مقالات, مهاجرت کاری

مشاغل موردنیاز آلمان

Jobs-needed-in-Germany

آلمان همیشه به‌عنوان مکانی عالی برای کار شناخته شده است. بااین‌حال همه افراد شانس برابری برای کار در این کشور ندارند. آشنایی با مشاغل موردنیاز آلمان برای اشخاصی که به دنبال ویزای کاری آلمان و کار در آلمان هستند یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها است در این مقاله از ویزا نیو با لیست مشاغل موردنیاز آلمان آشنا می‌شوید.

مشاغل موردنیاز آلمان

بازار کار آلمان به افراد آموزش‌دیده نیاز داشته و طبق تحقیقات سال 2019 بنیاد (Bertelsmann Stiftung) آلمان متکی به مهاجران کشورهای خارج از اروپا است.

همچنین با توجه ‌به این تحقیقات به طور متوسط حدود 114000 مهاجر از کشورهای مختلف خارج از اتحادیه اروپا به آلمان وارد می‌شوند و این بدان معناست که حدود 146000 از افراد اروپا به کشورهای خارج مهاجرت می‌کنند.

این مطالعه نشان می‌دهد این کشور تا سال 2060 سالانه حداقل 260000 مهاجر خواهد داشت.

وضعیت اقتصادی کشور آلمان

جمهوری فدرال آلمان واقع در اروپای مرکزی است. این کشور با مساحت حدودی 357 هزار کیلومترمربع، طبق آخرین سرشماری 83 میلیون نفر جمعیت دارد.

آلمان متشکل شامل 16 ایالت بوده و پایتخت آن شهر برلین است. از دیگر شهرهای مهم این کشور می‌توان به مونیخ، هامبورگ، فرانکفورت و کلن اشاره نمود. آلمانی، زبان رسمی و رایج در این کشور می‌باشد.

آلمان در مرکز اروپا قرار داشته و با کشورهای متعددی ازجمله فرانسه، لوکزامبورگ، هلند، اتریش، سوئیس لهستان، چک و دانمارک مرز مشترک دارد.

آلمان ازنظر علمی و اقتصادی پیشرو در جهان است؛ به‌طوری‌که قطب صنعتی در اروپا و جهان به شمار می‌رود.

اقتصاد این کشور بر پایه تولید ناخالص داخلی و البته صادرات صنایعی نظیر خودرو، ماشین‌آلات و ابزارآلات الکترونیکی قرار دارد؛ لذا فهرست مشاغل موردنیاز آلمان نیز بیش‌تر بر اساس این حوزه‌ها تدوین شده‌اند.

آلمان بعد از انقلاب صنعتی اروپا، از پایه‌گذاران اتحادیه اروپا بوده و ازنظر اقتصادی جایگاه ارزشمندی و باثباتی را کسب کرده است. واحد پولی این کشور یورو می‌باشد.

از سوی دیگر آلمان جزو معاهده شینگن هم می‌باشد؛ لذا افرادی که موفق به اخذ اقامت دائم یا شهروندی این کشور شوند می‌توانند به تمامی کشورهای عضو این معاهده بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند.

شرایط اخذ مجوز کار در آلمان

کار در آلمان مانند سایر کشورها مستلزم اثبات شایستگی و توانایی در یکی از حوزه‌های مورد احتیاج در این کشور است؛ این امر درنهایت منجر به اخذ مجوز یا ویزای کار در کشور آلمان می‌شود.

نکته قابل‌توجه در مهاجرت کاری به آلمان، امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال می‌باشد.

تمامی شهروندان خارجی برای کار در آلمان نیاز به ویزای کاری دارند. ویزای کاری به افرادی تعلق خواهد گرفت که تخصص و حرفه آن‌ها در لیست مشاغل موردنیاز آلمان جای داشته باشد.

به‌طورکلی ویزای کار آلمان از راه‌های زیر قابل کسب است:

جاب سیکر:

آلمان ازجمله کشورهای اروپایی است که با صدور ویزای جاب سیکر این امکان را به افراد می‌دهد تا در ظرف مدت‌زمان 6 ماهه در این کشور به دنبال موقعیت شغلی مناسب و مرتبط با شرایط آن‌ها باشند.

ارائه ویزای جاب سیکر شرایط و قوانین خاصی می‌طلبد و در صورت وجود شغل مدنظر در فهرست مشاغل موردنیاز آلمان احتمال دریافت آن افزایش می‌یابد.

