مشاغل موردنیاز آلمان در سال ۲۰۲۰

مشاغل موردنیاز آلمان در سال ۲۰۲۰

Jobs needed in Germany in 2020

5719 بازدید - منتشر شده توسط مینا همتی در تاریخ: ۹۹/۰۸/۲۹ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۲۸ در ۱۱:۳۲ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

کشور آلمان از دیرباز به دلیل اقتصاد پویا جذابیت فراوانی برای مهاجران کاری داشته است. این کشور با توجه به نیاز فراوان به نیروهای متخصص و حرفه‌ای در عرصه‌های مختلف اقتصادی برنامه‌های مهاجرت کاری فراوانی تعبیه و اجرایی کرده است. فهرست مشاغل موردنیاز آلمان در سال ۲۰۲۰ مرجع مناسبی برای متقاضیان جویای کاری است که می‌توانند با اتکا به شایستگی و توانمندی خود، آینده روشنی برای خود و خانواده‌شان رقم بزنند.

وضعیت اقتصادی کشور آلمان

جمهوری فدرال آلمان واقع در اروپای مرکزی است. این کشور با مساحت حدودی ۳۵۷ هزار کیلومترمربع، طبق آخرین سرشماری ۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد. آلمان متشکل شامل ۱۶ ایالت بوده و پایتخت آن شهر برلین است. از دیگر شهرهای مهم این کشور می‌توان به مونیخ، هامبورگ، فرانکفورت و کلن اشاره نمود. آلمانی، زبان رسمی و رایج در این کشور می‌باشد.

آلمان در مرکز اروپا قرار داشته و با کشورهای متعددی ازجمله فرانسه، لوکزامبورگ، هلند، اتریش، سوئیس لهستان، چک و دانمارک مرز مشترک دارد.

آلمان ازنظر علمی و اقتصادی پیشرو در جهان است؛ به‌طوری‌که قطب صنعتی در اروپا و جهان به شمار می‌رود. اقتصاد این کشور بر پایه تولید ناخالص داخلی و البته صادرات صنایعی نظیر خودرو، ماشین‌آلات و ابزارآلات الکترونیکی قرار دارد؛ لذا فهرست مشاغل موردنیاز آلمان نیز بیش‌تر بر اساس این حوزه‌ها تدوین شده‌اند.

آلمان بعد از انقلاب صنعتی اروپا، از پایه‌گذاران اتحادیه اروپا بوده و ازنظر اقتصادی جایگاه ارزشمندی و باثباتی را کسب کرده است. واحد پولی این کشور یورو می‌باشد.

از سوی دیگر آلمان جزو معاهده شینگن هم می‌باشد؛ لذا افرادی که موفق به اخذ اقامت دائم یا شهروندی این کشور شوند می‌توانند به تمامی کشورهای عضو این معاهده بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند.

Jobs-needed-in-Germany_1
کار در آلمان

شرایط اخذ مجوز کار در آلمان

کار در آلمان مانند سایر کشورها مستلزم اثبات شایستگی و توانایی در یکی از حوزه‌های مورداحتیاج در این کشور است؛ این امر درنهایت منجر به اخذ مجوز یا ویزای کار در کشور آلمان می‌شود. نکته قابل‌توجه در مهاجرت کاری به آلمان، امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌باشد.

تمامی شهروندان خارجی برای کار در آلمان نیاز به ویزای کاری دارند. ویزای کاری به افرادی تعلق خواهد گرفت که تخصص و حرفه آن‌ها در لیست مشاغل موردنیاز آلمان جای داشته باشد. به‌طورکلی ویزای کار آلمان از راه‌های زیر قابل کسب است:

جاب سیکر:

آلمان ازجمله کشورهای اروپایی است که با صدور ویزای جاب سیکر این امکان را به افراد می‌دهد تا در ظرف مدت‌زمان ۶ ماهه در این کشور به دنبال موقعیت شغلی مناسب و مرتبط با شرایط آن‌ها باشند.

ارائه ویزای جاب سیکر شرایط و قوانین خاصی می‌طلبد و در صورت وجود شغل مدنظر در فهرست مشاغل موردنیاز آلمان احتمال دریافت آن افزایش می‌یابد. سن زیر ۴۰ سال، مدرک تحصیلی معتبر، سابقه کار مرتبط حداقل سه سال و مدرک زبان آلمانی سطح B1 پیش‌شرط اساسی دریافت ویزای جاب سیکر هستند.

