مقالات

شرایط زندگی در یونان در سال 2020

Living conditions in Greece

یونان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است که مهاجرت به آن مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت؛ ازجمله سفر بدون محدودیت به تمام کشورهای عضو معاهده شینگن و امکان تحصیل و کار در آن‌ها. در سال‌های اخیر اخذ اقامت یونان به دلیل نزدیکی به کشورهای آسیایی و قوانین معقول‌تر و راحت‌تر برای پذیرش مهاجران، طرفداران زیادی پیدا کرده است؛ به‌نحوی‌که شمار مهاجران در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی رقم بالاتری را نشان می‌دهد. قبل از مهاجرت لازم است شرایط زندگی در یونان در سال 2020 برای مهاجرت را در حوزه‌های مختلف از هزینه زندگی گرفته تا شرایط کاری بررسی کنید.

آشنایی با یونان

یونان با وسعت تقریبی 131.990 کیلومترمربع و جمعیت حدودی 10 میلیون نفری در جنوب شرقی اروپا و جنوب جزیره بالکان واقع شده است. این کشور از سمت شمال با کشورهای آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از سمت شرق با ترکیه همسایه است؛ سایر مرزهای کشور یونان، آبی است؛ به‌نحوی‌که از بخشی از سمت شرق و جنوب به دریای اژه و از سمت غرب هم به دریای یونان محدود می‌شود. موقعیت جغرافیایی یونان به شکلی است که در نقطه اشتراک سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است. این کشور دارای 3000 جزیره کوچک و بزرگ است. پایتخت این کشور شهر زیبا و تاریخی آتن است و مهم‌ترین شهرهای آن سالونیک، پاتراس، هراکلیون می‌باشند. زبان رسمی این کشور یونانی و دولت این کشور بر پایه دموکراسی پارلمانی می‌باشد.

Living conditions in Greece-1

آتن، پایتخت تاریخی یونان

سه الگوی آب‌وهوایی در یونان وجود دارد؛ معتدل، مدیترانه‌ای و آلپی. ازآنجایی‌که بیشتر مناطق و جزایر یونان از الگوی مدیترانه‌ای تبعیت می‌کند، تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های بارانی و معتدل دارا می‌باشد. به دلیل آن‌که یونان در اتحادیه اروپا واقع شده است، واحد پول رسمی آن یورو است. اقتصاد این کشور بر پایه تولید داخلی و صنعت توریستی است. فرهنگ غنی و چند هزارساله، جاذبه‌های گردشگری آن از معابد گرفته تا جزایر متعدد آن، موجب شده تا توجه بسیاری به زندگی و یا حتی یک مهاجرت توریستی به این کشور معطوف شود. در ادامه شرایط زندگی در یونان را بررسی خواهیم کرد.

شرایط زندگی در یونان

عضویت یونان در اتحادیه اروپا، سرآغاز پذیرش مهاجران از سراسر جهان و ایجاد شرایط زندگی ایده آل برای آن‌ها محسوب می‌شود. تا قبل از آن یونان کشوری درحال‌توسعه بود که مهاجران در آن از حقوق و استانداردهای زندگی پایینی برخوردار بودند. درنتیجه عضویت این کشور در اتحادیه اروپا سبب بالا رفتن کیفیت زندگی در این کشور خصوصاً برای مهاجران خارجی شد. آب‌وهوای مناسب، هزینه نسبتاً پایین زندگی و مواردی ازاین‌دست موجب شده تا یونان به یکی از جذاب‌ترین مقاصد مهاجرت به‌خصوص برای اتباع ساکن در خاورمیانه مبدل شود.

آنچه افراد باید قبل از مهاجرت به یونان در نظر داشته باشند، یافتن موقعیت شغلی مناسب است تا بتواند هزینه زندگی و اقامت ایشان را در این کشور پوشش دهد؛ چراکه نرخ بیکاری در این کشور نسبتاً بالاست. بااین‌حال موقعیت‌های شغلی فراوانی در کشور یونان به‌ویژه در صنعت گردشگری وجود دارد؛ از راهنمای تور گرفته تا مدیریت هتل و اقامتگاه‌ها.

هزینه زندگی در یونان

مهم‌ترین مبحثی که باید در سفر به یونان و یا حتی اقامت طولانی‌مدت در این کشور در نظر بگیرید، هزینه زندگی است. به‌طورکلی هزینه زندگی در یونان تا حدود 30 درصد کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. هزینه متوسط زندگی در یونان ماهانه 800 الی 1500 یورو می‌باشد. بااین‌حال میزان درآمد افراد در این کشور با هزینه‌های لازم برای مدیریت یک زندگی متوسط، تناسب بسیار ایده آلی دارا می‌باشد. میانگین حقوق افراد در یونان، البته بعد از کسر مالیات حدود 790 یورو می‌باشد. هزینه زندگی در یونان شامل هزینه‌های مربوط به مسکن، خوردوخوراک، پوشاک، تفریح و حمل‌ونقل می‌شود.

مواد غذایی در یونان قیمت مطلوبی دارند، به‌طوری‌که در برخی جزایر آن مانند جزیره ردوس، هزینه زندگی بسیار پایین است؛ هم‌چنین هزینه خرید و اجاره مسکن در یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی متعادل‌تر است. بااین‌حال بحران‌های اقتصادی و مالی که در سال‌های اخیر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا را به خود مشغول کرده‌اند، اقتصاد کشور یونان را نیز به‌شدت تحت تأثیر قرار داده است؛ لذا در بررسی شرایط زندگی در یونان باید این نکته را در خاطر داشته باشید.

[typed string0=”نکته مهمی که افراد باید قبل از مهاجرت به یونان در نظر داشته باشند، یافتن موقعیت شغلی مناسب است تا بتواند هزینه زندگی و اقامت ایشان را در این کشور پوشش دهد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

کار در یونان

ازآنجایی‌که اقتصاد یونان بر مبنای تولیدات داخلی و صنعت توریست پایه‌گذاری شده، فرصت‌های شغلی متعددی در آن وجود دارد. مشاغلی مانند کشاورزی، آموزش زبان انگلیسی، پرستاری از کودکان و البته تمام مشاغل حوزه توریست و گردشگری در یونان، بازار کار ایده آلی دارا می‌باشند. لازم به ذکر است که برای مهاجرت کاری به یونان می‌بایست به زبان یونانی مسلط باشید. البته برخی شرکت‌های بین‌المللی در یونان، نیروی کار خارجی استخدام می‌کنند که در این مورد لازم نیست به زبان یونانی تسلط داشته باشید. شرایط زندگی در یونان به شکلی است که باید قبل از مهاجرت به این کشور، موقعیت کاری ایده آل خود را پیدا کرده و بر مبنای آن هزینه زندگی خود را پوشش دهید.

نکات مهم در خصوص زندگی در یونان

یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی ازنظر کیفیت و استاندارهای زندگی، رتبه خوبی ندارد؛ لذا بسیاری از افراد این کشور را صرفاً به دلیل گردشگری و بازدید از جاذبه‌های دیدنی آن انتخاب می‌کنند نه برای زندگی طولانی‌مدت. برخی نکات که هر مهاجری باید از قبل در مورد یونان بداند، به شرح زیر است.

  • در یونان هر شهر یا هر ایالت قوانین خاص خود را دارا می‌باشد. لذا شرایط زندگی در یونان برای هر مهاجر در یک شهر با شهر دیگر ممکن است متفاوت باشد، این تفاوت در قوانین مربوط به پذیرش مهاجران نیز وجود دارد.
  • یونان ازنظر خدمات پزشکی و درمانی در پایین‌ترین رتبه در اروپا قرار دارد؛ به‌نحوی‌که مهاجران تحت پوشش هیچ نوع خدماتی در این کشور قرار نمی‌گیرند؛ بنابراین اگر قصد زندگی در این کشور را دارید؛ حتماً بیمه خدمات درمانی خصوصی دریافت کنید.
  • پرداخت هزینه‌ها در یونان به‌صورت نقدی یعنی همان یورو انجام می‌پذیرد؛ تنها این هتل‌ها هستند که کارت اعتباری دریافت می‌کنند؛ مابقی هزینه‌ها مانند هزینه تاکسی و … به‌صورت نقدی انجام می‌شود.
  • سیستم فاضلاب در یونان توسعه‌نیافته است؛ لذا از ریختن زباله در داخل دستشویی‌ها در این کشور اجتناب کنید.

سؤالات متداول

هزینه حمل‌ونقل در یونان چگونه است؟

هزینه حمل‌ونقل عمومی در کشور یونان بسیار معمول است؛ به‌نحوی‌که در هزینه بلیت تک‌سفره 1.20 یورو، بلیت ماهانه 30.00 یورو، تاکسی به ازای هر یک کیلومتر 0.77 یورو، تاکسی در حال انتظار (1 ساعت) 10.58 یورو و هزینه هر یک لیتر بنزین، 1.45 یورو می‌باشد.

راه‌های مهاجرت به یونان چگونه است؟

مهاجرت به یونان از راه‌های متعددی از قبیل کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری یا ازدواج امکان‌پذیر است. با توجه به موقعیت‌های شغلی متعدد در حوزه توریست و البته موقعیت‌های خوب سرمایه‌گذاری در این کشور بهترین راه‌های مهاجرت به این کشور درحال‌توسعه اخذ ویزای کاری و سرمایه‌گذاری می‌باشند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به سایت سفارت یونان در ایران مراجعه نمایید.

هزینه خرید و اجاره مسکن در یونان چگونه است؟

هزینه خرید و اجاره ملک هم در یونان هزینه مطلوبی دارا می‌باشد؛ بااین‌حال هزینه خرید و اجاره ملک در مرکز و بیرون شهر اندکی باهم متفاوت است؛ به‌علاوه در برخی شهرهای مهم خصوصاً پایتخت هزینه‌ها بالاتر است. به‌طورمعمول هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 250 و در بیرون شهر 230 یورو می‌باشد. از سوی دیگر قیمت خرید هر مترمربع از آپارتمان در مرکز شهر 1.267.28 یورو و در حاشیه شهر 1.182.29 یورو می‌باشد.

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری یونان کدم‌اند؟

یونان سرشار از جاذبه گردشگری، جزایر و معابد باستانی است که از تاریخ و تمدن غنی آن سرچشمه می‌گیرد. وجود این اماکن در یونان است که صنعت گردشگری در این کشور را رونق بخشیده و عمده منابع اقتصادی آن را تأمین کرده است. از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی این کشور، می‌توان به معبد آکروپولیس، جزیره سانتورینی، غار ملیسیانی، دریاچه پلاستیکا، کوه آتش و … اشاره کرد.

چنانچه قصد مهاجرت به یونان را دارید حتما مقاله هزینه زندگی در یونان برای مهاجرین را هم، مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.