مقالات

شرایط زندگی در آلمان در سال

پیش از آن که برای مهاجرت به آلمان اقدام کنید، لازم است درباره شرایط زندگی در آلمان به طور کامل بدانید. برای کسب اطلاعات مفید درباره زندگی در آلمان، این مطلب از ویزا نیو را از دست ندهید. 

وضعیت جغرافیایی

آلمان کشوری است در غرب قاره اروپا که همسایگان آن را از شمال دانمارک، دریای شمال و دریای بالتیک، از غرب فرانسه، از جنوب سوئیس و اتریش و از شرق لهستان و چک تشکیل داده اند. مساحت آلمان ۳۵۷.۱۲۱ کیلومتر مربع است و حدودا کمی کوچکتر از مجموع مساحت استان های کرمان و سیستان و بلوچستان است.

آب و هوا

یکی از عوامل موثر در شرایط زندگی در آلمان، آب و هوای این کشور است که شامل تابستان های نسبتا گرم و زمستان های سرد می‌باشد اما بارش برف در این کشور بسیار کم ممکن است اتفاق بیوفتد. در تمام طول سال میتوان شاهد بارندگی در این کشور بود. بالاترین درجه حرارت نیز مربوط به قسمت جنوب غربی آلمان میباشد که آب و هوایی نسبتا مدیترانه ای دارد.

جمعیت آلمان

حدود ۷۴ میلیون نفر در این کشور ملیت آلمانی دارند و مابقی آنها را مهاجرین تشکیل می دهند. البته تعداد مهاجرینی که اقامت اروپا دارند و به صورت قانونی وارد کشور آلمان شدند زیاد نیست.

ایالت وردراین وستفالن با حدود ۱۷ میلیون نفر پرجمعیت ترین ایالت این کشور است و ایالات بایرن و بادن-وورتمبرگ با ۱۲ و ۱۰ میلیون نفر در رتبه های بعدی قرار می‌گیرند. ایالت های برمن و زارلند نیز کم جمعیت ترین ایالت های آلمان محسوب می شوند.

[typed string0=”آلمان دارای اقتصادی قدرتمند است که به مهاجران این امکان را می‌دهد تا بتوانند یک زندگی با کیفیت بالا داشته باشند. جمعیت مهاجران به آلمان در طول سال‌ها به‌تدریج افزایش یافته است و امروزه تعداد مهاجران بالغ بر ۲۵۰۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

برخورد مردم آلمان با مهاجرین

یکی از شرایط زندگی در آلمان که بسیار حائز اهمیت است، نحوه برخورد با مردم است. مردم آلمان بسیار قانونمند بوده و نسبت به قول و قرار خود بسیار حساسند. اگر می خواهید روابط دوستانه ای را با این افراد برقرار کنید و به دنبال پذیرش انها هستید باید به ظاهر خود برسید و در قرارها وقت شناس باشید.

ضمناً اگر با خانمی قرار داشتید اجازه دهید اول او بنشیند، هرگز آرنج خود را روی میز قرار ندهید اما بهتر است دستانتان روی میز باشد و اگر غذا میل کردید در انتها چنگال و چاقو خود را در کنار هم جفت کنید.

دست دادن محکم و باوقار به هنگام شروع دیدار و خداحافظی بسیار مهم است؛ مثلا در آلمان آبدارچی یک شرکت هم هنگام خداحافظی از رئیس خود با او دست می دهد.

بطور کلی مردم آلمان رفتار مناسبی با مهاجرین دارند و اهل نژادپرستی نمی‌باشند اما جوانان نئونازیسم که در شرق آلمان زندگی می‌کنند نسبت به مهاجرین رفتار خوبی ندارند.

آن‌ها مهاجرین را کله سیاه می‌خوانند و از ساعت ۱۰ شب به بعد به‌صورت دسته‌ای به آن‌ها حمله می‌کنند. این جوانان آلمانی موهای خود را عجیب درست می‌کنند و این نشانه تشخیص آن‌هاست.

شرایط زندگی در آلمان

شرایط اقتصادی آلمان

وجود سرمایه و نیروی کار مجرب در کشور آلمان آن را به یکی از مناسب‌ترین کشورها برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. شرایط زندگی در آلمان با توجه به وضعیت اقتصادی مطلوبی که دارد، یکی از کشورهای مهاجرپذیر است. کشور آلمان از نظر وضعیت اقتصادی نسبت به سایر کشورهای اروپایی وضعیت نسبتاً بهتری دارد. از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا ۳۷ شرکت در این کشور بوده و ازاین‌رو آلمان کشور مهمی در دنیا از لحاظ علم و فناوری محسوب می‌شود.

شرایط کاری آلمان

با اینکه نرخ بیکاری در آلمان زیر ۷% است ولی همیشه کمبود نیروی کار در آلمان احساس می‌شود. حتی هم اکنون نیز با وجود اضافه شدن مهاجرین به این کشور در پست‌های مهم‌تر کمبود نیروی کار وجود دارد.

البته بیکاری در روستاهای آلمان هنوز هم یکی از مشکلات اساسی برای دولت به شمار می‌رود. تازه‌ترین قوانین کاری را می‌توانید از طریق وب‌سایت‌های رسمی و اداره کار آلمان این کشور پیگیری نمایید.

وضعیت آلمان از نظر شرایط کاری بسیار مناسب است و این کشور نه تنها بازار کار مناسبی دارد بلکه داشتن کارفرمایان عالی، امنیت شغلی و دستمزدهای بالا از جمله مزایای کار در این کشور هستند. مشاغل مورد نیاز آلمان عبارتند از:

  • مشاغل مربوط به مکاترونیک، فن آوری اتوماسیون، ساختمان‌های الکتریکی
  • مشاغل مربوط به تکنولوژی ماشین الکتریکی، مهندسی برق، برق صنعتی، نصب و راه‌اندازی خط، الکترونیک
  • ساخت و ساز ساختمان، بتن، مصالح ساختمانی، نظارت، لوله‌کشی، گرمایش، سنگ‌تراشی، عایق صنعتی، گرمایش، سرمایش، پنجره و نمای شیشه‌ای، متخصص سقف، دیوار و تکنولوژی آب‌بندی
  • توسعه نرم‌افزار، برنامه‌نویسی، IT
  • رانندگان و مهندسان حمل و نقل ریلی
  • حرفه بهداشت، پرستاری در همه شاخه‌ها، نگهداری افراد مسن، ارتوپدی، بهداشت و کودکان، روان‌پزشکی
  • حسابداری

وضعیت بهداشت و درمان آلمان

نظام بهداشت و درمان آلمان بر پایه بیمه می‌باشد و بیماران از خدماتی مانند درمان‌های کلینیکی، زایمان، درمان سرپائی، دندانپزشکی، توان‌بخشی و… استفاده می‌کنند. بیماران اندکی از هزینه را برای درمان پرداخت می‌کنند.

البته برای کودکان، سالمندان و افراد کم‌توان این مقدار صفر است. نظام سلامت آلمان بودجه موردنیاز خود را از حق بیمه های دولتی، خصوصی و مالیات‌های پرداختی شهروندان تأمین می‌کند. وضعیت مطلوب بهداشت و درمان از موارد موثر در شرایط زندگی در آلمان است. 

مشکلات زندگی در آلمان

یادگیری زبان

حداقل سطح مورد نیاز برای کار در آلمان و پذیرفته شدن شما در شرکت‌های آلمانی، سطح B1 می‌باشد و اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید باید حداقل B2 داشته باشید. سطح زبان پایین فرصت‌های شغلی را برای شما نزدیک به صفر می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید زبان آلمانی زبان نسبتاً سختی می‌باشد و فرد برای یادگیری آن به یک سال و نیم زمان احتیاج دارد. حتی اگر مدرک زبان آلمانی داشته باشید ممکن است در روزهای اولیه اقامتتان در این کشور با مشکلاتی در برقراری ارتباط مواجه شوید و شرایط زندگی در آلمان ممکن است شما را در وضعیت سختی قرار دهد. 

مشکلات مالی

شرایط زندگی در آلمان به‌گونه‌ای است که اگر از قبل سرمایه زیادی نداشته باشید ممکن است مجبور شوید دو برابر کار کنید تا بتوانید هزینه‌های زندگی‌تان را پرداخت نمایید مخصوصاً اگر کاری با سطح پایین داشته باشید. مالیات‌های کشور آلمان بسیار بالاست و درصدی از درآمدتان نیز برای بیمه کم می‌شود؛ اما اگر شغل مناسبی داشته باشید شاید 3 روز کار در هفته نیز برایتان کافی باشد.

اجاره های بالا

اجاره خانه در آلمان و بخصوص هامبورگ نسبتاً بالاست؛ اما اگر می‌خواهید با هزینه‌های کمتری زندگی نمایید بهتر است برلین را انتخاب نمایید. ممکن است صاحب‌خانه از شما بخواهد اجازه سه ماه را زودتر بپردازید، از آنجا که این مسئله در آلمان طبیعی است باید آن را بپذیرید. جهت اطلاع از شرایط اجاره مسکن در اروپا می‌توانید مقالات مرتبط را مطالعه نمایید.

قیمت بالای دارو

قیمت دارو در آلمان بالاست و بهتر است که قبل از رفتن داروهای ضروری خود را از ایران تهیه کرده و با خود ببرید تا کمتر متحمل هزینه شوید. البته دقت کنید که داروهای ممنوعه در این کشور را با خود به همراه نداشته باشید.

چنانچه قصد مهاجرت به آلمان را دارید حتما مقاله هزینه زندگی در آلمان برای مهاجرین را هم، مطالعه نمایید.

هزینه‌های روزمره و شرایط زندگی برای مهاجرانی که قصد اقامت در کشورهای اروپایی را دارند بسیار مهم است. هزینه‌های زندگی در آلمان برای مهاجرین در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر کاملاً منطقی است. مخارج زندگی در کشور آلمان ماهانه 270 یورو و سالانه 8640 یورو است. تنها موردی که در آلمان هزینه زیادی دارد، اجاره ماهانه است که شما با قابلیت داشتن کار در این کشور می‌توانید این هزینه را به راحتی پرداخت کنید. یادیگیری کامل زبان آلمانی به شما کمک می‌کند هم در ارتباط گرفتن و هم در پیدا کردن کار سهولت داشته باشید پس زبان آلمانی را جدی بگیرید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.