همه چیز درباره‌ پاسپورت کانادا

همه چیز درباره‌ پاسپورت کانادا

The Importance of Canadian Passport

5162 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۹/۰۹/۱۳ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۳/۲۳ در ۱۱:۴۵ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

پاسپورت کانادا چیست و چه کاربردی دارد؟ این مطلب را مطالعه کنید تا اطلاعات مفیدی در خصوص اهمیت پاسپورت کانادا، روش ها و مراحل اخذ پاسپورت کانادا کسب کنید. 

پاسپورت کانادا چه ارزش و اهمیتی دارد؟

اهمیت پاسپورت کانادایی بر اساس جایگاه آن در سطح جهان و نقشی که در آزادی سفر شهروندان ایفا می‌کند شناخته می‌شود. همان‌طور که می‌دانید سازمان Henley Passport Index بر مبنای اطلاعات دریافت شده از سازمان حمل‌ونقل هوایی در سطح بین‌الملل، هر سال فهرستی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان منتشر می‌کند.

این سازمان برای ورود به هر کشور بدون نیاز به اخذ ویزا امتیاز یک و برای ورود به هر کشوری که نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی دارد هم امتیاز یک در نظر می‌گیرد؛ به‌این‌ترتیب پاسپورت کشوری که بیش‌ترین امتیاز را از این نظر کسب کند، جایگاه ارزشمندتری در جهان دارا می‌باشد.

پاسپورت کانادا طبق این فهرست در سال ۲۰۲۰ در جایگاه نهم قرار گرفته است؛ یعنی شهروندان با در دست داشتن پاسپورت کانادا می‌توانند به ۱۸۳ کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند.

علاوه بر اهمیت پاسپورت کانادایی در آزادی سفر شهروندان، امکان دو تابعیتی بودن نیز طبق قانون این کشور برای اتباع خارجی وجود دارد؛ این در حالی است که در برخی کشورها دو تابعیتی بودن افراد پذیرفته نمی‌شود.

importance of canadian passport 1 - همه چیز درباره‌ پاسپورت کانادا

شرایط دریافت پاسپورت کانادا

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، فردی واجد شرایط دریافت تابعیت و شهروندی کانادا خواهد بود که از قبل با یکی از روش‌های قانونی، موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شده باشد.

پروسه اخذ اقامت دائم بسته به پیچیدگی‌های مسیر بازه‌ای ۵ ساله خواهد داشت؛ ۵ الی ۶ سال پس‌ازآن افراد با دارا بودن شرایطی و البته سازگاری با جامعه چند فرهنگی کانادا، می‌توانند جهت اخذ شهروندی و به‌تبع آن پاسپورت کانادایی اقدام کنند. به‌طورکلی شرایط دریافت پاسپورت کانادا به شرح زیر می‌باشند:

  • کسب اقامت دائم
  • زندگی در کانادا حداقل سه سال در ۵ سال اخیر
  • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی
  • نداشتن سوءپیشینه در این کشور
  • نداشتن سابقه اخراج از کشورهای کانادا یا آمریکا
  • قبولی در آزمون شهروندی
  • سوگند وفاداری به منشور حقوقی این کشور

 

مراحل دریافت پاسپورت

دریافت شهروندی و پاسپورت کانادایی مستلزم پشت سر گذاشتن چندین مرحله است. سخت‌ترین و طولانی‌ترین مرحله از این پروسه سرنوشت‌ساز، تلاش برای کسب اقامت دائم از یکی از راه‌های ازدواج، تحصیلی، کاری یا سرمایه‌گذاری است. این پروسه بسته به راه انتخابی و شرایطی متقاضی می‌تواند تا ۵ سال طول بکشد.

افراد پس از پنج یا شش سال از اخذ اقامت دائم، می‌توانند واجد شرایط اخذ شهروندی کانادا شوند. مرحله دوم ارزیابی شرایط متقاضی مانند تبعیت از قوانین شهروندی مانند پرداخت مالیات است.

importance of canadian passport - همه چیز درباره‌ پاسپورت کانادا

مزایای دریافت شهروندی کانادا

پیش‌شرط اصلی دریافت شهروندی و تابعیت یک کشور، در وهله نخست کسب اقامت دائم آن است. روش‌های متعددی برای اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به کاری، سرمایه‌گذاری، ازدواج و تولد فرزند اشاره کرد.

سازمان wes کانادا

افراد با کسب اقامت دائم از تمامی حقوق در کشور کانادا بهره‌مند خواهد شد؛ البته به‌غیراز حق رأی و مهم‌تر از آن پاسپورت. اهمیت پاسپورت کانادایی به حدی است که برخی آن را مهم‌ترین هدف از اخذ شهروندی این کشور عنوان می‌کنند.

 امکان تحصیل رایگان، برخورداری از امکانات رفاهی و خدمات درمانی رایگان و امکان اشتغال در سمت‌های دولتی و امنیتی کشور، از دیگر مزایای دریافت شهروندی کانادا به‌حساب می‌آیند.

مرحله سوم مربوط به تکمیل فرم درخواست شهروندی کانادا است که بایستی با کلیه مدارک مهاجرتی و هزینه لازم به سازمان مهاجرتی ارائه شود. این مرحله یک سال طول کشیده و در صورت مثبت ارزیابی شدن نتیجه زمان مصاحبه با مسئول پرونده تعیین می‌شود.

دیگر مراحل شامل آزمون شهروندی و پس از قبولی در آن، شرکت در مراسم اعطای شهروندی است که نهایتاً می‌توانند تابعیت و در ادامه پاسپورت کانادایی را برای متقاضیان فراهم کنند.

تولد فرزند، سریع‌ترین راه برای اخذ تابعیت کانادا

کانادا یکی از کشورهایی است که از قانون خاک در اعطای شهروندی به کودکان متولد شده در آن، تبعیت می‌کند؛ درواقع هر کودکی که در قلمروی این سرزمین متولد شده باشد، حتی اگر پدر و مادرش خارجی باشند، در همان بدو تولد می‌تواند پاسپورت کانادایی دریافت کند.

این کودک با دریافت تابعیت کانادا پس از رسیدن به سن قانونی ۱۸ سالگی می‌تواند جهت دریافت اقامت دائم والدین خود در کانادا اقدام کند. تولد فرزند در کانادا راحت‌ترین و سریع‌ترین راه برای اخذ تابعیت و پاسپورت می‌باشد که با توجه به قانون پذیرش دو تابعیتی‌ها در این کشور در میان افراد طرفداران زیادی پیدا کرده است.

سؤالات متداول

آیا تحصیل در کانادا یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم محسوب می‌شود؟

مهاجرت تحصیلی به یک کشور، منجر به اخذ اقامت دائم نخواهد شد. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کانادایی نیز در جهت پرورش استعداد و کسب مهارت و تخصص‌های لازم، افراد را در جهت اخذ ویزای کاری و در ادامه اقامت دائم در آینده آماده می‌سازد. به‌علاوه دانشجویان می‌توانند با اشتغال به کار دانشجویی، تجربه کار در کانادا را هم کسب کنند.

مهم‌ترین مسئولیت‌های شهروندی در کانادا چیست؟

همان‌طور که دولت کانادا در قبال شهروندان وظایفی دارد، شهروندان کانادایی نیز مسئولیت‌های مهمی بر عهده دارند. تابعیت از قوانین اجتماعی، حس مسئولیت‌پذیری نسبت به مردم و جامعه، دفاع از کشور، شرکت در انتخابات و حفاظت از منابع و محیط‌زیست و حراست از میراث تاریخی و فرهنگی از مهم‌ترین وظایف شهروندی در کانادا به شمار می‌روند.

اهمیت پاسپورت کانادایی در جهان چقدر است؟

اهمیت پاسپورت کانادایی از جایگاه آن در سطح بین‌الملل منشأ می‌گیرد. پاسپورت کانادا در جایگاه نهم فهرست قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان قرار دارد؛ به‌این‌ترتیب شهروندان می‌توانند به بیش از ۱۸۳ کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند.

آزمون شهروندی کانادا چگونه است؟

آزمون شهروندی کانادا اهداف و میزان آشنایی افراد با تاریخ و فرهنگ جامعه را ارزیابی می‌کند. سؤالات این آزمون در زمینه‌های مختلفی چون جغرافیا، فرهنگ، تاریخ و قوانین اجتماعی، دانش افراد را بررسی می‌کند. تسلط بر زبان انگلیسی یا فرانسوی لازمه پاسخ‌گویی دقیق به سؤالات است. افراد با سنین ۱۸ تا ۵۴ سال موظف به شرکت در این آزمون می‌باشند.

مشاغل موردنیاز سوئد در سال 2020

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *