مهاجرت کاری

مشاغل موردنیاز بلژیک در سال 2020

مشاغل موردنیاز بلژیک

اروپا مقصدی با گزینه‌های متعدد برای مهاجرت به شمار می‌رود؛ درواقع هرکدام از کشورهای آن برای تحصیل، کار یا سرمایه‌گذاری، برای هر سلیقه‌ای دارای شرایط ایدئال و متناسب می‌باشد. بلژیک از جمله کشورهای این قاره است که بنا به شرایط خاص افراد، می‌تواند برای کار یا سرمایه‌گذاری، بسیار مطلوب باشد. یافتن کار بر مبنای مشاغل موردنیاز بلژیک موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم.

مشاغل موردنیاز بلژیک

درباره بلژیک و مشاغل مورد نیاز بلژیک

کشور بلژیک واقع در غرب اروپا، با وسعت تقریبی 30.000 کیلومترمربع، حدود 11.5 میلیون نفر جمعیت دارا می‌باشد. این کشور متأثر از کشورهای همسایه و پیشینه تاریخی از جنگ‌های جهانی گسترده، دارای فرهنگ و جوامع مختلفی است.

در این کشور سه جامعه مجزای فلاندر، بروکسل و والون وجود دارند؛ در نتیجه گویش‌ها و فرهنگ‌های متعددی در این کشور مشاهده می‌شود؛ به‌طوری‌که در منطقه شمالی به زبان هلندی با گویش فلاندری، در بروکسل زبان هلندی و فرانسوی، در منطقه والون زبان فرانسوی و در برخی نقاط هم شهروندان به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. بااین‌حال شهروندان بلژیکی با زبان انگلیسی به‌عنوان زبان دوم، آشنایی دارند.

افرادی که بلژیک را به‌عنوان مقصد مهاجرت انتخاب می‌کنند، بایستی به این جامعه چندفرهنگی و گویش‌ها و زبان‌های متعدد موجود در آن دقت لازم را داشته باشند. پایتخت این کشور بروکسل و شهرهای مهم آن خنت و بروژ می‌باشند. کشور امپراطوری بلژیک یکی از اعضای اتحادیه اروپا بوده و واحد ارزی آن یورو است.

بلژیک با توجه به پتانسیل‌های اقتصادی، دارای جذابیت فراوانی برای سرمایه‌گذاری و البته مهاجرت کاری به شمار می‌رود. فهرست مشاغل موردنیاز بلژیک در این راستا مرجعی مهم تلقی می‌شود. از جمله مزایای مهاجرت کاری به بلژیک می‌توان به تعادل میان درآمد و هزینه‌ها، هزینه‌های معقول زندگی به نسبت سایر کشورهای اروپا، امکانات و خدمات رفاهی و درمانی از سوی دولت اشاره کرد.

نرخ بیکاری در بلژیک

تحلیل‌های اقتصادی و ارزیابی مدل‌ها نشان از وضعیت مطلوب کار در کشور بلژیک می‌باشد. نرخ بیکاری مهم‌ترین شاخصه اقتصادی برای ارزیابی وضعیت اشتغال در یک کشور به شمار می‌رود که این میزان در شرایط کنونی برای کشور بلژیک حدود 5.5 در نظر گرفته شده است.

هرچند نرخ بیکاری در بلژیک به نسبت کشورهای آلمان یا هلند بالاتر است اما نسبت به کشور فرانسه رقم پایین‌تری را نشان می‌دهد. نرخ بیکاری در بلژیک به‌طور میانگین در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی مشاغل موردنیاز بلژیک که هرسال نیاز به آن‌ها در ارگان‌ها و شرکت‌های مختلف، بیشتر احساس می‌شود، نرخ بیکاری پایین‌تری را دارا می‌باشند.

مشاغل مورد نیاز بلژیک

یکی دیگر از شاخصه‌های اقتصادی مهم در زمینه مهاجرت کاری مالیات بر درآمد است. این نرخ در بلژیک رقم بسیار بالایی را نشان می‌دهد که با توجه به امکانات و خدمات رفاهی و درمانی از سوی دولت، می‌تواند دلیل درستی داشته باشد.

انواع ویزای کاری در کشور بلژیک

شهروندان اتحادیه اروپا جهت کار در کشور بلژیک نیاز به مجوز یا ویزا ندارند؛ اما شهروندان خارج از این اتحادیه، برای کاری در این کشور ملزم به دریافت ویزای کاری هستند. اساس دریافت ویزای کاری در کشور بلژیک برای شهروندان خارجی مثلاً از ایرانی، کسب پیشنهاد شغلی یا جاب آفری معتبر از کارفرمای بلژیکی است.

همان‌طور که می‌دانید جاب آفر طبق مشاغل موردنیاز بلژیک قابل دریافت است؛ یعنی در صورتی می‌توانید در این کشور موفق به دریافت ویزای کاری شوید که تخصص یا حرفه شما در این فهرست جای داشته باشد. انواع ویزای کاری در بلژیک شامل موارد زیر می‌باشند:

ویزای نوع A

بهترین نوع ویزای کاری با اعتباری نامحدود برای کار در بلژیک ویزای نوع A است. برای دریافت این ویزا افراد بایستی در بازه ده سال اقامت به‌طور دائم در بلژیک، به مدت 4 سال با ویزای کار نوع B اشتغال داشته باشند. برای شهروندان کشورهایی مانند ترکیه، تونس، صربستان، مقدونیه و… این مدت اشتغال به 3 سال کاهش می‌یابد. هم‌چنین در صورت اقامت همسر و فرزندان در بلژیک این مدت به یک سال تقلیل می‌یابد.

لازم به ذکر است که کارگران موقت، کارگذاران ماهر، کارآموزان، تکنسین‌های متخصص، محققان یا استادان میهمان و … مجاز به دریافت این ویزا نیستند.

ویزای نوع B

این ویزا، رایج‌ترین نوع ویزا در بلژیک برای شهروندان خارجی بوده که نیاز به اسپانسرشیپ کارفرما دارد. ویزای نوع B برای یک شغل و نیروی کار خاصی ارائه شده و بر اساس قرارداد شغلی، اعتبار داشته و به عبارتی تا هر زمان که کارفرما و کارجو بخواهند دارای قابلیت تمدید است.

کارفرمای بلژیک با تابعیت از قانون و درصورتی‌که موفق به یافتن فردی مناسب از داخل کشور و اتحادیه اروپا برای موقعیت شغلی مدنظر نشده باشد، می‌تواند با ارائه جاب آفر، نیروی کار خارجی بر مبنای مشاغل موردنیاز بلژیک استخدام کند.

عقد قرارداد با کارفرما و دریافت دعوت‌نامه شغلی بر اساس سن، مدرک تحصیلی، سابقه شغلی مربوط و مدرک زبان مدنظر، می‌تواند ویزای نوع B را برای افراد به همراه داشته باشد.

ویزای نوع C

این ویزا به افرادی که دارای اقامت موقت بلژیک هستند اختصاص دارد. دانشجویان، اعضای خانواده کارکنان سفارت یا برخی پناه‌جویان می‌توانند تحت شرایط خاصی این ویزا را دریافت کرده و تا حدود یک سال در موقعیت شغلی مدنظر مشغول به کار شوند؛ این ویزا بر مبنای مقررات ویژه‌ای قابلیت تمدید نیز دارد.

مشاغل موردنیاز بلژیک

مشاغل مهندسی، یکی از مشاغل موردنیاز بلژیک

مشاغل موردنیاز بلژیک

با تحلیل و بررسی نرخ بیکاری و وضعیت اشتغال در بلژیک، می‌توان گفت این کشور مانند سایر کشورهای دنیا در برخی حوزه‌ها نیاز بالایی به افراد ماهر و متخصص احساس می‌کند. شناخت مشاغل موردنیاز بلژیک مهاجران کاری را به‌خوبی رهنمود می‌کند تا احتمال موفقیت آن‌ها در پروسه دریافت جاب آفر معتبر و به‌تبع دعوت‌نامه شغلی و ویزا افزایش یابد.

در هر منطقه از بلژیک نیاز به برخی مشاغل بیش‌تر احساس می‌شود؛ لذا بهتر است هر منطقه را ازنظر مشاغل موردنیاز به‌خوبی بررسی کنید؛ به این منظور در منطقه والونی سایت Actiris، در منطقه فلاندر سایت metiers.siep.be  و در بروکسل سایت VDAB می‌توانند کمک‌کننده باشند. به‌طورکلی مشاغل موردنیاز بلژیک  به شرح زیر هستند:

 • رشته‌های مهندسی
 • مدیریت پروژه
 • معماری
 • حسابداری
 • مشاغل مربوط به حوزه IT
 • نماینده فروش
 • مکانیک
 • مشاغل فنی از جمله، لوله‌کشی، سیم‌کشی، برق‌کاری و …

سؤالات متداول

آیا امکان دریافت ویزای همراه در پروسه مهاجرت کاری به بلژیک وجود دارد؟

بله، همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی می‌توانند هم‌زمان با انجام روال دریافت ویزای کاری وی، با ارائه مدارک موردنیاز، ویزای همراه و اقامت در بلژیک را کسب کنند. پاسپورت معتبر، مدارک کامل شناسایی، گواهی ازدواج، گواهی سلامت پزشکی، اثبات دارا بودن محل زندگی مناسب و توانایی مالی برای تأمین هزینه زندگی از جمله مدارک لازم به این منظور هستند.

بلژیک در رتبه چندم در لیست قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان قرار دارد؟

در فهرست قدرتمندترین و معتبرترین پاسپورت‌ها جهان، پاسپورت بلژیک مانند کشورهایی چون آمریکا، انگلیس یا نروژ در رتبه هشتم قرار دارد؛ یعنی شهروندان آن می‌توانند به 184 کشور دنیا بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند. هم‌چنین این کشور عضو معاهده شینگن نیز هست که امکان سفر بدون نیاز به اخذ ویزا به کشورهای عضو این معاهده را فراهم می‌کند.

اخذ اقامت دائم از طریق مهاجرت کاری به بلژیک چقدر طول می‌کشد؟

مهاجرت کاری با توجه به مشاغل موردنیاز بلژیک، یکی از مؤثرترین راه‌ها برای اخذ اقامت دائم این کشور به‌حساب می‌آید. ویزای کاری بلژیک، پس از گذشت 5 سال، ضمن رعایت قوانین و پرداخت مالیات، می‌تواند منجر به اقامت دائم شد. شایان‌ذکر است که با توجه به الزام آشنایی با سه زبان هلندی، آلمانی و فرانسوی، جهت سازگاری با جامعه، این راه بسیار دشوار خواهد بود.

مهم‌ترین مراجع یا سایت‌های کاریابی در بلژیک کدم‌اند؟

جهت پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب و دریافت جاب آفر به‌منظور کسب ویزای کاری، در شرایط کنونی بهترین راه کمک گرفتن از وکیل مهاجرتی آشنا به امور اروپا، خواهد بود. بااین‌حال سایت‌هایی نظیر stepstone، betterteam، LinkedIn، Indeed و totaljobs می‌توانند منابع خوبی برای شناسایی مشاغل موردنیاز بلژیک باشند.

 

اگر قصد مهاجرت کاری دارید، در ادامه می‌توانید مشاغل موردنیاز سایر کشورها را ببینید.

مشاغل موردنیاز کانادا

مشاغل موردنیاز هلند

مشاغل موردنیاز نروژ

مشاغل موردنیاز فنلاند

مشاغل موردنیاز دانمارک

مشاغل موردنیاز سوئد

مشاغل موردنیاز اتریش

مشاغل موردنیاز آلمان

مشاغل موردنیاز انگلیس

6 دیدگاه در “مشاغل موردنیاز بلژیک در سال 2020

 1. امید گفت:

  سلام من یک برق کار ماهر نصاب دوربین های مدار بسته حرفه ای و سیستم های حفاظتی هستم سنم 23 ساله هستم چگونه میتوانم ویزای کاری بگیرم

  1. سلام لطفا رزومه کاری خود را از طریق ناحیه کاربری بالا یا به واتس اپ شماره ۰۹۲۱۸۴۹۳۳۶۵ ارسال نمایید تا برای یافتن موقعیت شغلی به صورت رایگان اقدام کنیم. نتیجه جستجو ظرف مدت ۱۰ روز کاری به شما اعلام خواهد شد.

 2. سعید گفت:

  سلام برای ویزای کاری بلژیک چطور باید اقدام کنم

  1. 09191065365 گفت:

   برای بلژیک خدماتی ارائه نمی دیم.

 3. مهدی گفت:

  سلام.من راننده لیفتراک هستم و باانواع لیفتراک ها آشنایی دارم و کار میکنم و ازفروردین سال۱۳۹۰در پالایشگاه نفت تهران مشغول به کارم و باموادشیمیایی هم نسبت به کارم آشنا هستم.ایا باشغل رانندگی لیفتراک میتوانم ویزای کار دریافت کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. میلاد بیات گفت:

   سلام وقتتون بخير…
   ما خدمات اخذ ویزای کاری از طریق جاب آفر رو برای کانادا و حوزه شنگن اروپا براتون در نظر داریم
   ما هدفمون اینه که با تخصص و مدارکی که شما دارید براتون پیشنهاد شغلی پیدا کنیم که شایسته ی شما باشه
   چند تا از الزامات دریافت ویزای کاری اینه که، سه سال سابقه کار داشته باشید توی حوزه تخصصتون و سنتون حداکثر ۴۵ سال باشه و تا ۷ ماه بعد از قرار داد مدرک ایلتس جنرال رو با حداقل نمره ۵ و نیم به ما ارایه بدین…
   در صورت تمایلتون لطفا رزومه خودتون رو از طریق واتساپ با این شماره 09219749832 برای ما ارسال کنید تا از طریق موسسه و وکلای ما مورد بررسی قرار بگیره تا براتون پیشنهادهای شغلی رو ارسال کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.