مقالات

شرایط زندگی در اسپانیا در سال 2020

شرایط زندگی در اسپانیا

یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین منطقه شینگن، کشور زیبای اسپانیاست. متقاضیان مهاجرت به این کشور، پس از اخذ اقامت از امتیازات متعددی چون مجوز رفت‌وآمد آزاد در بین کشورهای عضو شینگن را به دست خواهند آورد. همان‌طور که می‌دانید آشنایی با فرهنگ و وضعیت زندگی در یک کشور، قبل از مهاجرت به آن، از موارد ضروری است. در این مطلب قصد داریم به بررسی شرایط زندگی در اسپانیادر سال 2020 بپردازیم تا افرادی که قصد مهاجرت دارند، پیش از سفر به این کشور، با شرایط و موارد موردنیاز آشنا شوند.

اسپانیا کجاست؟

اسپانیا کشوری مستقل است که از سال 1892 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. این کشور در جنوب غربی قاره اروپا واقع‌شده است و از سمت غرب و شمال غرب با کشور پرتغال و اقیانوس اطلس، از سمت شمال و شمال شرق با کشور فرانسه، آندورا و خلیج بیسکاوی، از شرق و جنوب با دریای مدیترانه و جبل‌الطارق مرز مشترک دارد.

اسپانیا و کشور پرتغال با یکدیگر شبه‌جزیره‌ای به نام ایبری تشکیل داده‌اند. مرز میان این دو کشور نیز که طولی معادل 1214 کیلومترمربع دارد، طولانی‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپاست. اسپانیا دارای نوزده منطقه جداگانه است.

مساحت اسپانیا در حدود یک‌سوم مساحت ایران است. این کشور با داشتن مساحتی در حدود ۳۰۰/۰۳۰/۵۰۴ کیلومترمربع در رتبه پنجاه‌و‌یکم جهان و پنجمین کشور بزرگ اروپا قرار دارد. نصف‌النهار گرینویچ از اسپانیا و از نزدیکی والنسیا عبور می‌کند.

اطلاعات عمومی در مورد اسپانیا

 • این کشور توسعه‌یافته، ازنظر اقتصادی در رتبه پنجم اروپا و رتبه نهم جهانی قرار دارد؛ بندر بارسلونا نیز سهم عظیمی در واردات و صادرات این کشور دارد.
 • اسپانیا جزایر متعددی دارد؛ ازجمله جزایر آن می‌توان به جزایر بالئاریدر دریای مدیترانه و جزایر قناری در اقیانوس اطلس اشاره کرد. تعدادی جزایر غیرمسکونی دیگر هم در تنگه جبل‌الطارق در دریای مدیترانه با نام‌های چافاریناس، آلهوسماس و پرخیل قرار دارند که متعلق به این کشور هستند.
 • زبان رسمی و رایج در این کشور اسپانیایی است؛ البته در برخی از مناطق این کشور نیز زبان کاتالان در میان مردم صحبت می‌شود. این زبان دومین زبانی است که بیشتر از سایر زبان‌ها، در بین مردم جهان صحبت می‌شود.
 • این کشور به‌عنوان ششمین کشور پرجمعیت قاره اروپا، جمعیتی در حدود 48 میلیون نفر دارد.
 • اسپانیا بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن‌زیتون در جهان است.
 • پول رایج در این کشور یورو است.

وضعیت آب‌وهوا

کشور اسپانیا در مناطق مختلف خود، آب‌وهوای متفاوتی دارد. آب‌وهوای این کشور شباهت زیادی با سایر کشورهای اروپایی ندارد. بخشی از مناطق اسپانیا دارای آب‌وهوای مدیترانه‌ای و بخشی دیگر آب‌وهوای کوهستانی است. شمال کشور هوایی معتدل داشته ولی بخش‌هایی از جنوب و مرکز اسپانیا مدیترانه‌ای است.

در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و مهر آب‌وهوا در بهترین وضعیت قرار دارد. در تابستان معمولاً هوا بسیار گرم است، زمستان‌ها خشک و سرد می‌باشد و در پاییز و خصوصاً ماه‌های آبان و آذر معمولاً باران‌های شدیدی می‌بارد.

[typed string0=”بر اساس آمار و گزارش‌های ارائه‌شده از سمت سازمان ملل متحد، کشور اسپانیا تا سال ۲۰۵۰ به پیرترین کشور دنیا تبدیل خواهد شد؛ در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از مردم آن سنی بالای ۶۰ سال دارند.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

شرایط اقتصادی

از مهم‌ترین عواملی که برای ارزیابی شرایط زندگی در اسپانیا می‌توان در نظر گرفت، اقتصاد این کشور است. اسپانیا چهاردهمین قدرت اقتصادی جهان محسوب می‌گردد. بر اساس آمارهای ارائه‌شده، این کشور ازنظر کیفیت زندگی در میان 10 کشور برتر جهان قرار دارد.

اقتصاد این کشور بر پایه انجام امور خدماتی، صنعت توریسم، صنعت و انرژی، بانکداری، مسکن و بخش کشاورزی استوار است. حدود پانزده درصد از مردم اسپانیا در پیشه کشاورزی فعالیت می‌کنند و محصولاتی مانند مرکبات، انگور، جو، چغندرقند و سیب‌زمینی از مهم‌ترین محصولات تولیدی در بخش کشاورزی است.

وضعیت حمل‌ونقل

در بررسی شرایط زندگی در اسپانیا در بخش وضعیت حمل‌ونقل، باید بگوییم که در این کشور در وضعیت مطلوبی قرار دارد. ایستگاه‌های مترو، ماشین کابلی، قطارهای شهری، تراموا، تاکسی و اتوبوس به نحوی تمامی مناطق شهری را پوشش داده‌اند که مشکلی ازلحاظ رفت‌وآمد برای شهروندان این کشور وجود نداشته باشد.

هزینه استفاده از مترو و اتوبوس‌ها نسبت به تاکسی پایین بوده و گزینه مناسبی برای رفت‌وآمد هستند. البته بسیاری از مردم از دوچرخه نیز استفاده می‌کند. این وسیله ضمن کمک به حفظ سلامت افراد، فرد را از ترافیک شهری در امان نگه می‌دارد.

وضعیت بهداشت و درمان

در بررسی شرایط زندگی در اسپانیا در بخش وضعیت بهداشت و درمان در باید بگوییم که این کشور در وضعیتی مطلوب و تقریباً هم‌سطح استانداردهای دیگر کشورهای اروپایی قرار دارد. البته؛ به‌عنوان یکی از مشکلات این کشور می‌توان به عدم ارائه خدمات پشتیبانی بیمه‌ای و تسهیلات درمانی برای سالمندان اشاره کرد.

نکات جالب در مورد اسپانیا

 • اسپانیا را می‌توان یکی از توریستی‌ترین کشورها در سرتاسر دنیا نامید که هرساله میلیون‌ها توریست از سرتاسر جهان دارد.
 • سلام کردن، روبوسی و همین‌طور دست دادن از آداب‌ورسوم متداول در زمان ملاقات در میان اسپانیایی‌هاست.
 • بردن هدیه‌ای کوچک در زمان دعوت شدن به خانه دوستان و آشنایان از رسوم رایج در میان مردم این کشور است.
 • مردم این کشور بسیار خونگرم و صمیمی هستند.
 • قدیمی‌ترین رستوران جهان با نام Botín (کباب خوک شیرخوار) که از سال ۱۷۲۵ ثبت‌شده، در مادرید قرار دارد.
 • مردم اسپانیا معمولاً انگلیسی بلد نیستند و در بیشتر موارد تنها افرادی موفق به یافتن کار در این کشور می‌شوند که به زبان اسپانیایی یا کاتالان مسلط باشند.
 • اختلاف طبقاتی در شهرهای مختلف اسپانیا زیاد است و درصورتی‌که از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار باشید، می‌توانید یک زندگی راحت و شگفت‌انگیز را تجربه کنید.

شرایط زندگی در اسپانیا

شرایط کار در اسپانیا

معمولاً بیشتر افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند با هدف تحصیل این کار را انجام می‌دهند. البته در چند سال اخیر با تغییر در سیاست‌های اقتصادی این کشور، شرایط کاری کمی تغییر کرده است. دومین صنعت گردشگری بزرگ در دنیا متعلق به این کشور است. وجود آثار جغرافیایی و تاریخی این کشور و همچنین مناطق توریستی در اسپانیا باعث رونق صنعت گردشگری و مشاغل مرتبط با این حوزه شده است.

ازجمله مشاغل موردنیاز و پرطرفدار در این کشور می‌توان به مشاغل مربوط به آشپزی و صنعت توریسم اشاره کرد. همچنین در خصوص شرایط کاری و همچنین شرایط زندگی در اسپانیا باید بگوییم یافتن کار در این کشور برای مشاغل سطح پایین که نیاز به تخصص ندارند، مشکل خواهد بود.

برای افرادی که قصد مهاجرت کاری به اسپانیا را دارند، پیشنهاد می‌شود قبل از مهاجرت ابتدا کارفرمای خارجی و موقعیت شغلی را پیدا نمایند، سپس برای اخذ ویزای کاری اقدام کنند. بهترین روش مهاجرت کاری نیز روش جاب آفر به معنای داشتن پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی است.

سؤالات متداول

بهترین شهرهای اسپانیا برای زندگی ایرانیان کدم‌اند؟

شهرهای مادرید و اسپانیا قلب‌های تجاری و بازرگانی این کشور هستند. شرایط اقتصادی مادرید نسبت به بارسلونا در وضعیت بهتری قرار دارد. سایر شهرهای این کشور برای زندگی ایرانیان پیشنهاد نمی‌شود؛ مگر اینکه متقاضیان از وضعیت مالی خوبی برخوردار باشند.

آیا امکان خرید کسب‌وکارهای آماده در اسپانیا وجود دارد؟

بله؛ با توجه به جمعیت مهاجران در اسپانیا، برخی از مالکین کسب‌و‌کارها تمایل به واگذاری تجارت یا اجاره نام تجاری خود به افراد خارجی را دارند. اطلاعات بیشتر در این زمینه را می‌توانید از طریق مطالعه خرید فرانچایز در اروپا در همین سایت به دست آورید.

یکی از مشکلات زندگی در اسپانیا چیست؟

دستمزد و حقوق دریافتی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین می‌باشد.از زمان ورود یورو به این کشور نیز هزینه‌ها افزایش پیداکرده است. یکی از مشکلات زندگی در این کشور عدم همخوانی درآمد و مخارج می‌باشد.

مهاجرت به اسپانیا از چه طریقی ممکن است؟

مهاجرت به اسپانیا از روش‌های مختلفی چون خرید ملک، سرمایه‌گذاری، خرید فرانچایز، مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی و… امکان‌پذیر است. پیشنهاد می‌شود جهت اقدام برای مهاجرت به این کشور از مؤسسات مهاجرتی کمک بگیرید.

چنانچه قصد مهاجرت به اسپانیا را دارید حتما مقاله هزینه زندگی در اسپانیا برای مهاجرین را هم، مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.