مهاجرت

معاینات پزشکی مهاجرت، اخذ ویزا و اقامت کانادا

افرادی که قصد مهاجرت به کانادا دارند و می‌خواهند اقامت کانادا را دریافت کنند باید مراحلی را برای دریافت اقامت کانادا طی کنند، یکی از این مراحل معاینات پزشکی برای اقامت کانادا است.

افراد ممکن است در ابتدا سؤالات زیادی در مورد معاینات پزشکی برایشان مطرح شود، برای مثال ندانند که این معاینات با چه هدفی و به چه صورت انجام می‌شود. به همین دلیل ما بر آن شدیم در قالب یک مقاله به این سؤالات پاسخ دهیم پس با ما همراه باشید.

عدم سلامت جسمانی

اطمینان از داشتن سلامت جسمانی یکی از شرایطی است که افراد برای ورود به خاک کانادا باید داشته باشند. زیرا عدم سلامت جسمانی می‌تواند مشکلاتی برای دولت کانادا به همراه داشته باشد که از جمله این مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. فرد بیمار ممکن است با بیماری خود سلامت و امنیت جامعهٔ کانادا را به خطر بیندازد.
 2. بیماری فرد ممکن است هزینه‌های سنگینی را برای نظام پزشکی و یا خدمات اجتماعی کانادا به همراه داشته باشد.

معاینات پزشکی مهاجرت به کانادا برای چه کسانی الزامی است؟

اما سؤال اصلی که ممکن است برای برخی از افراد ایجاد شود این است که دقیقاً نیاز است چه کسانی آزمایش‌های پزشکی را انجام دهند. آیا تنها افرادی که مشکوک به بیماری‌های خاص هستند باید معاینات پزشکی انجام دهند و یا این که تمام افراد باید این معاینات را برای ورود به خاک کشور کانادا انجام دهند.

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم متقاضی مهاجرت به کانادا و تمام افراد خانوادهٔ او باید معاینات پزشکی را برای اقامت کانادا انجام دهند و از این سد عبور کنند. نکته‌ای که در این جا وجود دارد این است که حتی آن دسته از اعضای خانوادهٔ فرد که او را در آمدن به کانادا همراهی نمی‌کنند نیز باید این آزمایشات پزشکی را انجام دهند.

این افراد شامل همسری که از فرد جدا شده ولی هنوز طلاق رسمی نگرفته و یا فرزندی که حضانت او به عهدهٔ همسر فرد است نیز می‌شود. جالب است بدانید که اگر متقاضی و یا هر یک از اعضای خانوادهٔ او به خاطر مشکلات پزشکی ممنوع الورود به خاک کشور کانادا باشند، متقاضی نمی‌تواند به کانادا مهاجرت کند.

در ضمن توجه داشته باشید در برخی از موارد استثنائاتی وجود دارد که برخی از افراد از انجام معاینات پزشکی معاف خواهند بود و برخی از افراد نیز صرف نظر از این که نتیجهٔ آزمایش پزشکی آن‌ها برای اقامت کانادا چه باشد هیچ وقت برای ورود به خاک کشور کانادا ممنوع الورود نمی‌شوند.

معاینات پزشکی برای اقامت کانادا

یکی دیگر از سوالاتی که برای افرادی که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند و اقامت این کشور را بگیرند مطرح می‌شود این است که معاینات پزشکی که از فرد به عمل می‌آید شامل چه مواردی می‌شود. در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که به طور کلی معاینات پزشکی برای اقامت کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • آزمایش‌هایی که از خون و ادرار فرد به عمل می‌آید.
 • از قفسهٔ سینه فرد عکس تهیه می‌شود.
 • توسط پزشک معاینه و مصاحبه‌ای از فرد انجام می‌شود که در مورد سوابق بیماری فرد و همچنین سلامت جسمانی او خواهد بود، برای مثال ممکن است پزشک از سابقهٔ فرد در زمینهٔ ناراحتی قلبی، سل، سرطان، تیروئید، سابقه فشار خون و ناراحتی قلبی سؤال کند.
به یاد داشته باشید که این مصاحبه تنها برای بزرگسالان انجام نمی‌شود بلکه نیاز است این مصاحبه برای کودکان نیز انجام شود که از کودکان نیز سوالاتی در مورد آبله مرغان، سرخچه، سرخک، اوریون و تشنج پرسیده می‌شود.

در ضمن به این مسئله توجه داشته باشید که این معاینات توسط هر پزشکی انجام نمی‌شود بلکه پزشکی که این معاینات را انجام می‌دهد پزشک معتمد اداره مهاجرت کانادا است. حتی کارهای مربوط به رادیولوژی و آزمایش‌های مربوط به خون و ادرار نیز توسط موسساتی که مورد اعتماد ادارهٔ مهاجرت کانادا است انجام می‌شود.

انجام معاینات پزشکی برای اقامت کانادا برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، ممکن است یکی از نگرانی‌های متقاضیان از نظر هزینه‌های سفر به کشوری دیگر برای انجام آزمایش‌ها باشد. در ایران نیز موسسات و مراکزی برای انجام این معاینات وجود دارد.

ه کشور دیگری سفر کنید نباشید، زیرا این مؤسسات و پزشک در اغلب کشورها از جمله ایران وجود دارند.

در برخی از موارد نیز پزشک معتمد بسته به نتیجهٔ مصاحبه‌ای که از فرد بدست آورده است و همچنین آزمایشات و معایناتی که انجام داده است، آزمایش‌های بیشتری را برای فرد در نظر بگیرد و یا این که برای معاینات بیشتر، فرد را به پزشک متخصص معرفی کند.

