مقالات

نگفته‌هایی از هالیفاکس

هالیفاکس کانادا

شهری که می‌خوایم امروز راجع بهش حرف بزنیم و رمز و رازهاش رو بر ملا کنیم هالیفاکسه.

در کرانه‌های شرقی کشور کانادا، استان نوا اسکوشیا با مرکزیت شهر هالیفاکس قرار داره، نوا اسکوشیا جزء استان‌های اصلی کاناداست اما برخلاف کبک و  استان‌های اصلی دیگه پهناور نیست و جزء کوچک‌ترین استان‌های کانادا محسوب میشه. می‌خوام باهم این شهر رو خوب برانداز کنیم و نگفته‌های این شهر رو بشنویم.

بریم سراغ مطالب و شهر هالیفاکس رو خوب بشناسیم.

هالیفاکس کانادا

هالیفاکس کانادا را چگونه می‌شناسند؟

قبل از آنکه بخواهم نگفته‌‌هایی از هالیفاکس را برایتان بگویم باید بدانید که نوا اسکوشیا یکی از استان‌های دریایی و ساحلی کاناداست و به دلیل جزرومد و آب‌و‌هوا، خرچنگ، ماهی، زغال اخته و سیب‌هایش به شهرت رسیده است.

این شهر همچنین به دلیل میزان بالای غرق شدن کشتی‌ها در جزیره Sable زبان زد است و گاهی باعث ترس مسافرین می‌شود. از طرفی مرکز این استان یعنی هالیفاکس راهم قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه، اینترنت پر سر و همچنین غذا‌ها و رستوران‌های با کیفیت و خوش طبخش به شهرت رسانده. (اصلاً ذوق این قسمت رو نمی‌کنم چون غذاهاش دریاییه که من یکی اصلا اهلش نیستم)

آب‌ و هوا

این منطقه دارای آب‌و‌هوایی معتدل است. دمای هوای آن در طول روز در تابستان تا ۲۵ درجه هم می‌رسد که البته این دما در شب تا ۱۳ درجه خواهد بود. دما در بهار و پائیز به شکل متوسط حدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. هرچند این دما در زمستان به زیر منفی و حتی یخ‌بندان هم می‌رسد. (کلاً کانادا سردیشو داره)

فرهنگ هالیفاکس چگونه است؟

یکی از اولین مناطق تأسیس شده در کانادا، نوا اسکوشیاست و دارای تاریخ متنوعی از فرهنگ‌های بومی، سلتی، آکادیایی و آفریقایی است که قدمت آن به صدها سال و در مورد میکماو به هزاران سال پیش برمی‌گردد. نوا اسکوشیا میزبان بیش از ۱۰۰ فرهنگ و قومیت از سراسر جهان است.

بااین‌حال، گالیک همچنان غالب‌ترین فرهنگ نوا اسکوشیا و هالیفاکس است زیرا بیش از نیمی از ساکنان این استان از فرزندان مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی هستند که در طول قرن‌های ۱۸ و ۱۹ به اینجا آمده‌اند.

غذاهای معروف

این غذاها اغلب دریایی و با سس مخصوص این استان سرو میشود:

 • (غذای رسمی هالیفاکس) The Donair
 • (یک غذای معروف جهانی) Digby Scallops
 • بلوبری وحشی
 • (در خلیج فاندی رشد می‌کند) Dulse
 • کیک جو دوسر
 • سیب
 • صدف
 • (یک غذای سنتی آکادایی) Rappie Pie
غذاهای هالیفاکس

غذاهای خاص دریایی و شهرهای بندری جدایی ناپذیرند.

زبان

زبان رسمی این مردم انگلیسی است و درصد دیگر زبان‌ها از این‌ قرار است:

 • انگلیسی فقط 87.6
 • فرانسوی فقط 0.1
 • انگلیسی و فرانسوی 12.0
 • نه انگلیسی و نه فرانسوی 0.3

هزینه‌ ‌زندگی

خلاصه‌ای از هزینه‌های زندگی در هالیفاکس کانادا:

 • هزینه خانواده چهارنفره ماهانه  ۳۴۴۴ $ (4،324C $) بدون اجاره است.
 • هزینه ماهانه یک فرد مجرد 965 دلار (1،211C $) بدون اجاره است.

هالیفاکس جزء ارزان‌ترین شهرهای کاناداست و زندگی را همین مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌ها برای ساکنین راحت‌تر می‌کند.

مردم هالیفالکس

اغلب کانادایی‌ها گروهی و اجتماعی با رفتارهایی دوستانه هستند.

مردم هالیفاکس

کانادایی‌ها در روابط اجتماعی و رفتار دوستانه در جهان مشهورند.

در واقع باتوجه‌به تجزیه و تحلیل‌ها حتی بر اساس نظرت مردم کشورهای دیگر  Canucks بهترین افراد در جهان هستند.

نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که هالیفاکس در بین پانزده کشور دوستانه و اجتماعی و با روابط بالا، قرار گرفته است.

[typed string0=”اگر از زندگی‌های ساحلی، روابط دوستانه‌ی بالا،‌ زندگی پر نشاط در آب‌و‌هوایی مطبوع لذت می‌برید و می‌خواهید خرج و مخارج خود را به حداقل برسانید، هالیفاکس را در راس انتخاب‌های مهاجرتی خود قرار دهید” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

نگفته‌هایی از هالیفاکس کانادا

گاهی از جالب‌ترین قسمت‌های یک شهر به‌راحتی کشف نمی‌شوند. بازدید از جاذبه‌های مشهور همیشه سرگرم‌کننده است، اما کشف آنچه که درست در مسیر ضرب و شتم پنهان شده است می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد. (می‌گید ینی چی؟ ضمن عرض خنده‌ای شیطانی بیاید در ادامه می‌گم)

1- پنجره کلیسای سنت پل: کلیسای پل واقع در رژه بزرگ، قدیمی‌ترین کلیسای آنگلیکن در کانادا و قدیمی‌ترین ساختمان در هالیفاکس است که در فهرست مکان‌های تاریخی ثبت شده است.این کلیسا همچنین نقش‌برجسته‌ای در فولکلور هالیفاکس دارد. داستانی می‌گوید که به دلیل نور و گرمای شدید ناشی از انفجار هالیفاکس، نمای یکی از خلیفه‌های کلیسا در شیشه پنجره طبقه دوم کلیسا حک شده است. (کسی تا قبل از این اتفاق اون عکس رو نمی‌دیده)

2- هالیفاکس و اتصال هری هودینی: (بریم مسئله رو جادویی کنیم) در سال ۱۸۹۶، هودینی جادوگر و شعبده‌باز، خود را در هالیفاکس دید که قرار بود یک هفته در آکادمی موسیقی نمایش اجرا کند. این اقدام او موفقیت آمیزی نبود برای همین آن را نیمه‌کاره رها کرد، اما این مانع از آن نشد که اثری از خود در شهر برجای بگذارد. هودینی با فرار از دستبندها و سلول آجری که با قفل روی در سنگین و آهنی محکم شده بود از سلول زندان خود (در آن زمان در محل فعلی شهرداری) فرار کرد. او همچنین برهنه در خیابان بارینگتون قدم می زد، اما کسی متوجه بی‌لباسی‌اش نمی‌شد. (باحاله ها حتما کلیپ‌هاشو ببینید)

3- مینی تایتانیک در قلب شهر: در یک روز گرم تابستان هیچ جا بهتر از باغ‌های عمومی هالیفاکس نیست. این باغ که در سال ۱۹۸۴ به‌عنوان یک مکان تاریخی ملی اعلام شد، یکی از بهترین نمونه‌های باقی‌مانده از باغ ویکتوریا است.در محدوده پارک، حوضچه گریفین را خواهید یافت. نام این حوضچه برگرفته از نام یک جوان ایرلندی است که به‌اشتباه به قتل محکوم شد و در کنار ساحل قبل از اجرای حکم خودش را به دار آویخت (که احتمالاً همینم خودش یه رازه). این حوض از سال ۱۹۹۴ یک مدل از کشتی تایتانیک را نشان می‌دهد که توسط کشتی دریایی Modelers Guild اهدا شده است. کشتی همیشه بادبانهایش به سمت جایی که آن پسر خودش را دار زد می چرخد.

