مقالات

نکاتی که باید از کانادا بدانید

نکاتی از کانادا

در این مقاله قراره نکاتی از کانادا بدونیم. بیشتر بشناسیمش،از استانها و شهرهای کانادا بیشتر بدونیم و بفهمیم اگر روزی به این کشور سفر کردیمو قصد داشتیم گشتی بزنیم چقدر زمان باید بذاریم و فاصله بین شهرها چقدره؟ اصلا بلدین راه خودتون رو پیدا کنید؟ پس خوندن این مقاله رو از دست ندین تا بتونید راه خودتونو در دل کانادا به راحتی پیدا کنید و از سفر خودتون لذت ببرید. رفت و آمد توی کانادا زیادم سخت نیست.

نکاتی از کانادا، بهشت مهاجران

استانها و قلمروهای کانادا تقسیمات فراملی در محدوده جغرافیایی کانادا، تحت قلمرو قانون اساسی این کشور هستند. در کنفدراسیون 1867 ، سه استان آمریکای شمالی بریتانیا – نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و استان کانادا (که در زمان کنفدراسیون به انتاریو و کبک تقسیم شد) – برای تشکیل فدراسیون متحد شدند و به کشوری کاملاً مستقل تبدیل شدند. مرزهای بین المللی کانادا چندین بار تغییر کرده است و این کشور از چهار استان اصلی به ده استان فعلی و سه منطقه تبدیل شده است. همة اینها باهم، کانادا دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت را تشکیل می‌دهند.

کانادا

استان‌ها و سرزمین‌ها باهم متفاوت‌اند.

تفاوت عمده بین یک استان کانادا و یک سرزمین در این است که استان‌ها قدرت و اقتدار خود را از قانون اساسی 1867 (قبلاً قانون آمریکای شمالی بریتانیا) دریافت می‌کردند، درحالی‌که در ادارة دولت‌های سرزمینی قانون و اختیارات تام متعلق به خودشان وجود دارد. توسط پارلمان کانادا اختیارات ناشی از قانون اساسی بین دولت کانادا (دولت فدرال) و دولت‌های استان تقسیم می‌شود تا به طور انحصاری اعمال شوند. تغییر در تقسیم قدرت بین دولت فدرال و استان‌ها مستلزم اصلاح قانون اساسی است، درحالی‌که تغییر مشابهی که بر سرزمین‌ها تأثیر می‌گذارد می‌تواند به صورت یک‌جانبه توسط پارلمان یا دولت کانادا انجام شود.

قلمروهای کانادا کجاست؟

سه منطقه در کانادا وجود دارد. بر خلاف استان‌ها، همان‌طور که در بالا گفتم سرزمین‌های کانادا دارای حاکمیت ذاتی نیستند و فقط دارای اختیاراتی هستند که توسط دولت فدرال به آنها واگذار شده است. آنها شامل تمام سرزمین اصلی کانادا در شمال عرض جغرافیایی 60 درجه شمالی و غربی خلیج هادسون و همه جزایر شمال سرزمین اصلی کانادا (از جزایر جیمز بی تا جزایر ملکه الیزابت) هستند.

قلمرو دیگری، ناحیه کیواتین از 7 اکتبر 1876 تا 1 سپتامبر 1905 وجود داشت، هنگامی که دوباره به مناطق شمال غربی پیوست و به منطقه کیواتین تبدیل شد. این منطقه در شرق سرزمین‌های شمال غربی قرار داشت و منطقه‌ای را که امروزه منطقه کنورا انتاریو، شمال مانیتوبا و نیمه شرقی نوناووت است اشغال کرده است. دولت کیواتین در وینیپگ، منیتوبا مستقر بود. این منطقه هیچ نمایندگی در پارلمان فدرال نداشت.

کانادا کشوری متنوع و جذاب است. چیزهای زیادی برای یادگیری و دوست داشتن در مورد کانادا وجود دارد. در این مقاله قصد ما دادن اطلاعاتی کلی از جغرافیا، جمعیت، سیاست و شهریت کاناداست.

[typed string0=”کانادا با فراهم‌کردن امکانات هرساله گردشگران و مهاجران زیادی را به خود جذب می‌کند و به نظر می‌رسد در این مسیر بسیار خوب عمل کرده است. ” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

تقسیم‌بندی جغرافیایی

کانادا با مساحت 9.1 میلیون کیلومترمربع دومین کشور بزرگ جهان است. در نیمه بالای آمریکای شمالی واقع شده است این کشور دارای سه اقیانوس است: اقیانوس آرام، اقیانوس اطلس و قطب شمال. در واقع، طولانی‌ترین خط ساحلی را در بین همه کشورها دارد. از جنوب، نزدیک به 9000 کیلومتر مرز زمینی‌اش با ایالت متحدة آمریکاست. این طولانی‌ترین مرز دنیاست! اکثر کانادایی‌ها در چند صد کیلومتری مرز ایالات متحده زندگی می‌کنند.

