مقالات

شرایط زندگی در دانمارک در سال 2020

قبل از گرفتن هرگونه تصمیم جدی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی، بهتر است به هزینه‌ها، قوانین و اتفاق‌هایی که ممکن است در کشور مقصد اتفاق بیفتد، آگاهی داشته باشید تا با برنامه‌ریزی صحیح پیش بروید و با مشکل مواجه نشوید. در ادامه به بررسی شرایط زندگی در دانمارک خواهیم پرداخت.

دانمارک

کشور دانمارک که از آن با نام پادشاهی دانمارک نیز یاد می‌شود، یکی از کشورهای شمال اروپا است و پایتخت آن شهر کپنهاگ است. جمعیت این کشور در حدود 5.5 میلیون نفر تخمین زده‌شده است و زبان رسمی کشور دانمارکی است. این کشور از اعضای ناتو و سازمان ملل متحد است.

زبان‌های آلمانی، فاروئی و گرینلندی نیز در این کشور در میان مردم صحبت می‌شود. واحد پول رایج در کشور کرون دانمارک است. مساحت 2007، دانمارک به پنج ناحیه با نام‌های شیلند، میدیولند، گروئلند، هوودستادن و نوردیولند تقسیم‌شده است.دانمارک حدود 43.094 کیلومترمربع است.

کشور دانمارک جنوبی‌ترین بخش اسکاندیناوی است و تنها با کشور آلمان مرز مشترک دارد. همچنین یک پل دریایی با نام پل اورسوند، این کشور را به سوئد متصل می‌کند. این کشور پس از ژاپن دارای دیرینه‌ترین خاندان سلطنتی و پادشاهی است.

مردم کشور دانمارک در ازنظر رفاه اجتماعی در وضعیت مطلوبی قرار داشته و ازنظر کم بودن اختلاف درآمد سالانه، در رتبه اول جهان قرار دارند. نظام کاری این کشور دارای کمترین میزان فساد اداری در جهان است.

شرایط زندگی در دانمارک

شرایط زندگی در دانمارک با توجه به بالا بودن شاخص‌های کیفی زندگی، کیفیت محیط‌ زیست، تعادل کار و زندگی، ارتباطات اجتماعی، مشارکت مدنی، سیستم آموزشی، سطح شغل و درآمد و امنیت در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

75 درصد افراد بین 15 الی 64 سال در این کشور، مشغول به کار هستند. این در حالی است که این آمار از میانگین اشتغال جهانی بالاتر است. یک کار تمام‌وقت در دانمارک معادل 37 ساعت کار در هفته است.

سیستم رفاهی دانمارک خدمات متعدد درمانی، مراقبت از کودکان و سالمندان و همچنین برخی خدمات رایگان تحصیلی را به شهروندان خود ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است، بهره‌مندی از برخی خدمات ارائه‌شده از طرف دولت، تنها از طریق پرداخت مالیات امکان‌پذیر خواهد بود.

امنیت در دانمارک بالاست و جرم و جنایت نرخ بسیار پایینی دارد. بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده، در اوایل سال 2019 نرخ بیکاری به 3.8 کاهش‌یافته است. همچنین سن بازنشستگی در این کشور، 65 سال می‌باشد.

جغرافیا

این کشور قسمتی از اسکاندیناوی است و مساحتی حدود نصف جمهوری آذربایجان را دارد. دانمارک از سمت جنوب با کشور آلمان، از سمت شمال به اسکاژراک، از سمت شرق به دریای بالتیک و از سمت غرب به دریای شمال محدود است.

دانمارک به دلیل داشتن تعداد زیادی جزیره، خط ساحلی طولانی در حدود 7.5 کیلومتر دارد و بیشتر نقاط این کشور در نزدیکی ساحل واقع‌شده است. دانمارک کشوری است که زمین‌های کشاورزی،سرزمین‌های کم ارتفاع جلگه‌ای و حاصلخیز زیادی داشته و تقریباً فاقد نقاط کوهستانی است. مرتفع‌ترین نقطه در این کشور موله‌هوی نام دارد که ارتفاع آن از سطح دریا حدود 170 متر است.

رودهای موجود در دانمارک بیشتر کوتاه ولی پرآب هستند؛ وارده، گودنا، اسکیرن و استورو ازجمله رودهای پرآب در این کشور هستند. شرایط زندگی در دانمارک ازنظر آب و هوایی معتدل، مرطوب و پرباران است.

شرایط زندگی در فنلاند

آب‌وهوا

شرایط زندگی در دانمارک ازنظر آب‌و‌هوایی به‌گونه‌ای است که از اواسط مهرماه تا اواسط اسفند بارانی و بسیار سرد است. از اواسط فروردین تا اواسط شهریور دمای هوا آفتابی و مطلوب است. برخی مواقع در تابستان‌ها نیز باران می‌آید. مهاجرینی که تازه‌وارد این کشور شوند، احتمالاً با کوتاه بودن روزها و زود تاریک شدن هوا در زمستان مشکل خواهند داشت.

اقتصاد دانمارک

اقتصاد این کشور به‌شدت بر روی تجارت با سایر کشورهای منطقه متمرکز است. مهم‌ترین شریک تجاری دانمارک، کشور آلمان است. از شرکای تجاری مهم این کشور نیز می‌توان به سوئد، بریتانیا، و نروژ اشاره کرد. از شرکای تجاری مهم دانمارک که خارج از اتحادیه اروپا قرار دارند، می‌توان از ژاپن و آمریکا نام برد.

فرهنگ مردم

کشور دانمارک به دلیل مهاجرت افراد بسیاری از سرتاسر جهان، از فرهنگ‌های متعددی تشکیل‌شده است. قایقرانی، هندبال، ژیمناستیک، بدمینتون، اتومبیل‌رانی و فوتبال از پرطرفدارترین ورزش‌ها در دانمارک هستند.

زبان رسمی و رایج در کشور دانمارکی است. این زبان از شاخه‌های زبان هندواروپایی است که از شاخه زبان‌های ژرمنی می‌باشد. زیرشاخه‌های شمالی زبان ژرمنی نیز از زبان نروژی و سوئدی ساخته می‌شود.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته از طرف سازمان یونسکو، پس از کشور نروژ، مردم دانمارک به اینکه خوشبخت‌ترین مردم روی زمین هستند، مشهور می‌باشند. در چندین سال گذشته، این کشور مقام اول در رضایتمندی از زندگی را نیز به دست آورده است.

اهمیت تسلط بر زبان

شرایط زندگی در دانمارک به‌گونه‌ای است که اگر به زبان دانمارکی تسلط نداشته باشید، همچون یک فرد غریبه با شما رفتار می‌شود و درزمینهٔ انتخاب موقعیت شغلی نیز با محدودیت مواجه خواهید شد. معمولاً شرایط کارفرمایان با افرادی که دانمارکی بلد باشند، راحت‌تر بوده و شرایط بهتری را برای آن‌ها ضمن کار فراهم می‌کنند.

ذائقه آشپزی

آشپزی در فرهنگ دانمارک همچون دیگر کشورهای واقع در اروپای شمالی مانند آلمان، بیشتر شامل ماهی یا گوشت قرمز است. به‌طوری‌که سرانه مصرف هر دانمارکی 146 کیلوگرم گوشت در سال است و این مسئله مردم را به یکی از گوشت‌خوارترین مردم جهان تبدیل کرده است. این ناشی از سرد و طولانی بودن زمستان‌هاست. ساندویچ‌های باز دانمارکی، معروف به اسموربرود (smørrebrød) از غذاهای ویژه و معروف این کشور به شمار می‌آیند.

[typed string0=”کشور دانمارک ازنظر سرانه درآمد در رتبه هفت جهان قرار دارد. همچنین مردم این کشور طی چندین سال متوالی در رتبه نخست راضی‌ترین و شادترین نیروی کار قرار دارند.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

سیستم آموزشی دانمارک

در تمامی مدرسه‌های این کشور دانش‌آموزان بر اساس رده سنی به کلاس بالاتر می‌روند. در هفت سال ابتدایی تحصیل، همه‌چیز صرفاً جنبه آموزش داشته، هیچ امتحانی گرفته نمی‌شود و نمره‌‎ای داده نمی‌شود. در سال‌های هشت تا دهم تحصیل، از دروس مختلف امتحان گرفته می‌شود.

البته نمره قبولی در این امتحانات ملاکی نبوده و دانش‌آموزان درصورتی‌که تمایل داشته باشند، می‌توانند در این آزمون‌ها شرکت کنند. دانمارک دارای سیستم آموزشی بسیار قدرتمندی است که با آخرین روش‌های آموزشی روز شکل‌گرفته است.

پس از پایان دوران تحصیل 10 ساله، دانش‌آموزان می‌تواند برای رشته تحصیلی در دانشگاه موردنظر درخواست دهند و مشغول به تحصیل شوند. این کشور دانشگاه‌های برجسته‌ای در سطح اروپا دارد که از سرتاسر جهان دارای متقاضیان بسیاری برای تحصیل در رشته‌های مهندسی، پزشکی و… می‌باشد.

اطلاعات عمومی در مورد دانمارک

  • مهم‌ترین شهرهای دانمارک عبارت‌اند از کپنهاگ، آلبورگ، آرهوس، اسبرگ در جزیره یولند و اولنسه واقع در جزیره فیون. دانمارک درواقع از چندین شبه‌جزیره و 443 جزیره تشکیل‌شده است که تنها 76 جزیره آن مسکونی می‌باشد.
  • واحد پول رایج در کشور، کرون دانمارک است.
  • حدود 9 درصد از مهاجرینی که در این کشور حضور دارند، از کشورهای حوزه خاورمیانه و جنوب آسیا جذب‌شده‌اند.
  • تقریباً 1.6 میلیون نفر از جمعیت کشور در پایتخت و حومه آن زندگی می‌کنند.
  • دومین شهر بزرگ دانمارک، آرهوس (Århus) نام دارد که جمعیت آن در حدود 300.000 نفر تخمین زده‌شده است.

نوع برخورد مردم دانمارک با مهاجرین

در یک نگاه به مردم دانمارک می‌توان گفت که اساس فرهنگ مردم دانمارک بر سادگی، ادب و برابری بنا نهاده شده است. مردم دانمارک اهمیت زیادی به دارایی و درآمد بالا نمی دهند. مردم دانمارک با مهربانی و رفتار پسندیده با مهاجرین برخورد می کنند؛ در کل مردم دانمارک نگاه خوبی به همه مهاجرین دارند.

زنان و مردان در این کشور برابرند و از حقوق یکسانی برخوردار می‌باشند. دانمارک مردمانی خوشحال و صلح‌طلب دارد که حاضر به پرداخت مالیات‌های سنگین در قبال مراقبت‌های بهداشتی و دیگر خدمات اجتماعی از طرف دولت دانمارک هستند.

سؤالات متداول

اجاره خانه در دانمارک به چه صورت است؟

اجاره خانه برای مدت چندماهه و سالانه امکان‌پذیر است. فرد می‌تواند بسته به نیازی که دارد، واحد جداگانه و یا تنها یک اتاق اجاره کند. برخی از صاحبان ملک مبلغی به‌عنوان وثیقه نیز دریافت می‌کنند. خانه‌ها از طریق وب‌سایت‌های املاک معتبر قابل جستجو هستند.

وضعیت تفریح در دانمارک چگونه است؟

ازجمله مکان‌های دیدنی دانمارک می‌توان به موزه ملی دانمارک، گالری ملی دانمارک، برج مدور، کاخ امالین بورگ، پل اورسوند که یک پل دوطرفه با جاده‌های ریلی است، اشاره کرد که از مناطق دیدنی مشهور دانمارک هستند و دارای مناظر بسیار زیبا و دلنوازی می‌باشند.

مزایای مهاجرت به دانمارک چیست؟

بهره‌مندی از حقوق شهروندی همچون دریافت کمک‌های نقدی، کمک‌هزینه‌های زندگی، خدمات بهداشتی، رفاهی، تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دانمارکی با امکان کاریابی پس از فارغ‌التحصیلی از مزایای مهاجرت به دانمارک هستند که پس از اخذ اقامت، متقاضی از آن‌ها بهره‌مند خواهد شد.

بهترین روش‌های اخذ اقامت دانمارک کدام‌اند؟

ثبت شرکت، سرمایه‌گذاری از طریق گذاشتن سپرده نزد دولت دانمارک، مهاجرت از طریق خوداشتغالی، کارآفرینی و مهاجرت کاری از روش‌های مهاجرتی برتر به این کشور هستد؛ اما تضمین‌شده‌ترین روش‌ها مهاجرت کاری جاب آفر یا ثبت شرکت است.

چنانچه قصد مهاجرت به دانمارک را دارید حتماً مقاله هزینه زندگی در دانمارک برای مهاجرین را هم، مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.