مهاجرت

مشاغل موردنیاز نروژ در سال 2020

مشاغل مورد نیاز نروژ

آشنایی با مشاغل مورد نیاز نروژ در سال 2020 در جهت تدوین و تقویت رزومه برای مهاجرت که جامع و مطابق با استانداردهای استخدامی باشد، لازمه کسب موقعیت شغلی ایده‌آل است و مقدمات دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور پیشرفته اروپایی را به بهترین شکل فراهم خواهد کرد.

موقعیت جغرافیایی خاص، منابع طبیعی نامحدود، اقتصاد قدرتمند و باثبات، قانون محکم حمایت از نیروی کار فارغ از هر نوع ملیت در کنار امکانات ویژه شهروندی، نروژ را به یکی از برترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت کاری مبدل ساخته است.

شرایط کار در نروژ

ذخایر بزرگ نفت، گاز، مواد معدنی و آب شیرین نروژ، حکایت از موقعیت جغرافیایی ایده آل و ظرفیت بالای اقتصادی آن دارد. نروژ در همسایگی کشورهایی چون روسیه، فنلاند و سوئد قرار داشته و پایتخت آن شهر اسلو می‌باشد.

اگرچه مساحت این کشور تقریباً 385 هزار کیلومترمربع است، اما 70 درصد آن به دلیل سرمای شدید غیرقابل سکونت می‌باشد.

جمعیت 5 میلیون نفری این کشور با توجه به وسعت بالا، منابع طبیعی نامحدود، کیفیت بالای زندگی، عدالت اجتماعی، نرخ پایین بیکاری بر مبنای اقتصاد قوی آن، دلیلی محکم برای انتخاب نروژ از سوی مهاجران کاری می‌باشد؛ اما آنچه در ابتدای این پروسه سرنوشت‌ساز اهمیت دارد، توجه به مشاغل مورد نیاز نروژ است.

مشاغل مورد نیاز نروژ

نروژ ازنظر سرانه درآمد داخلی، طبق آمار بانک جهانی در جایگاه چهارم دنیا قرار دارد؛ این امر نشان‌دهنده عملکرد فوق‌العاده این کشور در همه عرصه‌های اقتصادی می‌باشد.

اما شاید آنچه نروژ را در شرایط ایده‌آل‌تری نسبت به سایر کشورهای اروپایی برای مهاجرت کاری قرار می‌دهد، وضع قانون محکم در خصوص حمایت از نیروی کار، فارغ از هر نوع ملیتی باشد.

قانون کار در کشور نروژ

قانون محیط کار در نروژ به‌عنوان WEA، چارچوب و اصول حقوقی نیروی کار را در دقیقاً مشخص کرده است.

هم‌چنین سیستمی مدون ناظر بر فعالیت کارفرمایان در این کشور وجود دارد که تمامی فعالیت آن‌ها، خصوصاً استخدام نیروی کار خارجی را زیر نظر می‌گیرد. در نروژ کارفرما موظف است تا قرارداد کتبی تنظیم کند که حداکثر یک ماه پس از شروع کار باید توسط هر دو طرف امضا گردد.

قراردادهای کاری در نروژ نباید هیچ‌گونه تضادی با مقررات کار داشته باشد. در غیر این صورت نامعتبر است و نمی‌توان بر مبنای ویزای کار اخذ نمود. یک قرارداد کاری معتبر و استاندارد در نروژ باید شامل اطلاعات زیر باشد:

 • مشخصات کارمند
 • محل دقیق کار
 • شرح کامل موقعیت شغلی
 • زمان آغاز به کار
 • ارائه توضیحات و ساعات کاری در صورت موقتی بودن کار
 • تعیین دقیق میزان حقوق، مرخصی و تعطیلات
 • اطلاعاتی حقوق و مزایا
 • تعیین ساعات کاری روزانه یا هفتگی
 • تعیین ساعات کاری قابل‌انعطاف
 • طول زمان استراحت
 • سایر جزئیات توافق مؤثر بر اشتغال

راه‌های اخذ ویزای کار نروژ

نروژ مانند سایر کشورهای اروپایی دو راه اصلی پیش پای مهاجران جهت دریافت ویزای کاری برای اخذ اقامت اروپا قرار داده است. اولین و مؤثرترین روش اخذ جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای نروژی است. سن، مدرک تحصیلی، سابقه شغلی مرتبط، مدرک زبان ازجمله فاکتورهای مؤثر در این روش هستند.

