مقالات

شرایط زندگی در بلژیک در سال 2020

بلژیک از آن دست کشورهایی است که پذیرای مهاجران بسیاری از سراسر جهان بوده است. بسیاری از این افراد از ملل متفاوت مهاجرت کرده‌اند و با اقامت طولانی‌مدت در این کشور آن را به وطن دوم خود تبدیل کرده‌اند. در ادامه بررسی شرایط زندگی در بلژیک برای مهاجران خواهیم پرداخت؛ اگر قصد مهاجرت به این کشور رادارید، با ما همراه باشید.

بلژیک

بلژیک یا امپراتوری بلژیک یکی از کشورهای مستقل عضو اتحادیه اروپا است که در غرب این قاره واقع‌شده است. این کشور را می‌توان سه ملیتی نامید؛ زیرا زبان و گویش رایج در کشور تحت تأثیر همسایگانی که دارد، قرارگرفته است. حدود 58 درصد مردم به زبان هلندی، 41 درصد مردم به زبان فرانسوی و 1 درصد آلمانی صحبت می‌کنند.

شرایط زندگی در بلژیک و فرهنگی که مردم این کشور دارند، شباهت بسیاری به فرهنگ مردم هلند دارد. تراکم جمعیت در این کشور کمی بالاست و میزان جمعیت تخمین زده‌شده در حدود 11 میلیون و 400 هزار نفر و وسعتی تخمینی معادل 30 هزار و 528 کیلومترمربع است. واحد پول رایج در کشور نیز یورو است. ساعت محلی آن نیز از ایران 2 ساعت و نیم عقب‌تر است.

بلژیک از سمت شمال با کشور هلند، از سمت شمال غرب با دریای شمال، از سمت شرق با آلمان، از سمت جنوب شرقی با لوکزامبورگ و از جنوب با کشور فرانسه هم‌مرز است. پایتخت و مهم‌ترین شهر این کشور بروکسل نام دارد و از شهرهای مهم این کشور می‌توان به بروخه، شارلروآ، لوون، لیژ، بروخه، آنتروپ و گنت اشاره کرد.

صادرات این کشور شامل مواد شیمیایی، آهن‌آلات، الماس، مواد غذایی و ماشین‌آلات است که به کشورهای هلند، انگلیس، آلمان، فرانسه، آمریکا و ایتالیا انجام می‌شود. معروف‌ترین محصول این کشور شکلات است که تحت قوانینی خاص تولید می‌گردد. به دلیل قرار داشتن بلژیک در محدوده کشورهای حوزه شینگن، ورود ایرانیان به داخل این کشور نیازمند دارا بودن شرایط لازم و تهیه ویزای شینگن است.

وضعیت آب‌وهوا

شرایط زندگی در بلژیک و وضعیت آب‌و‌هوای این کشور معمولاً معتدل است ولی در برخی نواحی می‌توان اقلیم کوهستانی را مشاهده کرد. زمستان‌های نه‌چندان سرد و تابستان‌های گرمی پیش روی مردم بلژیک است. خیلی کم پیش می‌آید که دمای هوا به زیر صفر برسد و در طول سال نیز باران‌های زیادی می‌بارد.

آب‌وهوای معتدل دریایی حاکم بر کشور بلژیک تحت تأثیر  مجاورت این کشور با اقیانوس اطلس و دریای شمال است. بیشترین میزان بازدید و جذب گردشگران در فصل بهار و تابستان اتفاق می‌افتد. همچنین این کشور را می‌توان ازنظر آب‌و‌هوایی شبیه به جنوب انگلیس دانست. کشور بلژیک با داشتن مساحتی در حدود 30.528 کیلومترمربع حدوداً هم‌اندازه کشور ارمنستان است. بر اساس معاهده ورسای نواحی پزتانی به لهستان و ناحیه اوپن-مالمدی به بلژیک داده شد که طریق لهستان به دریا راه دارد.

[typed string0=”فرهنگ غنی مردمان، آثار تاریخی، جاذبه‌های گردشگری، موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوای این کشور است که باعث تبدیل بلژیک به بهترین مقصد‌های گردشگری تبدیل شود.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

زبان کشور بلژیک

از زبان‌های رسمی و رایج در کشور بلژیک باید به فرانسوی، هلندی و آلمانی اشاره کرد. زبان انگلیسی نیز در سراسر بلژیک به‌عنوان یک‌زبان خارجی مورداستفاده قرار می‌گیرد. گویش‌های براباندی، فلاندری غربی، فلاندری شرقی، آنتورپی و لیمبورخی از اصلی‌ترین گویش‌هایی هستند که در بلژیک مورداستفاده قرار می‌گیرند.

مرز میان هلند و بلژیک

مرز میان دو کشور هلند و بلژیک از موارد قابل‌توجه در این کشور است.این مرز برخلاف مرز سایر کشورها و چیزی که تصور می‌کنید، نگهبان و مرزبانی ندارد. این مرز با یک سری علامت به‌اضافه بر روی کف زمین مشخص‌شده و دو کشور را از یکدیگر جدا کرده است. برخی خانه‌ها دقیقا در میان دو مرز واقع‌شده، برخی دیگر در مرز بلژیک و برخی در مرز هلند قرارگرفته‌اند.

وضعیت حمل‌ونقل

بلژیک ازنظر سیستم حمل‌ونقل عمومی در وضعیت مطلوبی برخوردار است. دسترسی آسان و کارآمد به شبکه حمل‌ونقل، از نکات کلیدی است که شرایط زندگی در بلژیک را برای افرادی که وسیله نقلیه شخصی ندارند نیز آسان‌نمایند.

قطار، مترو، تراموا، مونوریل، اتوبوس و تاکسی از اجزای سیستم یکپارچه حمل‌ونقل بلژیک می‌باشند. کارت موبیب (MOBIB) نیز کارتی است که جایگزین کارت‌های کاغذی شده و از آن می‌توان در تمامی وسایل نقلیه برای پرداخت هزینه‌ها استفاده کرد. مبلغ این کارت که اعتباری پنج‌ساله دارد، 5 یورو بوده و از سایت www.belgianrail.be قابل تهیه است.

هزینه حمل‌ونقل مانند هزینه‌های مشابه در کشورهای آلمان، هلند و فرانسه است. لازم به ذکر است هزینه استفاده از تاکسی در این کشور بسیار گران بوده و پیشنهاد نمی‌شود. ولی هزینه بلیت مترو در کلیه شهرهای بلژیک بین 4 الی 6 یورو است.

مالیات در بلژیک

در کنار مطلوبیت شرایط زندگی در بلژیک و بهره‌مندی از امکانات رفاهی، باید به یکی از معایب آن نیز اشاره کرد. نرخ مالیات بر درآمد پرداختی در این کشور یکی از این معایب است که در مقایسه با بسیاری از کشورها، بسیار بالاست. هر بلژیکی تقریباً 40 درصد از درآمد دریافتی سالانه‌اش را باید بابت مالیات به دولت بپردازد.

خوردوخوراک و غذا

با توجه به سطح ارزش پول ایران و همچنین میزان درآمد مردم در این کشور به یورو، هزینه وعده غذایی در بلژیک به پول ایرانیان کمی گران می‌شود. به‌طوری‌که هزینه صرف یک پیتزای ساده چیزی بین 10 الی 15 یورو هزینه در بر خواهد داشت. البته همه نوع غذایی باقیمت‌های پایین‌تر نیز می‌توانید پیدا کنید ولی کیفیت پایین‌تری دارند. از طرفی دیگر برای صرف یک غذای باکیفیت و خوشمزه درجایی تقریباً متوسط می‌بایست 30 الی 40 یورو پرداخت نمایید.

امنیت در بلژیک

کشور بلژیک یکی از کشورهای موجود در لیست 10 کشور آرام و امن در دنیاست. روابط میان افراد آرام و منظم بوده و مردم این کشور به خوش‌اخلاقی شهرت دارند. در این کشور خبری از ناامنی اقتصادی نبوده و در سالهای اخیر نیز آمار جرم و جنایت نیز به حداقل خود رسیده است.

خدمات بهداشتی و درمانی در این کشور در وضعیت عالی قرار داشته و مردم در بالاترین استاندارد زندگی می‌کنند. بلژیک در توسعه و فرهنگ پیشرفت‌های بسیاری داشته و توانسته خود را به یکی از بهترین کشورها ازنظر داشتن اقتصادی روتین تبدیل نماید. فضای صادقانه و بی‌نظیری که در بلژیک در جریان است، باعث شده این اطمینان را به خانم‌ها بدهد که در هر ساعتی از شبانه‌روز که خواستند، آزادانه در مجامع عمومی حاضرشده و هیچ‌گونه ناامنی آن‌ها را تهدید ننمایند.

بیمه و تسهیلات درمانی برای افراد مقیم

شرایط زندگی در بلژیک به‌گونه‌ای است که تسهیلات و امکاناتی که افراد مقیم دریافت می‌کنند از افراد دارنده اقامت موقت بیشتر است. تسهیلات درمانی که برای شهروندان بلژیکی در نظر گرفته می‌شود همچون بیمه تکمیلی بوده و برای عمل‌های جراحی سنگین مانند چشم هستند.

نظام سلامت و پزشکی

یکی از دغدغه‌های افرادی که قصد مهاجرت به کشور بلژیک را دارند، وضعیت نظام سلامت، خدمات بهداشتی و درمانی آن است. سیستم بهداشتی و درمانی بلژیک بسیار شناخته‌شده است و همسو با ملاک‌های برتر اروپا می‌باشد.

تجهیزات پزشکی در این کشور از استانداردهای بالای بهداشت و درمان برخوردار هستند. به‌طورکلی هزینه سیستم بهداشت و درمان از سوی دولت بلژیک تأمین می‌گردد.

خدمات بیمه درمانی در این کشور با پوشش دهی موارد متعددی از هزینه‌های بیماران به مردم ارائه می‌شود که برخی از این موارد به شرح زیر هستند:

  • پرداخت 50 الی 75 درصد هزینه‌های مربوط به پزشکان، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها
  • پرداخت 20 درصد از هزینه‌های مربوط به نسخه‌های بیماران
  • پرداخت هزینه‌های پایه دندانپزشکی
  • پرداخت هزینه‌های مربوط به دوران بارداری

سؤالات متداول

هزینه بیمه دانشجویان در بلژیک چقدر است؟

بیمه سلامت برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا به‌منظور استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی در کشور بلژیک اجباری است. این دانشجویان می‌بایست کارت سلامت داشته باشند و هزینه پرداختی برای هر سه ماه در حدود 50 یورو می‌باشد.

وضعیت تحصیل در بلژیک چگونه است؟

بیشتر جمعیت کشور بلژیک از جامعه تحصیل‌کرده هستند. بیش از 75 درصد از بزرگ‌سالان دارای مدرک دیپلم هستند. کودکان از سن 3 الی 4 سالگی در سیستم آموزشی ثبت‌نام می‌شوند. این کشور ازنظر پرداخت هزینه‌های تحصیل در رتبه هشتم در جهان قرار دارد.

میزان درآمد در این کشور در چه سطحی است؟

میزان درآمد افراد بسته به موقعیت شغلی، مهارت و تجربه‌ای که دارند، متفاوت است. حداقل میزان حقوق دریافتی برای کارمندان بدون داشتن مهارت و تجربه‌‌ای خاص، ماهانه 2.500 یورو در ماه است و این مبلغ بر اساس تجربه و سابقه کاری می‌تواند تا 10.000 یورو و حتی بیشتر نیز افزایش یابد.

جاذبه‌های گردشگری کشور بلژیک کدم‌اند؟

یکی از صنایع بلژیک گردشگری است. این کشور به دلیل اینکه از بیشتر کشورهای اروپایی دسترسی آسانی دارد، به یکی از مقاصد محبوب تبدیل‌شده است و ازجمله مراکز گردشگری آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. میدان مرکزی و تجاری شهر بروکسل (Grand Palace)، برج citadel شهر دینان (Dinant)، براگ (Bruges)، کلیسای جامع سن مایکل و سن گودال (بروکسل) و مجموعه بناهای تاریخی اروپای کوچک (Mini Europe) در شهر بروکسل.

چنانچه قصد مهاجرت به بلژیک را دارید حتماً مقاله هزینه زندگی در بلژیک برای مهاجرین را هم، مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “شرایط زندگی در بلژیک در سال 2020

  1. علیزاده گفت:

    مرسی از توضیحات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.