مهاجرت

اهمیت سلامت روان مهاجران کانادا

سلامت روان مهاجران کانادا

 سلامت روان مهاجران کانادا

به دلیل رشد جمعیت مهاجران کانادا، نظارت بر سلامت مهاجران از جمله سلامت روانی بسیار اهمیت دارد. طبق مطالعات اخیر توسط اداره آمار کانادا و اداره مهاجرت کانادا سلامت روان مهاجران کانادا نسبت به مردم کانادا در بدو ورود به این کشور بیشتر است. در این مقاله به بررسی این موضوع که برای مهاجرت به کانادا و دریافت ویزای کانادا یک بٌعد مهم محسوب می‌شود می‌پردازیم.

روند تایید سلامت روان مهاجران کانادا

به‌طورکلی، مهاجران هنگام ورود به کانادا از نظر روانی سالم‌تر از جمعیت کانادایی و مردم کانادا هستند. پدیده‌ای که آن را به‌عنوان اثر مهاجر سالم (HIE) می‌شناسند، به نظر می‌رسد تا حدی با استرس و چالش‌های روزمره ادغام می‌شود.

مهاجرت به‌تنهایی موجب به‌هم‌ریختگی سلامت روان نمی‌شود بلکه انجام آن به شکل اشتباه یا از طریق مهاجرت غیرقانونی اثرات بدی روی سلامت و بهداشت روان افراد مهاجر می‌گذارد. در ادامه مهم ترین مراکزی که سلامت روان مهاجران کانادا را بررسی میکنند اشاره میکنیم.

آژانس بهداشت عمومی کانادا

آژانس بهداشت عمومی کانادا بخشی از مجموعه سلامت فدرال بوده که فعالیت‌های آن برای موضوعات پیشگیری از بیماری‌ها و صدمات، پاسخ به تهدیدهای بهداشت عمومی، ارتقاء سلامت جسمی و روانی و در نهایت ارائه اطلاعات برای حمایت از تصمیم‌گیری‌های آگاهانه متمرکز است.

حقوق و دستمزد در کانادا

سلامت روان مهاجران کانادا

تحقیقات گذشته این سازمان درمورد مهاجران کانادا که بر اساس نمونه کوچکی از پناهندگان کانادا در مناطق مختلف جنگ‌زده جهان انجام‌گرفته بود، نمایانگر این مسئله بود که مهاجران کانادا دارای ضعف روانی و سلامت روانی کم هستند.

اما در مقابل، مطالعات اخیر درباره سلامت روان مهاجران کانادا باتوجه‌به نظرسنجی‌های ملی و بر مبنای گزارش سازمان بهداشت عمومی کانادا (SRMH) نشان می‌دهد که مهاجران کانادا از نظر سلامت روانی و اختلالات خاص بهداشت روانی نسبت به متولدین کانادا و شهروندان کانادایی دارای مزیت بهداشت و سلامت روانی درستی هستند.

بااین‌حال، مطالعات درمورد مزایای سلامتی روان مهاجران و رابطه آن با طولانی شدن عمر در آن ها همچنان موردبحث و بررسی است.

انجمن سلامت روان مهاجران کانادا

برنامه‌ریزی جدیدی به‌عنوان انجمن سلامت روان کانادا طراحی شده است که شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های بهداشت روان و عمومی از جمله: ارزیابی سلامت روانی و جسمی، مشاوره و روان‌درمانی، آموزش مربوط به بهداشت و سلامتی، مشاور خانواده و خدمات مخصوص ضربه روحی می‌شود.

مهاجرت به کانادا روزبه‌روز در حال افزایش می‌باشد و مجموعه این مراقبت‌ها باعث ایجاد بستر مناسبی برای تازه‌واردین می شود تا بتوانند با شرایط جدید و جامعه جدید بهتر روبه‌رو شوند.

این سازمان که در انتاریو قرار دارد با بودجه 2.2 میلیون دلاری اداره مهاجرت کانادا به‌منظور تأمین نیازهای افراد تازه‌وارد و مهاجران کانادا به شکل فردی و جامع راه‌اندازی و طراحی و اجرایی شده است. انجمن سلامت روان مهاجران کانادا در منطقه‌ای به نام یورک و سیکوز جنوبی که بخشی از سازمان غیرانتفاعی ملی واقع در تورنتو است پشتیبان این اقدام است که اقدامات لازم برای سلامت روان را از سنین 12 سال به بالا انجام می‌دهند. همچنین این برنامه برای بازه زمانی 3 ساله طراحی شده و قابلیت تمدید تا دو سال پس از اتمام موعد مقرر هم دارد به همین جهت‌، بخشی از آن برای ایجاد اطمینان به حمایت از مهاجران اختصاص پیدا کرده است.

واکنش افراد مهاجر کانادا به بررسی تست های سلامت روان

تعدادی از افراد تازه‌وارد کانادا از خدمات مفید و درستی که این سازمان به افراد می‌دهد آگاهی ندارند و برخی هم تمایلی و رغبتی به استفاده از این خدمات  نشان نمی‌دهند. به همین منظور این برنامه به وجود آمده است تا خلأ به وجود آمده بین این دودسته افراد از بین برود.

بخش حائز اهمیت در این برنامه ایجاد فضایی امن برای انجام خدمات است. همچنین وجود مترجم برای ارائه خدمت به زبان مادری مخاطب و ایجاد فضایی آشنا برای او یکی از موارد مهم این سازمان است.

اهمیت داشتن سلامت روانی افراد در هنگام مهاجرت

یک بعد مهم برای بررسی سلامت مهاجران، بخش پذیرش است. ازآنجاکه مهاجران از طریق کلاس‌های پذیرش که عمدتاً برای مهاجران اقتصادی، مهاجران خانوادگی و پناهندگان انتخاب می‌شوند و هرکدام دارای تجربه متمایز قبل از مهاجرت و شرایط و انتخاب نوع مهاجرت هستند بنابراین نتایج بهداشت روانی پس از مهاجرت ممکن است بر اساس طبقه‌بندی پذیرش متفاوت باشد.

مطالعات کمی در مورد سلامت روانی مهاجران کانادا در مقایسه با افراد کانادایی و مردم کانادا صورت‌گرفته و یکی از موانع کلیدی آن فقدان مجموعه‌داده شامل متغیرهای مربوط به مهاجرت است.

به طور معمول، مطالعات مقایسه‌ای به‌خوبی تعریف نشده‌اند و پیوندهای این اطلاعات ضبط شده شامل افراد متولد کانادا و مهاجران باسابقه کانادا است.
یک مطالعه بر مبنای سابقه اقامت مهاجران کانادا (LSIC) نشان می‌دهد که پناهندگان از سلامت روانی بیشتری نسبت به سایر زیرگروه‌های مهاجران برخوردارند. اما این مطالعه مرجع دقیقی برای گزارش خود ارائه نداده است.

سلامت روان مهاجران کانادا

علل مهاجرت به کانادا و تاثیر آن بر سلامت روان

در بیشتر موارد متقاضیان مهاجرت به‌منظور ارتقای سطح زندگی خود اقدام به مهاجرت می‌کنند و درواقع مجذوب امکانات و رفاه یک کشور می‌شوند این نوع مهاجرت اگر با رعایت اصول و با آگاهی انجام گیرد موجب بالارفتن سطح سلامت روان مهاجران نیز می‌شود. اکثر افرادی که به‌عنوان پناهنده مهاجرت می‌کنند به دلیل وجود فشار و مشکلات روانی بیشتر مانند مسیر ناامن، خطرات محیطی، بلاتکلیفی و غیره دارای سلامت روانی کمی نسب به افراد مهاجر قانونی هستند. عوامل بسیاری وجود دارد که در سلامت روان مهاجران کانادا ممکن است اثر بگذارد اما برای هرکدام از این موارد راه‌حل‌هایی هم وجود دارد که باعث کم‌شدن اضطراب افراد مهاجر نیز می‌شود.

سؤالات متداول

انجام این کار جرم محسوب می‌شود و نمی‌توان از کارت شخص دیگر برای درمان استفاده کرد.

اقدام برای بیمه سلامت کانادا بستگی به منطقه‌ای که درخواست می‌کنید دارد و اگر تمام شرایط برای دریافت را داشته باشید حدوداً سه ماه زمان می‌برد تا بیمه خود را دریافت کنید

اگر شما واجد شرایط بیمه عموم کانادا باشید این بیمه مخارج بیمه همگانی را شامل می‌شود. اما اگر بیمه سلامت کانادا را دریافت کرده باشید هزینه‌های عمومی خدمات بهداشتی برای شما رایگان است و فقط در مواردی که شامل بیمه سلامت نمی‌شوند مخارج شامل بیمه نمی‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.