مهاجرت

همه چیز درباره‌ پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا چیست و چه کاربردی دارد؟ این مطلب را مطالعه کنید تا اطلاعات مفیدی در خصوص انواع پاسپورت کانادا، اهمیت پاسپورت کانادا، مزایا و ارزش پاسپورت کانادا کسب نمایید. پس از مهاجرت به کانادا چطور می توان پاسپورت کانادایی و شهروندی کانادا را دریافت کرد.

صدور انواع پاسپورت کانادا توسط اداره‌ی مهاجرت کانادا انجام می شود. در پاسپورت کانادا ویژگی‌های امنیتی بالایی به کار برده شده است. مشخصه‌هایی مانند میکروپرینتینگ و تصاویر با امکان مشاهده در اشعه UV از مهم ترین نکات امنیتی پاسپورت کانادا هستند. پاسپورت کانادا در 36 صفحه طراحی شده که به دو زبان انگلیسی و فرانسوی است.

انواع پاسپورت کانادا

پاسپورت های کانادا به پنج نوع زیر تقسیم بندی می شوند:

 • پاسپورت موقت
 • پاسپورت فوری سفر
 • پاسپورت عادی
 • پاسپورت دیپلماتیک
 • پاسپورت ویژه

ارزش و اعتبار پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا جزو معتبرترین و با ارزش ترین پاسپورت‌های جهان است. پاسپورت کانادا در مقام ششم جهان قرار دارد و با داشتن پاسپورت کانادا امکان سفر به 184 کشور جهان بدون ویزا مهیا است. قدرت یک پاسپورت حاکی از رتبه پاسپورت کشور در میان تمامی کشورهای جهان است و پاسپورت کانادا سالهاست که در لیست پاسپورت‌های قدرتمند دنیا قرار دارد.

سفر بدون محدودیت به کشورها روابط اقتصادی را هم راحت‌تر می‌کند. ارتباط بین المللی از بسیاری جهات یک ویژگی اصلی خلق و حفظ ثروت است و ارزش آن با افزایش تلاطم و عدم ثبات منطقه‌ای بالا می رود.

اهمیت پاسپورت کانادایی بر اساس جایگاه آن در سطح جهان و نقشی که در آزادی سفر شهروندان ایفا می‌کند شناخته می‌شود. همان‌طور که می‌دانید سازمان Henley Passport Index بر مبنای اطلاعات دریافت شده از سازمان حمل‌ونقل هوایی در سطح بین‌الملل، هر سال فهرستی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان منتشر می‌کند.

این سازمان برای ورود به هر کشور بدون نیاز به اخذ ویزا امتیاز یک و برای ورود به هر کشوری که نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی دارد هم امتیاز یک در نظر می‌گیرد؛ به‌این‌ترتیب پاسپورت کشوری که بیش‌ترین امتیاز را از این نظر کسب کند، جایگاه ارزشمندتری در جهان دارا می‌باشد.

پاسپورت کانادا طبق این فهرست در سال 2020 در جایگاه نهم قرار گرفته است؛ یعنی شهروندان با در دست داشتن پاسپورت کانادا می‌توانند به 183 کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند.

علاوه بر اهمیت پاسپورت کانادایی در آزادی سفر شهروندان، امکان دو تابعیتی بودن نیز طبق قانون این کشور برای اتباع خارجی وجود دارد؛ این در حالی است که در برخی کشورها دو تابعیتی بودن افراد پذیرفته نمی‌شود

مزایای اخذ پاسپورت کانادا

مهم ترین دلیل مهاجرت به کانادا داشتن زندگی بهتر و راحت‌تر در یک کشور پیشرفته است. کانادا جزو 10 تا کشور برتر جهان است که سطح زندگی با کیفیت بالایی را برای شهروندان خود فراهم می کند. در کانادا نرخ بی کاری و کم اشتغالی به شدت پایین است و برای همه افراد با همه نوع توانایی شغلی و تحصیلاتی امکان کار فراهم است.

جذب نیروی کار در این کشور بر اساس شایسته سالاری و حق برابر است. همچنین هزینه‌ی تحصیل در کانادا بسیار پایین و برای افرادی خاص رایگان است. تمام این مزیت ها باعث شده افرادی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند برای اخذ پاسپورت کانادا تلاش کنند.

داشتن پاسپورت کانادا یک سند قانونی است که نشان دهنده‌ی شهروندی شما است، شما با داشتن پاسپورت کانادا اجازه‌ی ورود و خروج به کشور کانادا را دارید.

پاسپورت کانادا

شرایط دریافت پاسپورت کانادا

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، فردی واجد شرایط دریافت تابعیت و شهروندی کانادا خواهد بود که از قبل با یکی از روش‌های قانونی، موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شده باشد.

پروسه اخذ اقامت دائم بسته به پیچیدگی‌های مسیر بازه‌ای 5 ساله خواهد داشت؛ 5 الی 6 سال پس‌ازآن افراد با دارا بودن شرایطی و البته سازگاری با جامعه چند فرهنگی کانادا، می‌توانند جهت اخذ شهروندی و به‌تبع آن پاسپورت کانادایی اقدام کنند. به‌طورکلی شرایط دریافت پاسپورت کانادا به شرح زیر می‌باشند:

 • کسب اقامت دائم
 • زندگی در کانادا حداقل سه سال در 5 سال اخیر
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • نداشتن سوءپیشینه در این کشور
 • نداشتن سابقه اخراج از کشورهای کانادا یا آمریکا
 • قبولی در آزمون شهروندی
 • سوگند وفاداری به منشور حقوقی این کشور

مراحل دریافت پاسپورت

دریافت شهروندی و پاسپورت کانادایی مستلزم پشت سر گذاشتن چندین مرحله است. سخت‌ترین و طولانی‌ترین مرحله از این پروسه سرنوشت‌ساز، تلاش برای کسب اقامت دائم از یکی از راه‌های ازدواج، تحصیلی، کاری یا سرمایه‌گذاری است. این پروسه بسته به راه انتخابی و شرایطی متقاضی می‌تواند تا 5 سال طول بکشد.

افراد پس از پنج یا شش سال از اخذ اقامت دائم، می‌توانند واجد شرایط اخذ شهروندی کانادا شوند. مرحله دوم ارزیابی شرایط متقاضی مانند تبعیت از قوانین شهروندی مانند پرداخت مالیات است.

پاسپورت کانادا

مزایای دریافت شهروندی کانادا

پیش‌شرط اصلی دریافت شهروندی و تابعیت یک کشور، در وهله نخست کسب اقامت دائم آن است. روش‌های متعددی برای اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به کاری، سرمایه‌گذاری، ازدواج و تولد فرزند اشاره کرد.

افراد با کسب اقامت دائم از تمامی حقوق در کشور کانادا بهره‌مند خواهد شد؛ البته به‌غیراز حق رأی و مهم‌تر از آن پاسپورت. اهمیت پاسپورت کانادایی به حدی است که برخی آن را مهم‌ترین هدف از اخذ شهروندی این کشور عنوان می‌کنند.

 امکان تحصیل رایگان، برخورداری از امکانات رفاهی و خدمات درمانی رایگان و امکان اشتغال در سمت‌های دولتی و امنیتی کشور، از دیگر مزایای دریافت شهروندی کانادا به‌حساب می‌آیند.

مرحله سوم مربوط به تکمیل فرم درخواست شهروندی کانادا است که بایستی با کلیه مدارک مهاجرتی و هزینه لازم به سازمان مهاجرتی ارائه شود. این مرحله یک سال طول کشیده و در صورت مثبت ارزیابی شدن نتیجه زمان مصاحبه با مسئول پرونده تعیین می‌شود.

دیگر مراحل شامل آزمون شهروندی و پس از قبولی در آن، شرکت در مراسم اعطای شهروندی است که نهایتاً می‌توانند تابعیت و در ادامه پاسپورت کانادایی را برای متقاضیان فراهم کنند.

تولد فرزند، سریع‌ترین راه برای اخذ تابعیت کانادا

کانادا یکی از کشورهایی است که از قانون خاک در اعطای شهروندی به کودکان متولد شده در آن، تبعیت می‌کند؛ درواقع هر کودکی که در قلمروی این سرزمین متولد شده باشد، حتی اگر پدر و مادرش خارجی باشند، در همان بدو تولد می‌تواند پاسپورت کانادایی دریافت کند.

این کودک با دریافت تابعیت کانادا پس از رسیدن به سن قانونی 18 سالگی می‌تواند جهت دریافت اقامت دائم والدین خود در کانادا اقدام کند. تولد فرزند در کانادا راحت‌ترین و سریع‌ترین راه برای اخذ تابعیت و پاسپورت می‌باشد که با توجه به قانون پذیرش دو تابعیتی‌ها در این کشور در میان افراد طرفداران زیادی پیدا کرده است.

سؤالات متداول

مهاجرت تحصیلی به یک کشور، منجر به اخذ اقامت دائم نخواهد شد. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کانادایی نیز در جهت پرورش استعداد و کسب مهارت و تخصص‌های لازم، افراد را در جهت اخذ ویزای کاری و در ادامه اقامت دائم در آینده آماده می‌سازد. به‌علاوه دانشجویان می‌توانند با اشتغال به کار دانشجویی، تجربه کار در کانادا را هم کسب کنند.

همان‌طور که دولت کانادا در قبال شهروندان وظایفی دارد، شهروندان کانادایی نیز مسئولیت‌های مهمی بر عهده دارند. تابعیت از قوانین اجتماعی، حس مسئولیت‌پذیری نسبت به مردم و جامعه، دفاع از کشور، شرکت در انتخابات و حفاظت از منابع و محیط‌زیست و حراست از میراث تاریخی و فرهنگی از مهم‌ترین وظایف شهروندی در کانادا به شمار می‌روند.

اهمیت این پاسپورت از جایگاه آن در سطح بین‌الملل منشأ می‌گیرد. پاسپورت کانادا در جایگاه نهم فهرست قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان قرار دارد؛ به‌این‌ترتیب شهروندان می‌توانند به بیش از 183 کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند.

آزمون شهروندی کانادا اهداف و میزان آشنایی افراد با تاریخ و فرهنگ جامعه را ارزیابی می‌کند. سؤالات این آزمون در زمینه‌های مختلفی چون جغرافیا، فرهنگ، تاریخ و قوانین اجتماعی، دانش افراد را بررسی می‌کند. تسلط بر زبان انگلیسی یا فرانسوی لازمه پاسخ‌گویی دقیق به سؤالات است. افراد با سنین 18 تا 54 سال موظف به شرکت در این آزمون می‌باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.