سن زیر 40 سال، مدرک تحصیلی معتبر، سابقه کار مرتبط حداقل سه سال و مدرک زبان آلمانی سطح B1 پیش‌شرط اساسی دریافت ویزای جاب سیکر هستند.

در صورت موفقیت در پیدا کردن شغل، این ویزا به مجوز اقامت طولانی برای کار و زندگی افراد قابل‌تبدیل می‌باشد؛ در غیر این صورت افراد بایستی قبل از پایان اعتبار این کشور را ترک کنند.

ویزای جاب سیکر به معنای مجوز اقامت طولانی و کار در آلمان نیست، بلکه فرصتی برای یافتن کار مناسب در این کشور به شمار می‌رود.

جاب آفر:

مؤثرترین روش برای اخذ ویزای کار که بر اساس فهرست مشاغل موردنیاز آلمان امکان‌پذیر است، جاب آفر است. جاب آفر پیشنهاد شغلی معتبری است که طبق توانمندی افراد از کارفرمای آلمانی قابل دریافت است.

درصورتی‌که تخصص شما مرتبط با یکی از مشاغل موردنیاز آلمان باشد این شانس برای شما وجود دارد تا در آلمان موفق به کسب جاب آفر شوید.

سن، مدرک تحصیلی با گواهی فنی معتبر، سابقه شغلی مرتبط و البته مدرک زبان آلمانی سطح B1 شرایط دریافت جاب آفر در آلمان به شمار می‌روند.

شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ

مطابق با قانون جدید، درصورتی‌که در یکی مشاغل موردنیاز آلمان تخصص داشته باشد، می‌توانید با شرکت در دوره‌هایی به نام آوسبیلدونگ که 18 الی 24 ماه طول می‌کشد، موفق به کسب موقعیت شغلی و ویزای کاری شوید.

سن حداقل 25 سال، تخصص، سابقه کار مرتبط حداقل 3 سال و البته زبان آلمانی سطح B1 شروط اصلی این پروسه هستند.

بلوکارت چیست؟

بلوکارت معتبرترین نوع ویزای کاری در اروپا است که در آلمان نیز از ارزش بالایی برخوردار است. پیش‌شرط دریافت این سند معتبر، کسب موقعیت شغلی یا دریافت جاب آفری است که حداقل حقوق آن در آلمان برابر با 4200 یورو در ماه باشد. اعتبار بلوکارت 4 ساله بوده بهترین راه برای اخذ اقامت و تابعیت آلمان از روش مهاجرت کاری به شمار می‌رود.

لیست مشاغل موردنیاز آلمان

 • متخصصان فناوری اطلاعات
 • مشاوران و تحلیلگران فناوری اطلاعات
 • تحلیلگران داده
 • توسعه دهندگان نرم‌افزار
 • پزشکان و پرستاران
 • مهندسین
 • مهندسین مکانیک و خودرو
 • مهندسین عمران
 • دانشمندان
 • ریاضی‌دانان
 • کارگران فلز
 • تکنسین‌های الکترونیک و مهندسین برق
 • مکاترونیک
 • نمایندگان فروش و مدیران فروش

در حال حاضر، کشور آلمان تنها در 30 گروه حرفه‌ای بیش از 470000 موقعیت شغلی خالی دارد که این فرصت‌های شغلی علاوه بر افراد محلی به خارجیان و مهاجران آلمان هم پیشنهاد می‌شود. در این پست، مشاغل پرتقاضا در آلمان را تحلیل و بررسی می‌کنیم.

متخصصان فناوری اطلاعات IT specialists

بر اساس یک نظرسنجی حدود 124000 شغل آزاد برای متخصصان فناوری اطلاعات در آلمان وجود دارد.

برلین به‌عنوان مرکز فناوری اطلاعات کشور آلمان دارای بیشترین پیشنهادهای متخصص IT بوده و برای متخصصین جوان دارای مشاغل هیجان‌انگیز و آینده داری است.

 یکی از مزیت‌های استخدام در شرکت‌های فناوری اطلاعات آلمان این است که الزامی به دانستن زبان آلمانی نیست.

این شغل نه‌تنها برای برنامه‌نویسان و توسعه دهندگان نرم‌افزار بلکه برای تمامی افراد متخصص در حوزه کامپیوتر نیز مناسب است به‌طوری‌که تمامی مشاغل اعم از تولیدکنندگان خودرو و یا شرکت‌های حقوقی به یک فرد متخصص فناوری احتیاج دارند.

مشاوران و تحلیلگران فناوری اطلاعات IT consultants and analysts

این دسته از مشاغل نیز در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان تقاضای بالایی دارند و با توجه‌ به این که نیاز به ارتباط زیاد در این شغل نیست بزرگ‌ترین مزیت آن عدم نیاز به زبان آلمانی است و فقط با دانش انگلیسی می‌توان در این حوزه فعالیت کرد. مشاوران فناوری اطلاعات باتجربه در آلمان می‌توانند درآمدی بین 60000 تا 98000 یورو داشته باشند.

دانشمندان داده و تحلیلگران Data scientists and analysts

آینده زندگی درداده ها خلاصه می‌شود و در حال حاضر امنیت سایبری و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها به‌خصوص در اقتصاد آلمان بسیار موردنیاز است. تقریباً هر شرکت بزرگ حجم زیادی از داده‌ها مانند رفتار مشتری، جریان کالا، پایگاه‌داده کارکنان و غیره را جمع‌آوری می‌کند دانشمندان داده این داده‌ها را برای بهینه‌سازی فرایندها، جذب مشتریان جدید و موارد مشابه تجزیه‌وتحلیل می‌کنند.

دانشگاه‌های آلمان حتی برای افرادی که تمایل به تسلط بر داده‌ها دارند رشته خاصی به نام دیتا ساینس (data science) در نظر گرفته‌اند و دانشمندان داده حدود 58600 یورو به طور ناخالص درآمد دارند.

توسعه دهندگان نرم‌افزار Software developers

توسعه دهندگان نرم‌افزار دارای چندین زبان برنامه‌نویسی هستند و برنامه‌ها و نرم‌افزارهای جدیدی می‌توانند بسازند. آلمان بیش از 13000 جای خالی برای این موقعیت شغلی دارد و درآمد این شغل در کشور آلمان بیش از 50000 یورو در سال است که در این کشور درآمد خوبی محسوب می‌شود.

پزشکان و پرستاران physicians

با وجود تعداد زیادی از دانشجویان پزشکی در آلمان، این کشور با کمبود پرسنل پزشکی روبه‌رو است که به طور خودکار این شغل جزو پرمتقاضی‌ترین مشاغل محسوب می‌شود. بسیاری از کلینیک‌ها در شهر و روستاهای کوچک در تلاش‌اند تا در این حوزه افراد واجد شرایط را استخدام کنند.

پیش‌نیاز این حرفه معمولاً مدرک پزشکی 6 ساله بوده و یکی از پردرآمدترین مشاغل آلمان با متوسط درآمد 65000 تا 85000 یورو بسته به تخصص و تجربه می‌باشد.

سال‌هاست پرستاران جزو لیست مشاغل موردنیاز آلمان هستند. جمعیت آلمان در حال پیر شدن است و این کشور به کارمندانی برای مراقبت از سالمندان نیاز دارد.

مهندسین یا engineers یکی از مشاغل موردنیاز آلمان

آلمان ملقب به بهشت مهندسان است با دارابودن تعداد زیادی شرکت تولیدکننده اما بااین‌وجود در لیست کمبود شغل مهندسین قرار دارد. تقریباً همه گرایش‌های مهندسی در آلمان متقاضی می‌پذیرد به‌ویژه مکانیکی، خودرو و برق. داوطلبانی که تا حدی به زبان آلمانی صحبت می‌کنند همیشه شانس بیشتری برای اشتغال دارند.

Jobs-needed-in-Germany_3

بررسی مشاغل موردنیاز آلمان

مهندسی مکانیک و خودرو Mechanical and Automotive Engineering

باتوجه‌به تمرکز صنعت آلمان متقاضیان می‌توانند در زمینه‌های مختلف که نیازمند ساخت‌وساز فنی هستند مانند صنایع خودروسازی، کشتی‌سازی و تولید کار کنند. در حال حاضر آلمان حدود 5000 کارگر ماهر در این زمینه کم دارد و داشتن مدرک مهندسی مکانیک پیش‌نیاز این کار است. درآمد ناخالص این شغل حدوداً 40000 تا 45000 یورو است.

