مقالات

شرایط زندگی در سوئیس در سال 2020

شرایط زندگی در سوئیس

یکی از اساسی‌ترین مواردی که برای مهاجرت به کشوری دیگر باید در نظر داشته باشیم، شرایط زندگی در آن کشور است. موقعیت جغرافیایی، آب‌وهوا، فرهنگ رایج در کشور، وضعیت سیستم حمل‌ونقل و… ازاین‌دست هستند. در این مقاله تصمیم داریم به بررسی شرایط زندگی در سوئیس در سال 2020 بپردازیم، اگر قصد مهاجرت به این کشور زیبا را دارید، با ما همراه باشید.

سوئیس

کشور سوئیس یکی از کشورهای کوهستانی واقع در قاره اروپاست. این کشور زیبا با مساحت حدودی 41.000 کیلومترمربع، از سمت شرق با کشور اتریش، از غرب با فرانسه و از سمت شمال با آلمان همسایه است.

بزرگ‌ترین شهر سوئیس، زوریخ و مرکز آن شهر برن می‌باشد. این کشور دارای طبیعتی شگفت‌انگیز شامل دریاچه‌ها و جنگل‌های متعدد می‌باشد. متوسط درآمد افراد در این کشور ثروتمند، برای هر خانواده معادل 10 هزار دلار آمریکا در ماه می‌باشد.

حدود 20 درصد جمعیت سوئیس را افراد خارجی تشکیل می‌دهند. چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش میان مردم صحبت می‌شود که البته غالب مکالمات به زبان آلمانی صورت می‌گیرد. هرکدام از شهروندان سوئیسی حداقل به دو زبان ملی تسلط دارند.

حدود یک‌سوم از جمعیت کل این کشور صنعتی، در شهرهای بزرگ آن چون زوریخ، بازل، ژنو و لوزان زندگی می‌کنند. مردم سوئیس به دلایل متعددی چون دارا بودن بالاترین شاخص کیفی  زندگی، بهترین خدمات عمومی و اجتماعی، شادترین مردم جهان محسوب می‌شوند.

جغرافیا و شرایط آب‌وهوایی

سوئیس کشوری کوهستانی و مرتفع است که درمجموع با کشورهای همسایه خود 1850 کیلومترمربع خط مرزی دارد. بیش از شصت درصد خاک سوئیس را رشته‌کوه‌های آلپ تشکیل می‌دهد؛ همین امر باعث شده است که این کشور ازنظر گردشگری در زمینه ورزش‌های زمستانی چون اسکی پیشگام باشد.

در بررسی شرایط زندگی در سوئیس ازنظر آب و هوایی باید بگوییم در زمستان‌ها دمای هوا در برخی مناطق به زیر صفر می‌رسد و همه‌جا برفی، ابری و مه‌آلود خواهد بود. در فصل بهار دمای هوا به‌طور میانگین بین 2 الی 14 درجه سانتی‌گراد خواهد بود. تابستان‌ها در سوئیس معمولاً مرطوب و گرم است و دمای هوا بین 20 الی 35 درجه سانتی‌گراد متغیر است. در برخی مناطق نیز ممکن است گه گاهی بارش باران‌هایی کوتاه رخ دهد.

[typed string0=”سطح مطلوب شرایط زندگی در سوئیس، استانداردهای کیفی بالای زندگی، ارائه خدمات اجتماعی، تحصیلی و همچنین تسهیلات سلامتی به مردم از طرف دولت، از عواملی هستند که باعث افزایش تقاضای مهاجرت به سوئیس شده‌اند.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

حمل‌ونقل درون‌شهری

هنگامی‌که صحبت از شرایط زندگی در سوئیس می‌شود، مواردی چون سیستم حمل‌ونقل شهری باید موردبررسی قرار گیرد. اینکه در این ناوگان چگونه به مردم خدمت‌رسانی می‌شود، هزینه‌های حمل‌ونقل چگونه است و میزان دسترسی به آن‌ها در وضعیتی قرار دارد. اتوبوس، مترو، قطارهای محلی و تراموا از اصلی‌ترین وسایل نقلیه در سوئیس هستند که استفاده از آن‌ها هزینه کمی دارد. همچنین می‌توانید از قایق‌هایی که در دریاچه‌ها و رودخانه‌های گوشه و کنار این کشور هستند، استفاده نمایید.

در نظر داشته باشید معمولاً استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی شهری هزینه بسیار کمتری نسبت به تهیه تاکسی و آژانس و… در بر خواهد داشت. به‌طوری‌که مثلاً تهیه یک بلیت مترو 3.20 فرانک و گرفتن تاکسی بسته به مسیر شخص، حداقل 7 فرانک برای فرد هزینه در بر خواهد داشت.

تهیه مسکن

یکی از مسائل اصلی مربوط به مهاجرت، تهیه مسکن در کشور مقصد است. شرایط زندگی در سوئیس بر اساس محلی که برای اجاره یا خرید محل اقامت در نظر می‌گیرید، کمی متفاوت خواهد بود. معمولاً خانه یا آپارتمان‌های داخل شهر به دلیل قرار داشتن در بطن تکنولوژی، دسترسی سریع‌تر به سرویس حمل‌ونقل شهری و سایر مراکز، هزینه بالاتری نسبت به خانه‌های واقع در حومه شهر دارند.

بهترین کار برای افرادی که قصد تهیه مسکن در این کشور را دارند، کمک گرفتن از افراد مطمئن و همچنین افرادی که در این زمینه سررشته داشته باشند، است. معمولاً پیشنهاد می‌شود پس از انتخاب ملک موردنظر و انجام توافقات میان دو طرف، هزینه اجاره سه ماه اول را پرداخت نمایید، پس از اطمینان از شرایط خود، میزان درآمد، وضعیت خانه موردنظر و … مابقی را پرداخت کنید.

بیمه و تسهیلات درمانی

وضعیت بیمه و تسهیلات درمانی نقش مهمی در بهبود وضعیت و شرایط زندگی در سوئیس بازی می‌کند. تضمین سلامت مردم یکی از موارد مهم و اساسی برای دولت سوئیس است. در این زمینه نیز اقدامات بسیاری انجام داده و به نتیجه‌های مطلوبی رسیده است.

تا حدود زیادی امور مربوط به بیمه و تسهیلات سلامتی و درمانی به سفارش دولت این کشور، توسط شرکت‌های خصوصی بیمه‌ای انجام می‌شود تا میزان رسیدگی و خدمات‌دهی در سطح بالایی باشد. به همین دلیل سطح سلامت افراد رد این کشور بالاست.

افرادی که از کشورهای دیگر با اهداف مختلف کاری، تحصیلی، ثبت شرکت و… به سوئیس وارد می‌شوند، در درجه بالایی از اهمیت هستند تا ازنظر سطح سلامت بررسی و تائید شوند. دولت کشور سوئیس سالانه حدود 11.5 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را صرف هزینه‌های درمانی و سلامتی مردم خود می‌کند.

امنیت

اصلی‌ترین پارامتری که در انتخاب یک کشور برای مقصد مهاجرت خود باید در نظر بگیریم، وضعیت امنیت آن کشور است. در بررسی شرایط زندگی در سوئیس، امنیت مطلوب این کشور جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. افراد در این کشور از تمامی نظرات مالی، جانی، اجتماعی، اقتصادی و…. در امنیت کامل هستند؛ بسیار به‌ندرت اتفاق می‌افتد درگیری در خیابان‌های این کشور رخ دهد.

شرایط زندگی در سوئیس

فرهنگ مردم

آشنایی با فرهنگ مردم کشوری که قرار است به آن مهاجرت کنید نیز یکی از شرایط زندگی در سوئیس است. بنابراین بهتر است قبل از سفر با برخی از بخش‌های آداب‌ورسوم این کشور آشنا شوید.

  • از رسوم رایج در این کشور این است که معمولاً در ملاقات‌های کاری، زودتر از زمان مقرر در محل موردنظر حاضر می‌شوند.
  • خانم‌های باردار پس از ماه چهارم، در این کشور اجازه ندارند رانندگی کنند.
  • از مواردی که مردم سوئیس به آن بسیار پایبند هستند، می‌توان به وقت‌شناسی اشاره کرد.
  • بسیاری از مردم و خصوصاً افرادی که به دوچرخه‌‌سواری علاقه دارند، در رفت‌وآمد خود از دوچرخه شخصی یا دوچرخه‌های پدالی و برقی موجود در سطح شهر استفاده می‌کنند.
  • در هنگامی مواجه‌شدن با فردی، اولین اقدام دست دادن است.
  • معمولاً افرادی که با یکدیگر صمیمی هستند، روبوسی می‌کنند.
  • زباله‌ها در سطل تفکیک‌شده مخصوص ریخته می‌شوند و این مسئله در نظر تمامی افراد در درجه بالایی از اهمیت قرار دارد.

کار در سوئیس

سوئیس به دلیل داشتن اقتصادی با وضعیت پایدار، نرخ مالیات بسیار پایین، کیفیت بالای زندگی در این کشور، نرخ بیکاری بسیار پایین (2.4 درصد) و همچنین حقوق بالای کارمندان، یکی از بهترین کشورها برای یافتن کار است. دانشجویان و فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های این کشور تمایل زیادی به یافتن کار در سوئیس دارند.

برای یافتن کار در این کشور، فرد می‌بایست دعوت‌نامه کاری یا پیشنهاد شغلی از کارفرمای سوئیسی (جاب آفر) داشته باشد. البته دانشجویان با داشتن اجازه 20 ساعت کار در هفته می‌توانند در طی دوران تحصیل کارفرمایی پیداکرده و در صورت توافق، پس از فارغ‌التحصیلی نزد وی مشغول به کار شوند.

همچنین بخوانید: مهاجرت تحصیلی به سوئیس

سؤالات متداول

کدام روش مهاجرتی به سوئیس بهتر است؟

انتخاب بهترین روش مهاجرتی، به شرایط متقاضی بستگی دارد؛ ولی به دلیل اینکه سوئیس دارای زیرساخت‌های توسعه‌یافته اقتصادی است و همچنین وضعیت بازار کاردر این کشور مطلوب است، از مطمئن‌ترین روش‌هایی که وجود دارد می‌توان به روش کاری و سرمایه‌گذاری اشاره کرد.

آیا هزینه زندگی در سوئیس نسبت به ایران گران‌تر است؟

هزینه‌ها در سوئیس کمی بالاست؛ البته با توجه به خدمات رفاهی که به مردم ارائه می‌شود، می‌توان گفت بالا بودن این هزینه منطقی به نظر می‌رسد. به‌طورکلی در مقایسه با ایران، زندگی در این کشور کمی پرهزینه‌تر خواهد بود.

برای مهاجرت به سوئیس آیا آشنایی زبان انگلیسی کافیست؟

مردم در سوئیس به چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش صحبت می‌کنند. می‌توان گفت بیش از 60 درصد مکالمات به زبان آلمانی صورت می‌گیرد. ممکن است بسیاری از افراد اصلاً انگلیسی بلد نباشند، بنابراین پیشنهاد می‌شود اگر قصد مهاجرت به سوئیس را دارید، زبان آلمانی یاد بگیرید.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”کدام روش مهاجرتی به سوئیس بهتر است؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”انتخاب بهترین روش مهاجرتی، به شرایط متقاضی بستگی دارد؛ ولی به دلیل اینکه سوئیس دارای زیرساخت‌های توسعه‌یافته اقتصادی است و همچنین وضعیت بازار کاردر این کشور مطلوب است، از مطمئن‌ترین روش‌هایی که وجود دارد می‌توان به روش کاری و سرمایه‌گذاری اشاره کرد.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا هزینه زندگی در سوئیس نسبت به ایران گران‌تر است؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”هزینه‌ها در سوئیس کمی بالاست؛ البته با توجه به خدمات رفاهی که به مردم ارائه می‌شود، می‌توان گفت بالا بودن این هزینه منطقی به نظر می‌رسد. به‌طورکلی در مقایسه با ایران، زندگی در این کشور کمی پرهزینه‌تر خواهد بود.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”برای مهاجرت به سوئیس آیا آشنایی زبان انگلیسی کافیست؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”مردم در سوئیس به چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش صحبت می‌کنند. می‌توان گفت بیش از 60 درصد مکالمات به زبان آلمانی صورت می‌گیرد. ممکن است بسیاری از افراد اصلاً انگلیسی بلد نباشند، بنابراین پیشنهاد می‌شود اگر قصد مهاجرت به سوئیس را دارید، زبان آلمانی یاد بگیرید.”}}]}

چنانچه قصد مهاجرت به سوئیس را دارید حتما مقاله هزینه زندگی در سوئیس برای مهاجرین را هم، مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.