هالیفاکس مکان مناسبی برای زندگی

این شهر بیش از ۷۴۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد. شما خوش‌شانس هستید که با زیبایی‌های طبیعی دریا نوردی، جنگل‌های سرسبز، دریاچه‌ها و زمین‌های کشاورزی احاطه بشوید. همه اینها، همراه با شهرهای روبه‌رشد و هزینه‌ی پایین زندگی، نوا اسکوشیا و هالیفاکس را به یکی از لذت‌بخش‌ترین مکان‌های زندگی در کانادا تبدیل می‌کند.

خب از هالیفاکس خوشتون اومد؟ به نسبت تورنتو و ونکوور و کبک اسمش رو کمتر می‌شنویم ولی  معنیش این نیست که شهر خوبی نیست. هالیفاکس از کم جرم و جنایی‌ترین شهرهای کاناداست و رتبه‌ی سوم رو داره در این قضیه.

سؤالات متداول

برای خرید ملک در هالیفاکس چه باید کرد؟

در هالیفاکس اگر قصد خرید خانه داشتید، ابتدا باید با انجام تحقیقاتی از مردم محلی، منطقه‌ای را که برای سکونت شما مناسب است انتخاب کنید سپس باتوجه‌به توانایی مالی خود خانه‌ای را جهت خرید و مذاکره با فروشنده در نظر بگیرید. در برخی از معاملات مربوط به مسکن، لازم است که شما یک شخص را به‌عنوان نماینده انتخاب کنید تا مذاکرات لازم را با نماینده فروشنده انجام دهد.

وقتی در مورد قیمت خانه با هم توافق رسیدید باید ۵ تا ۲۰ درصد از مبلغ کل را بر حسب توافق صورت‌گرفته بپردازید. این مبلغ به‌نوعی پیش‌پرداخت محسوب شده و نشان می‌دهد که شما قصد خرید دارید. مابقی مبلغ را نیز طبق مذاکرات صورت‌گرفته در موعد مشخص پرداخت می‌کنید. اکثر مردم بابت پرداخت مبلغ اولیه از بانک‌ها اقدام به اخذ وام می‌کنند و البته بانک نیز در صورتی به شخص متقاضی، تسهیلات ارائه می‌کند که او در بانک از قبل حساب مالی داشته باشد.

زمستان در هالیفاکس چه‌قدر طول می‌کشد؟

زمستان در شهر هالیفاکس از دسامبر تا مارس طول می‌کشد و با شروع فصل بهار نیز گرم‌شدن هوا به‌کندی صورت می‌گیرد. در واقع مجاورت هالیفاکس با اقیانوس، باعث شده تا زمستان در این شهر در مقایسه با تورنتو طولانی‌تر باشد. البته لازم به ذکر است که در این شهر معمولاً بارش باران بعد از برف از یخ‌زدگی معابر جلوگیری می‌کند. این در حالی است که در شهری مانند تورنتو یخ‌زدگی خیابان‌ها تا مدت طولانی ادامه دارد. در واقع می‌توان گفت که زمستان در تورنتو سردتر و در هالیفاکس طولانی‌تر است.

ورزش محبوب مردم هالیفاکس کدام است؟

مردم هالیفاکس به ورزش علاقه زیادی دارند  به‌نحوی‌که وجود مراکز زیاد ورزشی، آن را به یکی از شهرهای مهم در انواع مسابقات ورزشی تبدیل کرده است. اما از بین تمام ورزش‌ها طرف‌دارانن فوتبال و شنا بیشتر هستند. در واقع به دلیل ساحلی بودن شهر هایفاکس، شنا از دیرباز جزء ورزش‌های معروف در این شهر بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.