مشاغل موردنیاز سوئد در سال ۲۰۲۰

مشاغل موردنیاز سوئد در سال ۲۰۲۰

Jobs needed in Sweden in 2020

1545 بازدید - منتشر شده توسط مارال عابدی در تاریخ: ۹۹/۰۸/۱۳ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۱۰/۱۱ در ۱۲:۴۷ بعد از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

مهاجرت کاری به سوئد در شرایط کنونی، با توجه به شاخصه‌های اقتصادی مؤثر بر بازار اشتغال آن از جمله نرخ بیکاری، می‌تواند آینده افراد را تضمین نماید. رمز موفقیت در یافتن کار مناسب و گرفتن جاب آفر، شناخت مشاغل موردنیاز سوئد است که در این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مشاغل مورد نیاز سوئد

درباره سوئد

سوئد کشوری جذاب واقع در حوزه اسکاندیناوی قاره اروپا است که به دلیل امکانات و استانداردهای برتر زندگی به یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرتی در اروپا و جهان مبدل شده است.

کار در هر کشوری در درجه اول مستلزم شناخت دقیق شرایط عمومی آن است. سوئد در حوزه اسکاندیناوی با کشورهای فنلاند، نروژ و دانمارک همسایه است. پایتخت این کشور، شهر زیبای استکهلم است.

زبان رسمی شهروندان سوئدی و واحد پول آن کرون است. بر اساس آخرین آمار، جمعیت این کشور حدود ۱۰ میلیون نفر ارزیابی شده است. شهر استکهلم به‌عنوان پایتخت سوئد، زیباترین و بزرگ‌ترین شهر این کشور به شمار می‌رود که تقریباً روی آب واقع شده و متشکل از ۱۴ جزیره می‌باشد؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری سوئد به شمار می‌رود.

دیگر شهر مهم و توریستی سوئد گوتنبرگ است که به دلیل طبیعت منحصربه‌فرد خود، طرفداران زیادی دارد. سه فرودگاه بین‌المللی و بزرگ به نام‌های آرلاندا، اسکاوستا و واستراس در شهر استکهلم واقع ‌شده‌اند.

مشاغل موردنیاز سوئد
 

زندگی در کشور سوئد نسبت به سایر کشورهای اروپا هزینه‌ بالاتری به دنبال دارد؛ به‌طوری‌که بیش‌ترین نرخ مالیات در اروپا را به خود اختصاص داده است؛ به‌عبارت‌دیگر به علت اقتصاد قدرتمند و رفاه اجتماعی هزینه‌های زندگی در این کشور تشریفاتی بالاست.

بااین‌حال تعادل میان هزینه‌ها و درآمدهای شغلی به‌وضوح مشاهده می‌شود. اما آنچه در مبحث مهاجرت کاری به سوئد اهمیت بالای دارد، نرخ بیکاری در این کشور است.

نرخ بیکاری تا ماه جولای سال ۲۰۲۰ حدود ۸.۹ ارزیابی شده است. درست است که نرخ بیکاری در سوئد نسبت به سال‌های گذشته بالا رفته اما شیوع بیماری کرونا در این روند صعودی تأثیر بالایی داشته است. با استناد به همین نرخ بیکاری و البته در نظر گرفتن مشاغل موردنیاز سوئد در سال ۲۰۲۰ می‌توان به دریافت جاب آفر از کارفرمای سوئدی امید داشت.

کار در سوئد مشاغل مورد نیاز سوئد

سوئد مانند سایر کشورهای اروپایی، بر مبنای مشاغل موردنیاز خود، اقدام به جذب نیروی کار خارجی می‌کند؛ هرچند در ابتدا شهروندان داخلی و سپس شهروندان اتحادیه اروپا را در اولویت قرار می‌دهد.

مهاجرت کاری به سوئد از دو روش معمول جاب سیکر و جاب آفر امکان‌پذیر است؛ در روش جاب سیکر که در شرایط کنونی برای ایرانیان اجرایی نیست، به افراد اجازه اقامت شش‌ماهه جهت یافتن شغل مناسب ارائه می‌شود.

