مقالات

زندگی در استرالیا برای ایرانیان چگونه است؟

اگر از جمله طرفداران مهاجرت به استرالیا و علاقه مند به زندگی در استرالیا باشید، لازم است با شرایط زندگی در استرالیا آشنا شوید. ما این مطلب را به همین منظور ترتیب داده ایم تا شما را با جزئیات زندگی در استرالیا آشنا کنیم. مزایا، معایب، مشکلات و هزینه زندگی در استرالیا را بررسی کرده ایم. 

ملبورن، سیدنی و پرث از شهرهای بزرگ استرالیا هستند و از نظر کیفیت زندگی در سطح بالایی قرار دارند. همچنین شرایط جذب نیروی کار ماهر و متخصص نیز در استرالیا نسبت به سایر کشورها وضعیت بهتری دارد. هزینه تهیه مواد غذایی دو نفر برای مدت یک هفته حدود 100 الی 150 دلار می‌باشد. برخی از مهمترین مواردی که افراد قبل از مهاجرت به این کشور در مورد شرایط زندگی در استرالیا باید بدانند به شرح زیر می‎باشد.

شرایط استرالیا از نظر تهیه مسکن

اولین مسئله‌های که افراد به هنگام مهاجرت به استرالیا با آن مواجه می‌شوند تهیه مسکن می‌باشد. این افراد می‌توانند برای پیدا کردن خانه مورد نظر خود به بنگاه‌های معاملات ملکی در کشور استرالیا مراجعه نمایند و یا از طریق اینترنت اقدام کنند. به‌طور کلی می‌توان گفت شرایط زندگی در استرالیا برای تمامی اقشار وضعیتی مطلوب دارد.

در استرالیا خانه‌های عمومی نیز برای افرادی که توان مالی پایینی دارند وجود دارد که این افراد می‌توانند در آنها ساکن شوند. همچنین برای اطلاع از حقوق و وظایفتان به‌عنوان مستأجر می‌توانید به مقامات دولتی کشور استرالیا مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

سیستم آموزشی استرالیا چگونه است؟

یکی از بهترین کشور‌ها برای زندگی خانواده‌ها و فرزندان، کشور استرالیا می‌باشد. سیستم آموزشی در استرالیا برای تمام سنین همراه با سرگرمی بوده و بسیار لذت بخش است. مدارس ابتدایی در این کشور، کودکان را به‌خوبی آموزش می دهد و والدین هیچ گونه نگرانی از این بابت نخواهند داشت. دو نوع مدارس در استرالیا وجود دارد: مدارس دولتی و مدارس خصوصی. در مجموع ۱۳ سال تحصیلی در این کشور برای پایه ابتدایی و متوسطه وجود دارد. این مدارس دروسی را در هشت حوزه کلیدی برای آموزش کودکان ارائه می دهند:

 • انگلیسی
 • ریاضیات
 • مطالعات اجتماعی و محیط زیست
 • علوم پایه
 • هنر
 • زبان های غیر انگلیسی
 • فناوری و مهارت های شخصی
 • بهداشت و تربیت بدنی

سال تحصیلی در استرالیا به ۴ ترم تحصیلی تقسیم می شود. این ترم ها از اواخر ژانویه و اوایل ماه فوریه (همزمان با دی و بهمن در ایران) شروع شده و تا اواخر نوامبر و اوایل دسامبر (اوایل آذر ماه) طول می کشد. معمولا دانش آموزان میان هر ترم حدود ۲ هفته تعطیل هستند و پس از پایان سال تحصیلی، دو ماه تعطیل می شوند.

دانش آموزان هر هفته از دوشنبه تا جمعه و از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر به مدرسه می روند. بجز مدارس، مؤسسات حرفه ای بسیاری هستند که بر روی مهارت های دانش آموزان کار می کنند. این مؤسسات دانش آموزان را برای ورود به مشاغل مختلف یا دانشگاه آماده می نمایند.

شرایط جغرافیایی و آب و هوای استرالیا

استرالیا با مساحتی 3 برابر مساحت ایران در نیم‌کره جنوبی زمین قرار گرفته است. استرالیا به‌عنوان قاره مجزا در جهان شناخته می‌شوند که از هر چهار سمت به دریا و اقیانوس ختم شده است.

از شهرهای مهم استرالیا می‌توان به سیدنی، ملبورن و داروین اشاره نمود. شهرهای ملبورن و سیدنی با جمعیتی بالای سه میلیون بیشترین جمعیت مهاجر را در خود جای داده‌اند. استرالیا از نظر شرایط آب و هوایی بسیار شبیه به ایران است و به همین دلیل آب و هوای این کشور نسبت به سایر کشورها برای ایرانیان مطبوع‌تر خواهد بود.

شرایط اقتصادی کشور استرالیا

نرخ بیکاری در کشور استرالیا حدود 5 درصد تخمین زده شده است و جالب است بدانید این رقم در آمریکا معادل 8/9 درصد می‌باشد. عمده فعالیت‌های اقتصادی این کشور در بخش‌های بازرگانی و کشاورزی می‌باشد. به‌طور کلی شرایط زندگی در استرالیا از کیفیت و رفاه بالایی برخوردار است که این خود نشان‌دهنده بالا بودن هزینه زندگی در استرالیا می‌باشد.

منبع اول اقتصاد در استرالیا معدن، نفت، گاز، کشاورزی و توریسم می‌باشد. استرالیا یک کشور توسعه یافته با بازار کار قوی است و یکی از کشورهای قوی اقتصادی در سطح جهان محسوب می‌گردد.

[typed string0=”این کشور برای زندگی و کار افراد فنی و تحصیل‌کرده مکان بسیار مناسبی است اما به دلیل بالا بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل می‌توان گفت هیچ‌کس تنها برای تحصیل وارد این کشور نمی‌شود و در واقع هدف افراد از ورود به استرالیا اخذ اقامت دائم کشور استرالیا می‌باشد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

این کشور برای زندگی و کار افراد فنی و تحصیل‌کرده مکان بسیار مناسبی است اما به دلیل بالا بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل می‌توان گفت هیچ‌کس تنها برای تحصیل وارد این کشور نمی‌شود و در واقع هدف افراد از ورود به استرالیا اخذ اقامت دائم کشور استرالیا می‌باشد.

مشکلات زندگی در استرالیا

معمولاً مهاجرین در سال اول ورود خود به کشور جدید شاهد ناملایمات و تنش‌های بسیاری خواهند بود. شرایط زندگی در استرالیا به‌گونه‌ای است که تازه واردین به این کشور با مشکلاتی که منشأ آنها تفاوت اقتصادی و اجتماعی است دست و پنجه نرم خواهند کرد. مهاجرین به استرالیا برای کم کردن این مشکلات باید نسبت به قوانین این کشور اطلاعات کسب کرده و پایبندی خود را در زندگی روزمره اثبات نمایند.

برخی از مهم‌ترین مشکلات برای مهاجرین عبارت‌اند از:

 • یادگیری زبان
 • رانندگی در استرالیا
 • پیدا کردن خانه مناسب
 • پیدا کردن شغل

شاید بد نباشد بدانید تمامی این مشکلات با یک برنامه ریزش دقیق به میزان زیادی کاهش خواهند یافت. اگر فرد قبل از ورود خود به کشور استرالیا تمامی شرایط زندگی در این کشور را هموار ساخته باشد با مشکلات کمتری روبرو می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.