مقالات

شرایط زندگی در فرانسه در سال 2020

با توجه به شرایطی که در کشور برای جوانان وجود دارد، افراد بسیاری تصمیم به مهاجرت به کشورهای اروپایی و کانادا باهدف تحصیل، اشتغال به کار، پیشرفت در زندگی و ساخت آینده‌ای بهتر می‌گیرند. فرانسه به دلیل موقعیت و امکاناتی که دارد، یکی از کشورهایی است که طرفداری بسیاری دارد. در این مقاله ما قصد داریم شرایط زندگی در فرانسه را بررسی کنیم تا درصورتی‌که تصمیم به مهاجرت به این کشور زیبا گرفتید، از قبل با آن آشنایی داشته باشید.

کشور فرانسه

یکی از کشورهای واقع در اروپای غربی که دارای مناطق و قلمرو‌های بسیاری می‌باشد، کشور فرانسه است. فرانسه یکی از سه کشوری است که هم در اقیانوس اطلس و هم در دریای مدیترانه دارای ساحل است. دو کشور دیگر اسپانیا و مراکش هستند.

این کشور بزرگ‌ترین کشور واقع در اروپای غربی و سومین کشور بزرگ قاره اروپا به‌حساب می‌آید. ازنظر جمعیتی نیز پس از آلمان، با داشتن 67 میلیون نفر جمعیت، به‌عنوان دومین کشور پرجمعیت قاره اروپا محسوب می‌گردد. فرانسه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است.

پاریس با عنوان بزرگ‌ترین شهر فرانسه و همچنین مرکز اصلی فرهنگ و تجارت، پایتخت فرانسه است. این کشور با داشتن حدود 85 میلیون نفر گردشگر خارجی در سال 2013 محبوب‌ترین مقصد گردشگری جهان شناخته شد. این کشور همچنین در جایگاه سوم در میان کشورهای پردرآمد از گردشگری را اخذ کرده است.

این کشور ازنظر فعالیت‌های بی‌نظیری که درزمینهٔ تاریخ، فرهنگ، آموزش و هنر در جهان دارد، مشهور است. زبان رسمی رایج در کشور فرانسوی و واحد پول آن یورو است. پاریس، بردو، لیل، مونپلیه، تولوز، لیون، مارسی، نانسی، گرونول، نانت، نیس و استراسبورگ از شهرهای اصلی فرانسه هستند. با ما همراه باشید تا شرایط زندگی در فرانسه را بررسی کنیم.

شرایط زندگی در فرانسه

کشور فرانسه از زیباترین کشورهای اروپایی است که معمولاً افرادی از قشر مرفه آن را به‌عنوان مقصدی برای سفر توریستی و اقامت کوتاه‌مدت و دائمی انتخاب می‌کنند. جاذبه‌های توریستی و صنعتی این کشور یکی از دلایل تبدیل‌شدن فرانسه به چنین مقصدی است.

اگر بخواهیم در مورد شرایط زندگی در فرانسه صحبت کنیم، باید بگوییم این کشور از اعضای مؤسس اتحادیه اروپا بوده و حق وتو دارد. این کشور ب 22 بخش با بیش از 90 شهر، استان و شهرستان تقسیم‌بندی شده است.

هزینه زندگی در پایتخت نسبت به سایر شهرها بسیار بالاتر است. دولت این کشور نظام سرمایه‌داری را پذیرفته است و در آن از طریق قوانین اجتماعی، عدالت را بر پا می‌دارد. واحد پول این کشور 65 میلیون نفری یورو است. فرانسه در چند صدسال گذشته از قدرت‌های بزرگ نظامی، اقتصادی و فرهنگی جهان بوده است.

جغرافیا

کشور فرانسه با شش کشور اروپایی مرز زمینی مشترک دارد. این کشور از سمت شمال با دریای مانش و بلژیک، از سمت شرق با کشور لوکزامبورگ، آلمان، ایتالیا و سوئیس، از سمت جنوب با اسپانیا، آندورا و دریای مدیترانه و از سمت غرب نیز با اقیانوس اطلس همسایه است. در صورتی‌که قصد مهاجرت فوری به یکی از کشورهای اروپایی را دارید، می‌توانید با اخذ پاسپورت آندورا در کمتر از شش ماه مقیم این کشور شوید.

نقشه این کشور اروپای غربی، ظاهری شبیه به شش‌ضلعی دارد که سه ضلع آن به آب منتهی می‌گردد. این کشور تقریباً یک‌سوم مساحت ایران است و ازنظر وسعت در رتبه چهل‌وهشت جهانی قرار دارد. طولانی‌ترین مرز زمینی با کشور اسپانیا و کوتاه‌ترین مرز با کشور موناکو است.

این کشور دارای 22 استان است که به‌جز جزیره کرس واقع در دریای مدیترانه، به‌عنوان بیست‌و‌دومین استان، مابقی در سطح کشور قرار دارند و کیفیت و شرایط زندگی در فرانسه در بیشتر نقاط آن تقریباً یکسان است.

خاک فرانسه مساحتی در حدود 547.000 کیلومترمربع دارد. این کشور ازنظر جاذبه‌های طبیعی دارای مناطق بسیاری در نواحی شمالی و غربی و همچنین مناطق کوهستانی مربوط به کوه‌های آلپ در قسمت‌های شرقی است.

آب‌وهوا

ازنظر شرایط زندگی در فرانسه و بررسی وضعیت آب‌وهوایی باید بگوییم این کشور به چند دسته تقسیم می‌شود:

قسمت‌های شمال و شمال شرقی این کشور دارای آب‌و‌هوای معتدل است. قسمت‌های جنوبی کشور آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای و بخش‌های غربی فرانسه دارای اقلیم اقیانوسی است. این بدان معنی است که در این مناطق میزان بارش باران در بهار و پاییز بالاست، تابستان‌ها کمی گرم (با دمای حدودی 20 درجه) و زمستان‌ها هوا معتدل (با دمای حدودی 5 درجه) است.

بخش‌های شرقی فرانسه آب‌و‌هوایی کوهستانی دارد؛ این در حدی است که زمستان‌های سرد و برفی همراه با طوفان با دمای حدودی 1- درجه و تابستان‌های معتدل با دمای حدودی 20 درجه دارد.

وضعیت حمل‌ونقل

شبکه حمل‌ونقل عمومی فرانسه متشکل از مترو، قطار، تاکسی، تراموا، اتوبوس و… است. در سیستم حمل‌ونقل فرانسه می‌توان به مترو به‌عنوان بهترین و راحت‌ترین وسیله نقلیه عمومی اشاره کرد. شبکه ریلی مترو تمامی نقاط فرانسه را تحت پوشش خود قرار داده و روزانه افراد بسیار زیادی با آن تردد می‌کنند. قیمت بلیت مترو بسته به نقاط مختلف، متفاوت است.

قیمت تاکسی‌ها بر اساس تاکسی‌متر محاسبه می‌شوند و در ایام تعطیل و شب‌ها، مبلغی بر کرایه‌ها افزوده خواهد شد. خط راه‌آهن و قطار فرانسه تا حدی پیشرفته و سریع است که در برخی مواقع با سیستم حمل‌ونقل هوایی در رقابت هستند.

مزایا و معایب مهاجرت به فرانسه

در بررسی شرایط زندگی در فرانسه اولین موردی که به‌عنوان مزیت می‌توان به آن اشاره کرد، ورود به کشوری پیشرفته و قدرتمند بافرهنگی غنی است. مورد بعدی، زندگی در کشوری چهارفصل با آب‌و‌هوای مطبوع است؛ که این مورد یکی از دلایل تمایل ایرانیان برای مهاجرت به این کشور است. مردم این کشور بسیار خونگرم و مهربان هستند؛ این مسئله از دید مهاجری که از کشوری دیگر آمده، از موارد حائز اهمیت است.

امکان یافتن کار و موقعیت شغلی برای مهاجران از طریق وب‌سایت‌های کاریابی خارجی همچون سایت کاریابی گلسدور Glassdoor اروپا از طریق جستجو در اینترنت وجود دارد؛ البته که دانستن زبان فرانسوی تا حدود بسیار زیادی می‌تواند به پیشبرد این روند و دستیابی به موقعیت شغلی موردنظر کمک کند.

یکی از معایبی که می‌بایست در کنار مزایای این کشور به آن اشاره کرد، این است که تماماً پویایی، تحرک و به‌طورکلی زندگی در شهر پاریس خلاصه‌شده است. از طرفی هم این شهر در لیست پنجاه شهر گران‌قیمت دنیا قرار دارد. این موضوع برای مهاجران ممکن است تا حدودی دشواری ایجاد نماید.

[typed string0=”با توجه به سرمایه‌گذاری‌های عظیمی که در این کشور درزمینهٔ شرکت‌های متعدد فرانسوی انجام‌شده است، پس از آمریکا، فرانسه بزرگ‌ترین کشور سرمایه‌دار جهان است.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

قوانین اجتماعی

فرانسه یکی از توریستی‌ترین کشورهای دنیاست که از صنعت گردشگری درآمد کلانی به دست می‌آورد. ازاین‌رو انتظار می‌رود قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای زیبایی و تمیزی کشور در نظر گرفته شود؛ ولی مردم این کشور ازنظر رعایت قوانین، مردم قانونمندی نیستند. این مسئله در مقایسه با کشورهای همسایه مانند اتریش و آلمان عیبی بزرگ محسوب می‌شود.

شرایط زندگی در فرانسه ازنظر اجرای قوانین به نحوی است که ظاهراً در اجرای سیاست قانونمندسازی، دولت کشورهایی چون هلند، اتریش و آلمان از فرانسه پیشی گرفته‌اند. یکی از قوانین کشور فرانسه که در مورد املاک است. تمامی امور مربوط به املاک و مستغلات در این کشور از طریق شهردار محلی صورت می‌گیرد.

درصورتی‌که صاحب یک ملک فوت کند، مسئولیت انتقال املاک به نام همسر و فرزندان فرد فوت‌شده بر عهده شهردار منطقه خواهد بود. قانونی که به‌صورت مداوم بر آن نظارت می‌شود، تحصیل و اهمیت بر سیستم آموزشی است. نظام آموزشی در این کشور از بهترین و پیشرفته‌ترین‌ها در جهان است. این سیستم برای کودکان فرانسوی و خارجی کاملاً رایگان است.

بیمه‌های ضروری برای اخذ اقامت فرانسه

افرادی که قصد اخذ اقامت کشور فرانسه را دارند، علاوه برداشتن شغل و سرمایه کافی می‌بایست برای داشتن چندین بیمه ضروری اقدام کنند که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

  • بیمه درمانی
  • بیمه مسکن
  • بیمه دانش آموزی
  • بیمه وسیله نقلیه

معتبرترین شرکت‌های بیمه فرانسه کدم‌اند؟

متقاضیان دریافت اقامت فرانسه به‌منظور اخذ بیمه می‌بایست از طریق یک کارگذار بیمه یا شرکت‌های بیمه مخصوص مهاجران اقدام نمایند. شرکت‌های بیمه معتبر در فرانسه وجود دارد که افراد می‌توانند از طریق آن‌ها اقدام نمایند:

  • Generali Assurances
  • AXA
  • GMF
  • Aviva
  • Allianzebrella

سؤالات متداول

جاذبه‌های توریستی معروف فرانسه کدم‌اند؟

بسیاری از جاذبه‌های توریستی فرانسه به ثبت یونسکو رسیده‌اند. ازجمله معروف‌ترین این جاذبه‌ها می‌توان به برج ایفل، قلعه چنانسی، منطقه لی پوی ان ولای در کشور فرانسه، پیست اسکی وال دی ایزر، تالاب کامارگ، پل میلائو و قصر فونتن بلو اشاره کرد.

مهاجرت به فرانسه از چه روش‌هایی ممکن است؟

مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت کاری، ثبت شرکت، سرمایه‌گذاری، مهاجرت از طریق تمکن مالی، ازدواج یا نامزدی، ویزای توریستی و مهاجرت از طریق پناهندگی از معمول‌ترین روش‌های مهاجرتی به این کشور هستند.

هزینه زندگی در فرانسه چقدر است؟

هزینه زندگی به موارد متعددی چون شهری که در آن زندگی می‌کنید، نوع وسیله حمل‌و‌نقلی (تاکسی، اتوبوس، مترو و…) که استفاده می‌کنید و همچنین سبک زندگی افراد متفاوت است. میانگین هزینه برای یک دانشجو بدون در نظر گرفتن شهریه دانشگاه، حدود 450 یورو در ماه است.

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه چگونه است؟

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مقصد، متقاضی می‌بایست در آزمون تی سی اف جهت سنجش میزان تسلط بر زبان فرانسه شرکت کرده و نمره B2 اخذ نماید. لازم به ذکر است اخذ ویزای تحصیل در فرانسه برای مقطع کارشناسی بسیار مشکل بوده و بهتر است برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور اقدام نمایید.

چنانچه قصد مهاجرت به فرانسه را دارید حتماً مقاله هزینه زندگی در فرانسه برای مهاجرین را هم، مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.