مقالات

شرایط زندگی در لهستان در سال 2020

شرایط زندگی در لهستان در سال 2020

همواره مهاجرت به کشورهای اروپایی از سرتاسر دنیا با هدف دستیابی به شرایط مطلوب زندگی و پیشرفت در زندگی انجام می‌گردد. لهستان به دلیل قرار داشتن در ناحیه شینگن و بسیاری از امکاناتی که از طرف دولت در اختیار مردم قرار داده می‌شود، یکی از این کشورهاست. در ادامه به بررسی شرایط زندگی در لهستان می‌پردازیم تا افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، قبل از ورود به لهستان با وضعیت زندگی و برخی موارد مهم آشنا شوند.

لهستان

لِهِستان یا لَهِستان نام رسمی کشور جمهوری لهستان است. این کشور در مرکز اروپا واقع‌شده و از سمت جنوب غربی با جمهوری چک، از غرب با آلمان، از شمال غربی با اسلواکی، از شمال شرق با روسیه و لیتوانی، از شرق با بلاروس، از جنوب شرقی با کشور اوکراین و از سمت شمال با دریای بالتیک همسایه است.

لهستان با مساحت 3126 کیلومترمربع، شصت و نهمین کشور بزرگ جهان و همچنین نهمین کشور بزرگ در قاره اروپاست. جمعیت تخمین زده‌شده برای این کشور در حدود 39 میلیون نفر است که آن را به سی و چهارمین کشور پرجمعیت در جهان تبدیل کرده است. لهستان دارای 16 استان است و پایتخت آن شهر ورشو است. این کشور در لیست کشورهای منطقه شینگن قرار دارد.

اطلاعات کلی در مورد لهستان

با توجه به امکانات متوسطی که لهستان دارد، می‌توان آن را در زمره کشورهای ارزان‌قیمت برای مهاجرت ایرانیان معرفی کرد. این کشور بیشتر در زمینه کسب‌وکارهای کوچک و استارتاپ رشد داشته و در زمینه ساخت انیمیشن و پویانمایی حرفی برای گفتن دارد.

در ادامه برخی اطلاعات کلی در مورد این کشور ارائه می‌شود:

 • پایتخت : ورشو
 • زبان‌های رایج در کشور : لهستانی، روسی، اسلاوی و انگلیس
 • جمعیت : در حدود 39 میلیون نفر
 • تعداد کشورهایی که با پاسپورت لهستان می‌توان بدون نیاز به اخذ ویزا به آن‌ها سفر کرد: 161
 • پیش‌شماره تلفن: 0048
 • منطقه زمانی : GMT+2
 • واحد پول : زلوتی (هر 10 زلوتی معادل سه دلار آمریکا)
[typed string0=”با توجه به وجود ایستگاه‌های متعدد دوچرخه در سطح شهرهای مختلف لهستان، بیشتر مردم از دوچرخه برای رفت‌وآمد خود استفاده می‌کنند؛ این کار ضمن کاهش هزینه‌ها، به کاهش ترافیک و آلودگی هوای شهر کمک می‌کند.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

شرایط زندگی در لهستان

لهستان در سال 2004 به عضویت کشورهای اتحادیه اروپا درآمد. این مسئله تأثیر چشمگیری در رشد اقتصادی این کشور داشت. تولید ناخالص داخلی معادل 550 میلیارد دلار در سال برای این کشور و همچنین نرخ اشتغال به کار 96 درصدی برای افراد در سال 2018 گواه این پیشرفت و همچنین نشان‌دهنده آینده درخشان لهستان، این کشور واقع در قلب قاره اروپاست.

در نگاه اول ممکن است در مقایسه لهستان با شرایط زندگی در کشورهای اروپایی پیشرفته مانند سوئد، آلمان، نروژ، انگلیس و… شرایط زندگی در لهستان و همچنین کیفیت امکانات زندگی را کمی پایین بیابید. ولی اگر با جزئیات شرایط زندگی در این کشور آشنا شوید، بدون شک لهستان را در لیست انتخاب‌های خود برای کشور اروپایی موردنظر قرار خواهید داد.

تهیه مسکن

از اصلی‌ترین شرایط زندگی در لهستان می‌توان به تهیه مسکن و محلی برای اقامت اشاره کرد. هزینه اجاره و خرید مسکن در لهستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی، کمی پایین‌تر است؛ البته دلیل آن را باید پایین‌تر بودن هزینه‌های زندگی و همچنین سطح و میزان درآمد مشاغل نسبت به کشورهای اروپایی دانست. هزینه‌های مربوط به مسکن نیز بسته به شهری که قصد اقامت در آن را دارید، منطقه‌ای که انتخاب می‌کنید، شرایط ملک انتخابی، متراژ، امکانات ساختمان و… بستگی دارد.

وضعیت آب‌وهوا

کشور لهستان در نزدیکی دریای بالتیک و در اروپای مرکزی واقع است. در بررسی شرایط زندگی در لهستان ازنظر آب‌وهوایی باید بگوییم که این کشور آب‌وهوای معتدلی دارد و همین یکی از دلایل مهاجرت و سفر افراد بسیاری به لهستان است. بهترین زمان سفر به این کشور در پائیز و بهار است؛ زیرا در مناطق کوهستانی هوا معتدل و مناسب می‌شود، در بهار نیز گل‌ها و شکوفه‌ها زیبایی مناطق را دوچندان می‌کنند.

آب‌وهوای مطلوبی که در این کشور وجود دارد، باعث رونق صنایع کشاورزی و دامداری شده است و جالب است بدانید که بزرگ‌ترین مزارع کشاورزی موجود، در میان کشورهای اتحادیه اروپا در لهستان قرار دارند.

سیستم حمل‌ونقل عمومی

سیستم حمل‌ونقل عمومی موجود در این کشور یکی از مواردی است که شرایط زندگی در لهستان را در وضعیت مطلوبی قرار داده است و باعث شده تقاضای زیادی برای مهاجرت آن، به وجود آید. دسترسی آسان به وسایل جابه‌جایی عمومی از مناطق مختلفی از سرتاسر کشور در درجه بالایی از اهمیت قرار دارد.

ازجمله وسایل نقلیه‌ای که سرتاسر شهرها را پوشش داده و به‌راحتی در این کشور قابل‌دسترس است، می‌توان به مترو، اتوبوس، قطار شهری، دوچرخه و تاکسی اشاره کرد. البته هزینه استفاده از تاکسی کمی گران‌تر از سایر وسایل نقلیه خواهد بود.

شرایط زندگی در لهستان در سال 2020

فرهنگ مردم لهستان

در بررسی شرایط زندگی در لهستان، آشنایی با فرهنگ مردم این کشور اهمیت بسیاری دارد.

 • مردم لهستان، مردمانی بسیار خونگرم هستند و تاکنون رفتار نژادپرستانه‌ای از آن‌ها دیده‌شده است.
 • یکی دیگر از فرهنگ‌های رایج در میان مردم لهستان که شباهت بسیار زیادی به فرهنگ مردم در کشورهای شرقی دارد، اهمیت به جایگاه خانواده، روابط خانوادگی و دورهم بودن است.
 • مردم لهستان مردمانی هستند که آرامش در زندگی آن‌ها جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.
 • مطالعه، ورزش و بازی کردن شطرنج در میان مردم این کشور رواج فراوانی دارد.

نکاتی در مورد لهستان

ممکن است نسبت به سایر کشورهای اروپایی، نام لهستان را کمتر شنیده باشیم و اطلاعات زیادی در مورد آن نداشته باشیم؛ اما بر اساس گزارش‌های موجود جهانی، از نظر پویایی اقتصادی، لهستان در رتبه‌های بالاتری ازایرلند، بلژیک، فنلاند، دانمارک و نروژ قرار دارد.

با توجه به هزینه‌های پایین زندگی در این کشور، لهستان بیشتر برای افرادی که نمی‌خواهند هزینه زیادی برای مهاجرت، زندگی و اخذ شهروندی در یک کشور خارجی خرج کنند، پیشنهاد می‌شود. لهستان درواقع به‌نوعی دروازه ورود ارزان این افراد به اروپاست.

کشور لهستان پایین‌ترین نرخ بیکاری را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد.

از دیدگاه سرعت توسعه و رشد اقتصادی، لهستان در لیست پنج کشور برتر اتحادیه اروپا قرار دارد.

لهستان در عین اینکه از کشورهای عضو شینگن است، شرایط آسانی را برای مهاجرت متقاضیان غیراروپایی در نظر گرفته است.

با توجه به پایین بودن هزینه زندگی در لهستان، مردم این کشور از نظر رفاه و شرایط آسایشی، زندگی مرفهی دارند.

سؤالات متداول

زندگی در لهستان چه تفاوت‌هایی با زندگی در ایران دارد؟

زندگی در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا با توجه به شرایطی که در کشور مقصد وجود دارد، قطعاً تفاوت‌های بنیادینی با زندگی در ایران دارد. این تفاوت‌ها می‌توانند به دلیل تفاوت در سطح درآمد، فرهنگ، شرایط اقتصادی، امکانات رفاهی و… باشد.

شرایط جستجوی کار در  لهستان چگونه است؟

بر اساس آمارهای اعلام‌شده از طرف وب‌سایت استاتیستیکس نرخ بیکاری در لهستان در حدود 3.3 درصد است که نسبت به سایر کشورهای اروپایی و همچنین ایران در درصد پایینی قرار دارد. معمولاً افراد پس از فارغ‌التحصیلی موفق به اشتغال در شغل موردنظر خود خواهند شد.

ارزان‌ترین شهرهای لهستان کدم‌اند؟

انتخاب شهری که قصد مهاجرت به آن را دارید، تا حدود زیادی در میزان درآمد و همچنین هزینه و شرایط زندگی در لهستان تأثیر خواهد گذاشت. ارزان‌ترین شهرهای لهستان به ترتیب عبارت‌اند از: بیاویستوک، ترونی، بیدگوشچ، شچچین، ووچ، پوزنان، گدانسک، وروتسواف، کراکوف و ورشو.

برای مهاجرت به لهستان، آموختن زبان لهستانی الزامی است؟

در شهرهای بزرگی چون ورشو که افراد بسیاری به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، تسلط بر انگلیسی کافیست ولی در شهرهای کوچک‌تر، افراد کمی انگلیسی بلد هستند و شما به‌ناچار برای برقراری ارتباط، مجبور به یادگیری لهستانی خواهید شد.

چنانچه قصد مهاجرت به لهستان را دارید حتماً مقاله هزینه زندگی در لهستان برای مهاجرین را هم، مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.