نکتهٔ دیگری که در این جا باید به آن اشاره کنیم این است که به طور کلی بچه‌های زیر 11 سال نیازی به عکس گرفتن از قفسه سینه ندارند، اما چنان چه که پزشک تشخیص دهد که نیاز به انجام این کار است برای مثال یکی از اعضای خانوادهٔ فرد سل داشته باشد، باید از قفسهٔ سینهٔ فرد کودک زیر 11 سال نیز عکس تهیه شود.

فهرست دقیق آزمایشاتی که فرد باید انجام دهد توسط پزشک متعمد تعیین می‌شود اما به طور کلی به خاطر داشته باشید که آزمایش خون شامل آزمایش ایدز و سیفلیس می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای معاینات پزشکی

افرادی که می‌خواهند معاینات پزشکی برای اقامت کانادا انجام دهند باید در زمانی که به پزشک معتمد مراجعه می‌کنند مدارکی ارائه دهند که این مدارک شامل موارد زیر می‌شوند:

 • در صورتی که متقاضی از عینک یا لنزهای طبی به صورت دائمی استفاده می‌کند باید آن‌ها را به همراه داشته باشید.
 • ارائه مدارک احراز هویت که شامل مدارکی همچون گواهینامه یا پاسپورت می‌شود که در بردارندهٔ عکس و امضای متقاضی است.
 • ارائه گزارش‌های پیشین در مورد شرایط فعلی فرد متقاضی
 • ارائه فرم آزمایش گزارش مدیکال، که این فرم توسط سفارت کانادا به ایمیل فرد متقاضی ارسال خواهد شد.

عدم سلامت جسمانی و ممنوع الورود شدن به کانادا

همان طور که قبلاً در مورد مشکلاتی که ممکن است عدم سلامتی جسمانی فرد ایجاد کند صحبت کردیم، حتماً متوجه شده‌اید که هر مشکل و یا هر بیماری باعث نمی‌شود که فرد از ورود به خاک کشور کانادا منع نشود و در نتیجه نتواند به این کشور مهاجرت کند.

اما این که چه بیماری‌هایی هزینهٔ آن‌ها بیش از اندازه است و یا این که چه بیماری‌هایی می‌تواند باعث به خطر انداختن سلامت جامعهٔ کانادا شود، تشخیص آن به عهدهٔ افسر پزشکی ادارهٔ مهاجرت کشور کانادا است.

ادارهٔ مهاجرت کانادا برای این که افسران پزشکی و همچنین پزشکان معتمد سردرگم نشوند و با وظایف خود به خوبی آشنایی داشته باشند راهکارهایی هم برای پزشکان و هم برای افسران پزشکی ارائه داده است.

روال کار به این صورت است که نتایج معاینات، مصاحبه‌ها و آزمایش‌های پزشکی به یکی از دفاتر پزشکی ادارهٔ مهاجرت ارسال می‌شود و سپس افسران پزشکی این مدارک را مورد بررسی قرار می‌دهند و در نهایت تصمیم می‌گیرند که آیا این فرد طبق معاینات و آزمایش‌های انجام شده می‌تواند به کشور کانادا سفر کند یا خیر.

در حال حاضر سالانه دولت کانادا در طی سال هزینه‌ای بیش از 5143 دلار برای هزینهٔ درمانی و خدمات عمومی فرد پرداخت می‌کند و حال چنان چه افسر پزشکی تشخیص دهد که هزینه‌های احتمالی فرد متقاضی و همراهان او چیزی بیشتر از این مقدار خواهد شد این مسئله را به افسر اداره مهاجرت اعلام خواهد کرد و این افسر نیز به این منظور با فرد تماس خواهد گرفت.

توجه داشته باشید چنان چه که فرد متقاضی نتواند افسر مهاجرت را راضی کند که راه حلی برای این مشکل وجود دارد و یا این که اشتباهی در این باره رخ داده است، پروندهٔ فرد متقاضی برای مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت این کشور رد خواهد شد و در نتیجه متقاضی ممنوع الورود به کانادا خواهد شد.

در نظر داشته باشید که برای این مسئله مجاری قانونی با پشتوانه دادگاه عالی کانادا وجود دارد.

موارد خاص

یکی دیگر از مواردی که در مورد معاینات پزشکی برای اقامت کانادا باید به آن اشاره کنیم این است که در صورتی که فرد بیماری داشته باشد در موارد خاصی می‌تواند به کشور کانادا سفر کند و ممنوع الورود به خاک کانادا نشود که این موارد شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سفلیس معالجه شده
 • سل غیر فعال

اگر نیاز باشد پس از این که به کانادا مهاجرت کردید تحت نظارت پزشکی باشید می‌توانید برای رسیدن به پاسخ سؤالات خود در مورد این که چه کارهایی باید انجام دهید از پزشک خود کمک بگیرید.

توصیه می‌کنیم این قضیه را جدی بگیرید، زیرا اگر در این مسئله سهل انگاری کنید امکان این وجود دارد که از خاک کشور کانادا اخراج شوید.

در نهایت این که افرادی که مبتلا به ویروس اچ آی وی هستند نیز این که نمی‌توانند به کشور کانادا سفر کنند نباشند، بلکه ادارهٔ مهاجرت کانادا برای این افراد راه حل‌هایی در نظر گرفته است که در واقع این راه حل‌ها، راهکارهایی برای تحت نظر گرفتن بیماری فرد در کانادا است.

توجه داشته باشید صرف این که فرد مبتلا به ویروس اچ آی وی است ممنوع الورود به خاک کشور کانادا نیست بلکه تنها نیاز است که این ویروس تحت نظارت پزشکی قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.