جمعیت شهرها

جمعیت کانادا حدود 38 میلیون نفر است. تقریباً 80 درصد مردم در شهرها زندگی می‌کنند. آن‌قدر در این ناحیه فضا هست که نسبت تراکم جمعیتش جزء کمترین‌های جهان است. یعنی کمتر از 4 نفر در هر کیلومترمربع! این در حالی است که تهران خودمان تراکم جمعیتی بالغ بر 1000 نفر در هر کیلومترمربع است! امیدوارم خلوت بودن کانادا را درک کرده باشید.

بزرگ‌ترین شهرهای کانادا

  • تورنتو: 6.5 میلیون
  • مونترال: 4.3 میلیون
  • ونکوور: 2.7 میلیون
  • کلگری: 1.5 میلیون
  • ادمونتون: 1.4 میلیون
  • اتاوا-گاتینو: 1.4 میلیون نفر

این کشور پهناور  چندفرهنگی و متنوع است. کانادایی‌ها نماینده 250 اصل‌ونسب قومی هستند. 20 میلیون کانادایی با تبار اروپایی، 2 میلیون با تبار بومی و تعداد زیادی کانادایی وجود دارند که از نسب چینی، هند شرقی، آسیای جنوب شرقی و سایر اجداد هستند. جمعیت بومی کانادا شامل ملل اول، مردم اینوئیت و متیس است

سیستم سیاسی کانادا

این کشور دارای سیستم حکومتی دموکراتیک است. پادشاهی مشروطه دارد و ملکه الیزابت دوم به‌عنوان رئیس دولت است. در کانادا، فرماندار کل وظایف اعلیحضرت را انجام می‌دهد و عملاً رئیس دولت است.

پایتخت کانادا اتاوا، انتاریو است. پارلمان شامل مجلس عوام با 338 عضو منتخب و مجلس سنا است که 105 نماینده در آن منصوب شده‌اند. به طور متوسط ​​، اعضای پارلمان (نمایندگان مجلس) هر 4 سال یکبار انتخاب می‌شوند. نخست‌وزیر که معمولاً رهبر حزب دارای بیشترین کرسی در مجلس عوام است، رئیس دولت است. نخست‌وزیر 20 تا 30 وزیر را که کابینه را تشکیل می‌دهند تعیین می‌کند. کابینه سیاست دولت را تدوین می‌کند و مسئول مجلس عوام است.

در این میان هر 10 استان و 3 ناحیه کانادا دارای قانون‌گذاری تحت رهبری نخست‌وزیر هستند. دولت‌های استانی و منطقه‌ای مسئول آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، گواهینامه رانندگی، استانداردهای کار، خدمات اجتماعی و موارد دیگر هستند.

دولت‌های شهری و محلی نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند و معمولاً مسئول برنامه‌ریزی شهری یا منطقه‌ای، خیابان‌ها و جاده‌ها، بهداشت (مانند جمع‌آوری زباله)، برف‌روبی، خدمات اطفای حریق، آمبولانس، خدمات اورژانس، امکانات تفریحی، حمل‌ونقل عمومی و همچنین برخی خدمات بهداشتی و اجتماعی محلی.

مراکز استان‌ها و سرزمین‌های کانادا

حالا بیایید با نام این شهرها و مناطق آشنا شویم و البته بدانید که در مقالات پیشین خیلی از این شهرها را بررسی کردیم

# استان مرکز
1 کانادا اتاوا
2 کبک کبک
3 نوا اسکوشیا هالیفاکس
4 نیوفاندلند و لابرادور سینت جان
5 نیوبرانزویک فردریکتون
6 جزیره پرنس ادوارد شارلوت تاون
7 اونتاریو تورنتو
8 مانیتوبا وینیپگ
9 ساسکاچوان رجینا
10 آلبرتا ادمونتون
11 بریتیش کلمبیا ویکتوریا
12 نوناووت ایکالویت
13 سرزمین‌های شمال غربی Yellowknife
14 یوکان وایت هورس

حمل‌ونقل و رفت‌وآمد در شهرها

سیستم حمل‌ونقل این کشور شامل بیش از 1.400.000 کیلومتر (870.000 مایل) جاده، 10 فرودگاه بین‌المللی بزرگ، 300 فرودگاه کوچک‌تر، 72.093 کیلومتر (44.797 مایل) مسیر راه‌آهن و بیش از 300 بندر تجاری و بندرهایی است که دسترسی به اقیانوس آرام را فراهم می‌کند. اقیانوس اطلس و قطب شمال نیز …

حمل‌ونقل اصلی در کانادا کدام است؟

شهرهای بزرگ کانادا دارای سیستم حمل‌ونقل عمومی عالی با ترکیبی از اتوبوس، تراموا، سیستم‌های راه‌آهن سبک و قطارهای زیرزمینی هستند. اگر از تورنتو، ونکوور، مونترال یا اتاوا دیدن می‌کنید، می‌توانید به‌راحتی بدون ماشین رفت‌وآمد کنید. اتوبوس متداول‌ترین نوع حمل‌ونقل شهری است. برخی از شهرها روش‌های دیگر حمل‌ونقل عمومی هم هستند. اما در بیشترین حالت رفت‌وآمد با اتوبوس است. در بیشتر موارد، شما به‌راحتی می‌توانید از یک روش حمل‌ونقل به حالت دیگر تغییر مسیر بدهید.

کانادا

حمل‌ونقل عمومی رایگان

برخی از شهرها برای برخی از سواران (مانند جوانان، دانشجویان و سالخوردگان) کرایه‌های نسبی را لغو می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر از شهرها مسیرهای رایگان را در داخل شبکه ترانزیت ارائه می‌دهند و سایر شهرها حمل‌ونقل رایگان را در ساعات خاصی از روز، هفته یا سال ارائه می‌دهند.

بهترین راه برای رفت‌وآمد در کانادا چیست؟

بهترین راه سفر در این کشور استفاده از اتوبوس و حمل‌ونقل عمومی است، زیرا با وجود هزینة کم و سرعت بالا راهی مطمئن برای گشت‌وگذار است. گاهی گله و شکایت‌هایی از اتوبوس‌های عمومی هست اما سیستم حمل‌ونقل اتوبوسی این کشور جزء بهترین و کامل‌ترین سیستم‌های اداری و مدیرتی و خدمت‌رسانی است. (اونایی که گلایه دارن جمع کنن بیان ایران)

فاصله بین شهرهای اصلی

شهرهای اصلی برای رفت‌وآمد مانعی بر سر مسیر ندارند حتی در زمستان‌های سر و سخت این کشور، نیز حمل‌ونقل مسافرین بدون مشکل انجام می‌شود

در این جا فاصلة چند شهر اصلی را آورده‌ایم و راهکاری داریم تا بتوانید مسیر خود را به بهترین شکل انتخاب کنید

  • نوناووت به انتاریو 4،533 کیلومتر 2،817 مایل
  • انتاریو به اتاوا 3،754 کیلومتر 2،333 مایل
  • اتاوا تا جزیره پرنس ادوارد 956 کیلومتر 594 مایل
  • جزیره پرنس ادوارد به کبک 1019 کیلومتر 633 مایل

برای محاسبه و اندازه‌گیری فاصلة بین شهرها می‌توانید نام مبدأ و مقصد خودتان را در این سایت وارد کرده و مطمئن در کشور مد نظرتان سفر کنید.

اینم حرفای من از کانادا. البته حرفای من که نه، در حقیقت مطالبی از کانادا که خیلی خیلی مهمن و باید می‌خوندینشون و باهاشون آشنا می‌شدین. خوشتون اومد؟ حالا نظتون راجع به کانادا چیه؟ نظراتونو می‌خونم 😍🥰❤❣ یادتون نره

 

سوالات متداول

حداقل شرایط پذیرش در کارشناسی مهندسی در کانادا چقدر است؟

یک متقاضی بین المللی باید در آموزشگاه عالی خود ریاضیات (حساب)، فیزیک و شیمی داشته باشد. حداقل مدرک برای پذیرش و انتقال از دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. برای پذیرش تحصیل در کارشناسی مهندسی در کانادا نیز نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی لازم است

هزینه Btech در کانادا چقدر است؟

هزینه کامل تحصیل لیسانس در کانادا بین 158،000 تا 323،000 دلار کانادا (تا زمان نگارش این مقاله) است. 

مشاور یا وکیل مهاجرت باید چه مجوزهایی داشته باشد؟

وکیل یا مشاور مهاجرت به کانادا باید در کشور مبدا و مقصد مجوزهای لازمه را به صورت همزمان داشته باشد. مثلا در کشور ایران شخص مورد نظر باید دارای مجوز وزارت کار یا وزارت علوم باشد و به صورت همزمان همان شخصی که قرارداد را با شما امضا می‌کند باید مجوز اداره مهاجرت کانادا را داشته باشد (ICCRC). دقت داشته باشید که چه شخصی قرارداد شما را امضا می‌کند. دقت کنید مبالغ را به حساب چه شخصی واریز می کنید. دقت داشته باشید که وکیل مهاجرت معتبر فقط دارای یک شرکت ثبت شده نیست، باید مجوز رسمی با کد رهگیری داشته باشد (فریب تبلیغات را نخورید)

اعتبار یک وکیل مهاجرت کانادا را چطور می شه استعلام کرد؟

با مراجعه به سایت اداره مهاجرت کانادا می توانید پروانه فعالیت یک مشاور یا وکیل کانادایی را استعلام بگیرید. فقط وکلای دادگستری و مشاورین یا وکلای رسمی ICCRC در کانادا اجازه فعالیت مهاجرتی را دارند. و شما باید وکیل خود را بشناسید و به صورت مستقیم و بدون واسطه با ایشان قرارداد خود را امضا کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.