مهاجرت

LMIA چیست؟

lmia چیست؟

یکی از مطمئن‌ترین روش‌های مهاجرت به کشوری خارجی، مهاجرت کاری است. کانادا نیز با توجه به شرایط مطلوبی که برای این روش به متقاضیان ارائه می‌دهد، معمولاً یکی از بهترین کشورها برای این نوع مهاجرت است. نامه ارزیابی تأثیرات بازار کار در کانادا یا LMIA یکی از اصلی‌ترین مدارک موردنیاز برای ارائه به سفارت جهات تکمیل مدارک دریافت ویزای کاری است. در این مقاله قصد داریم به بررسی اینکه LMIA چیست؟ ارزیابی تأثیرات بازار کار کانادا چیست و چه اهمیتی دارند بپردازیم.

LMIA چیست؟

یکی از روش‌هایی که برای مهاجرت به یک کشور خارجی وجود دارد و از طریق آن می‌توان به اقامت دائم و همچنین شهروندی آن کشور دست‌یافت، می‌توان به مهاجرت کاری از طریق دریافت موقعیت شغلی معتبر (جاب آفر) اشاره کرد. با داشتن موقعیت شغلی معتبر از طرف کارفرمای کانادایی می‌توانید با تضمین‌شده‌ترین روش و بدون هیچ مشکلی مهاجرت نمایید.

ولی قبل از هر اقدامی می‌بایست با شرایط و قوانین مهاجرت کاری در کشور مقصد و همچنین مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای کاری آشنا شوید. یکی از اصلی‌ترین این مدارک، مجوز LMIA است. LMIA که به معنای ارزیابی بازار کار کانادایی است، به‌اختصار از عبارتLabour Market Impact Assessment برگرفته‌شده است.

این نامه یا گزارش می‌بایست از طرف کارفرمای کانادایی با ارائه مدارک لازم از سازمان کار و امور توسعه انسانی کانادا (ESDC) دریافت شود. نام کامل این سازمان Employment and Social Development Canada می‌باشد. این سازمان ضمن بررسی پیشنهادهای شغلی ارائه‌شده از سمت کارفرمایان کانادایی به مهاجرین بر اساس اصول ارزیابی تأثیرات بازار کار آن‌ها را رد یا پذیرش می‌کند.

ارزیابی تأثیرات بازار کار کانادا

ارزیابی تاثیرات بازار کار کانادا یا LMIA مجوزی است که اگر یک کارفرمای خارجی تصمیم بگیرد نیرویی غیر از افراد تبعه کانادا را استخدام کند، باید آن را از سازمان کار و توسعه اجتماعی کانادا دریافت نماید. در این نامه یا گزارش، بر اساس مدارک ارائه شده توسط کارفرما، صلاحیت متقاضی دریافت ویزای کاری بر اساس مهارت‌ها، تخصص‌ها و مدارکی که موجود است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در صورت مثبت بودن نتیجه این بررسی، برای فرد نامه تائیدیه، LMIA یا ارزیابی تأثیرات بازار کار کانادا صادر می‌شود، ولی اگر در حین بررسی به این نتیجه برسند که با استخدام این فرد که تخصص و مهارت خاصی ندارد، ممکن است یک جایگاه شغلی و اجتماعی در کانادا از یک فرد تبعه این کشور گرفته شود، با درخواست کارفرما برای دریافت نامه ارزیابی تاثیرات بازار کار (LMIA) که در برخی موارد به آن Confirmation Letter نیز گفته می‌شود، مخالفت خواهد شد.

تائیدیه LMIA برای مدت‌زمانی خاص صادر می‌شود و مجوز کار نیز برای همان دوره صادر خواهد شد. متقاضی مهاجرت کاری نیز با داشتن این تائیدیه است که می‌تواند نسبت به دریافت ویزای کاری اقدام نماید.

چگونگی اخذ LMIA

اولین شرطی که کارفرما بتواند مجوز LMIA را برای متقاضی دریافت کند این است که به مدت شش ماه یعنی دو وعده سه‌ماهه در مراکز معتبر آگهی شغل موردنظر زده باشد و موفق به جذب نیرو از افراد تبعه کانادا و دارندگان اقامت دائم این کشور نشده باشد.

کارفرما می‌بایست با مدرک اثبات کند که با متقاضیان کانادایی مصاحبه انجام داده و برای عدم موفقیت آن‌ها در جلسه مصاحبه دلیل بیاورد. همچنین کارفرما باید با دلایلی چون نیاز به مهارت و تخصص متقاضی مهاجر ثبات کند که وی بر روی سیستم اقتصادی کانادا تأثیرات مثبتی خواهد داشت.

میزان حقوق در نظر گرفته‌شده برای موقعیت شغلی موردنظر، می‌بایست مطابق پایه حقوقی متوسط آن شغل در کانادا باشد. در صورت رعایت موارد بالا توسط کارفرما، سازمان کار کانادا (ESDC) به وی مجوز ارزیابی تأثیرات بازار کار کانادا یا LMIA را اعطا می‌کند.

شرایط دریافت

برای دریافت مجوز، بررسی می‌شود که آیا در دو سال گذشته، عملکرد کارفرما نسبت به پرداخت حقوق و مزایای کارمندان چگونه بوده است و اینکه آیا موقعیت شغلی مذکور مورد تائید قوانین ایالتی هست یا خیر. درصورتی‌که کارفرما واجد شرایط نباشد، تا 2 سال نمی‌تواند نسبت به دریافت نیروی کار خارجی اقدام نماید.

در صورت واجد شرایط بودن کارفرما، شرایط متقاضی و میزان مهارت‌ها و تخصص وی توسط ESDC موردبررسی قرار می‌گیرد و در صورت واجد شرایط بودن، برای وی مجوز ارزیابی تأثیرات بازار کار کانادا  صادر می‌شود. در این تائیدیه، شرایط موقعیت شغلی مذکور، نام کارمند متقاضی و همچنین تاریخ انقضا ثبت می‌گردد.

ارزیابی تاثیر بازار کار در کانادا

Work permit چیست؟

مجوز کار یا work permit یک نامه تائیدیه کتبی است، که پس از بررسی مدارک لازم همچون نامه تائیدیه تأثیرات بازار کار، مدارک و گواهی‌نامه‌های مرتبط با تخصص، شرایط موقعیت شغلی موردنظر، شرایط کارفرما و… توسط افسر در اداره مهاجرت صادر می‌شود.

به‌واسطه داشتن مجوز کار یا work permit افراد غیر کانادایی که تمایل به کار کردن در این کشور را دارند، می‌توانند در موقعیت شغلی دلخواه خود مشغول به کار شوند. لازم به ذکر است مجوز کار برای شغل مشخصی که بابت آن با کارفرما قرارداد بسته‌اید و ارزیابی تأثیرات بازار کار یا LMIA برای آن اخذشده معتبر است.

مدت‌زمان مجوز کار صادرشده بر طبق قرارداد بسته‌شده میان متقاضی کار و کارفرمای کانادایی می‌باشد؛ که معمولاً یک‌ساله یا سه‌ساله است. این مجوز می‌بایست هرساله با ارائه مدارک به اداره مهاجرت و همچنین سازمان کار کانادا تمدید گردد. پس از پنج سال نیز مجوز اقامت دائم برای فرد صادر می‌گردد.

دلایل استخدام نیروی خارجی

کارفرمایان درصورتی‌که تصمیم بگیرند از نیروی کار مهاجر و خارجی استفاده کنند، تنها به دو دلیل است و آن سود و منعتی است که از این کار به آن‌ها می‌رسد. برخی از شرکت‌ها و کارفرمایان آن‌ها در برخی اصناف، با استخدام نیروی کار خارجی از مالیات معاف خواهند شد و یا با استخدام نیروی کار خارجی، مبلغی کمتر از حقوق رایج در این کشور برای افراد تبعه، به وی پرداخت می‌کنند.

سؤالات متداول

تمامی افراد غیر کانادایی که دارای اقامت دائم یا شهروندی کانادا نباشند و تمایل به کار در این کشور را داشته باشند، می‌بایست از طرف کارفرمای کانادایی مجوز ارزیابی تأثیرات بازار کار دریافت نمایند.

علاوه بر اهمیت به تنظیم بازار کار داخلی کانادا، هدف از حساسیت صدور کار، درواقع حمایت از کارجو پس از ورود به خاک این کشور است که به وی اطمینان دهد که کارفرما پس از قرارداد نیز بر سر شرایط ذکرشده خواهد ماند.

هزینه دریافت تائیدیه ارزیابی تأثیرات بازار کار کانادا برای کارفرما حدود 1000 دلار آمریکا است و مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا پاسخ درخواست آماده شود، در حدود 10 روز است.

بله؛ درصورتی‌که یک کارفرمای کانادایی تصمیم به استخدام یک نیروی خارجی بگیرد، می‌بایست با ارائه مدارک لازم به سازمان کار کانادا اثبات کند که فرد به‌واسطه داشتن مهارت و تخصصی خاص، تأثیرات مثبتی بر بازار کار در کانادا و اقتصاد این کشور خواهد گذاشت. در صورت تائید، به وی مجوز ارزیابی تأثیرات بازار کار داده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.