شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌های جدی، صنعت گردشگری و توریسم کاملاً فلج شد؛ این امر برای کشورهایی که عمده اقتصاد آن‌ها بر پایه گردشگری قرارگرفته، مشکلات عدیده‌ای به وجود آورده است.

لغو سفرها با شیوع بیماری کرونا

مسلماً پیش از شیوع کرونا افراد زیادی تصمیم به مهاجرت گرفته بودند یا حداقل پرونده مهاجرت آن‌ها در حال بررسی بود؛ اما با شیوع ناگهانی ویروس کرونا، همه برنامه‌ریزی‌ها مختل شد؛ بااین‌حال هنوز امیدها از بین نرفته و می‌توان این محدودیت‌های اعمال‌شده را به فرصت تبدیل کرد. مهاجرت در شرایط کرونا با وجود به تعویق افتادن روند بررسی پرونده افراد و تغییرات فراوان در برنامه‌های مهاجرتی خصوصاً در کشورهای مهاجرپذیر، همچنان امکان‌پذیر است.

لغو وقت سفارت‌ها در دوران شیوع بیماری کرونا

عمده مراحل مهاجرت مربوط به سفارت و اخذ تأییدیه از آن برای صدور ویزا محسوب می‌شود. گرفتن وقت مصاحبه از سفارت با توجه به اعمال محدودیت‌ها و بسته شدن آن‌ها، در شرایط حال حاضر امکان‌پذیر نیست؛ حتی افرادی که از قبل اقدام به گرفتن وقت از سفارت کشور مدنظر کرده بودند، پس از شیوع بیماری کرونا، سفارت‌ها این قرار از قبل تنظیم‌شده را به‌طور موقت لغو یا به تاریخ دیگری موکول نموده‌اند. لذا مهاجرت در شرایط کرونا نیازمند صبر و شکیبایی فراوان، حداقل تا زمانی است که این محدودیت‌ها کاهش بیابد.

بااین‌حال در شرایط کرونایی حال حاضر، بعضی از کشورها سفارت خود را تا اطلاع بعدی تعطیل کرده و درخواست ویزای جدیدی را نمی‌پذیرند. از طرف دیگر برخی کشورها به‌طور محدود خدمات ویزا را متقاضیان ارائه می‌دهند؛ درواقع دفاتر خدمات سفارت آن‌ها در روزها و ساعات خاصی به متقاضیان خدمت‌رسانی می‌کنند. درنتیجه باید قبل از هر اقدامی سایت سفارت کشور مدنظر را چک کنید تا از فعالیت آن در دوران کرونایی اطمینان حاصل فرمایید.

وضعیت سفارت‌های داخل ایران

ایران یکی از کشورهایی است که بیش‌ترین درگیری را با شیوع بیماری کرونا داشته است؛ لذا به همان نسبت محدودیت در پذیرش ایرانیان در کشورهای خارجی فراوان است. محدودیت سفرها و بسته شدن مرزها امری بود که موجب شد مهاجرت ایرانیان یا درخواست ویزای آن‌ها به تعویق بیافتد. وضعیت سفارت کشورهای خارجی در داخل ایران با شیوع گسترده بیماری کرونا تغییر کرده است؛ برای مثال سفارت کشورهایی چون اتریش، ایتالیا، آلمان، لهستان، هلند، فرانسه و دانمارک فعالیت‌های خود را از ماه اسفند تاکنون به حالت تعویق درآورده‌اند؛ به‌این‌ترتیب وقت سفارت و رسیدگی پرونده مهاجرت افراد به این کشورها به زمان دیگری موکول شده است.

همان‌طور که می‌دانید کشورهایی نظیر کانادا، انگلیس و آمریکا در داخل ایران سفارت ندارد، لذا برای مهاجرت در شرایط کرونا به این کشورها، بایستی به کشورهای همسایه مانند ترکیه سفر کنند؛ اگر حتی مرز ترکیه بازگشایی هم شود، متقاضیان از قبل باید وضعیت فعالیت و صدور ویزا را در این کشورها از طریق وب‌سایت‌های رسمی بررسی نمایند.

قوانین آمریکا در خصوص پذیرش مهاجران

با وجود تنش‌های روزافزون سیاسی میان ایران و ایالات‌متحده آمریکا، مهاجرت ایرانیان به این کشور دشوار بوده و هست؛ با توجه به شیوع بیماری کرونا تنها افرادی امکان سفر به آمریکا را خواهند داشت که دارای کارت سبز یا پاسپورت این کشور باشند.

متقاضیان تحصیل، سرمایه‌گذاری یا کار در آمریکا با توجه به فرصت به‌دست‌آمده می‌توانند مدارک خود را برای مهاجرت تکمیل نمایند؛ زیرا اوضاع به همین منوال پیش نخواهد رفت و شیوع کرونا و موضع‌گیری سیاسی آمریکا در خصوص پذیرش مهاجران ایرانی کاهش خواهد یافت.

مقررات کانادا در شرایط کرونا

با توجه به ایجاد موج دیگری از بیماری کرونا در جهان خصوصاً ایران، دولت کانادا محدودیت و قوانین منع سفر به این کشور را شدیدتر کرده است. کانادا نیز مانند سایر کشورها اقدام به بستن مرزهای خود در این دوران کرده است؛ بر مبنای آخرین اخبار بسته ماندن مرزهای این کشور تا پایان ماه آگوست 2020 یعنی 10 شهریورماه ادامه دارد.

بااین‌حال دولت کانادا برای گروهی از افراد استثنا قائل شده است؛ یعنی به‌شرط رعایت موازین و دستورالعمل‌های بهداشتی، امکان سفر آن‌ها به این کشور وجود دارد. شهروندان کانادایی، افراد دارای کارت اقامت دائم کانادا، افرادی که پرونده مهاجرتی آن‌ها برای دریافت اقامت دائم کانادا تائید شده، گروهی از کارگذاران بین‌المللی دارای ویزای کاری، گروهی از دانشجویان بین‌المللی و افراد درجه‌یک خانواده شامل این استثنا خواهند شد. جهت کسب آخرین اطلاعات در خصوص مهاجرت در شرایط کرونا می‌توانید به وب‌سایت سفارت کانادا مراجعه کنید.

[typed string0=”این برهه از زمان بهترین فرصت برای شروع روند مهاجرت، آماده کردن مدارک و ارائه آن‌ها است؛ درواقع می‌توانیم از این فرصت نهایت استفاده را برده و پرونده مهاجرت خود را تکمیل نماییم؛ تا هر وقت که محدودیت‌ها برطرف شد، جزو اولین نفرات در صف رسیدگی پرونده مهاجرتی خود باشیم.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

قوانین استرالیا در زمینه پذیرش مهاجران

استرالیا کشوری است که تاکنون با مشکلات عدیده در خصوص حجم بالای مهاجران و پناهندگان روبه‌رو بوده است؛ درنتیجه در سال‌های اخیر این سخت‌گیری‌ها افزایش داشته است. ایرانیان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. شایان‌ذکر است که اگر تمامی مراحل مهاجرت به استرالیا قانونی انجام شود، مشکلی در این مسیر سرنوشت‌ساز ایجاد نخواهد شد. مهاجرت در شرایط کرونا به استرالیا با توجه به بسته بودن مرزها و عدم فعالیت سفارت آن در صدور ویزا، در حال حاضر امکان‌پذیر نیست؛ اما این شرایط بهترین فرصت برای پیگیری روند قانونی و تکمیل مدارک جامع، کامل و معتبر جهت ارائه به سفارت محسوب می‌شود.

تبدیل تهدید به فرصت در دوران کرونا

کرونا با وجود تمام مشکلاتی که به وجود آورده، یک روز از بین خواهد رفت؛ کافیست در این شرایط ناامید نشوید؛ خصوصاً افرادی که تصمیم به مهاجرت گرفته‌اند. اگر با نگاه مثبت به این شرایط نگاه کنید، متوجه خواهید شد که شیوع کرونا برای شما زمان خریده است؛ در این بازه می‌توانید با تکمیل مدارک و اقدامات هوشمندانه‌تر موفقیت خود را در مسیر مهاجرت تضمین نمایید. در قدم اول می‌توانید آنلاین با مشاورین مهاجرت، ارتباط داشته و مطمئن شوید که دست‌کم نیمی از فرآیند مهاجرت در شرایط کرونا به انجام رسیده است؛ جهت کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با مشاوران ما در ویزانیو تماس حاصل فرمایید.

سؤالات متداول

آیا محدودیت سفر سبب ریجکتی درخواست ویزا در شرایط کرونایی می‌گردد؟

خیر، شیوع بیماری کرونا در سطح جهان و اجرای محدودیت سفرها در کشورها، به معنای ریجکت درخواست ویزا نخواهد بود؛ درواقع ارزیابی پرونده‌های مهاجرتی جدید به زمان دیگری موکول شده یا تا زمان نامشخصی به تعویق خواهد افتاد. مهاجرت در شرایط کرونا مستلزم صبر و شکیبای شما خواهد بود؛ درنتیجه به‌هیچ‌وجه نگران طولانی شدن بررسی درخواست ویزا یا ریجکتی آن نباشید.

آیا می‌توان به کشوری که ویزای آن قبلاً دریافت شده، سفر کرد؟

برخی کشورها مانند کانادا تنها به شهروندان یا دارندگان اقامت دائم اجازه ورود می‌دهد؛ اما از سفرهای غیرضروری جلوگیری می‌کند؛ حتی اگر ویزا داشته باشند؛ بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی محدودیت‌های کشور مقصد را در شرایط کرونایی حال حاضر بررسی کنید.

افرادی که به‌تازگی درخواست اقامت دائم کانادا برایشان تائید شده، چه شرایطی خواهد داشت؟

با توجه به شیوع گسترده کرونا در جهان و اعمال محدودیت در سفر به کانادا، افرادی که درخواست اقامت دائم آن‌ها تا قبل از 18 مارس 2020 تائید شده، با رعایت موازین بهداشتی می‌توانند به این کشور سفر کنند؛ از طرف دیگر افرادی که درخواست اقامت دائم آن‌ها بعد از تاریخ 18 مارس 2020 تائید شده تا زمان برقراری محدودیت‌ها، اجازه سفر به کانادا را ندارند.

آیا اعضای درجه‌یک خانواده امکان سفر به کانادا در دوران کرونا را دارند؟

اعضای درجه‌یک خانواده مانند همسر و فرزندان امکان مهاجرت در شرایط کرونا را خواهند داشت؛ اما بایستی با ارائه مدارکی نظیر شناسنامه، سند ازدواج، تأییدیه اقامت دائم در پرونده اسپانسرشیپ و سایر مدارک اثبات‌کننده مانند محل سکونت مشترک، رابطه خویشاوندی خود را ثابت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.