مقالات

نرخ مالیات بر درآمد در کشورهای جهان

نرخ مالیات بر درآمد در کشورها

پرداخت مالیات به‌خصوص مالیات بر درآمد توسط صاحبان مشاغل و کسب‌وکارها، قانونی مشترک میان همه کشورهای جهان می‌باشد که این مبالغ به‌طورکلی صرف هزینه‌های خدماتی، رفاهی و اجتماعی شهروندان می‌شود. نرخ مالیات بر درآمد در کشورهای جهان بسته به قوانین خاص هر کشور و استانداردهای خدمات شهروندی متغیر است؛ در ادامه به شرح و بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مالیات بر درآمد چیست؟

مالیات بر درآمد به‌نوعی مالیات اطلاق می‌شود که میزان آن از سوی دولت و متناسب با درآمد افراد محاسبه و تعیین می‌گردد. در واقع نرخ مالیاتی بر اساس فاکتورهایی نظیر خصوصیت مالیات‌دهنده و میزان درآمد سالیانه آن‌ها موردبررسی قرار می‌گیرد؛ لذا نرخ مالیات برای مشاغل و افراد مختلف متغیر است.

بر اساس قانون، صاحبان مشاغل هرسال بایستی گزارشی مبنی بر میزان درآمد کسب‌شده خود به اداره مالیات ارائه دهد تا مشخص شود وی ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد می‌باشد یا خیر. مالیات بر درآمد یا Income Tax یک منبع درآمد مهم برای دولت‌ها در سراسر جهان به شمار می‌رود که به کمک آن می‌توانند به جامعه خدمت‌رسانی کنند.

در بسیاری از کشورها سیستم مالیات بر درآمد به‌صورت تصاعدی است به‌نحوی‌که هر چه افراد درآمد بالاتری داشته باشند، مالیات بیشتری نیز پرداخت می‌کنند؛ بنابراین نرخ مالیات بر درآمد در کشورهای جهان بسیار متفاوت می‌باشد.

[typed string0=”قانون مالیات بر درآمد برای اولین بار در ایالات‌متحده آمریکا و در طی جنگ سال 1812 به تصویب رسید تا دولت بتواند با سرمایه کسب‌شده از این طریق خسارت‌های مالی خود را جبران کند.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

این قانون پس از اتمام جنگ از سوی دولت آمریکا لغو شد اما از قرن بیستم به بعد تبدیل به قانونی جهانی شد و در تمامی کشورها اجرایی گردید.

مالیات درآمد

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، مالیات بر درآمد در کشورهای جهان متفاوت است و بر اساس قوانین خاص هر کشور اجرایی می‌شود. برخی کشورهای اروپایی از مدل تصاعدی برای دریافت مالیات بر دریافتی و درآمد استفاده می‌کنند که هدف با ارزش آن، کمک به زندگی افراد کم‌درآمد و ضعیف با اخذ مالیانت بیشتر از افراد پردرآمد و ثروتمند جامعه است. انواع مالیات‌ها بر درآمد وضع‌شده از سوی کشورها برای زمینه‌های زیذ هستند:

  • درآمد کسب‌وکارها
  • درآمد حاصل از خرید و اجاره ملک
  • درآمد وکلای حقوقی و دادگستری
  • درآمد امتیاز تمبر
  • درآمد صنعتی و کشاورزی
  • درآمد تصادفی

نرخ مالیات بر درآمد در کشورهای جهان

مالیات وسیله‌ای کارآمد و باارزش جهت پیشرفت و بهبود زندگی شهروندان محسوب می‌شود که درآمد آن به‌طور مؤثری برای رفاه و خدمت به مردم و توسعه زیرساخت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. نرخ مالیات حاصل از درآمد در کشورهای جهان متغیر است؛ به‌طوری‌که در برخی کشورهای اروپایی مانند سوئد، مردم بالاترین نرخ مالیات بر درآمد یعنی حدود 57.19 درصد را پرداخت می‌کنند.

از سوی دیگر در برخی کشورها مانند کشورهای عربی قطر، کویت و عربستان نرخ مالیات درآمد بسیار پایین است چراکه بخش عمده درآمد دولت‌ها از فروش نفت به‌دست‌آمده که سرمایه هنگفتی است. همچنین شهروندان کشورهای آنتیگوآ و باربودا، جزایر کیمن و باهاما از پرداخت مالیات درآمد معاف هستند؛ لذا به این کشورها پناهگاه‌های امن مالیات گفته می‌شود.

تمامی صاحبان مشاغل با دریافت اظهارنامه مالیاتی و ارائه آن در مدت‌زمان مشخص‌شده از سوی دولت، مالیات محاسبه‌شده را پرداخت می‌کنند. درصورتی‌که مالیات در بازه زمانی مطرح‌شده پرداخت نشود، منجر به ایجاد سو سابقه و در برخی موارد، ابطال کسب‌وکار افراد می‌شود.

امروزه دریافت اظهارنامه مالیاتی و پرداخت آن تقریباً در تمامی کشورها به‌صورت الکترونیک انجام می‌پذیرد. در جدول زیر به معرفی و بررسی بالاترین نرخ مالیات درآمد در اروپا و سایر کشورهای جهان خواهیم پرداخت.

نام کشور

میزان نرخ مالیات بر درآمد (درصد)

سوئد

57.19

ژاپن

55.95

اتریش

55

هلند

51.75

بلژیک

50

ایرلند

48

استرالیا، چین، فرانسه و آلمان

45

کشورهایی با بالاترین نرخ مالیات

شهروندان اروپایی بسته به میزان درآمد بالا و برخورداری از امکانات رفاهی و خدماتی ایده‌آل، مالیات بیشتری پرداخت می‌کنند. بنا بر گزارش‌های ارائه‌شده از سازمان ملل متحد، میزان رضایتمندی و امید به زندگی مردم ارتباط مستقیمی با مالیات و در طرف مقابل، دریافت خدمات رفاهی مطلوب دارد.

بهره‌مند‌ی از امکان تحصیل رایگان، بیمه و خدمات رایگان درمانی، رفاه اجتماعی و … ازجمله خدماتی هستند که دولت‌ها در راستای جلب اعتماد شهروندان برای پرداخت مالیات‌های سنگین به آن‌ها ارائه می‌دهند.

دولت‌ها با عملکردی شفاف در زمینه دریافت و پرداخت مالیات و البته تلاش برای توسعه خدماتی و رفاهی، اعتماد و رضایت شهروندان خود را کسب می‌کنند. در ادامه به معرفی و بررسی نرخ مالیات بر درآمد در کشورهای جهان می‌پردازیم. همچنین می‌توانید در این مورد مقاله مربوط به کمترین و بیشترین نرخ مالیات در کشورها را مطالعه نمایید.

نرخ مالیات بر درآمد در کشورهای جهان

سوئد

کشور سوئد ازنظر میزان تولید ناخالص داخلی در رتبه هفتم قرار دارد و میزان نابرابری درآمد در این کشور بسیار پایین است. سوئد به‌عنوان یکی از کشورهای عضو در OECD یا سازمان توسعه تجاری و اقتصادی دارای بیشترین نرخ مالیات بر درآمد در کشورهای جهان است. با توجه به استانداردهای برتر زندگی در سوئد، نرخ مالیات بر درآمد در این کشور در سال 2020 حدود 57.19 می‌باشد.

پرتغال

اقتصاد کشور پرتغال در رتبه چهل و پنجم جهان قرارگرفته است. نرخ مالیات بر درآمد در این کشور 56.50 درصد است که مهم‌ترین دستاورد آن کاهش فاصله طبقاتی می‌باشد. پرتغال پس از سوئد بالاترین نرخ مالیات بر درآمد در کشورهای جهان را دارد.

ژاپن

این کشور ازنظر میزان تولید ناخالص داخلی پس از آمریکا و چین رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. برتری قابل‌توجه شرکت‌های ژاپنی در آسیا و جهان در زمینه فناوری سبب شده که درآمد دولت از طریق کسب مالیات افزایش یابد. ژاپن از معدود کشورهای آسیایی است که بالاترین نرخ مالیات بر درآمد یعنی حدود 55.95 درصد را اجرایی نموده است.

دانمارک

این کشور ازنظر تولید ناخالص داخلی در رتبه 18 جهان قرارگرفته است. نرخ مالیات بر درآمد در دانمارک حدود 55.80 درصد است که با توجه به امکانات پیشرفته خدماتی و رفاهی، پرداخت این هزینه گزاف با مخالفت شهروندان مواجه نمی‌شود.

اتریش

اتریش به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی در رتبه دوازدهم ثروتمندترین کشورهای جهان قرارگرفته است. شهروندان اتریش از بالاترین امکانات رفاهی و اجتماعی مانند بیمه پزشکی رایگان و تحصیل رایگان برخوردار بوده و حدود 55 درصد از درآمد سالانه خود را به‌عنوان مالیات پرداخت می‌کنند.

سؤالات متداول

آیا به‌منظور مهاجرت باید به نرخ مالیات درآمد در اروپا و سایر کشورها جهان توجه کرد؟

بله، توجه به میزان نرخ مالیات درآمد در کشورهای جهان متناسب با حقوق افراد قبل از مهاجرت الزامی است؛ لذا افراد بایستی قبل از هر اقدامی با وکیل مهاجرت مشاوره کرده و هزینه، امکانات زندگی، میزان درآمد و مالیات را در کشور موردنظر بررسی نمایند.

کدام کشورها کمترین نرخ مالیات درآمد را دارند؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد نرخ مالیات درآمد در کشورهای جهان متغیر است به‌نحوی‌که در برخی کشورها مانند آندورا، گرجستان، بلغارستان، مالت و جمهوری چک این مالیات بسیار پایین است.

کدام کشور بالاترین نرخ مالیات درآمد در کشورهای جهان را دارد؟

کشور سوئد به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین و ثروتمندترین کشورهای اروپایی بالاترین نرخ مالیات درآمد را دارا می‌باشد. با توجه به امکانات رفاهی و خدماتی و درآمدهای بالا، این نرخ مالیان بر درآمد مناسب بوده و رضایت شهروندان را به دنبال داشته است.

نرخ مالیات بر درآمد در کشور ایران چگونه است؟

قانون مالیات در ایران به دلیل عدم شفافیت اجرایی چندان کارآمد نیست. نرخ مالیات بر درآمد در این کشور متناسب با درآمد افراد از 15 درصد تا 35 درصد متغیر می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.