مهندسین برق یا Electrical Engineers

یکی از مشاغلی که می‌توان در لیست مشاغل موردنیاز آلمان قرارداد باتوجه‌به دنیای تلفن هوشمند و لپ‌تاپ مهندسی برق است. مهندسی برق شامل توسعه و ساخت تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی بوده و کارفرمایان این دسته از متقاضیان شرکت‌های BMW، فولکس‌واگن، دایلمر، سامسونگ، سونی و… می‌باشند متوسط حقوق یک مهندس برق در آلمان حدوداً 60000 یورو است.

مهندسین عمران یا Civil Engineers

مهندسی عمران در حال حاضر جزو مشاغل موردنیاز آلمان می‌باشد. مهندسین عمران می‌توانند با گذراندن دوره در زمینه‌ای خاص تخصص یابند. به طور متوسط حدوداً 62000 یورو درآمد این تخصص در کشور آلمان است.

دانشمندان یا Scientists

متخصصان علوم طبیعی در لیست مشاغل موردنیاز در آلمان هستند که به‌عنوان کارمند در دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی مورد درخواست قرارمی گیرند. آلمان تقاضای بالایی برای متخصصان شیمی و زیست‌شناسی دارد. اما موضوعاتی مانند زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، اکولوژی، زمین‌شناسی، نجوم، هواشناسی نیز موردنیاز هستند.

ریاضی‌دانان یا Mathematicians

ریاضی‌دانان متخصص جبر یا هندسه هستند و بسته به ریاضیات نظری یا کاربردی در زمینه‌های مختلف جزو مشاغل موردنیاز آلمان محسوب می‌شوند.

نرم‌افزار و مخابرات، تحقیق و توسعه، بانک‌ها و شرکت‌های بیمه، مدارس و دانشگاه‌ها به متخصصان ریاضی‌دان نیاز دارند و یافتن شغل در آلمان برای این دسته از افراد کار چندان سختی به‌حساب نمی‌آید. درآمد ریاضی‌دانان خوب در آلمان به طور متوسط 64000 یورو است.

کارگران فلز یا Metal workers

این حرفه تجارت کلاسیک با تغییرات و تمرکزهای مختلف است که جزو تقاضای همیشگی در لیست مشاغل موردنیاز آلمان بوده‌اند.

تکنسین‌های الکترونیک یا Electronics technicians

در آلمان شما می‌توانید در زمینه‌های تجهیزات و سیستم‌ها، فناوری اتوماسیون، فناوری بهره‌برداری، انرژی و فناوری ساختمان، سیستم‌های زیرساختی، فناوری اطلاعات و سیستم مشغول به کار شوید. این مشاغل حدود 40000 یورو درآمد دارند و نیاز به تحصیلات خاصی نیز ندارند.

مکاترونیک یا Mechatronics

مکاترونیک یک گروه بسیار حرفه‌ای در آلمان است که در واقع هیچ‌چیز بدون آنها کار نمی‌کند تقریباً هر محصولی با فناوری جدید که امروزه تولید می‌شود با اجزای مختلف الکترونیک، مکانیک، علوم کامپیوتری در ارتباط است.

 به‌عنوان متخصص در این زمینه‌های تخصصی می‌توانید در این حوزه در کشور آلمان کار کنید. پیش‌نیاز این شغل کارآموزی یا مدرک مکاترونیک است درآمد اولیه این شغل بین 40000 تا 45000 یورو در سال است.

فروشندگان و کارکنان فروش sales staff

برای این موقعیت که در لیست مشاغل موردنیاز آلمان قرار دارد فقط لازم است زبان آلمانی را به‌خوبی بدانید اما نیاز به مدرک خاصی ندارد و از کارفرما هم آموزش می‌بینید. درآمد این شغل کم بوده و در ماه حدود 1500 تا 2200 یورو می‌باشد.

درآمدهای شغلی در کشور آلمان

در کشور آلمان به نسبت سایر کشورهای اروپایی، هزینه‌های زندگی معقول‌تر است؛ آنچه برای مهاجران کاری اهمیت دارد، تطابق هزینه زندگی با درآمدهای شغلی است که این امر به‌خوبی در آلمان رعایت شده است. مشاغل موردنیاز آلمان به دلیل درخواست بالا و کمبود نیرو‌های متخصص و حرفه‌ای، به‌تبع درآمد بالایی دارا هستند.

متوسط درآمد شغلی در آلمان برابر با 2000 یورو در ماه برآورد می‌شود که برای مشاغل مورداحتیاج به‌تبع بیشتر از این میزان خواهد بود؛ هم‌چنین مدرک تحصیلی، سابقه شغلی و به‌طورکلی میزان تجربه و تخصص در بالا رفتن حقوق افراد تأثیر دارند.

عنوان شغلی متوسط درآمد در ماه (یورو)
مهندسی مکانیک 5200
مهندسی کامپیوتر 4600
مهندسی عمران 4400
حسابداری 3500
مهندسی نرم‌افزار 3300
پرستاری 2500
راننده خودرو سنگین 2700

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی درمورد مشاغلی که در آلمان مورد درخواست هستند و دارای آینده کاری خوبی برای متقاضی هستند معرفی شود و افراد متقاضی برای مهاجرت به آلمان و یا دریافت ویزای کاری میتوانند با داشتن این اطلاعات برای انتخاب بهتر شغل اقدام نمایند.

اگر با مطالعه این مطلب سوالی برایتان پیش آمد در بخش نظرات همین صفحه سوالتان را مطرح کنید تا کارشناسان ما با شما ارتباط برقرار کرده و پاسخ خود را دریافت کنید.

سؤالات متداول

نرخ بیکاری در آلمان به چه صورت است؟

نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین و حدوداً 2.3 دهم درصد می‌باشد که پیش‌بینی می‌شود در آینده نرخ بیکاری در کشور آلمان سیر نزولی در پیش می‌گیرد. با این تفاصیل کشور آلمان برای کار گزینه خوبی به شمار می‌آید.

حداکثر و حداقل حقوق در لیست مشاغل موردنیاز آلمان چقدر است؟

حدوداً میانگین حداقل دستمزد در مشاغل موردنیاز آلمان برابر با ساعتی 9.35 یورو محسوب می‌شود اما حداکثر دستمزد مقدار مشخصی ندارد و متغیر است.

کار در آلمان با زبان انگلیسی برای چه مشاغلی امکان‌پذیر است؟

در لیست مشاغل موردنیاز آلمان شاخه‌های رشته مهندسی و روابط بین‌الملل جزو مشاغلی هستند که با دانش انگلیسی می‌توان در این بخش مشغول به کار شد و باعث شده به بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به آلمان تبدیل شوند.

برای دریافت ویزای کاری آلمان مدرک تحصیلی و قرارداد کاری باید هماهنگی داشته باشند؟

قوانین مبنی بر هماهنگی مدرک تحصیلی و سوابق شغلی وجود ندارد اما این دسته از پرونده‌ها شانس کمتری برای قبولی دریافت ویزای کاری آلمان دارند.

 

اگر قصد مهاجرت کاری دارید، در ادامه می‌توانید مشاغل موردنیاز سایر کشورها را ببینید.

مشاغل موردنیاز کانادا

مشاغل موردنیاز هلند

مشاغل موردنیاز نروژ

مشاغل موردنیاز فنلاند

مشاغل موردنیاز دانمارک

مشاغل موردنیاز سوئد

مشاغل موردنیاز اتریش

مشاغل موردنیاز بلژیک

مشاغل موردنیاز انگلیس

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “مشاغل موردنیاز آلمان

 1. مهدی گفت:

  سلام.من راننده لیفتراک هستم و ۱۲سال سابقه کاردار و پالایشگاه نفت تهران مشغول به کار هستم.باتوجه به کارم ،باموادشیمیایی هم آشنایی دارم. آیا برای رانندگی لیفتراک میتوانم برای ویزای کار اقدام کنم؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. میلاد بیات گفت:

   سلام وقتتون بخير…
   ما خدمات اخذ ویزای کاری از طریق جاب آفر رو برای کانادا و حوزه شنگن اروپا براتون در نظر داریم
   ما هدفمون اینه که با تخصص و مدارکی که شما دارید براتون پیشنهاد شغلی پیدا کنیم که شایسته ی شما باشه
   چند تا از الزامات دریافت ویزای کاری اینه که، سه سال سابقه کار داشته باشید توی حوزه تخصصتون و سنتون حداکثر ۴۵ سال باشه و تا ۷ ماه بعد از قرار داد مدرک ایلتس جنرال رو با حداقل نمره ۵ و نیم به ما ارایه بدین…
   در صورت تمایلتون لطفا رزومه خودتون رو از طریق واتساپ با این شماره 09219749832 برای ما ارسال کنید تا از طریق موسسه و وکلای ما مورد بررسی قرار بگیره تا براتون پیشنهادهای شغلی رو ارسال کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.