تاثیرات کرونا بر فرآیند مهاجرت به کانادا

تاثیرات کرونا بر فرآیند مهاجرت به کانادا

The effects of the corona on the immigration process to Canada

337 بازدید - منتشر شده توسط مارال عابدی در تاریخ: ۹۹/۰۵/۱۴ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۷/۱۷ در ۸:۱۹ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

از زمان شروع پاندمی کرونا در سطح جهان، دولت‌ های خارجی مانند کانادا با تدوین قوانین سخت‌ گیرانه در تلاش بوده‌ اند تا ضمن اطمینان از سلامت شهروندان خود، این بیماری را کنترل نمایند. دولت کانادا در راستای مقابله با شیوع کرونا، اطلاعیه‌ هایی را مبنی بر اعمال محدودیت رفت‌ و آمد به این کشور مهاجرپذیر منتشر نموده است.

تاثیرات کرونا بر فرآیند مهاجرت به کانادا را می‌ توان با وضع قوانین جدید و تمدید محدودیت رفت‌ و آمد به این کشور به‌ وضوح مشاهده کرد؛ لذا همه افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند باید از آخرین اطلاعیه‌ های صادر شده از سوی دولت کانادا آگاهی کامل کسب نمایند.

تاثیرات کرونا بر فرآیند مهاجرت به کانادا

تمدید بسته شدن مرزهای کانادا

با توجه به شکل‌ گیری موج دیگری از شیوع بیماری کرونا، دولت کانادا محدودیت و منع سفر به این کشور را تشدید نموده است. یکی از تاثیرات کرونا بر فرآیند مهاجرت به کانادا تمدید بسته شدن مرزهای این کشور بوده است؛ به‌ این‌ ترتیب تا پایان ماه آگوست ۲۰۲۰ یعنی ۱۰ شهریور ماه بسته ماندن مرزها ادامه خواهد داشت.

این اولین با نیست که دستور به بسته شدن مرزهای کانادا داده می‌ شود. در میانه ماه مارس ۲۰۲۰ بود که به دنبال افزایش روند شیوع بیماری کرونا، دولت به بستن مرزهای کانادا تا ۳۰ جون ۲۰۲۰ یعنی ۱۰ تیر فرمان داد؛ پس‌ از آن بارها تمدید بسته ماندن مرزها اعمال شد که در آخرین اطلاعیه تا ۱۰ شهریور ادامه خواهد یافت.

البته مرز مشترک میان کانادا و آمریکا از قوانین ویژه‌ ای پیروی می‌ کند؛ مرز مشترک میان این دو کشور بر اساس اطلاعیه جدید تا ۲۱ آگوست، یعنی تا ۳۱ مردادماه سال جاری بسته خواهد بود.

 

تاثیرات کرونا بر فرآیند مهاجرت به کانادا

اگرچه بستن مرزهای کانادا با هدف کنترل بیماری کرونا و اطمینان از سلامت شهروندان، یکی از اقدامات مؤثر بوده است؛ اما با این‌ حال دولت کانادا برای برخی افراد استثناهایی قائل شده است؛ به عبارتی محدودیت رفت‌ و آمد را برای آن‌ ها کاهش داده است؛ البته به‌ شرط رعایت موازین و دستور العمل‌ های بهداشتی.

 • شهروندان کانادایی
 • افراد دارای کارت اقامت دائم کانادا
 • افرادی که پرونده مهاجرتی آن‌ ها برای دریافت اقامت دائم کانادا تائید شده
 • گروهی از کارگذاران بین‌ المللی دارای ویزای کار
 • گروهی از دانشجویان بین‌ المللی
 • افراد در جه‌ یک خانواده مانند همسر، فرزندان، پدر و مادر

 

مهاجرت تحصیلی به کانادا در دوران شیوع کرونا

یکی تاثیرات کرونا بر فرآیند مهاجرت به کانادا را می‌ توان در اخذ ویزای تحصیلی این کشور مشاهده کرد. دولت کانادا همواره برنامه‌ های دقیقی برای حمایت از دانشجویان بین‌ المللی در شرایط بحرانی داشته است؛ در نتیجه این کشور هم چنان یک مقصد جذاب برای دانشجویان حتی در دوران کرونایی است.

با ایجاد امکان آموزش آنلاین در مؤسسات و دانشگاه‌ های کانادایی، دانشجویان می‌ توانند مطابق برنامه در پاییز سال ۲۰۲۰_ ۲۰۲۱ شروع به تحصیل کنند. هم‌ چنین دولت با اعمال سیاست‌ های جدید، مسیر دریافت ویزای تحصیلی این کشور را در دوران شیوع کرونا هموار ساخته است.

در اولویت قرار دادن دانشجویانی که از قبل مدارک کامل برای دریافت ویزای تحصیلی خود را به اداره مهاجرت ارائه کرده‌ اند، محاسبه زمان تحصیل دانشجو برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل؛ به‌ شرط آن‌ که نیمی از تحصیلات خود را در کانادا گذرانده باشد و صدور دو مرحله‌ ای ویزای تحصیلی برای آن گروه از دانشجویان ‌که هنوز مدارک خود را به‌طور کامل ارائه نکرده‌اند.

ازجمله سیاست‌ های جدید دولت کانادا برای مهاجران تحصیلی در دوران کرونا می‌ باشند. با این‌ حال حتی پس از دریافت تأییدیه اولیه هم از مراکز آموزشی، دریافت ویزای تحصیلی کانادا در دوران کرونا با موانع زیادی رو به‌ رو خواهد بود.

 

مهاجرت کاری به کانادا در دوران کرونا

دیگر تاثیرات کرونا بر فرآیند مهاجرت به کانادا را می‌توان در مبحث مهاجرت کاری بررسی کرد. افرادی که قبل از شیوع کرونا موفق به دریافت ویزای کاری کانادا شده‌اند، ازاین‌پس نیز می‌توانند با ارائه مدارکی به کانادا سفر کنند. لازم به ذکر است، کارگذاران خارجی که به‌تازگی روند اخذ ویزای کاری کانادا را آغاز کرده بودند یا به عبارتی، کارگذاران جدید در بازار کار مشاغل مهم و کلیدی، مانند کشاورزی، حمل‌ و نقل، خدمات اضطراری، خدمات درمانی و بهداشتی و … می‌توانند بدون محدودیت وارد کانادا شوند.

بر مبنای شرایط جدید اداره مهاجرت کانادا، کارگذاران خارجی، باید قبل از پرواز، مدارکی مانند اطلاعات شناسایی و هویتی، ویزای کاری معتبر و معرفی‌نامه اخذشده از سوی اداره مهاجرت کانادا را به مسئولان مربوطه ارائه کنند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی ویزانیو تماس بگیرید.

 

وضعیت اقامت دائم کانادا در دوران شیوع کرونا

افرادی که در حال حاضر در خارج از کانادا هستند؛ اما دارای کارت اقامت دائم کانادا هستند یا پرونده مهاجرتی آن‌ها برای دریافت اقامت دائم مورد تائید قرار گرفته است، می‌توانند در دوران شیوع کرونا بدون محدودیت به این کشور وارد شوند. تاثیرات کرونا بر فرآیند مهاجرت به کانادا موجب شده تا تاریخ صدور کارت اقامت دائم کانادا مشخص کند که افراد اجازه ورود به این کشور را دارند یا خیر. می‌توان گفت شرایط برای افرادی که به‌تازگی پرونده آن‌ها برای اخذ اقامت دائم تائید شده متفاوت است:

 • افرادی که درخواست اقامت دائم آن‌ها تا قبل از ۱۸ مارس ۲۰۲۰ تائید شده، با رعایت موازین بهداشتی می‌توانند به کانادا سفر کنند.
 • افرادی که درخواست اقامت دائم آن‌ها بعد از تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۲۰ تائید شده، تا زمان برقراری محدودیت‌ها، اجازه سفر به این کشور را ندارند.

 

دستورالعمل‌های بهداشتی برای ورود به کانادا در دوران شیوع کرونا

همه افراد به هر دلیلی که به کانادا سفر می‌کنند، جهت مقابله با گسترش بیماری کرونا ملزم به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌باشند؛ این اقدامات جهت ممانعت از ورود افراد بیمار یا ناقل کووید ۱۹ به خاک کانادا انجام می‌پذیرد که یکی از تاثیرات کرونا بر فرآیند مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود.

 • افرادی که با خطوط هوایی به کانادا سفر می‌کنند، قبل از سوارشدن باید تست کرونا انجام دهند. در صورت مثبت شدن تست یا داشتن هرگونه علائمی، از سفر افراد ممانعت خواهد شد.
 • همه مسافران ‌که از طریق هوایی یا زمینی به کانادا سفر می‌کنند، توسط افسر مرزبانی تست سلامت می‌شوند.
 • همه مسافران پس از ورود به کانادا باید به مدت ۱۴ روز قرنطینه شوند.
 • مسافران در کانادا ملزم به ارائه برنامه‌ای جهت اثبات پایبندی به قرنطینه خواهد بود؛ آن‌ها باید در این برنامه نحوه دسترسی به خدمات درمانی، مواد غذایی و … را برای مقامات مرزبانی شرح دهند. در غیر این صورت از ورود آن‌ها به کانادا ممانعت خواهد شد.

سؤالات متداول

صدور دومرحله‌ای ویزای تحصیلی در دوران کرونا چگونه است؟

این قانون مختص کسانی است که درخواست تحصیلی خود را تا قبل از تاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ ارائه کرده‌اند. این افراد باید در مرحله نخست نامه پذیرش دانشگاه، گواهی تمکن مالی، گواهی ترک کانادا پس از اتمام تحصیل را ارائه کنند و در مرحله دوم گواهی عدم سابقه کیفری و سلامت پزشکی ارائه کرده و روال انگشت‌نگاری را در سفارت این کشور طی کنند.

اگر کارت اقامت دائم کانادا قبل از ورود به این کشور منقضی شود چه باید کرد؟

با تدوین قوانین سخت‌ گیرانه جهت ممانعت از ورود افراد به‌ عنوان یکی از تاثیرات کرونا بر فرآیند مهاجرت به کانادا، افرادی که دارای کارت اقامت دائم هستند، اگر بنا به دلایلی موفق به ورود به این کشور نشدند، برای جلوگیری از اتمام اعتبار کارت خود باید از طریق سایت Webform به اداره مهاجرت اطلاع دهند که موفق به سفر به کانادا جهت تمدید کارت اقامت دائم خود نشده‌اند.

آیا اعضای درجه‌یک خانواده می‌توانند در زمان شیوع کرونا به کانادا سفر کنند؟

همان‌ طور که پیش‌ تر اشاره شد، اعضای در جه‌ یک خانواده می‌ توانند در زمان شیوع کرونا به کانادا سفر کنند؛ البته باید با ارائه مدارکی مانند شناسنامه، سند ازدواج، تأییدیه اقامت دائم در پرونده اسپانسر شیپ و سایر مدارک اثبات‌ کننده مانند محل سکونت مشترک، وجود رابطه فامیلی خود را ثابت نمایند.

شرایط سنی اعضای درجه‌ یک خانواده برای ورود به کانادا در دوران شیوع کرونا چگونه است؟

شرایط سنی برای والدین تعریف نشده و از این بایت محدودیتی وجود ندارد؛ اما فرزندان برای معافیت در این قانون بایستی زیر ۲۱ سال سن داشته باشند؛ البته فرزندان با سن بالاتر از این می‌ توانند با ارائه مدارک معتبر اثبات کنند که هدف آن‌ ها برای ورود به کانادا پیوستن به خانواده خواهد بود، به کانادا در شرایط شیوع کرونا سفر کنند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۴.۵]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *