مقالات

شرایط زندگی در آمریکا

living-conditions-in-america

آمریکا سرزمین فرصت‌ها است. طیف وسیعی از اقشار و نژادهای مختلف با هر رنگ، زبان و فرهنگ در آمریکا گرد هم آمده‌اند و جامعه قدرتمند این کشور را شکل داده‌اند. مهاجرت به ایالات‌متحده آمریکا به‌عنوان قطب سیاسی و اقتصادی جهان به رویای بزرگ جوانان جویای رشد و شکوفایی مبدل شده است؛ هرچند شرایط پیچیده و تنش‌های موجود میان ایران و آمریکا امیدها را برای دستیابی به این هدف کم‌رنگ کرده است. در این مقاله سعی داریم با بررسی شرایط زندگی در آمریکا تصویری از زندگی در این کشور ابرقدرت برای شما ترسیم کنیم.

ایالات‌متحده آمریکا

ایالات‌متحده آمریکا واقع در قاره آمریکا و در همسایگی دو کشور بزرگ کانادا از سمت شمال و مکزیک از سمت جنوب می‌باشد. این کشور با مساحت 8.9 میلیون مترمربع و جمعیت 325 میلیون نفری، چهارمین سرزمین بزرگ در جهان می‌باشد. آمریکا متشکل از یک منطقه فدرال، 5 قلمرو خودمختار، 50 ایالت و مجموعه جزایر کوچک و بزرگ است. واشنگتن دی سی به‌عنوان منطقه فدرال در آمریکا و پایتخت آن می‌باشد. از مهم‌ترین شهرهای آمریکا می‌توان به نیویورک، شیکاگو، لس‌آنجلس، بوستون، سن فرانسیسکو و … اشاره کرد.

واحد پولی این کشور دلار و شهروندان آن به زبان انگلیسی مکالمه می‌کنند. تنوع زیست‌محیطی گسترده در ایالات‌متحده آمریکا، آن را در رتبه 17 جهان قرار داده است. می سی سی پی به‌عنوان چهارمین رودخانه بزرگ جهان از آمریکا عبور کرده و نقش مهمی تجارت آبی این کشور دارا می‌باشد. شرایط زندگی در آمریکا متأثر از وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن است. فرهنگ آمریکا به سبب مهاجرپذیری از سراسر جهان، طیف وسیعی از تنوع را نشان می‌دهد، بااین‌حال توجه به حقوق بشر و مبارزه با نژادپرستی توانسته محیطی امن برای همه نژادها و اقلیت‌ها فراهم کند.

living-conditions-in-america_1

زندگی در ایالات متحده آمریکا

آنچه بیش از هر چیز موجب جذابیت آمریکا شده، اقتصاد قدرتمند آن است که بیش‌تر بر پایه تولید ناخالص داخلی تعبیه شده است. تولید در این کشور از ذخایر بزرگ طبیعی و معدنی آن منشأ می‌گیرد؛ به‌طوری‌که آن را به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت و گاز در جهان تبدیل کرده است. از بین حدود 500 شرکت شناخته‌شده در جهان 127 مورد در آمریکا قرار دارند. تولید، تجارت و صنعت عظیم آمریکا سبب شده تا کانون سرمایه‌گذاری و مهاجرت کاری از سراسر جهان شود. از طرف دیگر به دلیل جایگاه برتر سیاسی، دارای نفوذ دیپلماتیک زیاد بوده و از این نظر کشور ابرقدرت جهان شناخته می‌شود.

وضعیت آب‌وهوا در آمریکا

ایالات‌متحده آمریکا بسته به موقعیت جغرافیایی متنوع آن آب‌وهوای متغیری دارای می‌باشد. وضعیت آب‌وهوا مبنی بر این‌که در کدام شهر و ایالت حضور دارید، می‌تواند شرایط زندگی در آمریکا را دستخوش تغییر کند؛  برای مثال در یک‌زمان ممکن است، آلاسکا دارای سردترین آب‌وهوا و در یک ناحیه از کالیفرنیا هوا بسیار گرم باشد. به‌طورکلی ازنظر آب‌وهوایی، آمریکا متأثر از سه الگوی کاملاً متفاوت است:

  • نواحی متأثر از آب‌وهوای بیابانی
  • آب‌وهوای مدیترانه‌ای در کالیفرنیا (اغلب معتدل و مطلوب)
  • آلاسکا با آب‌وهوای سرد و برفی

مزایا و معایب زندگی در آمریکا

بدون شک زندگی در کشوری مانند آمریکا مزایای بسیاری را به همراه دارد که اول از همه کیفیت زندگی در این کشور را متأثر می‌کند. ثبات سیاسی، قدرت اقتصادی، رفاه و خدمات اجتماعی، بهداشت و درمان و … از ایالات‌متحده آمریکا تصویر زیبایی را در ذهن همه ما ترسیم کرده است. آمریکا سرزمین فرصت‌هاست؛ به‌نحوی‌که هر استعدادی می‌تواند در این کشور فرصت رشد و شکوفایی داشته باشد؛ لذا بسیاری از جوانان به امید رقم زدن آینده‌ای روشن، به این کشور مهاجرت می‌کنند.

شرایط زندگی در آمریکا تا حدود زیادی زیر سایه پدیده چند فرهنگی قرار دارد؛ ولی قوانین مدون حقوق بشر توانسته از تمامی اقشار و نژادهای مختلف حمایت کند. بااین‌حال زندگی در کشور آمریکا هم معایب خاص خود را به همراه دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر است.

  • هزینه بالای زندگی در برخی شهرهای آمریکا
  • حوادث طبیعی فراوان مانند طوفان، زلزله و آتش‌سوزی‌های گسترده
  • رقابت بالا در زمینه تحصیلی و کاری
  • حمل سلاح و خرید فروش آزادانه آن

وضعیت بهداشت و درمان در ایالات‌متحده آمریکا

در فرآیند بررسی شرایط زندگی در آمریکا بهداشت و چگونگی حمایت از سوی بیمه درمانی و دولت اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. جایگاه بهداشت و درمان در آمریکا موجب شده تا بسیاری این کشور را برای انجام مراحل درمانی خود انتخاب کند. اگرچه هزینه درمان در آمریکا برای شهروندان خارجی بالا است اما شهروندان آمریکایی تحت پوشش خدمات درمانی موردحمایت دولت قرار می‌گیرند.

خدمات درمانی گسترده در کشور آمریکا موجب شده تا شهروندان از این نظر دغدغه‌ای نداشته باشند. این خدمات شامل مراقبت‌های بهداشتی فردی و اجتماعی است. اگرچه هزینه درمان در آمریکا چند برابر کشورهای دیگر است؛ اما بااین‌حال خدمات گسترده بیمه درمانی می‌تواند تا حدود زیادی آن را پوشش دهد. به‌طورکلی در آمریکا افراد بر مبنای توانایی مالی، خدمات و تسهیلات دریافت می‌کنند.

[typed string0=”کیفیت و شرایط زندگی در آمریکا بر مبنای فاکتورهای متعددی نظیر هزینه‌ها، تورم، نرخ بیکاری، موقعیت‌های شغلی، سیستم‌های آموزشی، امکانات رفاهی و تفریحی و … تعیین می‌شود؛ این فاکتورها بر اساس اولویت‌های مدنظر افراد رده‌بندی می‌شود.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

وضعیت حمل‌ونقل

یکی از فاکتورهای تأثیرگذار بر شرایط زندگی در آمریکا، وضعیت حمل‌ونقل می‌باشد. حمل‌ونقل گسترده در آمریکا دارای وضعیت مطلوبی است؛ هرچند شهروندان آمریکایی ترجیح می‌دهد از خودرو شخصی خود برای سفرهای درون‌شهری استفاده کنند. هزینه تاکسی‌ در آمریکا از 2.7 دلار شروع شده و به ازای هر یک ساعت انتظار، 26 دلار به آن اضافه می‌شود. به‌طورکلی هزینه حمل‌ونقل در ایالات‌متحده در وضعیت متعادل قرار دارد؛ لذا افراد، می‌توانند با هزینه‌ای کم در شهر سفر کنند. اتوبوس‌ها در آمریکا دارای سه درجه‌بندی هستند که بسته به امکانات آن هزینه متغیری دارند.

بااین‌حال بهترین و مقرون‌به‌صرفه ترین وسیله حمل‌ونقل درون‌شهری در آمریکا، مترو است؛ خرید ماهانه بلیت مترو می‌تواند به نحو مؤثری در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند. ایالات‌متحده در حوزه حمل‌ونقل و مقررات رانندگی، از جدیدترین سیستم‌های عبوری استفاده کرده و میزان خطرات جاده‌ای و ریلی را در کشور به حداقل رسانده است.

سؤالات متداول

میزان اعتبار پاسپورت آمریکا در جهان چقدر است؟

پاسپورت آمریکا مانند انگلیس در رده‌بندی سال جاری سقوط داشته است؛ این در حالی است که در گذشته رتبه یک جهان را در اختیار داشت.  پاسپورت آمریکا دارای رتبه هشتم در رده‌بندی معتبرترین و قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان قرار دارد؛ یعنی شهروندان آمریکایی می‌توانند به 184 کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند.

بهترین شهرهای آمریکا برای مهاجرت ایرانیان کدام است؟

ملاک‌های هر فرد در انتخاب بهترین مقصد مهاجرت متفاوت است. سرمایه‌گذاران و مهاجران کاری وضعیت اقتصادی در شهر مقصد و مهاجران تحصیلی رتبه دانشگاه و امکانات آموزشی آن را در نظر می‌گیرند. با در نظر گرفتن شرایط زندگی در آمریکا، بهترین شهرهای آن برای مهاجران ایرانی آستین، دنور، پورتلند، واشنگتن، سن خوزه و سن فرانسیسکو می‌باشند.

راه‌های مهاجرت و اخذ اقامت آمریکا کدام است؟

جهت اخذ اقامت آمریکا می‌توان از طریق تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج، تابعیت فرزند و لاتاری اقدام کرد. بااین‌حال با توجه به سخت‌گیری‌های فراوان در قبال ایرانیان،به‌خصوص از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، امیدها برای مهاجرت به این کشور کم‌رنگ شده است. هم‌وطنان می توانند جهت کسب آگاهی می‌توانند به وب‌سایت سفارت آمریکا در ترکیه مراجعه کنید.

آسان‌ترین راه برای مهاجرت به آمریکا چیست؟

در حال حاضر می‌توان گفت مهاجرت تحصیلی ایرانیان به آمریکا از پیچیدگی‌های کمتری برخوردار است؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی گرین کارت آمریکا را تضمین نمی‌کند؛ مگر آنکه با یافتن موقعیت شغلی پس از فارغ‌التحصیلی، ویزای کاری دریافت کنند. دیگر روش‌های آسان برای کسب اقامت آمریکا، سرمایه گذری و ازدواج به شهروند آمریکایی است.

آیا امکان اخذ تابعیت برای نوزادانی که در آمریکا متولد می‌شوند، وجود دارد؟

بله، با توجه به این‌که آمریکا از قانون خاک پیروی می‌کند، همه نوزادانی که در خاک این کشور متولد می‌شوند، از همان بدو تولد، تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت خواهند کرد؛ هم‌چنین این افراد پس از رسیدن به سن قانونی می‌توانند اسپانسر والدین خود برای کسب گرین کارت آمریکا شوند.

چنانچه قصد مهاجرت به آمریکا را دارید حتماً مقاله هزینه زندگی در آمریکا برای مهاجرین را هم، مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.