در صورت موفقیت در پیدا کردن شغل، این ویزا به مجوز اقامت طولانی برای کار و زندگی افراد قابل‌تبدیل می‌باشد؛ در غیر این صورت افراد بایستی قبل از پایان اعتبار این کشور را ترک کنند.

ویزای جاب سیکر به معنای مجوز اقامت طولانی و کار در آلمان نیست، بلکه فرصتی برای یافتن کار مناسب در این کشور به شمار می‌رود.

جاب آفر:

مؤثرترین روش برای اخذ ویزای کار که بر اساس فهرست مشاغل موردنیاز آلمان امکان‌پذیر است، جاب آفر است. جاب آفر پیشنهاد شغلی معتبری است که طبق توانمندی افراد از کارفرمای آلمانی قابل دریافت است.

درصورتی‌که تخصص شما مرتبط با یکی از مشاغل موردنیاز آلمان باشد این شانس برای شما وجود دارد تا در آلمان موفق به کسب جاب آفر شوید.

سن، مدرک تحصیلی با گواهی فنی معتبر، سابقه شغلی مرتبط و البته مدرک زبان آلمانی سطح B1 شرایط دریافت جاب آفر در آلمان به شمار می‌روند.

شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ

مطابق با قانون جدید، درصورتی‌که در یکی مشاغل موردنیاز آلمان تخصص داشته باشد، می‌توانید با شرکت در دوره‌هایی به نام آوسبیلدونگ که ۱۸ الی ۲۴ ماه طول می‌کشد، موفق به کسب موقعیت شغلی و ویزای کاری شوید.

سن حداقل ۲۵ سال، تخصص، سابقه کار مرتبط حداقل ۳ سال و البته زبان آلمانی سطح B1 شروط اصلی این پروسه هستند.

Jobs-needed-in-Germany_2
شرایط اخذ ویزای کاری آلمان

بلوکارت چیست؟

بلوکارت معتبرترین نوع ویزای کاری در اروپا است که در آلمان نیز از ارزش بالایی برخوردار است. پیش‌شرط دریافت این سند معتبر، کسب موقعیت شغلی یا دریافت جاب آفری است که حداقل حقوق آن در آلمان برابر با ۴۲۰۰ یورو در ماه باشد.

اعتبار بلوکارت ۴ ساله بوده بهترین راه برای اخذ اقامت و تابعیت آلمان از روش مهاجرت کاری به شمار می‌رود.

مشاغل موردنیاز آلمان در سال ۲۰۲۰

آلمان کشوری صنعتی است که در صنایع مختلف ازجمله خودروسازی، ماشین‌سازی، ابزار الکترونیکی و دیجیتال، ساخت‌وساز و … در اروپا و جهان شناخته‌شده است؛ لذا هریک از این عرصه‌ها نیاز به افراد متخصص را روشن‌تر می‌سازند.

برای مثال شرکت‌های خودروسازی مشهور آلمانی نیاز به مدیران و مهندسان ماهر و توانمندی دارد که به پیشرفت روزافزون آن کمک کرده و جایگاه آن‌ها را در دنیای امروز بالاتر ببرند. مشاغل موردنیاز آلمان در سال ۲۰۲۰ به ۴ گروه اصلی تقسیم می‌شوند که شرح زیر می‌باشند:

مشاغل مرتبط با رشته‌های مهندسی:

مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی جوش، مهندسی اتوماسیون صنعتی، مهندسی ساخت‌وساز، مهندسی صنایع، مهندسی ساخت‌وساز تجهیزات، مهندسی تجهیزات پزشکی

مشاغل مرتبط با حوزه بهداشت و درمان:

کارشناس بهداشت، شنوایی‌سنجی و بینایی‌سنجی، ارتوپدی، پرستاری

مشاغل مرتبط با صنعت خودروسازی:

مهندسی مکانیک، مهندسی خودرو، مهندسی فلزات، مهندسی الکتریک و مکاترونیک، ردیابی خودرو

Jobs-needed-in-Germany_3
بررسی مشاغل موردنیاز آلمان

مشاغل مرتبط با حوزه تکنولوژی:

توسعه نرم‌افزار، برنامه‌نویسی، فناوری اطلاعات، آموزش اتوماسیون صنعتی، فناوری اتوماسیون، مهندسی رباتیک

مشاغل فنی:

برق صنعتی، جوشکاری، راننده لوکوموتیو، سنگ‌تراش، لوله‌کش، ناظر برق، ناظر ساختمان، نجاری و لعاب‌کاری

درآمدهای شغلی در کشور آلمان

در کشور آلمان به نسبت سایر کشورهای اروپایی، هزینه‌های زندگی معقول‌تر است؛ آنچه برای مهاجران کاری اهمیت دارد، تطابق هزینه زندگی با درآمدهای شغلی است که این امر به‌خوبی در آلمان رعایت شده است. مشاغل موردنیاز آلمان به دلیل درخواست بالا و کمبود نیرو‌های متخصص و حرفه‌ای، به‌تبع درآمد بالایی دارا هستند.

متوسط درآمد شغلی در آلمان برابر با ۲۰۰۰ یورو در ماه برآورد می‌شود که برای مشاغل مورداحتیاج به‌تبع بیشتر از این میزان خواهد بود؛ هم‌چنین مدرک تحصیلی، سابقه شغلی و به‌طورکلی میزان تجربه و تخصص در بالا رفتن حقوق افراد تأثیر دارند.

عنوان شغلی

متوسط درآمد در ماه (یورو)

مهندسی مکانیک

۵۲۰۰

مهندسی کامپیوتر

۴۶۰۰

مهندسی عمران

۴۴۰۰

حسابداری

۳۵۰۰

مهندسی نرم‌افزار

۳۳۰۰

پرستاری

۲۵۰۰

راننده خودرو سنگین

۲۷۰۰

سؤالات متداول

بهترین منابع برای کاریابی در آلمان کدم‌اند؟

امروزه منابع و سایت‌های بین‌المللی متعددی در دسترس افراد قرار دارد که می‌توانند با اشتراک‌گذاری آنلاین رزومه شغلی خود، شانس کاریابی داشته باشند. ازجمله بهترین سایت‌های کاریابی در اروپا ازجمله کشور آلمان می‌توان به لینکدین، ایکسینگ، ایندید و مانستر اشاره کرد.

معتبرترین نوع ویزای کاری در آلمان چیست؟

بلوکارت معتبرترین نوع ویزای کاری در اروپا می‌باشد که در آلمان هم ارزش بالایی دارد. پیش‌شرط دریافت این کارت، یافتن و اخذ موقعیت شغلی در آلمان است که حداقل درآمد آن برابر با ۴۲۰۰ یورو در ماه باشد. مدت اعتبار بلوکارت ۴ ساله بوده و بهترین راه برای اخذ اقامت اروپا به شمار می‌رود.

اخذ اقامت و تابعیت آلمان در پروسه مهاجرت کاری چقدر طول می‌کشد؟

قراردادهای شغلی در آلمان، حال از هر روشی که کسب شده باشند، یک‌ساله و البته قابل تمدید است. افراد با حداقل ۵ سال سابقه کار می‌توانند برای دریافت اقامت دائم آلمان اقدام کنند. حدود ۳ سال پس‌ازآن هم ضمن رعایت قوانین شهروندی و سازگاری با جامعه آلمانی می‌توانند تابعیت و پاسپورت این کشور را اخذ کنند.

نرخ بیکاری در آلمان چقدر است؟

آلمان به‌عنوان قطب صنعتی در اروپا، ازنظر اقتصادی یکی از مقاصد جذاب برای مهاجرت کاری به شمار می‌رود. این کشور با ایجاد بستری مناسب و رو به رشد برای اشتغال توانسته در سال ۲۰۱۹ نرخ بیکاری را به رقم قابل‌توجه ۳.۱ درصد برساند. هرچند شیوع کرونا در سال جاری سبب شده تا این نرخ تا حدودی افزایش یابد اما مشاغل موردنیاز آلمان هم چنان فرصتی جذاب برای افراد توانمند می‌باشد.

اگر قصد مهاجرت کاری دارید، در ادامه می‌توانید مشاغل موردنیاز سایر کشورها را ببینید.

مشاغل موردنیاز کانادا

مشاغل موردنیاز هلند

مشاغل موردنیاز نروژ

مشاغل موردنیاز فنلاند

مشاغل موردنیاز دانمارک

مشاغل موردنیاز سوئد

مشاغل موردنیاز اتریش

مشاغل موردنیاز بلژیک

مشاغل موردنیاز انگلیس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

    درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

    سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

    دیدگاه خود را ثبت کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *