مقالات

چگونه پاسپورت ضعیف و سفید خود را به پاسپورتی قوی و معتبر تبدیل کنیم؟

increase-passport-validity

موفقیت در فرآیند مهاجرت به کشورهای درجه‌یک دنیا مستلزم ارائه پاسپورت معتبر است؛ زیرا برخوردار نبودن از سابقه سفر خوب سخت‌گیری‌های فراوانی از سوی افسر صادرکننده ویزا به همراه خواهد داشت. اگر به‌تازگی پاسپورت خود را دریافت کرده‌اید، ممکن است این سؤال برایتان به وجود بیاید که چگونه پاسپورت ضعیف و سفید خود را به پاسپورتی قوی و معتبر تبدیل کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم که سابقه سفر به کشورهای دارای پاسپورت معتبر می‌تواند تا حدود زیادی در افزایش اعتبار پاسپورت مؤثر باشد.

پاسپورت یا گذرنامه

پاسپورت یا گذرنامه، مدرکی قانونی و معتبر بوده که از سوی دولت‌ کشورها برای شهروندان صادر می‌شود. دریافت پاسپورت ارتباط مستقیم با تابعیت یا حق شهروندی یک کشور دارد؛ لذا افرادی موفق به دریافت پاسپورت خواهند شد که تابعیت آن را داشته باشند. امروزه یکی از اصلی‌ترین اهداف مهاجرت به کشورهای خارجی خصوصاً اروپا و کانادا، رسیدن به تابعیت و درنتیجه پاسپورت قدرتمند آن‌ها می‌باشد. موسسه مهاجرتی ویزا نیو افتخار دارد تا در رسیدن به این اهداف بزرگ همراه شما باشد.

پس از مدارک شناسایی، مهم‌ترین مدرکی که جهت سفرهای خارجی به آن احتیاج پیدا خواهید کرد، پاسپورت است. در شرایط حال حاضر جهان، افزایش اعتبار پاسپورت اهمیت فراوانی دارند. شهروندان هر کشور بسته به اعتبار پاسپورت خود در سطح بین‌الملل و کشوری که قصد سفر به آن را دارند، بایستی روادید یا ویزا دریافت کنند. ویزا درواقع مهری است که در پاسپورت ثبت ‌شده و انواع گوناگونی دارد.

increase-passport-validity_1

افزایش اعتبار پاسپورت

اعتبار و قدرت پاسپورت هر کشور بر اساس تعداد کشورهایی که شهروندان می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به آن‌ها سفر کنند، مشخص می‌شود. Henley Passport Index هرساله با کسب اطلاعات از سازمان حمل‌ونقل هوایی در سطح بین‌الملل اعتبار پاسپورت‌ کشورهای جهان را مشخص می‌کند. این سازمان جهت ورود به هر کشور که نیاز به اخذ ویزا ندارد، امتیاز یک در نظر می‌گیرد؛ در غیر این صورت هیچ امتیازی به پاسپورت داده نخواهد شد. پاسپورتی که بتواند بیشترین امتیاز را کسب نماید، می‌تواند جایگاه مطلوب‌تری در سطح بین‌المللی به دست آورد.

اخذ پاسپورت معتبر، یکی از اهداف مهم مهاجرت

هدف بسیاری از افراد از اقدام به مهاجرت، دریافت پاسپورت‌های معتبر و قدرتمند است. کشورهایی که دارای پاسپورت‌های معتبر، هستند معمولاً ازنظر سیاسی، اقتصادی، اجتماعی وضعیت مطلوبی دارند. اگر افراد موفق به دریافت تابعیت و پاسپورت این کشورها شوند، این امکان را خواهد داشت تا بسته به اعتبار بالای آن، بدون نیاز اخذ ویزا و طی مراحل پیچیده و زمان‌بر آن، به‌راحتی به کشور موردنظر سفر کرده یا در فرودگاه کشور مقصد ویزای الکترونیکی دریافت نمایند. بااین‌حال چالش بزرگ در ابتدای مسیر این است که چگونه شانس خود را در اخذ ویزای کشور مدنظر بالا ببریم؟ یا از کدام راه‌ها افزایش اعتبار پاسپورت خود را ممکن سازیم؟ در ادامه به بررسی راه‌های موجود خواهیم پرداخت.

اعتبار پاسپورت ایرانی

بر اساس آخرین رده‌بندی‌ها، پاسپورت ایرانی با توجه به تحریم‌های بین‌المللی جایگاه خوبی ندارد؛ لذا سخت‌گیری‌های فراوانی در زمان صدور ویزا از سوی افسر اعمال خواهد شد. در حال حاضر شهروندان ایرانی برای ورود به 186 کشور دنیا نیاز به اخذ ویزا یا روادید خواهد بود؛ بااین‌حال راه‌های متعددی برای افزایش اعتبار پاسپورت حتی در شرایط حال حاضر وجود دارد که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.

چگونه پاسپورت ضعیف و سفید خود را به پاسپورتی قوی و معتبر تبدیل کنیم؟

وضعیت اقتصادی نامناسب ایران و تحریم‌های شدید بین‌المللی در کنار نداشتن تعامل سازنده با اغلب کشورهای دنیا، سبب شده پاسپورت ایران از اعتبار خوبی برخوردار نباشد. درنتیجه ایرانیان برای سفر به بسیاری از کشورهای دنیا نیازمند دریافت ویزا هستند. بااین‌حال یکی از مؤثرترین راه‌ها برای افزایش اعتبار پاسپورت سابقه سفر خوب به کشورهای قدرتمند است.

روشن است که افراد دارای پاسپورت سفید که هیچ‌گونه مهر ورود و خروج به کشوری دیگر در آن ثبت نشده، مشکلاتی را در اخذ ویزای کشورهای درجه‌یک دنیا خواهند داشت. برای جلوگیری از برزو این مشکلات می‌توانید یکی از راه‌های زیر را مدنظر قرار دهید:

  • به کشورهایی سفر کنید که به نسبت راحت‌تر ویزا صادر می‌کنند.
  • یکی از بهترین گزینه‌ها، دریافت ویزای توریستی ژاپن است؛ چراکه فرآیند چندان سخت و پیچیده‌ای ندارد. همان‌طور که می‌دانید پاسپورت ژاپن به‌عنوان قوی‌ترین پاسپورت در جهان معرفی شده و حتی ورود و خروج به این کشور هم در بالا بردن اعتبار پاسپورت تأثیر خواهد داشت.
  • شرکت در همایش‌های بین‌المللی یا دیدار از اقوام در کشورهایی مانند کانادا یا اروپا با دریافت دعوت‌نامه
[typed string0=”سابقه سفر خوب در راستای اعتبار بخشیدن به پاسپورت ضرورت دارد؛ چراکه یکی از مواردی که افسر صادرکننده ویزا به آن توجه می‌کند، سابقه سفر و مهر ورود و خروج به کشورهای خارجی است.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

سابقه سفر و تأثیر آن بر اعتبار پاسپورت

افزایش اعتبار پاسپورت نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است. سابقه سفر خوب در این راستا ضرورت دارد؛ چراکه یکی از مواردی که افسر صادرکننده ویزا به آن توجه می‌کند، سابقه سفر و مهر ورود و خروج به کشورهای خارجی است. انتخاب کشورهایی که راحت ویزا صادر می‌کنند یا امکان سفر به آن‌ها بدون سابقه سفر هم امکان‌پذیر است، گزینه‌هایی خوبی برای اعتبار بخشیدن به پاسپورت خواهند بود. در حال حاضر روسیه، بلغارستان، رومانی، کرواسی و اوکراین کشورهایی هستند با توجه به‌موقعیت خود راحت‌تر ویزا برای ایرانیان صادر می‌کنند.

