مهاجرت, مهاجرت کاری

مهاجرت کاری مهماندار هواپیما

مهاجرت کاری مهماندار هواپیما

هم‌زمان با ساخت و توسعه حمل‌ونقل هوایی یعنی هواپیماها با هدف مسافربری و تجاری، مشاغل متعددی ایجاد شده که یکی از آن‌ها مهمانداری هواپیما می‌باشد. این دسته از مشاغل با توجه به مهارت و تسلطی که می‌طلبد، از مشاغل موردنیاز در دنیای امروز به شمار می‌رود؛ لذا مهاجرت کاری مهماندار هواپیما به کشورهایی که نیاز به افراد حرفه‌ای و مستعد در این زمینه دارند، می‌تواند فرآیندی سرنوشت‌ساز باشد.

مهاجرت کاری مهماندار هواپیما

در این مقاله علاوه بر آشنایی شما با شرح وظایف و کار مهماندار هواپیما و بیان موقعیت کاری این حرفه در کشور‌های دیگر سعی داریم شمارا با قوانین و راهکار‌های مهاجرت کاری مهماندار هواپیما آشنا کنمی تا اگر قصد مهاجرت دارید بتوانید با اطلاعات بهتر و بیشتری مهاجرت کنید.

شرح شغلی مهماندار هواپیما

درصورتی‌که از سفر و معاشرت با مسافران لذت می‌برید، مهمانداری هواپیما می‌تواند شغل بسیار جذابی برای شما باشد. درواقع پس از خلبان، اکثر مسئولیت‌ها در طول سفر بر عهده مهماندار هواپیما قرار می‌گیرد.

مهماندار هواپیما یکی از اعضای خدمه هوایی می‌باشد که از سوی خطوط هوایی با هدف فراهم کردن ایمنی و آسایش مسافران فعالیت می‌کند. مهماندار در تمامی انواع خطوط هوایی ازجمله هواپیماها یا جت‌های شخصی، در طول سفر همراه و پشتیبان مسافران خواهد بود و موجبات سفری ایمن و لذت‌بخش را برای آن‌ها فراهم خواهد ساخت.

خدمه هوایی مانند سایر مشاغل با دشواری‌ها و محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند. این افراد بایستی زمان طولانی بسته به طول سفر، مشغول به کار بوده و حتی مدت بسیار طولانی دور از خانواده خود باشند.

این افراد بایستی با مهارت و توانایی بالای روحی و جسمی شرایط حاکم بر محیط کار خود را به‌خوبی کنترل کنند و با برخورد صمیمانه و گرم خود سفری لذت‌بخش برای مسافران رقم بزنند. این شرایط و ویژگی‌ها برای دریافت موقعیت شغلی و البته مهاجرت کاری مهماندار هواپیما الزامی است.

ویزا نیو | مرکز تخصصی امور مهاجرتی و خرید ملک خارجی

ساعات کاری مهماندار هواپیما

ساعات کاری خدمه هوایی بسته به شرکت هواپیمایی و حوزه فعالیت آن‌ها در خطوط هوایی می‌تواند کاملاً متغیر باشد. به‌طورکلی این دسته از مشاغل ساعات کاری منظم و ثابتی ندارند.

در تعطیلات سالیانه که حجم سفرهای هوایی افزایش می‌یابد، ساعات کاری مهماندار هواپیما نیز بالاتر رفته و ممکن است روزهای متوالی در سفر باشند. در کشور ایران نیز مهمانداران ساعات کاری بیش‌تری داشته و آن‌ها مدت طولانی‌تری از خانواده خود دور هستند.

“در پروسه مهاجرت کاری مهماندار هواپیما متقاضیان بایستی ضمن بررسی حقوق دریافتی، شرکت هواپیمایی مدنظر را ازلحاظ تعداد ساعات کاری و مدت‌زمان سفرها به‌دقت ارزیابی کنند”

مهارت‌های لازم خدمه هوایی

شرکت‌های هوایی در انتخاب مهمانداران هواپیما از ضوابط خاصی پیروی می‌کنند؛ یعنی هر شرکت کیفیت و مهارت خاصی را برای استخدام نیرو لحاظ می‌کند. به‌طورکلی مهماندار هواپیما ازنظر ظاهری بایستی آراسته، مرتب، پاکیزه و فرم بدنی متناسب داشته باشد. هر شرکت هواپیمایی جهت هماهنگی ظاهری کادر خدماتی خود، لباس فرم خاصی را طراحی و به آن‌ها اختصاص داده است.

این افراد ازنظر جسمانی هم بایستی قدرت لازم را برای ایستادن به مدت طولانی و کار در فضای کوچک و راهروهای باریک هواپیما داشته باشند؛ شرایط بحرانی جوی در طول سفر این دشواری‌ها دوچندان می‌کنند.

وظایف مهماندار هواپیما قبل از سفر

مجموعه وظایف خدمه هوایی به دو گروه قبل از پرواز، در طول سفر و پایان سفر تقسیم‌بندی می‌شود. در فرآیند مهاجرت کاری مهماندار هواپیما پس از مهارت و تخصص‌های لازم که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم، آنچه اهمیت دارد مسئولیت‌پذیری و انضباط در انجام آن‌ها می‌باشد. وظایف مهماندار هواپیما قبل از سفر به شرح زیر می‌باشند:

 • مشارکت در جلسات در حوزه زمان‌بندی پرواز و شرایط عمومی آن
 • بررسی کافی بودن مواد غذایی و وسایل لازم در حین سفر
 • اطمینان از کارکرد درست تجهیزات ایمنی
 • خوشامدگویی به مسافران و راهنمایی آن‌ها به صندلی‌های مربوط به آن‌ها
 • آموزش طرز استفاده از تجهیزات ایمنی در مواقع اضطرار به مسافران

مهاجرت مهماندار هواپیما

مهارت‌های لازم برای مهاجرت کاری مهماندار هواپیما

به‌طورکلی مهارت‌های لازم جهت آغاز پروسه مهاجرت کاری مهماندار هواپیما و کسب موقعیت شغلی در کشور مدنظر به شرح زیر می‌باشند:

 • مهارت در برقراری ارتباط درست با مسافران
 • آشنایی با علم روانشناسی
 • آشنایی با زبان انگلیسی
 • رفتاری گرم، دوستانه و آرامش‌بخش با مسافران
 • توانمندی در مدیریت شرایط
 • رفتار مؤدبانه و البته قاطعانه با مسافران مشکل‌ساز
 • صدایی رسا و ظاهری مرتب و آراسته
 • توانایی بالا در انجام کار گروهی
 • حفظ آرامش در مواقع اضطرار
 • توانایی جسمی و روحی در راستای تحمل فشار کاری بالا
 • توجه به مسافران مضطرب و تلاش در جهت آرام کردن آن‌ها

مسئولیت‌های مهماندار هواپیما در طول سفرو پایان آن

عمده وظایف و مسئولیت‌های مهمانداران هواپیما مربوط به زمانی است که سفر آغاز می‌شود. این افراد با اتکا به توانمندی‌ها و مهارت‌های خود، بایستی با عمل به وظایف در طول سفر، ایمنی و آرامش مسافران را تضمین ‌کنند. مسئولیت‌های مهماندار هواپیما در طول سفر عبارت‌اند از:

 • اطمینان از راحتی مسافران و پاسخ سریع به درخواست آن‌ها
 • پذیرایی با غذا و نوشیدنی از مسافران
 • انتقال اطلاعیه‌های ارائه‌شده از سوی خلبان به مسافران
 • اطمینان از استفاده درست مسافران از وسایل ایمنی در مواقع اضطرار

مهمانداران پس از فرود هواپیما بایستی خروج ایمن همه مسافران با وسایل شخصی آن‌ها را بررسی کرده و گزارش پرواز را که در آن هرگونه اتفاق غیرعادی باید درج شود، ارائه کنند.

مهماندار هواپیما در ادامه بایستی موارد غذایی و وسایل موردنیاز برای سفر بعدی را سفارش دهد. لازم به ذکر است که خدمه هوایی بین پروازها، بازه زمانی برای استراحت و اطلاع از مقصد بعدی خود خواهند داشت.