کافی است افراد با شناخت مشاغل مورد نیاز نروژ و تدوین رزومه‌ای دقیق و استاندارد به این منظور اقدام کنند. افراد درصورتی‌که قصد داشته باشند شغل خود را در نروژ تغییر دهند باید از کارفرمای جدید جاب آفر دریافت کرده و مجدداً برای دریافت ویزای کاری اقدام نمایند.

دیگر روش اخذ ویزای کاری نروژ، جاب سیکر یا جستجوی شغل می‌باشد. در این روش افراد با ارسال مدارک شناسایی و شغلی خود درخواست ویزای اقامت یک‌ساله جهت یافتن شغل مدنظر خود می‌کنند.

در صورت مثبت ارزیابی شدن این درخواست، ویزای اقامت یک‌ساله برای افراد صادر شده تا در این بازه شخصاً شغل مدنظر خود را بیابند و ویزای کاری بگیرند. لازم به ذکر است که در این بازه تأمین مخارج زندگی بر عهده خود فرد است.

در هر دو روش افراد می‌توانند با توجه به مشاغل مورد نیاز نروژ ویزای کاری دریافت کرده و پس از سه سال نهایتاً موفق به دریافت اقامت دائم شوند.

مشاغل مورد نیاز در نروز

فهرست مشاغل مورد نیاز نروژ در سال 2020

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، توجه به مشاغل مورد نیاز نروژ نکته کلیدی در اخذ ویزای کاری این کشور است.
اگرچه کارفرمایان در هر کشوری شهروندان خود را برای استخدام اولویت قرار می‌دهند، اما زمانی که کمبود در برخی عرصه‌های شغلی احساس شود، تمامی قاعده‌ها تغییر می‌کند؛ خصوصاً اگر صلاحیت و شایستگی افراد به کارفرما اثبات شود.

موقعیت جغرافیایی خاص نروژ نیاز این کشور به نیروی کار متخصص در عرصه‌هایی مانند صنایع پتروشیمی، کشاورزی، حمل‌ونقل دریایی، صنایع غذایی، ماهی گیری، فلزات، معدن، نفت و گاز، نساجی و … را چند برابر کرده است.

مهم‌ترین مشاغل مورد نیاز نروژ با استناد به ظرفیت‌های اقتصادی و منابع ملی این کشور، به شرح زیر می‌باشند:

 • مشاغل مهندسی حوزه ساخت‌وساز یا ساختمان
 • مشاغل مهندسی درزمینهٔ منابع طبیعی نفت و گاز
 • IT
 • مشاغل مرتبط با حوزه گردشگری
 • طراحی و توسعه وب
 • مشاغل مرتبط به حوزه درمان
 • تدریس یا آموزش
 • مدیران فروش یا بازاریابی
 • مشاغل فنی مانند جوشکار، برق‌کار، نجار یا بنا
نروژ ازجمله کشورهایی است که با فراهم آوردن بستر اشتغال حداکثری توانسته نرخ بیکاری را به حدود 3.35 درصد در سال جاری برساند که نشان از اقتصاد پویای آن دارد.

مزایا و معایب کار در نروژ

نروژ یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپایی است که شهروندان آن در ایده آل ترین شرایط ممکن زندگی می‌کنند. نرخ بیکاری پایین و البته اشتغال به کار حداکثری با استناد به حقوق بالا و قوانین محکم کاری، زمینه رشد و توسعه هر چه بیشتر اقتصاد این کشور را فراهم کرده است.

قانون مدون کاری که توانسته به خوب عدالت را در میان کارمندان فارغ از هر ملیت و نژادی فراهم کند، دیگر مزیت کار در این کشور پیشرفته اروپایی به شمار می‌رود. هم‌چنین نروژ یکی از کشورهایی است که بیش‌ترین مرخصی زایمان را به مادران ارائه می‌کند؛ یعنی معادل با 10 ماه مرخصی با حقوق.

بااین‌حال انتخاب نروژ به‌عنوان مقصد مهاجرت کاری، معایب و مشکلاتی نیز به همراه دارد. از مهم‌ترین مشکلات که پیش روی متقاضیان کار در نروژ قرار دارد، مایل نبودن کارفرمایان به استخدام نیروی کار غیراروپایی و دشوار بودن مسیر اخذ جاب آفر می‌باشد.

دیگر مسئله شرایط آب و هوایی خاصی است که ممکن است برای مهاجران دشوار باشد. شرایط آب و هوایی سرد و طاقت‌فرسا و این‌که در برخی فصول فقط شب یا فقط روز می‌باشد، ممکن است از معایب کار و زندگی در این کشور اروپایی باشد.

سؤالات متداول

نرخ بیکاری در نروژ در سال 2020 چقدر محاسبه شده است؟

یکی از فاکتورهای اساسی در مهاجرت کاری و انتخاب کشور مقصد، بررسی نرخ بیکاری است. نروژ ازجمله کشورهایی است که با فراهم آوردن بستر اشتغال حداکثری توانسته نرخ بیکاری را به حدود 3.35 درصد در سال جاری برساند. نرخ پایین بیکاری در کنار توجه به مشاغل مورد نیاز نروژ از موارد اساسی در مهاجرت کاری به این کشور محسوب می‌شود.

اخذ اقامت نروژ از طریق ویزای تحصیلی چگونه است؟

تحصیل در نروژ با توجه به امکانات آموزشی و دانشگاه‌های برتر آن، آینده افراد را تضمین خواهد کرد؛ اما نکته قابل‌توجه این است که ویزای تحصیلی به‌تنهایی اقامت دائم را منجر نخواهد شد؛ مگر آن‌که متقاضی طبق تخصص و مشاغل مورد نیاز نروژ از کارفرما جاب آفر دریافت کند؛ به این منظور از سوی دولت مجوز اقامت موقت به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌گردد. بدیهی است که تحصیل در نروژ شانس افراد را به طرز قابل‌توجهی در پیدا کردن فرصت شغلی ایده آل بالا خواهد برد.

پردرآمدترین مشاغل مورد نیاز نروژ کدام است؟

در حال حاضر با توجه به ظرفیت بالای منابع طبیعی نفت و گاز و درآمد بالایی که نروژ از آن‌ها کسب می‌کند، مهندسی نفت و گاز و سایر مشاغل مرتبط با این صنعت با درآمد بیش از 100 هزار کرون در سال، پردرآمدترین شغل در این کشور است. پس‌ازآن مشاغل IT، مهندسی نرم‌افزار، مهندسی مکانیک و مدیریت‌ها، همان‌طور که جزو مشاغل مورد نیاز نروژ هستند، درآمد بالایی نیز دارا هستند.

اخذ اقامت و تابعیت نروژ از طریق مهاجرت کاری چقدر طول می‌کشد؟

با در دست داشتن ویزای کاری که بر مبنای جاب آفر دریافت می‌گردد، می‌توان گفت پس از سه سال امکان اخذ اقامت دائم وجود خواهد داشت. با کسب موفقیت در پروسه اخذ اقامت دائم، افراد نهایتاً می‌توانند ضمن پایبندی به قوانین شهروندی، پس از 7 سال تابعیت و پاسپورت نروژ را دریافت کنند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به سفارت نروژ در ایران مراجعه کنید.

اگر قصد مهاجرت کاری دارید، در ادامه می‌توانید مشاغل موردنیاز سایر کشورها را ببینید.

مشاغل مورد نیاز کانادا

مشاغل مورد نیاز هلند

مشاغل مورد نیاز فنلاند

مشاغل مورد نیاز دانمارک

مشاغل مورد نیاز سوئد

مشاغل مورد نیاز اتریش

مشاغل مورد نیاز آلمان

مشاغل مورد نیاز بلژیک

مشاغل مورد نیاز انگلیس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.