روش مؤثر برای اخذ ویزا و مهاجرت کاری به این کشور اروپایی، جاب آفر یا دریافت پیشنهاد شغلی معتبر از سوی کارفرمای سوئدی است. مهم‌ترین شرایط برای دریافت ویزای کاری سوئد با این روش به شرح زیر می‌باشد:

 • نامه پیشنهاد شغلی از کارفرمای سوئدی
 • اثبات توانایی تأمین هزینه زندگی با حقوق شغلی پیشنهادشده
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره حداقل ۶
 • تحصیلات و سابقه شغلی مرتبط حداقل دو سال
 • مدارک شناسایی کامل
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه

شرایط ارائه جاب آفر در سوئد

مهم‌ترین پیش‌شرط یک جاب آفر معتبر برای دریافت ویزای کاری، وجود شغل مدنظر در فهرست مشاغل موردنیاز سوئد است.

دولت سوئد هرساله با ارزیابی دقیق بازار اشتغال و حوزه‌هایی که خالی از نیروی کار مستعد و توانا هستند، فهرستی ارائه می‌کند و به کارفرمایان این مجوز را می‌دهد تا در صورت نیاز و نبود نیروی کاری داخلی، از خارج اقدام به جذب و استخدام نیروی کار کنند. یک جاب آفر معتبر در سوئد دارای شرایط زیر می‌باشد:

 • شغل پیشنهادی بایستی دست‌کم ۱۰ روز در اتحادیه اروپا و ناحیه اقتصادی اروپا آگهی شود.
 • شرایط اشتغال به کار مطابق با قانون کار و توافقات عمومی سوئد تدوین شده باشد.
 • درآمد شغل پیشنهادی باید قبل پرداخت مالیات، حداقل ۱۳۰۰۰ کرون ماهانه در نظر گرفته شود.

مشاغل موردنیاز سوئد 

مشاغل موردنیاز سوئد به دو دسته تقسیم می‌شود: مشاغلی که نیاز به تحصیلات دانشگاهی بالا دارند و مشاغلی که تنها نیاز به مدرک فنی برای اثبات توانمندی دارد. امروزه اکثر کشورهای اروپایی با کمبود نیروی متخصص و فارغ‌التحصیل دانشگاهی و البته نیروی فنی در حوزه‌های مختلف مواجه هستند.

بهترین راهکار برای یافتن شغل مدنظر در سوئد و شروع روال مهارت کاری از روش جاب آفر، اقدام از طریق سایت‌های کاریابی خارجی مانند ایندید و گلسدور است؛ جهت کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی ویزانیو تماس بگیرید. مهم‌ترین مشاغل موردنیاز سوئد که نیازمند تحصیلات دانشگاهی هستند، به شرح زیر می‌باشند:

 • فناوری اطلاعات
 • برنامه‌نویس
 • طراح و توسعه‌دهنده وب
 • مشاغل مهندسی مانند عمران، تأسیسات، برق، مخابرات
 • مشاغل پزشکی و پرستاری
 • مربی مهدکودک
jobs-needed-in-sweden_1
مکانیک خودرو، یکی از مشاغل موردنیاز سوئد

اما با توجه به رشد صنایع مختلف از گردشگری گرفته تا ساخت‌وساز در کشورهای اروپایی من‌جمله سوئد، نیاز به مشاغل فنی بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

این دسته از مشاغل با قرار گرفتن در لیست مشاغل موردنیاز سوئد در سال ۲۰۲۰ نیازی به ارائه مدرک تحصیلی بالا نداشته و حداقل با دیپلم موردپذیرش قرار می‌گیرند. مدرک فنی معتبر و موردقبول مهم‌ترین سند برای اثباتت توانایی خواهد بود.

اگرچه بنا به صلاحدید کارفرما و سایر مسئولان، معادل‌سازی مدرک با شرکت در دوره‌های فنی در سوئد ایجاب می‌کند. مهم‌ترین این مشاغل به شرح زیر می‌باشند:

 • آشپز
 • آرایشگر
 • مکانیک خودرو
 • بنا
 • نجار
 • نقاش ساختمان
 • برق‌کار
 • لوله‌کش
 • آرماتوربند
 • راننده لیفتراک
 • راننده جرثقیل
 • کاشی‌کار

میزان درآمد شغلی در سوئد

قانون شغلی در سوئد بسیار دقیقی و جامع از سوی متخصصان اقتصادی این کشور تدوین و اجرایی شده است. امنیت شغلی، طرح‌های بازنشستگی، بیمه، مراقبت‌های بهداشتی، تعطیلات رسمی و حق مرخصی در سوئد،  توانسته بستر مناسب برای رشد و ارتقای شغلی، نه‌تنها برای شهروندان بلکه برای اتباع خارجی فراهم کند.

