مهاجرت

مشاغل موردنیاز فنلاند در سال 2020

Jobs-needed-in-Finland

زندگی و کار در کشورهای برتر اروپایی ازجمله فنلاند، با توجه به رفاه اجتماعی و اقتصاد قدرتمند آن‌ها با اثبات توانایی و شایستگی شغلی آرزویی دست‌یافتنی خواهد بود. پیش‌نیاز اساسی قدم نهادن در این مسیر سرنوشت‌ساز شناخت مشاغل موردنیاز فنلاند در سال 2020 و البته آماده‌سازی رزومه دقیق جهت دریافت جاب آفر معتبر می‌باشد.

مهاجرت و اخذ اقامت اروپا همواره مسئله جذابی برای بسیاری از افراد در نقاط مختلف جهان بوده و هست. در ادامه به بررسی قوانین، شرایط کار در فنلاند و البته راه‌های اخذ ویزای کار و اقامت دائم این کشور خواهیم پرداخت.

شرایط کار در فنلاند

فنلاند یکی از سه کشور حوزه اسکاندیناوی در اروپا می‌باشد که به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا واحد پولی آن یورو است. اگرچه در سال‌های اخیر اتحادیه اروپا با بحران اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کند، اما فنلاند به نسبت سایر کشورها کمتر متأثر شده است.

اقتصاد فنلاند بیشتر بر پایه صادرات است. از فنلاند به‌عنوان کشوری ایده آل برای زندگی و کار در اروپا یاد می‌شود که با تکیه بر عدالت و برابری در آن می‌توان به آینده روشنی دست‌ یافت.

زبان رسمی در این کشور، فنلاندی و سوئدی است؛ به‌طوری‌که زبان رسمی 91 درصد از شهروندان فنلاندی و 5 درصد سوئدی می‌باشد. لازم به ذکر است که به دلیل تعدد شرکت‌های بین‌المللی و فضایی که بر بازار این کشور حاکم است، اکثر مردم به زبان انگلیسی مسلط هستند.

بااین‌حال آشنایی با زبان فنلاندی برای مهاجرانی که قصد کار در این کشور را دارند، یک امتیاز مثبت تلقی شده و احتمال دریافت جاب آفر را بالا می‌برد.

فنلاند با جمعیت 5 میلیون نفری و وسعت تقریبی 338 هزار کیلومترمربعی، خود حوزه‌های اشتغال زیادی را دارا می‌باشد. لذا فهرست مشاغل موردنیاز فنلاند هرسال مانند سایر کشورها با ارزیابی دقیق بازار کار از سوی دولت ارائه می‌گردد.

Jobs-needed-in-Finland_2

اگرچه کارفرمایان اروپایی مادامی‌که شهروندان خود فرصت اشتغال دارند از استخدام نیروی کار خارجی اجتناب می‌کنند، اما توانمندی در حوزه شغلی موردنیاز هر کشور عامل جذبی برای استخدام و اقامت اروپا خواهد بود.

در فنلاند مانند سایر کشورهای درجه‌یک اروپایی، قوانین مدون و محکمی در حمایت از نیروی کار وجود دارد که فارغ از هر ملیت و نژادی محیطی امن برای اشتغال به وجود آورده است. طبق قانون فنلاند ساعات کاری در هفته 38 الی 40 ساعت می‌باشد.

جاب آفر در فنلاند

پیش‌شرط اساسی برای ورود به بازار کار پویای فنلاند، دریافت پیشنهاد شغلی یا دعوت‌نامه کاری معتبر از کارفرمای فنلاندی است. آشنایی با شرایط کار و وضعیت استخدام در این کشور اهمیت بالایی برای افراد متخصص و البته فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های بین‌المللی خواهند بود.

فاکتورهای اساسی موفقیت در این فرآیند، مدرک تحصیلی معتبر و البته رزومه شغلی می‌باشند که باید در راستای اثبات شایستگی و صلاحیت افراد به بهترین شکل تدوین شده باشند. فاکتور دیگری که برای برخی کارفرمایان جدا از تخصص و مهارت اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد سن متقاضی است. به‌طورکلی سن مدنظر کارفرمایان اروپایی حداکثر 40 سال است.

مهم‌ترین ویژگی‌های یک جاب آفر معتبر، علاوه بر دائمی و تمام‌وقت بودن این است که یکی از مشاغل موردنیاز فنلاند باشد؛ به‌این‌ترتیب نیروی کار که صاحب یکی از این مشاغل باشد می‌تواند شانس بالایی برای کار در یکی از مرفه‌ترین کشورهای اروپا و جهان داشته باشد.

کارفرما هم بر اساس همین معیار در وهله اول از میان شهروندان، در وهله دوم از میان شهروندان اروپایی و درنهایت از خارجی از اروپا اقدام به جذب نیروی کار می‌کند. به این منظور کارفرما در یک نوبت سه‌ماهه در فنلاند آگهی استخدام منتشر کرده و اگر موفق نشد فرد موردنظر را بیابد در یک نوبت سه‌ماهه دیگر در اروپا آگهی استخدام ارائه می‌کند.

در صورت عدم موفقیت در استخدام نیروی کار فنلاندی یا اروپایی، کارفرما با کسب مجوز از سازمان کار فنلاند می‌تواند به جذب نیروی کار خارجی توانمند و شایسته بپردازد.

چگونگی یافتن کار در فنلاند

درصورتی‌که شغل شما در فهرست مشاغل موردنیاز فنلاند جای داشته باشد، می‌توانید با تدوین رزومه جامع و مطابق با استانداردهای استخدامی این کشور، فرصت کار در این کشور را داشته باشید. شاید مهم‌ترین مزیت اخذ ویزای کاری که هرکسی را به در پیش گرفتن این مسیر ترغیب می‌کند، امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال می‌باشد.

در حال حاضر از بهترین مؤسسات کاریابی در فنلاند می‌توان به موسسه کاریابی oikotie، موسسه کاریابی بارونا یا Kluuvi و موسسه کاریابی پلازا Kamppi اشاره کرد.

Jobs-needed-in-Finland_1

مشاغل موردنیاز فنلاند در سال 2020

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، لازمه مهاجرت کاری به فنلاند، دریافت جاب آفری معتبر است. پیش‌نیاز این مهم وجود تخصص شما در لیست مشاغل موردنیاز فنلاند می‌باشد. مهم‌ترین مشاغل موردنیاز فنلاند در سال 2020 به شرح زیر می‌باشد:

معلم

مدارس فنلاند با امکانات پیشرفته و مدرن مرکز توجه کشورهای دیگر قرار گرفته و نیاز به معلمان مجرب را پیش از پیش در این کشور قابل درک کرده است. معلمان نه‌تنها در این کشور فرصت‌های اشتغال بسیار دارد، بلکه درآمد خوبی هم دارند یعنی معادل 3250 یورو در ماه.

پرستار

پرستاری رشته‌ای است که تقریباً در تمامی کشورهای جهان پرطرفدار است. با توجه به نیاز سیستم بهداشت و درمان در فنلاند، پرستاران توانمند و مجرب فرصت های شغلی زیادی دارند. پرستاران در فنلاند به‌طور متوسط حدود 3000 یورو در ماه درآمد دارند.

انعطاف‌پذیری در جستجوی کار، پویایی و اعتمادبه‌نفس، اطمینان از قابلیت تائید رزومه شغلی شما و ورود آن به بازار کار و تسلط به زبان فنلاندی در موفقیت یافتن شغل در فنلاند تأثیرگذار خواهد بود.

مربی مهدکودک

شرایط مهاجرت کاری مربی مهدکودک با توجه به اشتغال حداکثری افراد در کشور فنلاند و نیاز پدران و مادران کارمند به مربیان مجرب برای کودکان‌شان، در وضعیت مطلوبی قرار دارد. مربی‌های مجرب که مسلط به زبان انگلیسی هستند قطعاً آینده کاری خوبی در فنلاند به‌موجب تقاضای بالای جامعه خواهند داشت.

رشته‌های مهندسی در حوزه ساخت‌وساز

ساخت‌وساز لازمه یک کشور پیشرفته جهت رشد اقتصادی هر چه بیشتر آن می‌باشد. لذا مهندسی در حوزه ساخت‌وساز مانند مهندسی عمران از مشاغل موردنیاز فنلاند خواهند بود.

برنامه‌نویس

فنلاند که مهد اصلی شرکت شناخته‌شده نوکیا است، به دلیل تکنولوژی بالا نیازمند متخصصان این حوزه خصوصاً برنامه‌نویسان خلاق و توانا می‌باشد. در حال حاضر حدود 7000 برنامه‌نویس در فنلاند مشغول به کار هستند که از درآمد و امکانات رفاهی بسیار خوبی برخوردارند.

حسابدار

تعداد بالای شرکت‌های داخلی و بین‌المللی در فنلاند تقاضا را برای حسابدران دقیق و حرفه‌ای افزایش داده است. حسابداری علاوه بر وجود در فهرست مشاغل موردنیاز فنلاند با درآمد 4000 دلار در ماه یکی از پردرآمدترین مشاغل در این کشور به‌حساب می‌آید.

سؤالات متداول

شرایط اخذ اقامت و تابعیت فنلاند برای مهاجران کاری چگونه است؟

درصورتی‌که افراد موفق به دریافت ویزای کاری فنلاند شوند، می‌توانند پس از 4 سال کار و زندگی که البته متناسب با شرایط آن‌ها می‌باشد، اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. افراد در صورت نداشتن سابقه کیفری، پرداخت منظم مالیات، تسلط به زبان فنلاندی و اقامت مستمر 5 ساله در این کشور، نهایتاً پس از 5 سال می‌توانند درخواست تابعیت یا شهروندی ارائه کنند.

آیا می‌توان با ویزای توریستی در فنلاند جاب آفر گرفت؟

خیر، امکان تغییر ویزای توریستی به ویزای کار در فنلاند مانند سایر کشورها وجود ندارد. در حال حاضر تنها راه برای مهاجرت کاری در این کشور دریافت پیشنهاد شغلی معتبر از سوی کارفرمای فنلاندی است که بر مبنای مشاغل موردنیاز فنلاند و البته رزومه قوی امکان‌پذیر خواهد بود.

آیا بدون مدرک زبان می‌توان به فنلاند مهاجرت کاری کرد؟

خیر، ارائه مدرک زبان من‌جمله مدرک زبان انگلیسی با نمره موردقبول، لازمه اساسی مهاجرت کاری و اخذ اقامت اروپا خواهد بود. به‌طورکلی کار در یک کشور و تعامل با شهروندان آن نیاز به برقراری ارتباط مستمر دارد. با توجه به آشنایی شهروندان فنلاندی به زبان انگلیسی، مدرک آیلتس برای دریافت ویزای کاری این کشور لازم است.

نرخ بیکاری در فنلاند چقدر است؟

نرخ بیکاری در فنلاند با توجه به رکود اقتصادی در اتحادیه اروپا و تأثیر آن بر بازار اشتغال، در حدود 8.1 درصد برآورد شده است که به نسبت سایر کشورها تقریباً بالاست. بررسی نرخ بیکاری در انتخاب مقصد مهاجرت کاری اهمیت بالایی دارد.

 

اگر قصد مهاجرت کاری دارید، در ادامه می‌توانید مشاغل موردنیاز سایر کشورها را ببینید.

مشاغل موردنیاز کانادا

مشاغل موردنیاز هلند

مشاغل موردنیاز نروژ

مشاغل موردنیاز دانمارک

مشاغل موردنیاز سوئد

مشاغل موردنیاز اتریش

مشاغل موردنیاز آلمان

مشاغل موردنیاز بلژیک

مشاغل موردنیاز انگلیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.