ویزا نیو | مرکز تخصصی امور مهاجرتی و خرید ملک خارجی مقاله ای در سایت ویزانیو

موقعیت شغلی مهماندار هواپیما در دیگر کشورها

مهاجرت کاری مهماندار هواپیما مانند سایر مشاغل در شرایط کنونی حال حاضر جهان، بر اساس دریافت پیشنهاد شغلی از سوی شرکت‌های هوایی در کشورهای خارجی امکان‌پذیر است. ویژگی‌های ظاهری در کنار مهارت‌ها و توانمندی‌هایی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم لازمه دریافت پیشنهاد شغلی و به‌تبع آن ویزای کاری در کشور مدنظر خواهد بود.

در برخی کشورها مانند ایالات‌متحده آمریکا استخدام این دسته از مشاغل رشدی از خود نشان نداده است؛ یعنی در بازه ده سال گذشته. بااین‌حال در برخی کشورها نظیر استرالیا در ۵ سال اخیر استخدام خدمه هوایی بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است.

آنچه در پروسه مهاجرت کاری مهماندار هواپیما جذابیت بالایی دارد، میزان حقوق دریافتی بالای آن در کشورهای خارجی است؛ برای مثال خدمه‌هوایی در آمریکا به‌طور متوسط ۳۸ هزار دلار و در استرالیا حدود ۴۸ هزار دلار در سال درآمد دارند.

میزان تجربه و موقعیت شغلی مهماندار هواپیما بر میزان حقوق دریافتی مؤثر است؛ به‌طوری‌که در انگلیس افراد کم‌تجربه حدود ۱۸ تا ۲۱ هزار دلار، افراد مجرب حدود ۲۳ تا ۳۲ هزار دلار و خدمه ارشد دارای دست‌کم ۳۸ هزار دلار درآمد در سال می‌باشند.

براساس آنچه که خواندید می‌توانید کشور مقصد مورد نظرتان را انتخاب کنید و یا بسنجید که تواناییی مهاجرت کاری به عنوان یک مهماندار را دارید یا خیر. اگر سوالی برایتان ایجاد شده است برایمان بنویسید مشاوران و مدیریت در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

سؤالات متداول

ورود به این حرفه مسیر نسبتاً آسانی دارد. علاقه‌مندان به حرفه مهمانداری، با ورود به آموزشگاه‌های آزاد و گذراندن دوره‌های مهمانداری می‌توانند با کسب مدرک مشغول به کار شوند. هم‌چنین برخی شرکت‌های هواپیمایی با برگزاری دوره‌های آموزشی و ارائه مدرک‌های معتبر در جهت آماده‌سازی افراد مستعد تلاش می‌کنند.

بررسی میزان درآمد شغلی در مهاجرت کاری مهماندار هواپیما و توازن آن با هزینه‌های زندگی اهمیت بالایی دارد. سابقه شغلی، تجربه و مهارت به‌علاوه موقعیت شغلی آن‌ها از موارد تأثیرگذار بر حقوق مهماندار هواپیما خواهد بود؛ برای مثال خدمه هوایی ارشد دارای حقوق بیشتر و به‌تبع مسئولیت بیش‌تری در طول سفرهای هوایی دارند.

تسلط بر زبان انگلیسی، آشنایی با علم روان‌شناسی و پرستاری در کنار توانمندی‌های ذکرشده، مواردی هستند که احتمال کسب موقعیت شغلی در حوزه مهمانداری هواپیما را چه در داخل و چه در خارج از کشور افزایش می‌دهند. خصوصاً دانستن زبان انگلیسی در حد عالی برای مهاجرت کاری مهماندار هواپیما الزامی است.

برخی ایرلاین‌ها قوانین سختی در انتخاب و استخدام متقاضیان دارا هستند. قبولی در آزمون ورودی، انجام مصاحبه، معاینات پزشکی، شرکت در دوره‌های آموزشی زبان، دوره‌های آموزش ایمنی مانند مدیریت تخلیه سریع مسافران در مواقع حساس، طرز استفاده از سرسره و قایق نجات، مقابله با آتش‌سوزی در طول سفر و سپس شرکت در دوره‌های بازآموزی به‌منظور آپدیت کردن اطلاعات هوانوردی ازجمله این قوانین خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.