درآمد شغلی در سوئد کاملاً با هزینه‌ها و مالیات بر درآمد تطابق دارد. میزان درآمد شغلی صرف نظر از قرار گرفتن در لیست مشاغل موردنیاز سوئد متأثر از عواملی نظیر شهر محل کار، عنوان شغلی، جنسیت و البته سابقه کاری تعیین می‌شود.

یک مرد سوئدی که در حوزه صنعت اشتغال دارد، می‌تواند در این کشور ماهانه حدود ۳۴ هزار کرون درآمد داشته باشد. برخی عناوین شغلی در سوئد دارای درآمد بالایی می‌باشند که از جمله آن‌ها می‌توان به رشته فناوری اطلاعات با درآمد ۳ الی ۴ هزار یورو در ماه را نام برد.

رشته‌های پزشکی و مدیریت‌ها از دیگر مشاغل پردرآمد در این کشور می‌باشد. در زیر به بررسی شهرهای جذاب برای کار در سوئد با توجه به میانگین درآمد در آن خواهیم پرداخت.

نام شهر

میانگین درآمد سالیانه

استکهلم

۵۴۷ هزار کرون

گوتنبرگ

۴۹۱ هزار کرون

مالمو

۴۷۷ هزار کرون

لند

۵۳۱ هزار کرون

اوپسالا

۴۳۵ هزار کرون

لینشوپینگ

۴۱۲ هزار کرون

هلسینگ

۴۹۷ هزار کرون

وسترس

۴۵۰ هزار کرون

 

سؤالات متداول

درآمد شغلی در سوئد برای مهاجران تازه‌وارد چه میزان است؟

قوانین شغلی در سوئد به نحوی تدوین و اجرایی شده است که کاملاً از حقوق کارگذار چه داخلی و چه خارجی، حمایت می‌کند؛ میزان حقوق نیز کاملاً بر مبنای هزینه‌های زندگی در این کشور برآورد می‌شود و تفاوتی میان شهروندان داخلی و خارجی وجود ندارد.
میانگین درآمد شغلی مهاجران در سال‌های اولیه بسته به‌عنوان شغلی و محل کار، حدود ۱۱۷ هزار کرون در نظر گرفته می‌شود.

آیا آرایشگری جزو لیست مشاغل موردنیاز سوئد است؟

بله، آرایشگری از جمله مشاغل موردنیاز در سوئد است که نیاز به گواهی‌نامه فنی مورد تائید می‌باشند. سن، سابقه شغلی و مدرک زبان دیگر پیش‌شرط‌های مهاجرت کاری این دسته از مشاغل به‌حساب می‌آید.
یک آرایشگر در سوئد بسته به شاخصه‌های متعدد به‌طور میانگین حدود ۱۲۵ هزار کرون در سال درآمد دارد.

فاکتورهای مؤثر در اخذ جاب آفر در سوئد کدم‌اند؟

سن، مدرک تحصیلی یا گواهی‌نامه فنی معتبر، سابقه شغلی مرتبط دست‌کم دو سال و مدرک زبان از جمله مهم‌ترین فاکتورهای دریافت جاب آفر در سوئد می‌باشد.
البته باید شغل پیشنهادی باید در فهرست مشاغل موردنیاز سوئد قرار داشته باشد تا بر مبنای آن بتوان ویزای کاری دریافت کرد.

پردرآمدترین مشاغل در سوئد کدم‌اند؟

در بالا بردن درآمد شغلی موارد زیادی تأثیرگذار است؛ برای مثال بیش‌ترین درآمد کارگزاران در شهر استکهلم می‌باشد.
بااین‌حال مشاغلی نظیر، فناوری اطلاعات یا IT، مدیر تولید، مدیر پروژه، پزشک، ریاضیدان از جمله مشاغل پردرآمد در سوئد به شمار می‌روند.

 

اگر قصد مهاجرت کاری دارید، در ادامه می‌توانید مشاغل موردنیاز سایر کشورها را ببینید.

مشاغل موردنیاز کانادا

مشاغل موردنیاز هلند

مشاغل موردنیاز نروژ

مشاغل موردنیاز فنلاند

مشاغل موردنیاز دانمارک

مشاغل موردنیاز اتریش

مشاغل موردنیاز آلمان

مشاغل موردنیاز بلژیک

مشاغل موردنیاز انگلیس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۴.۳]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *