مقالات

مهاجرت فوری اروپا

سیستم اکسپرس انتری (Express Entry) که توسط دولت‌های اروپایی برای انتخاب مهاجرین به‌کاربرده می‌شود، به مهاجرت فوری اروپا مشهور است. این سیستم درواقع روشی جدید برای اخذ پرونده‌های مهاجرتی است.

مهاجرت فوری اروپا

روند کار در این سیستم به نحوی است که افراد متقاضی مهاجرت فوری به کانادا و اروپا، درخواست مهاجرت و همچنین رزومه خود را در سیستم ثبت می‌نمایند. دولت از میان پرونده‌های دریافتی مهاجرت فوری، بر اساس امتیاز کسب‌شده متقاضی و با توجه به نیروی کار موردنیاز در کشورهای مقصد، مهاجران را انتخاب می‌کند.

ثبت درخواست مهاجرت فوری اروپا

هیچ‌گونه محدودیتی برای ثبت‌نام در برنامه مهاجرت فوری اروپا وجود نداشته و همه می‌توانند برای آن درخواست دهند؛ که البته قبولی در این سیستم بر اساس سطح امتیازهای کسب‌شده و بسیاری موارد دیگر می‌باشد. حداکثر یک ماه پس از ثبت درخواست باید رزومه خود را در پایگاه داده اشتغال وابسته به سازمان منابع انسانی اروپا وارد نمایند.

در مرحله بعد، متقاضیان می‌بایست از مرحله فیلتر برنامه‌های مهاجرتی عبور کرده و حداقل شرایط، امتیازات و تخصص‌های لازم برای مشاغل موردنیاز را داشته باشند.

سیستم امتیازبندی مهاجرت فوری اروپا

سیستم امتیازبندی مهاجرت فوری اروپا به نسبت پیچیده است. در این سیستم متقاضیان به دودسته مجرد و متأهل تقسیم خواهند شد که حداکثر امتیاز قابل اخذ توسط متقاضی می‌تواند تا 1200 امتیاز برسد. تقسیم‌بندی سیستم امتیازبندی در سه دسته تعریف می‌شود:

سرمایه انسانی اولیه

فاکتور سرمایه انسانی اولیه (Core Human Capital Factors) شامل قسمت‌های مختلفی می‌باشد که افراد مجرد می‌توانند حداکثر 500 امتیاز و افراد غیر مجرد 460 امتیاز برای خود و 40 امتیاز برای همسر متقاضی کسب نمایند.

 • سن (105 امتیاز برای مجردین و 100 امتیاز برای افراد متأهل)
 • میزان تحصیلات حداکثر 150 امتیاز برای متقاضیان مجرد و 140 امتیاز برای افراد غیر مجرد
 • درجه‌بندی سطح زبان (حداکثر 24+136 امتیاز برای متقاضیان مجرد و 22+128 امتیاز برای متقاضیان متأهل)
 • میزان سابقه کار (حداکثر امتیاز برای مجردین 80 و برای غیرمجردین 70 امتیاز)

قابلیت انتقال مهارت

عامل قابل‌انتقال بودن مهارت (Skill Transferability Factors) که به معنای ترکیبی از مهارت‌های بالا است، برای متقاضی حداکثر می‌تواند 100 امتیاز را به بار آورد. متقاضی از ترکیب چهار مورد زیر می‌تواند امتیاز کسب نماید.

 • ترکیب مهارت سطح زبان و سابقه کار در کشوری غیر از کشور مقصد، برای متقاضی منجر به کسب 50 امتیاز می‌شود.
 • ترکیب مهارت سطح زبان و میزان تحصیلات، برای متقاضی منجر به کسب 50 امتیاز می‌شود.
 • ترکیب سابقه کار در داخل کشور مقصد و سابقه کار در کشوری غیر از کشور مقصد، برای متقاضی منجر به کسب 50 امتیاز می‌شود.
 • ترکیب مهارت سطح زبان و داشتن گواهی‌نامه صلاحیت شغلی، برای متقاضی منجر به کسب 50 امتیاز می‌شود.

دارا بودن گواهی مهاجرت استانی یا پیشنهاد کار

درصورتی‌که فرد متقاضی گواهی پذیرش از طریق برنامه‌های استانی کانادا را داشته باشد و یا از طرف یک کارفرمای معتبر پیشنهاد شغلی داشته باشد، می‌تواند 600 امتیاز اخذ نماید.

حداقل امتیاز موردنیاز

برنامه مهاجرت فوری اروپا یا اکسپرس انتری یک برنامه رقابتی است و حداقل امتیاز برای قبولی بسته به امتیاز متقاضیان متفاوت خواهد بود. بر اساس مقایسه‌ها و تحلیل‌های انجام‌شده، حداقل امتیاز موردنیاز 500 است. با این حساب در صورت یافتن یک جایگاه شغلی از طرف کارفرمای معتبر تبعه کشور مقصد می‌توانید با اخذ 600 امتیاز در گزینش این سیستم پذیرفته شوید.

سیستم رتبه دهی به متقاضیان

اگر قصد مهاجرت فوری اروپا دارید، می‌توانید از طریق سیستم اکسپرس انتری اقدام نمایید. با ایجاد یک حساب کاربری و ثبت اطلاعات خود می‌توانید امتیازات را بررسی کنید. اگر امتیاز مطلوب را اخذ نمایید، موفق به دریافت دعوت‌نامه از طرف دولت کشور موردنظر خواهید شد. پس‌ازآن می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

سیستم رتبه‌بندی یا همان Comprehensive Ranking System (CRS)، داوطلبان مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری را که اقدام به ایجاد پروفایل کرده‌اند، رتبه‌بندی می‌کند. هر متقاضی بر اساس فاکتورهای مختلفی چون سن، سطح زبان و تحصیلات و سابقه کاری که دارد، امتیازی از صفرتا ۱۲۰۰ دریافت خواهد کرد.

600 امتیاز مربوط به امتیازات فردی متقاضی و همسرش است و 600 امتیاز دیگر می‌تواند از طریق دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای معتبر و یا دریافت گواهی انتخاب از یکی از استان‌ها به دست آید. قابلیت بروز رسانی اطلاعات نیز وجود دارد.

نحوه افزایش امتیاز

متقاضیان مهاجرت فوری اروپا علاوه داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمای معتبر و گواهی انتخاب در سیستم استانی، از روش تحصیلی نیز می‌توانند امتیاز خود را افزایش داده و شانس خود برای انتخاب شدن را بالا ببرند.

مدارک موردنیاز برای اکسپرس انتری

مهاجرت فوری اروپا از طریق سیستم اکسپرس انتری در دو مرحله ارسال اطلاعات برای تکمیل پروفایل و پس‌ازآن جهت درخواست اقامت انجام می‌پذیرد. مدارک موردنیاز برای هر مرحله متفاوت خواهد بود.

مدارک موردنیاز برای تکمیل حساب کاربری

در مرحله اول ثبت اطلاعات کافی است و نیازی به بارگذاری آن‌ها نمی‌باشد. مدارکی که برای این مرحله نیاز دارید، به شرح زیر هستند:

 • گذرنامه
 • مدارک آزمون‌های بین‌المللی زبان
 • مدارک تحصیلی
 • دعوت‌نامه استانی (درصورتی‌که دریافت کرده باشید)
 • پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای معتبر کانادایی (درصورتی‌که دریافت کرده باشید)

مدارک موردنیاز برای دریافت اقامت دائم

بارگذاری مدارک موردنیاز برای تکمیل حساب کاربری و همچنین مدارک مرحله دوم، در زمان دریافت اقامت دائم ضروری است و درصورتی‌که این مدارک در حساب کاربری‌تان موجود نباشد، پرونده شما بررسی نخواهد شد. مدارک موردنیاز در مرحله دوم عبارت‌اند از:

 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • مدارک آزمایش‌های پزشکی
 • مدارک و گواهی تمکن مالی
[typed string0=”برنامه دقیقی برای انجام قرعه‌کشی‌ها اعلام‌نشده است؛ اما معمولاً هر دوهفته یک‌بار و در روزهای چهارشنبه این قرعه‌کشی انجام می‌شود. ممکن است قرعه‌کشی‌های دیگری در زمان‌های خارج از زمان اعلام‌شده نیز انجام شود. ” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

هزینه‌های مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری

در صورت کسب امتیاز موردنیاز و دریافت دعوت‌نامه، از طریق سیستم اکسپرس انتری می‌توانید همسر و فرزندانتان را به همراه برده و برای آن‌ها نیز اقامت بگیرید. نخستین مرحله کار و ایجاد حساب کاربری جهت وارد شدن به بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری برای مهاجرت فوری اروپا رایگان خواهد بود. پس از رتبه‌بندی در صورت کسب امتیازات لازم، اگر موفق به دریافت دعوت‌نامه از طرف دولت کشور موردنظر شدید، پرونده می‌بایست بررسی گردد.

برای انجام پروسه بررسی می‌بایست مبلغی معادل 550 دلار آمریکا پرداخت نمایید. در آخرین مرحله نیز 490 دلار آمریکا برای اخذ اقامت دائم می‌پردازید. معادل چنین مبلغی برای همسرتان نیز پرداخت خواهید کرد. برای فرزندان، هزینه نهایی که پرداخت خواهید کرد، 150 دلار خواهد بود.

سرمایه‌گذاری در اروپا

یکی از روش‌هایی که به کمک آن می‌توان اقامت فوری اروپا را به دست آورد، سرمایه‌گذاری درزمینه خرید ملک، سهام، اوراق قرضه و… است. سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی به‌منظور اخذ اقامت ممکن است کمی هزینه‌بر باشد ولی در برخی کشورها این‌طور نیست.

برای مثال هزینه لازم جهت ثبت شرکت در اسلواکی بسیار پایین است و گزینه‌ای بسیار ایده‌آل برای اخذ اقامت اروپا است. سرمایه لازم برای خرید ملک در اروپا نیز متفاوت است ولی به‌طور میانگین سرمایه‌ای بالغ‌ بر 50000 یورو نیاز دارد.

افراد با اخذ اقامت موقت پنج ساله می‌توانند اقامت دائم اروپا را کسب کنند که البته این رقم در کشورهای مختلف، متفاوت است.

مهاجرت فوری به سوئد

سوئد کشوری در شمال اروپا است که در شبه‌جزیره اسکاندیناوی واقع‌شده است. این کشور از سمت غرب با نروژ، از شمال شرق با فنلاند، از جنوب شرقی با دریای بالتیک، از سمت شرق با خلیج بوتنی و از جنوب غربی با دانمارک همسایه است. جمعیت این کشور بیش از 10 میلیون نفر است که حدود 8 میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند.

پایتخت سوئد، بزرگ‌ترین شهر آن استکهلم است. با افزایش نرخ مهاجرت به کشورهای خارجی، مهاجرت فوری به سوئد به دلیل ارائه امکانات مطلوب به شهروندان، بالا بودن کیفیت زندگی، رفاه، بهداشت، سطح آموزش، آزادی شهروندی و… موردتوجه بسیاری از افراد قرارگرفته است.

مهاجرت فوری به ایتالیا

مهاجرت فوری به ایتالیا که یکی از کشورهای توسعه‌یافته جنوب اروپا است، با توجه به مزایایی که در اختیار شهروندان قرار می‌دهد، طرفداران زیادی دارد. پایتخت ایتالیا شهر تاریخی رم است. زبان رسمی رایج در کشور، ایتالیا است و واحد پول رایج یورو است. ایتالیا با داشتن 60 میلیون و 600 هزار نفر، پنجمین کشور پرجمعیت اروپا است. آب‌وهوای این کشور، معتدل فصلی است.

مهاجرت فوری به آلمان

یکی از کشورهایی که تقاضای مهاجرت از کلیه روش‌های تحصیلی، درمانی، کاری، توریستی و… برای آن به‌شدت بالاست، کشور آلمان است. پایتخت آلمان شهر برلین است.

این کشور از سمت شمال با دریای شمال، دریای بالتیک و دانمارک، از سمت شرق با جمهوری چک و لهستان، از سمت جنوب با سوئیس و اتریش و از سمت غرب با کشورهای هلند، بلژیک و فرانسه همسایه است.

آلمان به‌عنوان پرجمعیت‌ترین کشور اروپا، 82 میلیون نفر را در خود جای‌داده است. بزرگ‌ترین شهرهای ثروتمندترین کشور عضو اتحادیه اروپا و یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان، برلین، مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت هستند

آلمان جزو کشورهایی است که به دلیل امکان تحصیل رایگان، ارائه امکانات رفاهی و اجتماعی و… در سیستم مهاجرت فوری اروپا اکسپرس انتری تقریباً در اولویت اول انتخاب متقاضیان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.