درخواست ویزاهای مهمی هم چون شینگن یا مولتی کانادا بدون داشتن سابقه سفر خوب ازنظر افسر غیرمنطقی است. سفر به ژاپن و کشورهای ذکرشده در اخذ ویزای شینگن اهمیت دارد؛ از طرف دیگر سفر به یکی از کشورهای شینگن هم در اخذ ویزای مولتی کانادا تاثیر دارد.

سابقه سفر به کشورهای بدون نیاز به اخذ ویزا

با توجه به اعتبار پایین پاسپورت ایران، هنوز برای ورود به برخی کشورها نیازی به اخذ ویزا نیست. امارات متحده عربی، آذربایجان، ترکیه، مالزی، گرجستان ازجمله کشورهایی هستند که نیاز به اخذ ویزا نداشته یا حداقل ویزای فرودگاهی برای ورود به آن‌ها الزام دارد. حال سؤالی که در اینجا به وجود می‌آید این است که آیا سابقه سفر به این کشورها سبب افزایش اعتبار پاسپورت خواهد شد یا خیر؟

در پاسخ باید بگوییم که با استناد به این‌که سفر به این کشورها نیاز به اخذ روادید نداشته و می‌توان با ویزای فرودگاهی به آن‌ها سفر کرد، تأثیری بر اعتبار پاسپورت نخواهد داشت. سابقه سفر به این کشورها تنها نشان خواهد داد که اهل سفر هستید.

سؤالات متداول

آیا اخذ ویزای شینگن برای ایرانیان دارای پاسپورت سفید امکان‌پذیر است؟

شاید یک از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به کشورهای اروپایی، اخذ ویزای شینگن باشد؛ در اینجا هم بحث بر سر ویزا است؛ چراکه با دریافت ویزای شینگن می‌توان به 27 کشور عضو این معاهده بدون نیاز به ویزا سفر کرد. بااین‌حال احتمال دریافت این ویزا بدون سابقه سفر به کشورهای اروپایی مدنظر احتمال بسیار پایینی دارد یا به عبارتی غیرممکن است.

چگونه پاسپورت ضعیف و سفید خود را به پاسپورتی قوی و معتبر تبدیل کنیم؟

جهت افزایش اعتبار پاسپورت خود می‌توانیم به کشورهای سفر کنیم که به نسبت بقیه راحت‌تر برای ایرانیان ویزای صادر می‌کنند. سفر توریستی به ژاپن و سفر به کانادا و اروپا به جهت شرکت در همایش‌های بین‌المللی یا دیدار از آشنایان، دیگر راه‌هایی است که به پاسپورت سفید و ضعیف شما وزن و اعتبار می‌بخشد.

رتبه‌بندی قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان بر چه اساس صورت می‌گیرد؟

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، سازمان مطالعاتی هنلی هرساله طبق اطلاعات کسب‌شده از سوی سازمان حمل‌ونقل بین‌المللی، فهرستی از قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان منتشر می‌نماید. این رتبه‌بندی بر مبنای آزادی شهروندان در سفر به کشورهای خارجی، بدون نیاز به دریافت ویزا صورت می‌گیرد. در سال جاری پاسپورت ژاپن با امکان سفر به 191 کشور جهان، در رتبه یک این فهرست جای گرفته است.

آیا دریافت ویزای توریستی به‌تنهایی به پاسپورت اعتبار می‌بخشد؟

اخذ ویزای توریستی به کشورهای اروپایی یا کانادا به‌تنهایی افزایش اعتبار پاسپورت را سبب نخواهد شد؛ بلکه این مهر ورود و خروج به این کشورهاست که می‌تواند به پاسپورت قدرت ببخشد. ورود و خروج به‌موقع و احترام به قوانین کشور مدنظر می‌تواند سابقه سفر خوبی را برای شما ایجاد نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.